Mimo że oznaczenia szlaków są niezmienne od 1950 roku, bo wtedy właśnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (w skrócie PTTK) zabrało się za znakowanie szlaków turystycznych w Polsce, to nadal niewiele osób wie, co oznaczają poszczególne kolory tras, które możemy spotkać po drodze. Pierwsze szlaki turystyczne zostały wytyczone przez Towarzystwo Tatrzańskie, jeszcze zanim powołano do życia PTTK. Wśród wielu turystów panuje przekonanie, że kolor szlaku oznacza jego trudność, a w rzeczywistości chodzi o coś zupełnie innego. Zobaczcie, co tak naprawdę oznaczają symbole na szlakach!

Zobacz hotele w górach:

W górach zawsze podążaj za szlakiem turystycznym

Pierwsze szlaku turystyczne w Polsce zostały wytyczone przez PTTK w celu pokazania turystom najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w górach, a zarazem główną ich ideą było chronienie przyrody, m.in. w parkach narodowych – fauny i flory – przed ludźmi. Kiedy w latach 50. ubiegłego wieku rozpoczęto akcję wytyczania pierwszych szlaków, ruch turystyczny był o wiele mniejszy niż dziś. Aż strach pomyśleć, co by się działo w Karkonoszach, gdzie jeszcze kilka lat temu liczba turystów przekroczyła 2,5 mln, gdyby każdy mógł się swobodnie wędrować po górach bez danego szlaku. Ich istnienie ma też inny, bardzo prozaiczny cel – podążając za symbolem szlaku, ciężko jest się zgubić. Nawet najlepsza mapa ani nawigacja na telefonie nie pomoże, kiedy zgubimy się w lesie. 

Wybierz swój turystyczny cel

Wybór miejsca na wypoczynek to prawdziwe wyzwanie. Baza turystyczna w Polsce bardzo się rozwinęła w ostatnich latach, dlatego miejsca jeszcze kiedyś uznane za dzikie, jak np. Bieszczady, dzisiaj zachęcają turystów nie tylko rozbudowaną infrastrukturą, ale też pięknymi pieszymi szlakami. Co więc wziąć pod uwagę, jeśli planujesz urlop w górach i chcesz zdobyć kilka szczytów? Przede wszystkim mierz siły na zamiary – pamiętaj, że nawet z pozoru prosta górska wędrówka może być wyzwaniem, jeśli większość czasu spędzasz na kanapie lub przed biurkiem. 

Szlak turystyczny nie musi być tylko pieszy

Wycieczki po górach zazwyczaj kojarzą się nam z pieszym zdobywaniem szlaków. Nic bardziej mylnego! Dla tych, którzy chcieliby urozmaicić swoje podróże, mamy ciekawe propozycje. Pierwszą z nich jest zdobywanie szlaków rowerowych na dwóch kółkach. Inną, równie ciekawą formą wypoczynku, jest zwiedzanie z perspektywy końskiego grzbietu. Wystarczy udać się do najbliższej stadniny i umówić się na wycieczkę konną po okolicznych szlakach. To z pewnością niezapomniane doświadczenie, szczególnie dla amatorów jazdy konnej.

Dla osób, które kochają adrenalinę, świetnym wyborem będą szlaki narciarskie, a w szczególności trasy na biegówki, popularne przede wszystkim w Karkonoszach, zwanych też rajem narciarstwa biegowego. Potrzebny będzie Wam odpowiedni sprzęt, który możecie wypożyczyć w ośrodku narciarskim oraz odrobinę kondycji. Nie ma nic piękniejszego od przemierzania okrytych białym puchem górskich szlaków. 

Trasy dla pieszych miłośników gór

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najważniejsze w wyborze odpowiedniej destynacji jest dostosowanie długości i stopnia trudności trasy do naszych realnych możliwości. Dla początkujących polecamy Bieszczady, gdzie można odkrywać piękne i niezbyt wysokie połoniny. Niewymagające szlaki znajdziecie też w Karkonoszach, to np. trasa z Karpacza na Schronisko Samotnia, w Górach Stołowych z Karłowa do Szczelińca Wielkiego czy też w Beskidzie Śląskim – ze Szczyrku na Skrzyczne. Bardziej zaawansowani miłośnicy górskich wycieczek mogą się pokusić o zdobycie Giewontu, Świnicy od Hali Gąsienicowej czy też wspiąć się na Rysy. 

