Najwyżej położone schronisko w Bieszczadach – słynna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej po ponad 2-letniej gruntownej modernizacji znów zaprasza turystów.

Prace przy przebudowie, a właściwie budowie nowego schronu, trwały od 2019 roku. Planowo inwestycja miała być oddana do końca października 2021 roku, jednak niekorzystne warunki pogodowe oraz utrudnione dostawy materiałów budowlanych przyczyniły się do wydłużenia terminu jej realizacji. Obiekt został oficjalnie oddany do użytku w ostatni piątek (23 września).

Wszyscy się cieszymy z otwarcia tego obiektu. Pamiętamy Chatkę Puchatka, która była miejscem kultowym i na zawsze taka zostanie. Odbudowa tego miejsca pozostawia tą niezapomnianą duszę poprzedniego schroniska. Mamy wiele wspomnień z tym miejscem, pamiętamy te osoby, które legendę tego miejsca tworzyły

– mówił w trakcie uroczystego otwarcia Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.

Marszałek zadeklarował ponadto, że zostanie ufundowana tablica „która upamiętni osoby pracujące na rzecz tego miejsca, przede wszystkim naszego przyjaciela Lutka Pińczuka”.

Chatka Puchatka działała przez pół wieku i stała się w tym czasie kultowym miejscem wśród odwiedzających Bieszczady turystów, jednak panujące tu spartańskie warunki – brak elektryczności, bieżącej wody i kanalizacji – sprawiły, że podjęto decyzję o modernizacji schroniska.

Obiekt po przebudowie niezmiennie będzie stanowić całodobowy schron dla wędrujących po górach turystów. Dodatkowo na miejscu utworzono stanowisko dla straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która będzie dbać o przestrzeganie zasad obowiązujących podczas poruszania się po wytyczonych szlakach. Budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W chwili obecnej schron będzie czynny w godzinach 8-16, zaś pozostawanie w nim na noc będzie możliwe od października.

Gruntowna modernizacja schronu była częścią projektu: „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”. Wraz z oficjalnym otwarciem obiektu przywrócono pierwotny przebieg czerwonego szlaku turystycznego przez Smerek-Połoninę Wetlińską do Brzegów Górnych.

Wybierasz się w góry? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu o najpiękniejszych szlakach górskich w Polsce.