Przed wiekami był potężną twierdzą, w czasach PRL-u słynął z festiwali piosenki żołnierskiej, dziś Kołobrzeg kusi poszerzoną, zrewitalizowaną plażą i mnogością atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto zobaczyć podczas wypadu we dwoje, a na jakie ciekawe miejsca postawić podczas wyjazdu z dziećmi? Przedstawiamy pomysły na wakacyjne odkrywanie nadmorskiego kurortu.
Kołobrzeg – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca dla małych i dużych:
- Największe atrakcje dla rodzin z dziećmi
- Jak zaplanować urlop w Kołobrzegu?
- Co zwiedzić, gdy pogoda nie dopisze?
- Kołobrzeg nie tylko dla małych – poznaj wyjątkowe uzdrowisko
- Co koniecznie zobaczyć w Kołobrzegu?
Znajdź hotel na wypoczynek w Kołobrzegu lub okolicy:
Choć Kołobrzeg to duże miasto, milusińscy poczują się tu swobodnie, bezpiecznie i z pewnością nie będą narzekać na nudę. Tutejsza plaża, która została kilka lat temu poszerzona kosztem 90 mln zł i 700 ton piasku, jest wręcz stworzona dla rodzinnego wypoczynku – szczególnie w spokojniejszej, zachodniej części. A co z tymi pociechami, którym szybko znudzi się leżenie na plaży i budowanie zamków z piasku? Na początek mogą wskoczyć na pokład cumującego w porcie statku pirackiego, by wyruszyć w krótki rejs po Bałtyku. Gdy zaś zdobędą już sprawność majtka okrętowego, warto im zafundować odrobinę żołnierskiej musztry – oczywiście na wesoło. Bogate zbiory Muzeum Oręża Polskiego zainteresują nie tylko fanów „Czterech pancernych i psa”.
Jeśli maluchom się spodoba, następnym przystankiem musi być Centrum Atrakcji Wojskowych „Bastion”, gdzie czołgi i wozy opancerzone można nie tylko obejrzeć, ale też nimi pojeździć po dawnym poligonie. Dalej zaś ruszamy na… Dziki Zachód. W rodzinnym parku rozrywki w pobliskim Zieleniewie uliczkami spacerują sobie rewolwerowcy, bandyci wypatrują dogodnej okazji do skoku na bank, a w saloonie czeka smakowite kowbojskie jedzenie. Można tam również spróbować swoich sił w ujeżdżaniu byka na rodeo, odwiedzić indiański wigwam, a nawet przywdziać pióropusz i zapalić fajkę pokoju. Westernowe show rodem z powieści Karola Maya na długo pozostanie w pamięci, a wśród dodatkowych atrakcji dla dzieci znalazły się również tak egzotyczne propozycje, jak przejażdżka na wielbłądzie, dojenie kozy, a nawet wyścigi na strusiach. Przy takich zabawach nawet rodzinne szaleństwo w kołobrzeskim parku linowym czy aquaparku wypadnie blado…
To jednak wciąż nie koniec atrakcji dla dzieci w Kołobrzegu i okolicach. Po jeszcze więcej wrażeń można się udać do pełnej magii i interaktywnych atrakcji Ukrytej Krainy w pobliżu kołobrzeskiego portu pasażerskiego, a także do Muzeum 6D – Maszoperia, gdzie przy zaangażowaniu wszystkich zmysłów poznamy historię kołobrzeskich maszopów (rybaków) oraz rybackiej wioski, staniemy za sterami kutra i usłyszymy wiele ciekawych legend i opowieści. Moc zabawy i niezapomnianych wrażeń czeka również na najmłodszych w całorocznym parku rozrywki Pomerania Fun Park w miejscowości Pyszka, 14 kilometrów od Kołobrzegu – z licznymi placami zabaw dla dzieci, zjeżdżalniami, basenami z kulkami, karuzelami czy minizoo.
Rano – leniuchowanie na plaży, przejażdżka skuterem wodnym albo wycieczka na dwóch kółkach przez chronione obszary Ekoparku Wschodniego. Potem coś na ząb w Domku Kata albo w słynnej smażalni Rewiński – i z powrotem na plażę. Chyba że ktoś woli wspiąć się na szczyt latarni morskiej. To najlepszy punkt widokowy, z którego można podziwiać najpiękniejszy widok na morze. Jest też opcja „kultura” i możliwość odwiedzenia tutejszej Galerii Sztuki Współczesnej, a także opcja „relaks”. Ostatecznie Kołobrzeg nie przypadkiem szczyci się mianem polskiej stolicy SPA. A co robić w Kołobrzegu wieczorem? Oczywiście rzucić się w wir zabawy podczas ognistej fiesty. W egzotycznym beach clubie, w podziemiach latarni, albo w którymś z modnych klubów w pięciogwiazdkowych hotelach. Jeśli przyjeżdżamy do miasta nad Parsętą w poszukiwaniu nie tylko morza, piasku i promieni słonecznych, ale również mocnych wrażeń oraz dobrej zabawy, z pewnością nie wyjedziemy rozczarowani.
Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają ciekawe opcje rekreacji na świeżym powietrzu, m.in. rozgrywki siatkówki plażowej, sporty wodne – w tym takie hity ostatnich lat, jak choćby skimboarding – a także doskonale przygotowana sieć tras rowerowych, z których część wchodzi w skład międzynarodowej „pętli bałtyckiej” R-10. Możemy również wybrać się na spływ kajakowy nurtem Parsęty, odwiedzić park linowy, eksplorować okoliczne bezdroża na quadach albo wyruszyć w rejs na malowniczy Bornholm.
Imprezowicze natomiast odczują szybsze bicie serca na hasło „Sunrise Festival”. To taki „Open’er” muzyki elektronicznej – jeden z największych w naszej części Europy festiwali dla fanów techno, electro, trance czy house’u. Odbywa się co roku w ostatni weekend lipca i słynie nie tylko z występów najlepszych DJ-ów świata, ale też z szalonego afterparty na plaży. Obecność obowiązkowa – do samego wschodu słońca.
Hotele przy plaży na Pomorzu Zachodnim – znajdź nocleg dla siebie:
W czasie deszczu dzieci się nudzą – ale nie nad Parsętą. Największe polskie uzdrowisko ma bowiem do zaoferowania ciekawe atrakcje dla dzieci (i całych rodzin) pod dachem, idealne na każdą pogodę.
Oceanarium w Kołobrzegu – nie tylko dla dzieci
Od całej plejady malutkich, kolorowych rybek i różnokształtnych skorupiaków przez sympatyczne żółwie, rozgwiazdy i nadymki po groźne piranie i żarłacze – podczas wizyty w niewielkim oceanarium w Kołobrzegu możemy zobaczyć z bliska mnóstwo fascynujących stworzeń podwodnego świata. W sumie ponad 100 gatunków z najdalszych zakątków globu. Pobyt w oceanarium to nie tylko możliwość podziwiania barwnych morskich zwierząt rodem z dziecięcych animacji, ale też lekcja przyrody dla małych i dużych – a gdy pogoda nie dopisuje – również ciekawy wypełniacz czasu dla całej rodziny. Na miejscu znajduje się dodatkowo mały sklepik z morskimi pamiątkami.
Miasto Myszy – dla całej rodziny
By poczuć się jak w bajce o zaczarowanym flecie, koniecznie trzeba odwiedzić kołobrzeskie Miasto Myszy znajdujące się w podziemiach dawnego Kapitanatu Portu Morskiego. To nietypowe „żywe muzeum”, którego bohaterami są małe gryzonie różnej maści i wielkości – spotkamy w nim myszki białe, brązowe, łaciate, pasiaste, bezwłose, mysie „owieczki” rasy Astrex, a nawet najmniejsze na świecie myszki pigmejskie. Wnętrze tej bajkowej krainy stylizowane jest na mysią norę, a po labiryncie korytarzy wykonanych z rurek fluorescencyjnych biega ponad 500 prawdziwych myszy. Zaadaptowane ciągi kanalizacyjne prowadzą do kilku salek o różnej tematyce – i tak możemy zobaczyć myszki w kosmosie, w tropikach, na wsi, na pokładzie samolotu, jeżdżące ciuchcią czy wdrapujące się nonszalancko na wieżę Eiffla.
Źródło: miastomyszy.pl
Wizyta w tym unikatowym minizoo to świetna rozrywka dla dzieci i dorosłych. Pozwoli spojrzeć na te małe zwierzątka z większą sympatią, a także poznać ich zwyczaje, dowiedzieć się, co jedzą, jak się bawią, a nawet zobaczyć, jak rodzą się małe myszki. Co ważne, Miasto Myszy jest dostępne dla odwiedzających przez cały rok, niezależnie od sezonu i pogody.
Miasto Kołobrzeg to nie tylko popularna miejscowość wczasowa, ale również uzdrowisko, w którym można odpocząć od zgiełku, odetchnąć pełnym jodu morskim powietrzem oraz w profesjonalnej aurze zadbać o zdrowie. Kuracyjne tradycje miasta sięgają XIX wieku, jednak jego główne naturalne bogactwo – kołobrzeska solanka – znane było już dużo wcześniej. Mieszkańcy Kołobrzegu utrzymują, iż moczenie łokci i stóp w podgrzanej solance natychmiastowo zwalcza przeziębienie, a mająca aż 7 promili zasolenia woda doskonale nadaje się również do… wekowania ogórków. Czy tak jest naprawdę – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że kąpiele i zabiegi solankowe przyciągają do nadbałtyckiego kurortu tysiące kuracjuszy z Polski i zagranicy.
