Co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju? To niepozorne, urokliwe uzdrowisko ma tak naprawdę wiele do zaoferowania. Dla aktywnych – liczne szlaki turystyczne, Zieleniec Ski Arena, szlaki w Górach Bystrzyckich. Dla miłośników sztuki – Dworek Chopina, a w nim – Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, a także rynek z zabytkowymi kamienicami i pomnik wotywny Matki Bożej z Dzieciątkiem. To też atrakcje dla ciekawych świata – jedno z najciekawszych atrakcji i miejsc to Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Jednym słowem – uzdrowisko Duszniki to malownicze i interesujące miejsce, które z pewnością warto odwiedzić!

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – poznaj sztukę czerpania papieru!

W Dusznikach-Zdroju znajduje się niesamowite miejsce, jedyne takie w Polsce – Muzeum Papiernictwa. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć, jak niegdyś czerpano papier. Na własne oczy można zobaczyć, jaką metodą wytwarzano papier już od średniowiecza. Co więcej – można spróbować samemu wziąć udział w warsztatach i wytrzepać swoją własną kartkę. Na terenie muzeum odbywa się wiele ciekawych i kreatywnych zajęć. Szczególnie warto wybrać się tu w ostatni weekend lipca, kiedy to Muzeum papiernictwa organizuje Święto Papieru. Na terenie muzeum można też zwiedzić młyn papierniczy, który ma aż 450 lat. To jedyny taki w kraju, który został wpisany na listę pomników historii. 

Muzeum Papiernictwa - Magazyn Travelist

Park Zdrojowy – spaceruj w zielonym sercu uzdrowiska

Piękny, elegancki, zabytkowy – tymi słowami można opisać park zdrojowy w Dusznikach-Zdroju. Park znajduje się w centrum uzdrowiska, przy ulicach Zdrojowej, Wojska Polskiego, Parkowej i Zielonej. Można tu podziwiać wiekowe drzewa, urokliwe krzewy i kwiaty, które w okresie kwitnienia rozkwitają feerią barw. Co więcej, w parku znajdują się różne ciekawe miejsca: stacja meteorologiczna, kolorowa fontanna, ogród fenologiczny, dwa pomniki Chopina. 

Park Zdrojowy - magazyn Travelist

Oprócz tego na terenie parku znajduje się także szpital przyrodoleczniczy Jan Kazimierz, oferujący szeroki wachlarz zabiegów i odnowy biologicznej. Tuż obok mieści się jedna z największych atrakcji uzdrowiska, czyli Pijalnia Wód Mineralnych. Zdecydowanie warto tu przyjść i skosztować leczniczych wód, takich jak Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata. 

Dworek Fryderyka Chopina – odwiedź miejsce koncertów chopinowskich

Nie każdy wie, że Fryderyk Chopin przez krótki czas mieszkał w Dusznikach. Brał wtedy udział w spotkaniach towarzyskich i grywał koncerty – właśnie w Teatrze Zdrojowym, zwanym potocznie Dworkiem Chopina. Po dziś dzień odbywają się tu liczne koncerty w ramach Festiwalu Chopinowskiego. Sam dworek jest także ciekawym obiektem architektonicznym. Powstał w 1802 roku, a zaprojektował go królewski architekt, H. Geissler. Wnętrza budynku zostały urządzone w stylu klasycystycznym,. 

Dworek Chopina - Magazyn Travelist

Dworek można zwiedzać, najlepiej z przewodnikiem przez cały rok. Ale najlepiej przyjechać tu latem, kiedy dworek tonie w zieleni, a park zdrojowy rozbrzmiewa muzyką. Festiwal Chopinowski odbywa się tu już od niemal 80 lat, a co roku na wydarzeniu pojawiają się znakomici wykonawcy i miłośnicy muzyki Chopina. 

Pijalnia Wód Mineralnych – skosztuj leczniczej wody

Pijalnia Wód Mineralnych to jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc Duszników-Zdroju. Pawilon, w którym mieści się pijalnia, pochodzi z XIX wieku i sam w sobie jest wart odwiedzenia. Bijące tu źródło, zostało zakwalifikowane jako lecznicze jeszcze w 1769 roku, kiedy to “Zimny Zdrój” został wpisany na listę wód leczniczych w ówczesnych Prusach.

