Szukacie miejsca na najpiękniejsze górskie wędrówki? Przybywamy z pomocą. Przygotowaliśmy dla was zestawienie pasm górskich, które zdecydowanie warto odwiedzić. Najlepsze punkty widokowe, szlaki turystyczne i najpiękniejsze góry w Polsce – wszystko to znajdziecie w naszym artykule. Zobaczcie, gdzie warto pojechać w góry. Zdradzamy najpiękniejsze miejsca!
Tatry i obowiązkowa trójca: Giewont, Morskie Oko, Kasprowy Wierch
Nasze zestawienie zaczynamy od Tatr, które są najpopularniejszym pasmem górskim w Polsce. To też najwyższe pasmo w naszym kraju, które może się pochwalić takimi szczytami jak Rysy, Giewont czy Kasprowy Wierch. Mimo że ich zdobycie nie należy do najłatwiejszych rok w rok przybywają tu tłumy. Ale szczyty to nie jedyna atrakcja Tatr. Do popularnych miejsc turystycznych należy też oczywiście Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów oraz Wielka Siklawa, które zachwycają pięknem natury.
Tatry to świetny kierunek zarówno dla doświadczonych we wspinaczce górskiej, jak i dla kompletnych laików. Znajdziecie tu mnóstwo malowniczych szlaków pieszych i rowerowych, spośród których wiele jest odpowiednich dla rodzin z dziećmi. Nie wspominając już o całej masie atrakcji turystycznych, jakie czekają na was o każdej porze roku. Latem można tu odpocząć na szlaku, zimą poszaleć na nartach. Jednym słowem – dla każdego coś miłego.
Karkonosze – zdobądź Śnieżkę i Śnieżne Kotły
Karkonosze to bardzo interesujące miejsce. Najwyższe pasmo Sudetów ma wiele do zaoferowania – nie tylko piękne górskie szlaki, ale też bogatą historię, którą opowiadają miejscowe muzea. To kraina legendarnego Ducha Gór, poszukiwaczy minerałów, Walończyków i laborantów, na których ślady można się natknąć na każdym kroku. Oprócz tych fascynujących historii, które z pewnością ubarwią wasz pobyt, warto wybrać się w góry.
Numerem jeden Karkonoszy jest Śnieżka, jeden z najchętniej zdobywanych szczytów górskich w Polsce. Według szacunków latem wchodzi tu nawet trzy tysiące turystów dziennie. Warto odwiedzić po drodze schronisko Samotnia, a na szczycie – budynek Obserwatorium Meteorologicznego, przypominający do złudzenia latający spodek. Popularnym kierunkiem są też Śnieżne Kotły, których zdobycie zajmie wam prawdopodobnie cały dzień, ale gwarantujemy, że warto.
Góry Izerskie na wypad ze Szklarskiej Poręby lub Świeradowa-Zdroju
Urlop w Karkonoszach można połączyć z wypadem w Góry Izerskie, które warto odwiedzić z co najmniej jednego powodu – to właśnie tu mieści się Izerski Park Ciemnego Nieba, czyli nie lada gratka dla miłośników podziwiania gwiazd. Jak zwiedzać Izery? Najlepiej zatrzymać się w Szklarskiej Porębie lub w Świeradowie-Zdroju – jest stąd blisko do górskich szlaków, a w samych kurortach znajdziecie moc atrakcji turystycznych.
Na jakie szlaki warto się wybrać w Izerach? Z pewnością popularna jest trasa na Wysoką Kopę – najwyższy szczyt Gór Izerskich, wznoszący się na 1126 m n.p.m. Popularnie są także Stóg Izerski, Przednia Kopa czy też Zwalisko. Izery to doskonałe miejsce dla miłośników spokojnych, mało wymagających spacerów, więc jeśli nie czujecie się na siłach, aby wspinać się po najwyższych szczytach, czy cały dzień chodzić po górach, to będzie dla was idealne miejsce na wypoczynek. A zimą cała okolica zamienia się w raj dla narciarzy biegowych, dla których przygotowano tu specjalne trasy. Polecamy!
Pieniny – malownicze szlaki na Trzy Korony i Sokolicę
Następnym pasmem górskim w Polsce, tym razem w łańcuchu Karpat, są Pieniny. Znajdziecie tu prawdziwe perełki, które będą spełnieniem waszych podróżniczych marzeń. Od pięknych szlaków, przez wspaniałą naturę, ciekawe schroniska i bacówki, aż po cudne rezerwaty przyrody – jest tu wszystko! Jeśli więc chcecie uciec od zatłoczonych szczytów i hałasu na Krupówkach, koniecznie wybierzcie się zaledwie 30 km dalej, gdzie czeka na was magiczna górska kraina.
Jakie są więc najciekawsze szlaki w Pieninach? To z pewnością Trzy Korony oraz Sokolica – oba szczyty można zdobyć tego samego dnia, ale trzeba się przygotować na wycieczkę trwającą od zmierzchu do świtu. Oprócz tego polecamy wybrać się na Wysoki Wierch, bardzo malowniczy szczyt, gdzie po drodze można spotkać pasące się owce!