Ale to zaledwie część bogatej oferty zdrowotno-rehabilitacyjnej, którą tu znajdziemy. Okolice miasta słyną również z obfitych złóż borowiny. Obecnie kołobrzeska baza sanatoryjna liczy ponad 20 różnych obiektów, w większości zlokalizowanych w zielonej, wschodniej części miasta. Leczy się w nich m.in. dolegliwości reumatyczne, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby skóry oraz choroby kardiologiczne i nadciśnienie. A co najważniejsze, po opuszczeniu murów sanatorium również będzie co robić. Będąc w Kołobrzegu, warto odwiedzić tutejsze liczne miejskie parki – w tym położony nad samym Bałtykiem zabytkowy Park Żeromskiego – zielone zakątki i romantyczne alejki idealnie nadają się do popołudniowych przechadzek i uprawiania nordic walkingu, nadmorskie kawiarnie przy promenadzie kuszą słodkościami, a plenerowe koncerty, spektakle czy dancingi pozwolą ciekawie zaplanować wieczór.
Hotele z bazą zabiegową na Pomorzu Zachodnim – zarezerwuj pobyt:
W plażowej i uzdrowiskowej perełce polskiego Wybrzeża na odwiedzających czeka prawdziwa fala atrakcji. A wśród nich co najmniej kilka z kategorii „najważniejsze atrakcje w Kołobrzegu”.
Latarnia morska i molo w Kołobrzegu
Przechadzka po kołobrzeskim molo to zawsze dobre urozmaicenie wypoczynku. Długa na 220 metrów i szeroka na 9 metrów konstrukcja to jedna z wizytówek miasta. Na jej końcu działa kawiarnia, z której można podziwiać wpływające do portu statki. Po zmierzchu molo jest pięknie oświetlone.
Po zejściu z molo wystarczy krótki spacer urokliwym bulwarem Jana Szymańskiego – koniecznie z pauzą przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem (upamiętniający zaślubiny Polski z morzem 18 marca 1945 roku) – i jesteśmy przy latarni morskiej w Kołobrzegu, z jednym z najpopularniejszych tarasów widokowych w mieście i jednocześnie jednej z najciekawszych atrakcji w Kołobrzegu. Obecna latarnia została odbudowana po wojnie na fundamentach potężnych zabudowań dawnego Fortu Ujście (imponującej fortyfikacji dawnej Twierdzy Kołobrzeg). Ceglana wieża u wejścia do portu mierzy 26 m – wystarczy pokonać 109 schodków, by podziwiać piękny widok na Morze Bałtyckie, port oraz uzdrowiskową część miasta.
W budynku latarni mieszczą się również 2 wyjątkowe miejsca – fascynujące muzea: Muzeum Modeli Statków z imponującym zbiorem eksponatów oraz Muzeum Minerałów, gdzie można oglądać m.in. największą muszlę w Polsce, skamieniałe jaja dinozaurów czy prawdziwe meteoryty.
Muzeum Oręża Polskiego
Wszyscy pasjonaci militariów oraz historii nie mogą nie zajrzeć do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Podczas zwiedzania można podziwiać broń, umundurowanie, amunicję i wszelkiej maści artefakty wojskowe – od średniowiecza po II wojnę światową. A możliwość osobistego przetestowania kabiny wojskowego odrzutowca czy działa samobieżnego będzie dodatkową zachętą.
Jednym z oddziałów Muzeum Oręża Polskiego jest też Skansen Morski przy przystani jachtowej (zwanej też Mariną Solną). To kolejne ciekawe miejsce w Kołobrzegu, gdzie możemy zwiedzić w całości 2 duże okręty wojenne oraz obejrzeć pozostałości (w tym maszt) słynnego kontrtorpedowca ORP „Burza”.
Muzeum Oręża Polskiego ma w sumie cztery oddziały, kolejne dwa również warto odwiedzić. Znajdują się one w zabytkowym Pałacu Brunszwickich w pobliżu ratusza w centrum Kołobrzegu, oraz poza miastem, w Podborsku (działa tam Muzeum Zimnej Wojny).
Ustronie Morskie – najpiękniejsze plaże w okolicy
Kołobrzeg posiada szerokie, piaszczyste i czyste plaże. Nic dziwnego, że regularnie powiewa na nich Błękitna Flaga. Latem przy plaży w Kołobrzegu wyznaczane są tu kąpieliska rozmieszczone przy: Plaży Centralnej, Plaży Zachodniej i Plaży Wschodniej. Najbardziej malowniczym odcinkiem, z wysokim, szerokim wałem wydmowym, jest ten po zachodniej stronie ujścia Parsęty, w kierunku Grzybowa.
Jeśliby dalej rozglądać się za klimatycznymi zakątkami do plażowania i rozłożenia leżaka, warto zajrzeć do oddalonego o zaledwie 10 kilometrów od Kołobrzegu Ustronia Morskiego. Tym bardziej, że do miejscowości prowadzi z Kołobrzegu biegnąca wzdłuż brzegu morza trasa rowerowo-spacerowa. Kurort o ponad 100-letniej tradycji przyciąga świeżym powietrzem oraz wspaniałą, długą i szeroką plażą z pięknym piaskiem, malowniczym klifem.
Po plażowaniu można zafundować sobie przechadzkę po jednym z dwóch spacerowych molo, zregenerować siły w jednym z beach barów i skorzystać z sezonowych atrakcji na plaży.