Lądek-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, która zachwyci was wieloma atrakcjami – nie tylko w samym Lądku, ale i w najbliższej okolicy! Zdradzamy, jakie są ciekawe miejsca w Lądku-Zdroju i co warto zobaczyć. Lądek-Zdrój leży w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, w sąsiedztwie masywu Śnieżnika i Gór Złotych. To idealne miejsce na sanatoryjny wypoczynek, aktywne zwiedzanie, czy też bliższe poznanie historii Dolnego Śląska. Zapraszamy na wyprawę!
Zdrój Wojciech – odwiedź uzdrowiskową wizytówkę Lądka-Zdroju
Zdrój Wojciech to eleganckie sanatorium, które jest wizytówką Lądka-Zdroju. Jeśli przyjeżdżacie do uzdrowiska, musicie się tu koniecznie zatrzymać. Piękny budynek w neobarokowym stylu powstał w 1680 roku, a jego wysublimowane wnętrza zachwycają do dziś. Sanatorium podzielone jest na część hotelową z pokojami i apartamentami oraz na Zakład Przyrodoleczniczy.
Największym atutem zakładu jest zabytkowy basen termalny, w którym codziennie można zażywać prozdrowotnych kąpieli w leczniczych wodach. Duże wrażenie robią też marmurowe wanny kąpielowe. Zakład przyrodoleczniczy oferuje szeroki wachlarz usług, takich jak kąpiele z użyciem wód leczniczych, hydromasaże, masaże, zabiegi.
Na terenie Zdroju Wojciech znajduje się też Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie możecie skosztować znakomitych wód z lądeckiego źródła. To przede wszystkim wody siarczkowo-fluorkowe “Zdzisław” i “Maria Skłodowska-Curie”, które zbawiennie wpływają na pracę organizmu.
Park Zdrojowy – wybierz się na spacer kuracyjny
Jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc w Lądku-Zdroju jest Park Zdrojowy. To prawdziwa oaza spokoju i zieleni w samym centrum uzdrowiska. Z parku rozciąga się widok na Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech oraz Pijalnię Wód.
Na terenie 1,2 ha rosną przede wszystkim klony, jawory, buki i lipy, w których cieniu można się relaksować w słoneczne dni. Ozdobą parku są również ciekawe marmurowe rzeźby. Między spacerowaniem po parkowych alejkach można zrobić sobie przerwę na kawę w klimatycznej kawiarni.
Most gotycki św. Jana Nepomucena – zobacz zabytek z XVI wieku
Jednym z najważniejszych zabytków Lądka-Zdroju jest gotycki most św. Jana Nepomucena. Powstał w 1565 roku i jest zbudowany z kamienia.
To najstarszy most na Śląsku. Co ciekawe, do jego budowy zastosowano jako spoiwo… kurze białka. Na moście w 1709 roku stanęła figura św. Jana Nepomucena, wzorowana na figurze z mostu Karola w Pradze. Mostu szukajcie w centrum uzdrowiska, przy ulicy Krótkiej.
Kryty Most nad Białą Lądecką – tego nie możesz przeoczyć!
Kryty most w Lądku-Zdroju to jedyny taki obiekt w całej Polsce. Most przebiega nad rzeką Białą Lądecką. Powstał w XX wieku i łączył dwa budynki należące do sanatorium. Niezwykłą budowlę zaprojektował Felix Henry – niemiecki architekt.
Most jest bardzo oryginalny, jednak można go podziwiać tylko z zewnątrz – wejście jest zamurowane. Mimo to warto wybrać się na spacer i zobaczyć ten wyjątkowy obiekt. W Europie jest zaledwie kilka podobnych mostów, w Polsce to jedyny zadaszony most.
Platforma widokowa na Górze Trojak – oglądaj Lądek z góry!
Jesteście fanami punktów widokowych? Koniecznie wybierzcie się na Górę Trojak. Powstała tu nowoczesna platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Gór Złotych, Śnieżnika i Czarnej Góry. Można się tu dostać niebieskim szlakiem z Lądka-Zdroju.
Trasa jest przyjemna i dostępna nawet dla rodzin z dziećmi. Będąc na Górze Trojak warto też skorzystać z innych atrakcji. Można się tu powspinać po skałkach lub spróbować swoich sił na zjazdach rowerowych.
Arboretum w Lądku-Zdroju – spaceruj po ogrodzie dendrologicznym
Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza w Lądku-Zdroju to prawdziwa gratka dla miłośników botaniki. Jest to najwyżej położone arboretum w Polsce – znajduje się na wysokości 500 m n.p.m.
Spacerując alejkami, można w ciszy i spokoju kontemplować widoki na niezwykłe okazy, takie jak jodła balsamiczna, metasekwoja chińska, korkowiec amurski oraz liczące kilkaset lat rodzime odmiany drzew. Ogród dendrologiczny znajduje się u stóp góry Trojak, na obrzeżach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny – musisz ją zobaczyć!
Spacerując po Parku Zdrojowym, warto udać się na jego północno-zachodni skraj, zwany Pustkowiem, gdzie mieści się kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny. Ta wczesnobarokowa budowla zachwyca oryginalną architekturą. Kaplica powstała w 1679 roku i w zamyśle fundatora miała być kościołem parafialnym.
Koniec końców stała się jego (oraz pozostałych członków rodziny Hoffmanów) grobowcem. Dzisiaj kaplica służy jako kościół pomocniczy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Neorenesansowy ratusz w Lądku-Zdroju – przejdź się na rynek
Będąc w Lądku-Zdroju trzeba koniecznie wybrać się na malowniczy rynek, na którym centralne miejsce zajmuje ratusz. Ta neorenesansowa budowla, pochodząca z XIX wieku charakteryzuje się przede wszystkim wieżą zegarową, z której szczytu rozlega się codziennie w południe hejnał lądecki. Tuż obok ratusza zobaczycie kamienny pręgierz, gdzie za dawnych czasów karano publicznie rzezimieszków.
Warto wybrać się na spacer po rynku – znajdziecie tu liczne atrakcje dla dzieci i inne ciekawe zakątki w mieście. Warto zwrócić uwagę na kamienicę, mieszczącą się pod adresem Rynek 1. To tu niegdyś mieszkała rodzina niemieckich rzeźbiarzy, a dzisiaj znajdziecie tu galerię muzealną poświęconą ich pracy.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – daj się zachwycić!
W okolicy Lądka-Zdroju nie brakuje ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Jest “naj” pod wieloma względami. To jedna z najpiękniejszych, najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Jej wnętrza zachwycają niezwykłą szatą naciekową oraz kośćmi zwierząt z epoki lodowcowej. Korytarze, które do tej pory zbadano, liczą aż 5 km długości, a jej głębokość sięga ponad 100 metrów. Ile jeszcze korytarzy kryje w sobie tajemnicza jaskinia? Tego nie wie nikt.
Jaskinia ma kilka poziomów, a trasa turystyczna biegnie na średnim poziomie. Można tu podziwiać piękne formy naciekowe: makarony, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki grzybkowe, heliktyty i dużo więcej. Dla osób lubiących wyzwania dostępna jest trasa ekstremalna, podczas której można na chwilę zostać grotołazem.
Jaskinia Radochowska – wybierz podziemną przygodę!
Skoro jesteśmy już przy jaskiniach, warto odwiedzić też jaskinię Radochowską. Można tu przeżyć podziemną przygodę z nietoperzami. Jaskinia znajduje się w Górach Złotych, we wnętrzach Góry Bzowiec. Zwiedzano ją już w XIII wieku. Dzisiaj dla turystów udostępniona jest 300-metrowa trasa. Pokonuje się ją w kasku z latarką czołową, a niektóre fragmenty są tak wąskie, że trzeba przeciskać się przez ciasne szczeliny.
Pokonanie trasy zajmuje około 40 minut. Podczas zwiedzania można napotkać różne gatunki nietoperzy. Ale nie martwcie się – zwiedzanie jest możliwe tylko w okresie wiosenno-letnim (od maja do października), kiedy to nietoperze się hibernują. Bilet wstępu kosztuje 45 zł, a ulgowy 35 zł.
Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku – przenieś się w czasie
Złoty Stok słynie przede wszystkim z Kopalni Złota. Jednak nie każdy wie, że tuż obok znajduje się wyjątkowy park, gdzie można się przenieść do czasów średniowiecza. To idealna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Średniowieczny Park Techniki to doskonale odwzorowana osada górnicza. Zobaczycie tu m.in. 3-tonowe młyńskie koło deptakowe, 15-metrowy kierat, hutę i stęporowe kruszarki, a także chatę złotostockiego kata.
Na terenie osady można dotykać eksponatów a co więcej – odbywają się tu lekcje fizyki! Oprócz tego w osadzie znajdziecie prawdziwą gratkę dla najmłodszych – Labirynt Strachu! Wizyta w Średniowiecznym Parku Techniki to dobry pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia.
Twierdza Kłodzko – wybierz się na historyczną wycieczkę!
Twierdza Kłodzko to monumentalny zespół fortyfikacji, który prezentuje 1000 lat historii. Pierwsze wzmianki o znajdującym się na tym terenie grodzie pochodzą z X wieku! Twierdza powstawała przez setki lat, a w obecnej formie możecie ją zwiedzać na różne sposoby. Dla turystów otwarta jest górna trasa oraz chodniki kontrminerskie pod ziemią. Wyjątkową atrakcję stanowi nocne zwiedzanie.
Z Twierdzą Kłodzko związana jest też filmowa ciekawostka – to właśnie tu kręcono sceny z serialu “Czterej Pancerni i Pies”. Dzisiaj można wybrać się Szlakiem Pancernych, zamówić wystrzał z armaty czy też przejść szkolenie artyleryjskie.
Stronie Śląskie – wyrusz na Śnieżnik!
Jeśli planujesz aktywnie spędzić czas na Śląsku, wybierz się na Śnieżnik. Ten malowniczy masyw górski, wznoszący się na wysokość 1425 m n.p.m. ma wiele do zaoferowania. Na szczyt można dotrzeć z Międzygórza szlakiem niebieskim, a następnie zielonym pod Smrekowcem. Inną trasą, którą często wybierają turyści jest szlak żółty, a następnie niebieski. Na przejście całej trasy powinniśmy sobie zarezerwować kilka godzin.
Po drodze można odpocząć w Schronisku PTTK na Śnieżniku, gdzie zjecie przygotowane na miejscu swojskie dania, a także napijecie się piwa Opat z czeskiego browaru.
Trasy spacerowe Gór Złotych – a może górska wędrówka?
Jeśli szukacie szlaków turystycznych, wybierzcie się Góry Złote! Wiedzie tędy mnóstwo pięknych szlaków, a trasy spacerowe prowadzą przez ciekawe zakątki. To np. wspomniany już wcześniej szlak z Lądka-Zdroju na Trojak. Możecie się wybrać również na Kowadło. Na ten szczyt, leżący na wysokości 989 m n.p.m., dotrzecie z Bielic w około 1,5 godziny (łącznie z powrotem).
A jeśli macie apetyt na więcej, połączcie ten spacer z wyprawą na Rudawiec. Inną opcją jest wycieczka na Borówkową przy granicy polsko-czeskiej. Wycieczkę najlepiej zacząć z Przełęczy Lądeckiej. Trasa nie jest ani wymagająca, ani długa, a przy okazji bardzo malownicza.