Górskie jeziora

Choć stanowią zaledwie małą część wszystkich zbiorników słodkowodnych w Polsce, cieszą się większą popularnością niż całe Mazury razem wzięte. Naturalne lub powstałe w wyniku ludzkiej ingerencji w przyrodę. Często lodowate, o wodzie mieniącej się wszystkimi odcieniami błękitu i granatu – poznajcie najpiękniejsze jeziora górskie w Polsce 

Odkrywaj piękno górskich jezior – sprawdź dostępne hotele w polskich górach »

Wielki Staw, Karkonosze

Górskie jeziora - Wielki Staw

Kocioł największego polodowcowego jeziora cyrkowego Karkonoszy zlokalizowany jest u stóp Smogorni, na ternie Karkonowskiego Parku Narodowego. Dno kotła wypełnia głęboki na 25 m akwen o całkowitej powierzchni 8,3 ha. I choć zarówno „Smogornia”, jak i „kocioł” to nazwy  przywodzące na myśl raczej złowrogą rzeczywistość z powieści J.R.R Tolkiena, widoki na miejscu są niebiańskie.

Nad brzeg jeziora dojść można, podążając szlakiem z Karpacza od Kościółka Wang czy czerwonym szlakiem z Równi Pod Śnieżką. Wysokie na 200 m ściany kotła pokrywają dywany roślinności subalpejskiej. Wierzba lapońska, kosodrzewina i brzoza karłowata w zależności od sezonu majestatycznie zmieniają kolor, gwarantując niezapomnianą panoramę przez cały rok. Ławy dostęp i stosunkowo prosta trasa wiodąca nad przejrzystą taflę wody (pod którą skrywają się m.in.  traszka górska czy pstrąg potokowy) zachęcają do wyprawy, której – z powodu schodzących tutaj lawin oraz tworzących się nawisów śnieżnych – lepiej nie planować zimą.

Najpiękniejsze jeziora w Karkonoszach – zaplanuj podróż i odkryj je wszystkie  »

Mały Staw, Karkonosze

Górskie jeziora - Mały Staw

Pośród szczytów Karkonoszy, w promieniach słońca mieni się niczym drogocenny kamień. Mowa tu oczywiście o Małym Stawie – polodowcowym jeziorze z krystalicznie czystą wodą. Jezioro zyskało opinię bezsprzecznie najbardziej malowniczego jeziorka w Karkonoszach – i nie ma się czemu dziwić! Akwen ma głębokość 7 metrów, a otaczają go ściany tzw. kotła, wznoszące się na wysokość 200 m. Najłatwiej do Małego Stawu dojść, wędrując niebieskim szlakiem, prowadzącym z Karpacza na Śnieżkę. Można się tu zatrzymać na noc i o świcie podziwiać wschód słońca nad stawem – tuż obok jeziorka znajduje się bowiem Schronisko Samotnia.

Najpiękniejsze jeziora w Karkonoszach – zaplanuj podróż i odkryj je wszystkie  »

Jezioro Solińskie, Bieszczady

Górskie jeziora - Jezioro Solińskie

Górskie szczyty otaczające błękitną taflę, wodne języki wcinające się głęboko w urokliwe dolinki… Jeśli jakieś miejsce w Polsce przywodzi na myśl majestatyczny krajobraz norweskich fiordów, to jest to z pewnością położone w Bieszczadach Jezioro Solińskie. Trolli w tym rejonie co prawda jeszcze nie zauważono, jednak nawet bez nich widoki są prawdziwie baśniowe. Można za to spotkać legendarnego Zakapiora… Ale największy sztuczny zbiornik w kraju warto poznać nie tylko ze względu na piękną okolicę i ciekawy folklor. Nie mniejsze wrażenie robi wizyta na gigantycznej betonowej zaporze, która liczy sobie aż 82 m wysokości i ponad 660 m długości. Ktoś kiedyś policzył, że z materiału wykorzystanego do jej budowy można by było skonstruować mur wysoki na 1 m, opasujący całą polską granicę. To się nazywa rozmach!

Zaplanuj wypad w Bieszczady i zobacz Jezioro Solińskie na własne oczy »

Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny

Górskie jeziora - Jezioro Czorsztyńskie

Pieniński akwen majestatycznie rozlewający na Podhalu, pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica, to w istocie sztuczny zbiornik wodny stworzony w celach przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych. Już rok po wybudowaniu wysokiej na 56 metrów zapory rozdzielającej wody Dunajca, inwestycja dowiodła swojej zasadności, zatrzymując falę powodziową podczas kataklizmu, który w 1997 roku nawiedził Polskę. Istotny z punktu funkcji ochronnej akwen, swoją popularność zawdzięcza jednak przede wszystkim walorom krajobrazowym i rekreacyjnym.