Zobacz hotele w polskich górach i znajdź idealny nocleg:

Kolory szlaków turystycznych dla wędrowców

Wielu na pewno zastanawia się, co oznaczają kolor szlaków. Znaki umieszczane na drzewach, skałach, tabliczkach lub w innych widocznych miejscach na trasie oznaczone są trzema poziomymi paskami, z czego środkowy może mieć kolor czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Szlaki lądowe wykorzystują tę paletę kolorystyczną ściśle określoną przez PTTK. Co ciekawe, kolory znaków informacyjnych wcale nie oznaczają trudności szlaku czy też ważności szlaku, a jego przebieg i długość. Zobaczmy więc, co oznaczają poszczególne oznaczenia szlaków turystycznych.

Czerwony szlak to główna trasa

Czerwonym kolorem oznaczane są szlaki główne – najciekawsze pod względem atrakcji turystycznych trasy. Nie oznacza to jednak, że muszą być one najdłuższe. Czerwonym kolorem oznaczony jest np. najdłuższy szlak w polskich górach, czyli Główny Szlak Beskidzki, a także Główny Szlak Sudecki.

Niebieski szlak zaraz po czerwonym

Niebieskim szlakiem oznaczane są szlaki dla długodystansowców. To, krótko mówiąc, najdłuższa możliwa trasa do celu, niekoniecznie najciekawsza. To z pewnością najlepszy wybór dla osób, które lubią dużo chodzić i nie straszne im monotonne widoki. Szlaków w Polsce tego rodzaju mamy aż 135, o łącznej długości 18000 km.

Zielony szlak prowadzący do najważniejszych punktów w regionie

Szlak zielony, to krótki szlak, prowadzący przez największe atrakcje regionu i najbardziej widowiskowe miejsca. W praktyce oznacza to, że z pewnością będzie ciekawie, ale może być to też momentami trudny szlak. Na zielono oznakowana jest np. trasa z Przełęczy Rydza Śmigłego na Mogielicę (czyli najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego).

Żółty szlak jest szlakiem łącznikowym lub dojściowym

Kolorem żółtym oznaczone są szlaki łącznikowe lub dojściowe, prowadzące bezpośrednio do punktu widokowego lub do schroniska. Kolorem tym oznaczony jest np. szlak z Karpacza do schroniska PTTK pod Łomniczką. 

Czarny szlak to krótki szlak dojściowy

Czarny szlak, kojarzony przede wszystkim z tym o największej trudności, to nic innego jak najkrótsza trasa do danego miejsca. To mniej więcej to samo, co szlak żółty, jednak stosowany jest rzadziej ze względu na słabą widoczność w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Oznaczenia szlaków narciarskich

W przypadku szlaków narciarskich możemy się spodziewać oznaczeń również w pięciu kolorach. Jednak tym razem, zgodnie z intuicją, kolory oznaczają stopień trudności. Zobaczmy, co kryją za sobą symbole na trasach. 

Kolor zielony oznacza szlak najłatwiejszy

Kolor zielony to trasa najłatwiejsza, dla początkujących narciarzy. Trasy te charakteryzują się niskim kątem nachylenia i dużą szerokością. To idealny wybór dla dzieci i osób, które dopiero zapoznają się z jazdą na nartach.

Kolor niebieski idealny dla średniozaawansowanych

Szlaki niebieskie są świetnym wyborem dla tych narciarzy, którzy pierwsze kroki w tym sporcie mają już za sobą lub preferują spokojną jazdę. Kąt nachylenia nie jest duży, a szlaki są bezpieczne, także dla dzieci. 

Kolor czerwony to już wysoki stopień trudności

Narciarze, którzy wybierają szlaki o kolorze czerwonym, są już pewni swoich umiejętności. To kolejny stopień wtajemniczenia w jazdę na nartach. Aby korzystać z czerwonych szlaków, trzeba już naprawdę dobrze sobie radzić i uważać, żeby nie rozwinąć nadmiernej prędkości. 

Kolor czarny kryje za sobą najtrudniejszy zjazd

Szlaki narciarskie o kolorze czarnym dedykowane są tym najbardziej doświadczonym narciarzom, którzy mają dobry sprzęt i nie boją się skoków adrenaliny. Często można spotkać tu niespodziewane grudy lodu, uskoki oraz ostre zakręty. 

Znajdź doskonałą bazę wypadową na górskie szlaki:

Szlaki dla turystów z rowerami

Sieć szlaków przystosowanych do zwiedzania na rowerze jest coraz bardziej rozbudowana ze względu na rosnące zainteresowanie tą formą aktywnego wypoczynku. Jeśli macie ochotę na taki sposób odkrywania gór, zobaczcie, jak odczytywać symbole tras rowerowych.

