Sporo jest ciekawych miast i miasteczek w Krainie Tysiąca Jezior, które zachwycają krajobrazami, możliwościami aktywnego spędzania czasu i obcowania z przyrodą oraz zabytkami. Które z nich warto szczególnie odwiedzić podczas wakacji na Mazurach? Poznajcie najpiękniejsze z nich.

Turystyczne miejscowości na Mazurach:

 

Hotele na Mazurach – znajdź nocleg dla siebie

Mrągowo

Jedno z najbardziej znanych miast Mazur, festiwalowa stolica regionu, tłumnie odwiedzana przez lubujących się w muzyce (różnego gatunku), tańcach i rozrywce turystów. Oto Mrągowo – gospodarz licznych imprez, w tym słynnego Pikniku Country, Festiwalu Weselnych Przebojów, Festiwalu Kultury Kresowej i Polskiej Nocy Kabaretowej. 

Miasteczko nie tylko rozśpiewane i roztańczone, ale przy okazji wyróżniające się wyjątkowymi walorami krajoznawczymi i urokliwym położeniem – na Pojezierzu Mazurskim. Na jego terenie rozlanych jest kilka jezior – w tym jezioro Czos, Sutapie Małe, Sołtysko (Sołtyskie) i niewielkie Jezioro Magistrackie. Najsłynniejsze jest jezioro Czos – mistrz drugiego planu podczas odbywających się w Mrągowie festiwali i kulturalnych wydarzeń. Tutejszy amfiteatr jest bowiem rozlokowany tuż nad brzegiem zbiornika. Nad Czosem znajdziemy też bary, restauracje i smażalnie, promenadę, ścieżki rowerowe, molo i plaże, a w sezonie – strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego i czego tylko spragniona regeneracji dusza zapragnie… 

Nuda nie grozi nam zarówno w trakcie wakacji, jak i zimą – albowiem położona nad zbiornikiem Góra Czterech Wiatrów zapewnia moc atrakcji dla odwiedzających Mrągowo w czasie najbielszej pory roku – a konkretniej: wyciągi narciarskie z całą zimową infrastrukturą.

Poza „nadjeziornymi” rozrywkami w Mrągowie znajdziemy także westernowe miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, czyli Mrongoville. Warto odwiedzić także oddalone o ok. 25 km od miasta świętolipską bazylikę pw. Nawiedzenia NM Panny z krużgankowym obejściem i klasztorem. Największą atrakcją imponującej świątyni są unikatowe w skali Europy ruchome organy.

Mikołajki

Malowniczo rozlokowane pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim niewielkie miasteczko to jeden z najbardziej lubianych kurortów województwa warmińsko-mazurskiego. Popularny kurort i miasteczko wypoczynkowe znajduje się w centralnym punkcie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich stanowi prawdziwe eldorado dla żeglarzy. W czasie pobytu w Mikołajkach koniecznie trzeba przywitać się na rynku ze stojącym pośrodku fontanny Królem Sielaw – przykutą łańcuchem, ogromną, zielonkawą rybą z koroną na głowie. To najważniejszy symbol miasta, który znajdziemy również w mikołajskim herbie.

Na liście „do zrobienia” w Mikołajkach koniecznie powinien znaleźć się ponadto rejs po okolicy statkiem Żeglugi Mazurskiej, a także wizyta w Muzeum Reformacji i położonym po sąsiedzku kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy. W planie kulinarnym zaś nie może zabraknąć degustacji świeżej rybki – może właśnie smażonej sielawy – w którejś z licznych nadbrzeżnych tawern. Aby popatrzeć na okolicę z góry, warto wybrać się na ceglaną wieżę kościoła św. Mikołaja o wysokości 30 m. Z jej szczytu roztacza się widok na aż 5 różnych jezior okalających miasteczko. 

A skoro o jeziorach mowa – nie dalej niż 10 km od Mikołajek znajduje się jezioro Śniardwy, największy śródlądowy zbiornik wodny w naszym kraju. Zajmuje on powierzchnię ponad 110 kilometrów kwadratowych i z niektórych miejsc trudno dojrzeć drugi brzeg. Na żeglarskie wyprawy jak znalazł.

Węgorzewo

Stolica północnych Mazur i ostatni punkt na trasie Wielkich Jezior Mazurskich to małe miasteczko o wyjątkowym klimacie położone nad rozległym jeziorem Mamry oraz nad rzeką Węgorapą. Do Węgorzewa chętnie zaglądają nie tylko miłośnicy żeglarstwa, na których czekają tu Kanał Węgorzewski, bogata infrastruktura i liczne atrakcje, ale również poszukiwacze pamiątek z przeszłości.

Na miejscu warto odwiedzić XVII-wieczny kościół św. Piotra i Pawła, zajrzeć do Muzeum Kultury Ludowej i obejrzeć pracownię garncarską, cofnąć się w czasie w tutejszym skansenie – Park Etnograficzny, a także rzucić okiem na XIV-wieczny krzyżacki zamek. Miłym dopełnieniem pobytu będzie spacer promenadą wzdłuż Węgorapy.