Zimą po okolicznych stokach szusują narciarze, a na zamarzniętym jeziorze odkrywają swoje talenty młodzi łyżwiarze. Latem po tafli jeziora suną leniwie łódki z wiosłami, kolorowe rowery wodne czy ogromne jachty. Organizowane są także wodne rejsy statkiem wycieczkowym, trasa którego pozwala na zwiedzenie zarówno średniowiecznego zamku Dunajec w Niedzicy, jak i ruin zamku w Czorsztynie. W tym drugim zaraz po drugiej wojnie światowej odnaleziono tajemniczy dokument zapisany starożytnym pismem węzełkowym ”kipu”, który miał wskazywać dokładne miejsce ukrycia… skarbu peruwiańskich Inków.

Wypoczynek nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego – sprawdź hotele w Pieninach »

Jezioro Żywieckie, Beskidy

Górskie jeziora - Jezioro Żywieckie

Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku po Jeziorze Żywieckim nie było ani śladu. Były za to powodzie, które co jakiś czas nawiedzały mieszkańców Żywca i okolic. Z tego też powodu postanowiono wybudować sztuczki zbiornik, zwany często „żywieckim morzem”. Dziś już nikt nie wyobraża sobie, żeby zbiornika nie było. Tym bardziej, że stanowi on turystyczne serce Żywiecczyzny.

Latem największą atrakcję stanowi szeroka plaża, oraz możliwość uprawiana sportów wodnych i wypożyczenia sprzętu wodnego. Jezioro jest również rajem dla miłośników wędkarstwa – w zbiorniku aż roi się od ryb, które po złowieniu można przyrządzić i zjeść przy ognisku. Nie bez znaczenia są także malownicze krajobrazy. Turyści mogą wybrać się do pobliskiego lasu na grzyby, a jeśli będzie Wam mało, możecie skorzystać ze stałej atrakcji jeziora, jaką są rejsy statkami wycieczkowymi.

Najpiękniejsze beskidzkie jeziora – zaplanuj podróż i odkryj je wszystkie»

Jezioro Rożnowskie, Beskidy

Górskie jeziora - Jezioro Rożnowskie

Z widokiem na góry i jednocześnie nad morzem, Sądeckim Morzem. Tak się właśnie wypoczywa nad pięknym Jeziorem Rożnowskim! Przypominający kształtem literę „S” zbiornik powstał w efekcie spiętrzenia wód Dunajca. Długi na 18-20 km (zależnie od stanu wody) i głęboki na nawet 35 m, ciągnie się od Nowego Sącza przez Gródek nad Dunajcem aż po zaporę w Rożnowie. Tereny wokół jeziora są bardzo urozmaicone. Górzyste, lesiste, plażowe…

Można tu zażywać aktywności na wodzie, wędkować, spacerować, jeździć na rowerze, wylegiwać się bezkarnie na jednej z licznych plaż, a nawet zwiedzać. Nad taflą jeziora dumnie górują bowiem zamki, warownie i zabytkowe kościoły. Wartą uwagi atrakcją sądeckiej perełki jest także zlokalizowana na jeziorze w okolicy Gródka Małpia Wyspa. Znajdują się na niej rezerwat ptactwa wodnego i pozostałości XIV-w. zamku rycerskiego.

Najpiękniejsze beskidzkie jeziora – zaplanuj podróż i odkryj je wszystkie»

Jezioro Międzybrodzkie, Beskid Mały

Górskie jeziora - Jezieoro Międzybrodzkie

W jego wodach odbijają się szczyty Beskidu Małego – z górą Żar na czele, wokół niego rozciągają się piaszczyste, kamieniste i trawiaste plaże, a taflę przecinają co jakiś czas niewielkie żaglówki i motorówki. Rozlewające się nieopodal Żywca i Bielska-Białej Jezioro Międzybrodzkie jest chętnie odwiedzane nie tylko przez entuzjastów górskich widoków i wodnych aktywności. Często zaglądają tu także ci, którzy lubią podziwiać świat z lotu ptaka. Pobliska góra Żar to bowiem jedno z najpopularniejszych wśród szybowników i paralotniarzy miejsc w Beskidach. Obszar wokół Jeziora Międzybrodzkiego obfituje nie tylko w zadbane plaże, lecz także w wypożyczalnie sprzętu wodnego, punkty gastronomiczne i place zabaw. No i te widoki – nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatu!