Kolory takie same jak dla pieszych, jednak czym się różnią?

Wybierając się na wycieczkę rowerową, szukajcie białego kwadratu z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku lub literą R i numerem szlaku (w przypadku szlaków międzynarodowych). Szlaki oznaczone są tymi samymi kolorami co szlaki piesze i nie oznaczają poziomu trudności danego szlaku.

Znakowanie szlaków konnych

Oznakowanie szlaków konnych to już zupełnie inna historia. Wybierając się na przejażdżkę konną, warto wcześniej zapoznać się ze znaczeniem symboli, które możemy spotkać na trasie. PTTK rozróżnia 12 znaków, które możemy spotkać na szlakach jeździeckich. Podstawowy znak to pomarańczowe koło na białym tle w kształcie kwadratu. Początek lub koniec szlaku będziemy mogli poznać po pomarańczowym kole obwiedzionym czarną obwódką na białym tle w kształcie kwadratu. Wśród znaków, które możemy znaleźć na szlakach konnych, są też symbole oznaczające zmianę kierunku przebiegu szlaku, początek szlaku, Opisy szlaków i pozostałe znaki warto sprawdzić bezpośrednio na stronie PTTK. 

Rodzaje szlaków dla spacerowiczów – wybierz idealną długość trasy na spokojną wędrówkę

Jeśli planujesz wypuścić się w góry i rozważasz wybór trasy, weź pod uwagę kilka czynników – swoje możliwości, pogodę i porę roku, długość trasy i jej stopień trudności. Zazwyczaj najczęściej wybieranym szlakiem jest szlak czerwony ze względu na komfortowe podejście oraz najciekawsze punkty widokowe. Jeśli jednak wybierasz się w góry wiosną lub jesienią, kiedy dzień jest już krótszy, powinieneś wziąć pod uwagę szlak zielony – krótszy, jednak nadal zahaczający o wszystkie najważniejsze atrakcje. 

Kolory szlaków w górach – nie zawsze szlak czarny jest najtrudniejszy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kolory szlaków w górach nie oznaczają poziomu trudności danej trasy. Czarny szlak najczęściej kojarzony jest z najtrudniejszą trasą, ze względu na to, że oznacza się nim najkrótszą drogę do celu, często wiodącą przez trudne fragmenty trasy. Możecie być jednak zdziwieni, że często mimo z góry określonych kolorów, specjaliści, którzy wyznaczają szlaki, nie trzymają się ściśle swojej metodologii. Wszystko przez to, że czasem dany kolor będzie słabo widoczny w danym miejscu albo koliduje z kolorami innych szlaków. 

Najlepsze hotele w polskich górach – sprawdź:

Oceń swoje możliwości i świadomie dobierz trudność trasy

Największym grzechem turystów jest wybieranie popularnych szlaków o wysokim poziomie trudności bez odpowiedniego przygotowania. Idealnym przykładem są Rysy, na które często wybierają się mniej doświadczeni turyści bez świadomości, że to jedna z najtrudniejszych tras w Tatrach. Nawet latem mogą tu zalegać śnieżne zaspy. Dlatego zawsze bierz pod uwagę swoją kondycję i pamiętaj, że czasem warto wybrać łatwiejszy szlak, dopasowany do swoich możliwości. Oznaczenie szlaków może być dla nas pewną wskazówką, jednak nie odpowie nam na pytanie o przewyższeniach czy też warunkach w danym momencie, dlatego zawsze warto wcześniej poczytać o dostępnych szlakach w danym regionie i wybrać dla siebie ten najbardziej odpowiedni.

Rodzaje szlaków turystycznych – pamiętaj o różnicach zależnych od sposobu przemieszczania się

Mimo że teoretycznie trasy rekreacyjne są przeznaczone zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, polecamy tej drugiej grupie korzystać przede wszystkim ze szlaków dedykowanych tylko dla dwóch kółek. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie łatwo sobie zwizualizować – wyobraźmy sobie pędzących z górki rowerzystów, którym na drodze pojawia się cała grupa pieszych turystów. Przyjemność z jazdy będzie o wiele większa, jeśli nie będziemy musieli co chwilę uważać na piechurów. Co więcej, na wspólnych trasach często można napotkać takie utrudnienia, jak strome podejścia, kamienne schodki czy też głazy zalegające na drodze. Działa to też w drugą stronę – wybierając się w góry, piesi turyści z pewnością woleliby eksplorować otoczenie leśną wydeptaną ścieżką pośród roślinności, a nie po betonowej drodze, gdzie nogi dużo szybciej się męczą. 

Zobacz hotele w górach: