Najciekawsze lasy w Polsce - Magazyn Travelist

Niemal 30 procent powierzchni w Polsce porastają lasy, co stawia nas w czołówce najbardziej zalesionych państw w Europie. Liściaste, iglaste, a także tajemnicze, prehistoryczne i fantastycznie powykrzywiane – poznajcie najciekawsze lasy w naszym kraju

Zaplanuj wypoczynek na łonie natury  »

Puszcza Białowieska

Najciekawsze lasy w Polsce - Puszcza Białowieska

Niekwestionowany lider wśród obszarów zalesionych – zdaniem naszym i… wydawnictwa Lonely Planet wskazującego Białowieski Park Narodowy jako jeden z najgorętszych kierunków wypraw w ubiegłym roku. I nic w tym dziwnego. Przecież to miejsce wyjątkowe – ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie. Wszystko wygląda tu dokładnie tak samo, jak za czasów Mieszka I. Cywilizacja przeszła bokiem. Miejscowi powiadają, że to zasługa ducha puszczy, który przez wieki trzymał ludzi na dystans. Czy teraz wejdą tu drwale? Nie wiadomo. Z pewnością warto zaszyć się w białowieskich ostępach i stanąć oko w oko z dziką naturą, zanim będzie za późno. Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście spotkanie z żubrem. Puszcza Białowieska jest ostoją najliczniejszej na świecie populacji tego największego europejskiego ssaka. Jeśli nie uda nam się wytropić go na wolności, koniecznie trzeba zajrzeć do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Można tu dojść z Białowieży, stąpając po „żebrach żubra”. Oczywiście nie tych prawdziwych. Tak nazywa się drewniana kładka prowadząca z miasteczka do zagrody.

Warto również odwiedzić promieniujące tajemniczą energią Miejsce Mocy oraz przejechać się leśną kolejką wąskotorową. A jeśli wciąż będzie mało, pora kierować się na wschód. Od 2015 r. można bowiem zwiedzać białoruską część puszczy bez wizy. Tam zaś czeka m.in. Dziadek Mróz we własnej osobie – i wiele innych atrakcji.

Odkryj najciekawsze miejsca w Białowieży i okolicach »

Puszcza Kampinoska

Najciekawsze lasy w Polsce - Puszcza Kampinoska

Pół godziny. Tyle zajmuje przejazd rowerem z ostatniej stacji warszawskiego metra do puszczy z prawdziwego zdarzenia. Samochodem z centrum miasta można tu dotrzeć w nieco ponad kwadrans. To ewenement na skalę światową. Kampinoski Park Narodowy jest bodaj jedynym tak wielkim kompleksem leśnym na naszym globie, który bezpośrednio sąsiaduje z dwumilionową metropolią. Liczy sobie blisko 400 km2 i jest pozostałością dawnej Puszczy Mazowieckiej, uznanej przez UNESCO za rezerwat biosfery. Trudno doprawdy o lepszą alternatywę dla zatłoczonej i hałaśliwej stolicy.

Weekendowa zamiana spalin na zapach żywicy, a zgiełku klaksonów na szum drzew i śpiew ptaków nigdzie indziej w naszym kraju nie jest tak prosta i dogodna. O wyjątkowym charakterze Puszczy Kampinoskiej decyduje harmonijne współistnienie dwóch typów krajobrazu – rozległych bagien oraz piaszczystych, częściowo porośniętych sosnowym lasem, wydm. Są tu miejsca, w których można poczuć się wręcz jak na pustyni. Ale nie brak w okolicy również innych ciekawostek. Wystarczy wspomnieć najgrubsze drzewo w Polsce, czyli rosnącą w miejscowości Leszno topolę liczącą sobie w obwodzie aż 11 m. Albo najdłuższy budynek Europy, czyli dwukilometrową cytadelę Twierdzy Modlin.

