Bon Turystyczny 1000+ na Travelist

Tegoroczne wakacje będą inne niż zwykle – również dlatego, że coraz bardziej realne staje się wprowadzenie zapowiadanego przez rząd specjalnego programu „Bon Turystyczny 1000+”. Dodatkowe środki na wakacyjny wypoczynek w kraju może otrzymać nawet 7 mln Polaków. Jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć się w tej grupie? Jak ma wyglądać realizacja programu? Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące 1000 plus

Zobacz specjalną stronę na temat programu Bon Turystyczny 1000+ »

Branża turystyczna to jeden z tych obszarów gospodarki, które najdotkliwiej odczuły skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. O bonach turystycznych, które miałyby być formą wsparcia zarówno dla polskiej turystyki, jak i dla milionów osób planujących wakacyjne wyjazdy w obecnej sytuacji, mówiło się już w marcu. Teraz rządowy projekt dofinansowania wypoczynku Polaków zaczął wreszcie nabierać bardziej realnych kształtów – i znamy już pierwsze konkretne ustalenia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami, dodatkowe środki na planowanie urlopu w kraju będzie można wykorzystać jeszcze w tym sezonie. A to dopiero początek, ponieważ program 1000+ ma obowiązywać co najmniej przez kilka lat.

 

Jaka będzie wartość bonu turystycznego?

Przewidywana wartość to 1000 zł dla 1 pracownika. Z tego 90% ma pochodzić z budżetu państwa, natomiast 10% powinien dołożyć pracodawca – przynajmniej w pierwszym roku obowiązywania programu. W kolejnych latach te proporcje mogą się zmienić.

 

Komu przysługuje bon 1000 plus?

Program 1000+ przeznaczony jest dla wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę, których zarobki nie przekraczają przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w tym momencie to 5200 zł brutto). Oznacza to, że bonu nie będą mogli otrzymać pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Zgodnie z aktualnymi założeniami program nie obejmie również emerytów i rencistów.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby dostać bon?

Najważniejsze warunki formalne niezbędne do otrzymania środków w ramach programu 1000 plus to: obywatelstwo polskie, zatrudnienie na umowę o pracę oraz zarobki poniżej „średniej krajowej”. Ponadto bardzo istotne jest stanowisko pracodawcy. Jeśli pracodawca nie zdecyduje się wziąć udziału w programie i dopłacić 10% wartości bonu, zatrudnieni u niego pracownicy nie będą mieli możliwości jego otrzymania.

 

Jakie będą zasady wykorzystania bonu?

Program 1000+ ma w założeniu wspierać polską turystykę, bon wakacyjny będzie więc można wykorzystać na usługi turystyczne wyłącznie w kraju. Oznacza to, że bonem zapłacimy m.in. bezpośrednio w obiekcie noclegowym, na portalu rezerwacyjnym lub w biurze podróży, które oferuje pakiety wypoczynkowe w Polsce. Nie ma możliwości skorzystania z bonu przy planowaniu wakacji za granicą.

 

W jaki sposób będzie można otrzymać bon?

Bon turystyczny prawdopodobnie będzie miał formę karty przedpłaconej (prepaid), ewentualnie aplikacji zasilonej odpowiednią ilością środków. Za jego dystrybucję wśród pracowników będzie odpowiadał pracodawca – na podobnej zasadzie jak np. w przypadku bonów podarunkowych na święta. Aktualnie nie ma jeszcze informacji na temat szczegółowych zasad ubiegania się o przyznanie środków w ramach programu 1000+ i nie wiadomo, czy bony będą przekazywane „z automatu”, czy może konieczne będzie złożenie odpowiednich wniosków.

 

Jak długo będzie ważny bon 1000 plus?

Przewidywana ważność pojedynczego bonu turystycznego to 2 lata. W tym czasie będzie można skorzystać z niego jednorazowo – np. planując dłuższy wyjazd wakacyjny – lub rozbić jego wartość na mniejsze kwoty, które wykorzystamy na kilka krótszych wypadów albo na nocleg oraz inne usługi turystyczne dostępne w miejscu, do którego akurat się wybieramy.

 

Kiedy program 1000+ zacznie obowiązywać?

Zgodnie z zapowiedziami rządu jest szansa, że już w lipcu 2020. Ministerstwo deklaruje, że dołoży wszelkich starań, by Polacy mogli skorzystać z bonów w tym sezonie wakacyjnym. Wszystko jednak zależy od aktualnego stanu prac nad ustawą. Prawdopodobnie program będzie funkcjonował przez kilka lat i bon będzie można dostać raz w roku – dokładne plany na przyszłość nie są jeszcze znane.

 

Czy będzie można przekazać bon innej osobie?

Rząd zakłada taką ewentualność, jednak wyłącznie w obrębie rodziny. Nie będzie możliwa sprzedaż bonu osobie niespokrewnionej (np. na aukcji internetowej). Nie będzie również możliwości wymiany bonu turystycznego na gotówkę.

 

Wszystkie aktualne informacje na temat programu Bon Turystyczny 1000 plus oraz wyniki badań wśród klientów Travelist znajdziesz tutaj »

 

Choć wciąż pozostaje kilka niewiadomych, wszystko wskazuje na to, że bon turystyczny 1000 plus już wkrótce stanie się ważnym elementem planowania kolejnych wakacyjnych wyjazdów. I nie tylko będzie istotnym źródłem wsparcia dla polskiej branży turystycznej, ale też zachęci Polaków do planowania wypoczynku w kraju i odkrywania wciąż na nowo jego najciekawszych, najbardziej magicznych zakątków. Bo wciąż jest tu mnóstwo do odkrycia.

Zacznij odkrywać piękno Polski już dziś »

2 komentarzy

  1. @Marek, to trzeba by chyba rządu pytać czemu nie myślą o osobach, które już skończyły pracę zawodową… Ja też nie do końca czaję jak oni wybrali te grupy ktore się załapią, a które nie.

  2. Witam! Dlaczego nie uwzględnia się emerytów i rencistów? Przecież to oni mają najwięcej wolnego czasu i mogliby skorzystać z wypoczynku. Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i chętnie dołożę tyle ile pracodawca dla pracownika, chociaż moje świadczenie wynosi 1035,-zł netto. Pozdrawiam.