Pijalnia Wód Mineralnych - Magazyn Travelist

Na miejscu można skosztować wód Jan Kazimierz, Pieniawa Chopina, Agata, Jacek i B4. Szczawy alkaliczne działają leczniczo na schorzenia układu pokarmowego, krążenia, oddechowego. Pomagają też w leczeniu osteoporozy i wspomagają leczenie narządów ruchu. 

Kolorowa Fontanna – oglądaj nocne pokazy świetlne

Co jeszcze warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju? Znajdująca się w Parku Zdrojowym kolorowa fontanna cieszy oczy nie tylko pluskającą wodą – odbywają się tu pokazy świetlne połączone z muzyką, które po zmroku robią duże wrażenie. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w uzdrowisku. Co więcej, fontanna jest jedną z najwyższych w Polsce – jej strumienie tryskają aż na 45 metrów! 

Kolorowa Fontanna - Magazyn Travelist

Fontanna znajduje się kilka minut spacerem od Pijalni Wód i Sanatorium Jan Kazimierz. Pokazy odbywają się w sezonie wiosenno-letnim, od maja do października, w weekendy i święta. Godziny pokazów najlepiej sprawdzić wcześniej online. 

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju – zobacz unikat na skalę Europy!

Jeśli jesteście fanami architektury sakralnej – dobrze trafiliście! Bowiem właśnie w Dusznikach-Zdroju warto także odwiedzić barokowy kościół parafialny pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła. Budowę świątyni rozpoczęto w 1708 roku, kiedy to położono kamień węgielny pod jej fundamenty. 

Kościół Św. Apostołów - Magazyn Travelist

Kościół ten to prawdziwa perełka wśród kościołów Ziemi Kłodzkiej. Kryje w sobie zabytkowe elementy, takie jak ambonę w kształcie wieloryba, kaplicę Czternastu Świętych Wspomożycieli, kamienną chrzcielnicę i – pochodzący z XVIII wieku – ołtarz główny. 

Dzisiaj można zwiedzać jej bogate wnętrza lub wziąć udział w nabożeństwie. 

Ośrodek narciarski Zieleniec – zimowe szaleństwo czy letnie trasy rowerowe?

Największy w Polsce ośrodek narciarski cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów – czy to tych, którzy spędzają tu ferie zimowe, czy tych, którzy wybierają się na rower – latem, wiosną lub jesienią. Latem funkcjonują tu koleje linowe – Gryglówka i Nartorama, które wożą turystów na grzbiet Gór Orlickich. W sezonie letnim na Zieleńcu można też korzystać z parku rowerowego, gdzie można korzystać z 10 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Na miejscu jest także wypożyczalnia rowerów i niezbędnego sprzętu oraz instruktorzy. 

Ski Arena Zieleniec - Magazyn Travelist

Zimą natomiast Zieleniec zamienia się w prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Ski arena Zieleniec to aż 23 km zróżnicowanych tras zjazdowych, dzięki którym ośrodek jest odpowiedni zarówno dla zaawansowanych narciarzy, którzy preferują nieco bardziej “dzikie” trasy, jak i dla rodzin z dziećmi i początkujących. Najdłuższa trasa ma aż 2800 m, a zdecydowana większość tras jest oświetlona i ratrakowana, dzięki czemu można tu jeździć aż do późnego wieczora.

Torfowisko pod Zieleńcem – przejdź się ścieżką edukacyjną

Dla osób, które cenią wypoczynek na łonie natury, wycieczka na torfowisko pod Zieleńcem będzie doskonałą okazją do podziwiania unikalnego pomnika przyrody. Torfowisko pod Zieleńcem to natura w dzikiej odsłonie – można tu podziwiać nie tylko wyjątkową roślinność, która zachwyca o każdej porze roku, ale też zobaczyć wiele gatunków zwierząt, ptaków czy owadów.

Torfowisko pod Zieleńcem -  Magazyn travelist

Torfowisko zajmuje powierzchnię 270 ha i dzieli się na dwie części: Topielisko i Czarne Bagno. Cały obszar można zwiedzać po specjalnie wytyczonych ścieżkach w formie drewnianych kładek. Torfowisko znajduje się zaledwie 30 minut piechotą od centrum Zieleńca, na zachodnim zboczu Bieśca. 