Zaplanuj wypoczynek blisko stolicy i natury »

Las w Witkowicach

Najciekawsze lasy w Polsce - Las w Witkowicach

Niewielki, ale wyjątkowo ponury las w podkrakowskich Witkowicach to propozycja nie tyle dla miłośników leśnej flory i fauny, co… łowców tajemnic i śmiałków o stalowych nerwach. Pamiętacie głośny film „Blair Witch Project”, opowiadający o grupie młodych ludzi, którzy przepadli bez śladu w lesie, zostawiając po sobie tylko zagadkową taśmę wideo? W Polsce również mamy podobną historię – a las w Witkowicach stanowi podobne miejsce. Mieszkający w pobliżu ludzie opowiadają, że od wieków przyciągał samobójców, a liczba wisielców na kilometr kwadratowy zdecydowanie przewyższała średnią krajową. Prawdziwy horror wydarzył się tam jednak całkiem niedawno, bo w październiku 2001 r. Grupa 9 studentów wybrała się wówczas do lasu na ognisko z okazji rozpoczęcia roku akademickiego. Gdy następnego dnia żaden z nich nie wrócił do domu, rozpoczęto poszukiwania, które jednak nie przyniosły jakichkolwiek rezultatów. Po imprezowiczach słuch zaginął i po dziś dzień nie wiadomo, co ich spotkało.

Co więcej, miejscowa policja usiłowała zamieść sprawę pod dywan, bagatelizując całą sytuację. Mówi się, że znaleziono aparat fotograficzny jednej z ofiar, ale do końca nie wiadomo, co zawierał. Wiadomo zaś, że witkowicki las stał się miejscem prawdziwych pielgrzymek tropicieli tajemnic i badaczy zjawisk paranormalnych. Zdaniem tych ostatnich, przed wiekami mieściło się tu pogańskie miejsce kultu, w którym czczono jakieś nieznane, okrutne bóstwo. Komu nie brak odwagi, może poszukać prawdy na własną rękę…

Odkrywaj najpiękniejsze i najbardziej tajemnicze miejsca w Małopolsce »

Bory Tucholskie

Najciekawsze lasy w Polsce - BoryTucholskie

Jeden z największych kompleksów borów sosnowych w całym kraju przyciąga przede wszystkim dostępną na wyciągnięcie ręki dziką przyrodą. Zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy oraz okazy reliktowych roślin czy też rzadkich w Polsce gatunków, jak np. orzeł bielik oraz czapla siwa. Na terenie Borów znajdziecie łącznie cztery parki krajobrazowe oraz kilkanaście rezerwatów przyrody. Każdy z nich jest na swój sposób unikalny – od Bagna Grzybna, będącego naturalnym stanowiskiem żurawia popielatego, aż po kręgi kamienne, stanowiące zabytkowy zespół archeologiczny datowany na III wiek naszej ery, o niewyjaśnionej jak do tej pory funkcji.

Niemniej jednak okazałe walory przyrodnicze to nie wszystko. Piękny krajobraz Borów Tucholskich stanowi również doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych – w końcu rzeka Brda wraz z jej dopływami nie bez powodu nazywana jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w całej Europie. Zwolennicy pieszych wędrówek oraz wypraw na dwóch kółkach również nie będą zawiedzeni. Swoją ostoję znajdą tu wreszcie amatorzy wędkowania oraz zbierania grzybów, których zbiory w sezonie potrafią być naprawdę obfite. Ale czym tak naprawdę byłyby te wszystkie atrakcje, gdyby nie różnorodna oferta turystyczna, bogata kultura i tradycja, a przede wszystkim gościnność Borowiaków Tucholskich? Przekonajcie się o tym sami!

Wypocznij na łonie natury w Borach Tucholskich»

Bory Krajeńskie

Najciekawsze lasy w Polsce - bory krajeńskie

Można tu godzinami spacerować po leśnych uroczyskach i nie spotkać żywej duszy. Sąsiadujące z Borami Tucholskimi Bory Krajeńskie – choć mniej znane i mniejsze o jakieś 4,5 razy – są równie piękne. Króluje tu cisza i rządzi natura. Jeden z najpiękniejszych polskich kompleksów leśnych znajduje się po zachodniej stronie Pojezierza Krajeńskiego i skupia aż 5 rezerwatów przyrody. Na 68 tys. ha powierzchni rozmieszczone są pokryte w 60% drzewami iglastymi tereny leśne, liczne torfowiska, łąki z siedliskami storczyków o wdzięcznej nazwie „kukułka” i cieki wodne – nieskazitelnie czyste strugi i rzeki. Cudami borów najlepiej zachwycać się na wzniesieniach, na których rozmieszczone są punkty widokowe – w okolicach Czaplinka, Wierzchowa, Złocieńca.

Bobry, wydry, borsuki, jenoty, daniele, jelenie, dziki, bażanty. Z wszystkimi tymi gatunkami (i wieloma więcej) można stanąć oko w oko w Borach Krajeńskich. Jednak niekwestionowanym królem tych terenów jest przechadzający się arystokratycznie po łąkach smukły i dostojny żuraw. Ale nie tylko podpatrywaczy natury zachwycą te tereny. Kajakarzy urzeknie rzeka Łobżonka, a wielbicieli historii skansen bojowy w Zbicach z zachowanymi do dziś fragmentami umocnień i ekspozycją sprzętu bojowego z czasów II wojny światowej.