Najpiękniejsze beskidzkie jeziora – zaplanuj podróż i odkryj je wszystkie»

Dolina 5 Stawów, Tatry

Górskie Jeziora - Dolina Pięciu Stawów

Tatrzańskie jeziora cieszą się większą popularnością niż całe Mazury razem wzięte. Ale trudno się dziwić – kto raz spojrzał na spektakularną panoramę Doliny Pięciu Stawów w całej okazałości, długo tego widoku nie zapomni. Scenografię polodowcowej doliny o długości 4,0 km i powierzchni 6,5 km², położonej na imponującej wysokości ok. 1625–1900 m n.p.m., współtworzą granitowe szczyty Tatr Wysokich, rozległe tarasy skalne, gruzowiska dużych głazów, murawy i połacie kosodrzewiny oraz migotliwe tafle jezior. I to – wbrew temu, co sugerowałaby nazwa – wcale nie 5. Jest tu Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski, a także mniejsze od pozostałych, okresowe jezioro Wole Oko.

Aby w ciągu jednego dnia zobaczyć wszystkie najpiękniejsze oczka wodne w Tatrach, a przy okazji zahaczyć o najwyższy wodospad wystarczy przejść od Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz, a po krótkim popasie w schronisku nad wodą wrócić do zadeptanej przez turystów szosy urokliwą Doliną Roztoki. Jeśli dodamy, że to prawdopodobnie najłatwiejszy z wysokogórskich szlaków w naszym kraju (tylko w kilku miejscach trzeba wspomóc się łańcuchami), a widoków na leżące w dole jeziora mogliby nam pozazdrościć nawet mieszkańcy krajów alpejskich, wycieczka staje się jeszcze bardziej pociągająca.

Wypoczynek w Tatrach z widokiem na górskie szczyty i jeziora – sprawdź dostępne hotele »

Smreczyński Staw, Tatry

Górskie jeziora - Smreczyński Staw

Walory położonego u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny jeziora opisywali w swych utworach m.in. Stefan Żeromski i Seweryn Goszczyński. Choć wg pomiarów jego maksymalna głębokość to 5,3 m, to jednak miejscowi górale wierzą, iż to jezioro bez dna. To też jedno z nielicznych tatrzańskich akwenów, które położone jest nie na dnie polodowcowego kotła, a na równinie w lesie, na obszarze ochrony ścisłej. Bagniste brzegi jeziora porastają bujnie hygrofity, a mętne wody zamieszkują licznie przedstawiciele płazów.

I choć Smreczyński Staw związany jest z tajemniczą legendą, wg której tajemniczy głos z głębin groźbą powstrzymał działania gazdy usiłującego wykopać rów odwadniający, by spuścić wodę z jeziora, w samym zbiorniku nigdy nie stwierdzono istnienia podwodnych potworów czy ukrytych skarbów. Są za to traszki górskie, glony bruzdnice i spektakularne widoki. Ponad tafli jeziora podziwiać można tatrzańskie szczyty – Smreczyński Wierch, Kamienistą, Błyszcz oraz majestatyczne zbocza Starorobociańskiego Wierchu.

Wypoczynek w Tatrach z widokiem na górskie szczyty i jeziora – sprawdź dostępne hotele »

Morskie Oko, Tatry

Górskie jeziora - Morskie Oko

Choć woda jest lodowata, pływanie może się skończyć mandatem, a najbliższy parking znajduje się w odległości blisko 9 km, najsłynniejsze tatrzańskie jezioro w ciągu jednego dnia potrafi przyciągnąć nawet 10 tys. turystów. Wystarczy jedno spojrzenie na spektakularną panoramę okolicy, by zrozumieć dlaczego. Majestatyczne szczyty Tatr Wysokich odbijające się w krystalicznie czystej wodzie to widok, którego szybko się nie zapomina. I trudno się dziwić redaktorom amerykańskiego dziennika „The Wall Street Journal”, że umieścili niedawno Morskie Oko wśród 5 najpiękniejszych jezior świata. Jest też jednym z najbardziej tajemniczych.

Przez wieki wierzono, że w ogóle nie ma dna i jest połączone podziemnymi korytarzami z Adriatykiem – stąd zresztą jego nazwa. Miała o tym ponoć świadczyć wyłowiona z wód jeziora butelka pochodząca ze statku zatopionego u wybrzeży Włoch. Mało kto również wie, że gdyby nie łut szczęścia, Morskie Oko leżałoby dziś poza granicami Polski. Spór o przynależność państwową okolicznych terenów trwał kilkadziesiąt lat – i dopiero w 1902 r. został rozstrzygnięty na korzyść polskiej Galicji.

Wypoczynek w Tatrach z widokiem na górskie szczyty i jeziora – sprawdź dostępne hotele »

Bon 1000+ na wakacje w Polsce – sprawdź, jak go dostać »