Sprawdź hotele na Mazurach

Giżycko

Położone w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich Giżycko to prawdziwy wodny raj. Jedno z najpopularniejszych i – obok Ełku, Ostródy, Kętrzyna i Szczytna – największych miast na Mazurach otacza aż sześć jezior. Trzy z nich – Niegocin, Kisajno i Tajty – to znane i lubiane akweny turystyczne. Kąpiele wodne i słoneczne, przechadzki wzdłuż brzegu, eskapady rowerowe i inne ciekawe formy aktywnego wypoczynku – jest w czym wybierać i można korzystać z ich bliskości na wiele sposobów. Nie sposób być tutaj i nie wypłynąć także na głęboką wodę. Czy to na jachcie, czy na statku legendarnej „białej żeglugi” – przygoda będzie niezapomniana. Zwłaszcza, jeśli na trasie rejsu znajdzie się łączący jeziora Kisajno i Niegocin Kanał Łuczański. To jedna z ważniejszych dróg wodnych na trasie Wielkich Jezior Mazurskich, a zarazem popularny „kompan” spacerów. Wart uwagi jest zwłaszcza z XIX-wieczny, zabytkowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim – jedyny taki w Europie. Został on zaprojektowany i skonstruowany w taki sposób, by ważące 100 ton przęsło mógł obrócić jeden człowiek.

Giżycko to również historyczna wizytówka Mazur. Wśród najbardziej znanych zabytków i miasta, i regionu wyróżnia się okazałą pruską twierdzę Boyen – jedno z czołowych umocnień w regionie. Dziś wojskowa baza to daleka przeszłość, a na dziedzińcu budowli organizowane są koncerty oraz inne imprezy kulturalne. „Wyrastające” między jeziorem Niegocin a twierdzą wzgórze św. Brunona (Brunona z Kwerfurtu) z żeliwnym krzyżem, a także wieża ciśnień z muzeum i tarasem widokowym to kolejne „kąski”, które mogą zobaczyć w Giżycku pasjonaci historii.

Olsztyn – mazurska stolica

Największe miasto Warmii, z prawami miejskimi od 1353 roku, siedziba regionalnych władz, prężny ośrodek gospodarczy i kulturalny, a przy tym… miasto kosmicznych doznań. W końcu to tu znajduje się drugie co do wielkości w Polsce planetarium i to tu mieszkała w przeszłości najjaśniejsza gwiazda astronomii. Przez 5 lat gospodarzem najstarszego i najbardziej zasłużonego budynku w mieście – Zamku Kapituły Warmińskiej – był sam Mikołaj Kopernik. Podczas wizyty w mieście warto przespacerować się komnatami zajmowanymi niegdyś przez uczonego i uliczkami klimatycznej olsztyńskiej starówki. Ta choć nie jest wielka, ma wiele do zaoferowania, a gotycka katedra św. Jakuba, Stary Ratusz z zegarem słonecznym, XIV-wieczna Wysoka Brama czy XIX-wieczne spichlerze przy urokliwej „uliczce sztuki” są tego najbardziej imponującym dowodem.

Podczas pobytu w Olsztynie latem, warto znaleźć się w orbicie jednego z 15 zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta jezior. Największe z nich – Ukiel, zwane też „Krzywym” – to popularny ośrodek sportów wodnych i jedna z najlepszych plażowych miejscówek na Warmii i Mazurach.

Pisz

Jeden zabytkowy kościół, neogotycki ratusz z ekspozycją Muzeum Ziemi Piskiej, ruiny zamku krzyżackiego, baszta, 2 wieże ciśnień, 3 domy w stylu barokowym i 8 niemieckich schronów… Choć gmina Pisz to największa gmina w Polsce (ponad 600 km²), naprawdę wielkie emocje czekają… już poza granicami miasta. Pisz otacza bowiem Puszcza Piska – rozciągający się na ok. 100 tys. ha kompleks leśny będący jedyną na Mazurach pozostałością lasu pierwotnego. 

Ten drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Europie – porośnięty sosnowymi i świerkowymi lasami sosnowymi, oblany licznymi jeziorami (m.in. Śniardwy i Bełdany) – to dom i schronienie dla wielu gatunków zwierząt. By je spotkać w kontrolowanych warunkach, warto udać się do zlokalizowanego w sercu puszczy Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo, po terenie którego biegają sobie swobodnie – bez krat czy fos, w warunkach zbliżonych do naturalnych – rysie, daniele, tarpany i wilki, a także kuraki leśne i żubry.

Sprawdź hotele na Mazurach

Ruciane-Nida

Położone malowniczo w południowej części Pojezierza Mazurskiego Ruciane-Nida to jedna z najbardziej znanych miejscowości żeglarskich na Mazurach. Miasto kusi licznymi tawernami, w których w sezonie nieustannie rozbrzmiewają największe szantowe przeboje.

Pośród atrakcji i aktywności, które koniecznie trzeba zaliczyć podczas pobytu w granicach miasta, jest przeprawa słynną śluzą w Guziance z 1879 roku, łączącą jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Na liście miejsc, do których warto zajrzeć podczas eksplorowania okolicy, jest kompleks fortyfikacji z przełomu XIX / XX wieku oraz zlokalizowana 10 minut jazdy samochodem od Rucianego-Nidy poniemiecka Leśniczówka Pranie. Niepozorna budowla nad brzegiem jeziora Nidzkiego, pośród lasów Puszczy Piskiej, od wielu lat przyciąga tłumy miłośników poezji z całego kraju. Wszystko za sprawą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który właśnie z Prania uczynił swoją ulubioną letnią pracownię. Dziś mieści się tu muzeum poety oraz organizowane są różne wydarzenia kulturalne.

Zarezerwuj pobyt na Mazurach