Odkrywaj najpiękniejsze zakątki woj. kujawsko-pomorskiego»

Puszcza Piska

Najciekawsze lasy w Polsce - Puszcza Piska

Mazury – jak na jeden z Nowych Cudów Natury przystało – oblegają dzikie tłumy. By jednak doświadczyć tu prawdziwej dziczy wystarczy wybrać się do drugiego pod względem wielkości kompleksu leśnego w Europie – porośniętej sosnowymi i świerkowymi lasami sosnowymi, oblanej licznymi jeziorami (m.in. Śniardwy i Bełdany) Puszczy Piskiej. Rozciągający się na ok. 100 tys. ha kompleks leśny to jedyna na Mazurach pozostałość lasu pierwotnego. Charakter pierwotny mają też emocje, które pojawić się mogą podczas wizyty w puszczy. Przemierzając gęste lasy puszczy, natknąć się bowiem można na lisy, łosie, wilki, a od niedawna także… rysie.

Na tych, którym emocji wciąż byłoby mało, czeka zlokalizowany w sercu puszczy Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Na terenie prywatnego parku biegają sobie swobodnie  – bez krat czy fos, w warunkach zbliżonych do naturalnych – rysie, daniele, tarpany i wilki, a także kuraki leśne i żubry. Łagodne usposobienie niektórych ze zwierząt umożliwia wejście na ich obszerne wybiegi, a nawet karmienie, głaskanie i spotkanie oko w oko. Poznanie innych ułatwia przewodnik, który oprowadzając po terenie, przybliża zwiedzającym zwyczaje panujące w świecie przyrody. Wizyta w parku to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników polskiej fauny, ale i amatorów egzotycznych gatunków. Na śródleśnych łąkach w sercu Mazur, na obszarze o powierzchni 10000 m2, dom znalazły także zwierzęta z Syberii i Dalekiego Wschodu.

Zaplanuj wypoczynek w Krainie 1000 jezior już dziś»

Krzywy las k. Gryfina

Najciekawsze lasy w Polsce - Krzywy las k.Gryfina

Na pierwszy rzut oka miejsce to wygląda nie jak las, ale scenografia do filmu o przygodach Harry’ego Pottera. W okolicach Nowego Czarnowa, ok. 4 km od Gryfina, w pewnym momencie kończy się „zwyczajny” las i trafiamy na skupisko kilkuset sosen, których pnie wygięte są dokładnie w ten sam sposób i dokładnie w tym samym kierunku – na północ. Po zatoczeniu efektownego łuku nad ziemią, drzewa znów rosną w górę. Co ciekawe, wszystkie inne sosny w okolicy są jak najbardziej normalne. Kaprys natury? Efekt działania czarodziejskiej różdżki?

Tajemnicze zjawisko doczekało się najróżniejszych wyjaśnień, z których najbardziej prawdopodobne głosi, że pnie zasadzonych w latach 30. ubiegłego wieku drzew zostały celowo zdeformowane przez człowieka. A ściślej przez lokalnych niemieckich rzemieślników, którzy chcieli w ten sposób uzyskać idealny budulec do konstrukcji łodzi, beczek czy „giętych” mebli. Choć swoich zwolenników ma również teoria o radzieckich czołgach, które w 1945 r. miałyby zniszczyć młode sosenki podczas działań wojennych. A może to skutek jakiejś nieznanej katastrofy ekologicznej? Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, jak było naprawdę. I na tym właśnie polega magia krzywego lasu, który posiada obecnie status pomnika przyrody.

Zaplanuj podróż i odkryj wszystkie osobliwości woj. zachodniopomorskiego»

Puszcza Augustowska

Najciekawsze lasy w Polsce - Puszcza Augustowska

Ogromna na 160 tys. ha Puszcza Augustowska zajmuje obszar aż 3 krajów – Litwy, Białorusi oraz Polski, w granicach której znajduje się niemal 115 tys. ha porośniętej borami (85%), oblanej jeziorami i rzekami (w tym najsłynniejszą w regionie Rospudą) oraz pokrytej licznymi torfowiskami powierzchni. Nie trzeba jednak eksplorować całości, by odpocząć od zgiełku i nacieszyć się bliskością dziewiczej natury oraz krajobrazami jak z bajki. Wystarczy wybrać się w objęte ochroną malownicze okolice jeziora Wigry oraz popularnej nie tylko wśród kajakarzy Czarnej Hańczy. Wielkich miast w pobliżu nie ma, jeziora (których jest tu łącznie ponad 40) oraz lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku, a widoki z wieży klasztoru pokamedulskiego w miejscowości Wigry należą do najpiękniejszych w tej części kraju.