Zamek Homole – wybierz się na ruiny zamku z widokiem na okolicę

Zamek Homole, a raczej jego ruiny, to ciekawe miejsce dla miłośników zwiedzania. Niegdyś znajdował się tu zamek rycerski o którym mówiono, że zbudował go sam diabeł. Co ciekawe, ruiny trzymają się całkiem nieźle jak na fakt, że zamek został wybudowany prawdopodobnie w 1346 roku. W międzyczasie wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu wpadł w ręce rycerzy-rabusiów. 

Zamek Homole - Magazyn Travelist

Na tym skończyła się historia tego miejsca, bo ostatniego właściciela stracono, a zamek skonfiskowały władze. Stał on opuszczony i niszczał od 1560 roku. Dzisiaj pozostał z niego tylko fragment stołpu, czyli okrągłej wieży obronnej, która otoczona jest alejką. Ruiny są chętnie odwiedzane przez turystów przebywających w Dusznikach. Wybierzcie się na wycieczkę i wy!

Rezerwat Błędne Skały – zajrzyj do labiryntu formacji skalnych Gór Stołowych

Niezwykle ciekawa atrakcja turystyczna, położona zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Duszników-Zdroju, to rezerwat Błędne Skały – jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Na zwiedzających czeka tu niesamowity Skalny Labirynt. Znajdziecie tu niezwykłe skalne formacje, które rozbudzą waszą wyobraźnię. Przejście całej trasy powinno wam zająć około 40 minut. Ale liczcie na to, że podziwianie tych cudów natury może wam zająć o wiele więcej czasu! 

Błędne Skały - Magazyn Travelist

Skalny Labirynt znajduje się na stokach Skalnika, w Górach Stołowych, na granicy z Czechami. Za wejście trzeba uiścić symboliczna opłatę, ale zdecydowanie warto! 

Kudowa-Zdrój – baw się historią w Muzeum Zabawek

Chcecie przenieść się do czasów beztroskiego dzieciństwa? Wybierzcie się do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Czekają tu na was niezwykłe eksponaty – niektóre z nich mają nawet 2000 lat! Na 11 salach wystawowych znajdziecie ponad 5,5 tysiąca zabawek, w tym klocki, lalki, konie na biegunach, konsole do gier wideo, teatrzyki domowe, zabawki ludowe i dużo więcej. Wiele z nich z pewnością rozpoznacie z własnego dzieciństwa! 

Kudowa-Zdrój - Magazyn Travelist

Dodatkowo w muzeum znajdują się ruchome instalacje, takie jak stara maszyna parowa, a także makieta kolejowa czy też sala lekcyjna z lat 60. Muzeum mieści się przy ulicy Zdrojowej, a za bilet wstępu zapłacicie 25 zł za osobę dorosła i 20 zł za bilet ulgowy. 

Twierdza Kłodzko – zwiedzaj dawne fortyfikacje

Ta imponująca twierdza to obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników historii militarnej oraz fanów serialu “Czterej Pancerni i Pies” (to właśnie tu kręcono sceny do tego kultowego serialu). Powstała w 1557 roku, a gród, który znajduje się w tym miejscu istnieje już od X wieku. Twierdza otwarta jest dla zwiedzających – dostępne są dwie trasy: górna trasa z przewodnikiem lub zwiedzanie chodników kontrminerskich, które same w sobie stanowią tajemniczy, podziemny labirynt. Dla odważnych udostępniono również Nocne Zwiedzania, podczas których uczestnicy mają role do odegrania. 

Twierdza Kłodzko - Magazyn Travelist

Polanica-Zdrój – a może spacer w pobliskim uzdrowisku?

Jeśli już zobaczycie wszystko, warto zabrać się za zwiedzanie okolicy Dusznik-Zdroju. Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto, położone u podnóża Piekielnej Góry, oferuje ciekawe atrakcje turystyczne. Warto zwiedzić piękny Park Zdrojowy oraz Pijalnię Wód Mineralnych i Sanatorium Wielka Pieniawa.

Polanica-Zdrój - Magazyn Travelist

Oprócz tego godne polecenia jest Muzeum Misyjne Ojców Sercanów oraz Teatr Zdrojowy. Na dzieci czeka natomiast letni tor saneczkowy, FunPark oraz tor kartingowy!