Można też przejechać się leśną kolejką wąskotorową, wyruszyć na poszukiwanie storczyków (występują tu aż 22 gatunki) albo podejrzeć przy pracy najsłynniejszych mieszkańców Wigierskiego Parku Narodowego, czyli bobry. Poszukiwaczy przyrodniczych ciekawostek – poza rzadkimi gatunkami wpisanymi do Polskiej czerwonej  księgi roślin – zainteresują zapewne tutejsze suchary. To nic innego jak małe, bezodpływowe jeziorka, stanowiące pozostałość po epoce lodowcowej. Nie żyją w nich żadne zwierzęta, więc uznaje się w okolicy za „suche”.

Eksploruj najpiękniejsze rejony Suwalszczyzny»

Puszcza Drawska

Najciekawsze lasy w Polsce - Puszcza Drawska

Rozciągająca się na terenie 3 województw – zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego – leśna kraina pełna jezior i rzek, lasów, słodkiego miodu i cudów natury. Choć uroczyska Puszczy Drawskiej ludzie gospodarowali już w epoce kamienia łupanego, dopiero na początku XXI wieku ten bajkowy obszar 66 tys. ha w dorzeczu dolnej Drawy i rzeki Płociczna znalazł się na oficjalnej liście Cudów Polski w krajowym plebiscycie organizowanym przez National Geographic.

Podczas wizyty w okolicy nie można pominąć zlokalizowanej między słynącym z leczniczej borowiny i solanek uzdrowiskiem Połczyn-Zdrój a Czaplinkiem Doliny Pięciu Jezior. Ten nazywany Szwajcarią Połczyńską obszar pełen jest stromych zboczy porośniętych bukowymi lasami. Tutaj swoje źródła ma rzeka Drawa, która przepływa przez pięć jezior: Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe. Warto przejechać się także drogą widokową, która wije się w głębokim, zielonym wąwozie albo wybrać się do zrekonstruowanej warowni wczesnośredniowiecznej w Sławogrodzie.

Odkryj piękno Puszczy Drawskiej i innych rejonów woj. zachodniopomorskiego»

Prehistoryczny las nad Bałtykiem i ogród dendrologiczny w Glinnej

Najciekawsze lasy w Polsce - Sowiński Park Narodowy

Nie trzeba teleportacji ani wehikułu czasu, by w ciągu jednego dnia i w granicach Polski zobaczyć orientalną roślinność i prehistoryczny drzewostan. Wystarczy wyprawa do południowo-wschodniej części Puszczy Bukowej.  Tu, nieopodal wsi Glinna w Nadleśnictwie Gryfino, działa jedyny w swoim rodzaju ogród dendrologiczny. Istniejący od 1823 roku ogród porasta bujnie około 800 gatunków odmian drzew oraz krzewów, z których najwięcej pochodzi…z Azji. Być może to za sprawą klonu florydzkiego, kielichowca chińskiego czy sosny Coultera ogród w Glinnej znalazł się na podium w konkursie organizowanym przez Lasy Państwowe i magazyn National Geographic – „Najpiękniejsze leśne zakątki w Polsce”.

Stad, kierując się samochodem na północ w stronę województwa pomorskiego, udać się można do Słowińskiego Parku Narodowego. Choć krajobraz parku z jednym z największych w Europie skupiskiem ruchomych wydm, a także jeziorami, bagnami, torfowiskami i nadmorskimi borami robi wrażenie, tym co naprawdę zasługuje na uwagę są szczątki martwego, prehistorycznego lasu. Już kilka lat temu cofające się wody Bałtyku odsłoniły na plaży miedzy Czołpinem i Rowami pozostałości bukowo-dębowego lasu – strawionego przez pożar lub wyciętego przez ludzi – prawdopodobnie nawet 3 tys. lata temu.

Odpocznij na łonie natury – nad Bałtykiem i innych zakątkach Polski»

Bon wakacyjny 1000 plus – dowiedz się, jak z niego skorzystać »