Bieszczady – wymarzona ucieczka od cywilizacji?
Przenosimy się teraz w Bieszczady – ulubioną miejscówkę polskich introwertyków. A tu – przepiękne połoniny, które zachwycają wspaniałymi krajobrazami i obłędną przyrodą, szczególnie jesienią, kiedy drzewa przybierają złoto – czerwone barwy. Zdecydowanie warto odwiedzić więc Połoninę Caryńską oraz Wetlińską – szykujcie się na długą, aczkolwiek przyjemną wędrówkę, podczas której można zajrzeć do Chatki Puchatka i podziwiać bezkresne widoki.
Szczytem, którym mogą pochwalić się Bieszczady, jest Tarnica, która wspina się na wysokość 1346 m n.p.m. Wiodą na nią dwa szlaki – czerwony z Ustrzyk Górnych lub niebieski z Wołosatego. Co jeszcze ciekawego czeka na was w Bieszczadach? Z pewnością Park Gwiezdnego Nieba, które można podziwiać podczas pokazów astronomicznych. Warto też wybrać się na wycieczkę z leśnikiem, który pokaże ciekawe leśne zakamarki i opowie, jak żyją dzikie zwierzęta, zamieszkujące Bieszczadzki Park Narodowy.
Góry Stołowe – zobacz niezwykłe formacje w Błędnych Skałach
Jedno z najciekawszych miejsc w polskich górach to Błędne Skały, które znajdują się w Górach Stołowych – surowych, tajemniczych, niedostępnych i może dlatego tak fascynujących. Znajdziecie tu niezwykłe formacje skalne, które przybierają fantazyjne kształty. Trasa jest krótka, bo obejmuje zaledwie 2 km, a jej przejście trwa około 45 minut. Labirynt Błędnych Skał to jednak nie jedyna atrakcja Gór Stołowych.
Amatorzy górskich wycieczek z pewnością będą zachwyceni trasą na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, który liczy 922 m n.p.m. Oprócz tego warto odwiedzić także Kaplicę Czaszek w Czermnej, Radkowskie Skały, Wambierzyce, czyli Śląską Jerozolimę, czy też fascynujące skalne miasto Adrspach.
Beskid Śląski – wędruj po szlakach na Skrzyczne i Baranią Górę
Piękny Beskid Śląski to urokliwe pasmo górskie, rozciągające się tuż przy granicy ze Słowacją i Czechami. To doskonałe miejsce na przyjemne wędrówki górskie oraz zimowe szaleństwo. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą szczyty: Skrzyczne, Barania Góra oraz Klimczok. Miłośnicy sportów zimowych znają oczywiście Czantorię, która jest jednym z najlepszych kompleksów narciarskich w całym kraju.
Beskid Śląski to też raj dla miłośników jazdy na dwóch kołach. Znajduje się tu mnóstwo górskich tras rowerowych, które co roku przyciągają amatorów tego sportu. Co ciekawe, aby jeździć rowerem po górach nie trzeba mieć specjalnych umiejętności ani kondycji – na miejscu znajdują się liczne wypożyczalnie, które mają w swoim asortymencie rowery elektryczne, idealne na górskie trasy. Ciekawe opcje na rower to trasa na Stożek, Skrzyczne albo na Schronisko Przysłop.
Gorce – ciekawe wędrówki nie tylko na Turbacz
Gorce to malownicze pasmo górskie w Beskidach Zachodnich, gdzie można podziwiać piękno przyrody bez towarzyszącego tłumu turystów. Najwyższym szczytem w paśmie Gorców jest Turbacz o wysokości 1310 m n.p.m. Godne uwagi są też trasy na Jaworzynę Kamienicką, Kiczora, Kudłoń czy też Czoło Turbacza.
Na niektórych szczytach znajdziecie wieże widokowe, z których można podziwiać fantastyczne widoki na okolicę. Wieże znajdują się na Magurkach, Gorcu i Lubaniu. Z czego jeszcze słyną Gorce? Z pewnością warto odwiedzić tutejsze schroniska – Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu, czy też Bacówkę na Maciejowej.
Góry Sowie – poznaj historię ukrytą w podziemiach Riese
Góry Sowie to wschodząca gwiazda Dolnego Śląska. Rozciągają się od Gór Wałbrzyskich aż po Srebrną Górę i należą do Sudetów Środkowych. Znajdziecie tu całą masę ciekawych atrakcji, związanych z historią i kulturą tego miejsca. To podziemne miasta, opuszczone sztolnie i kopalnie, a także majestatyczne zamki i twierdze.
Najpopularniejszą atrakcją Gór Sowich jest Podziemne Miasto Osówka. Ta (prawdopodobnie) dawna kwatera Adolfa Hitlera jest dowodem na potęgę nazistów, którzy w tym miejscu wybudowali wielki, podziemny kompleks, jednak jego przeznaczenie po dziś dzień nie jest do końca znane. Co jeszcze warto tu zobaczyć? Ciekawą atrakcją są też Sztolnie Walimskie, twierdza Srebrna Góra, dawna kopalnia Nowa Ruda oraz oczywiście słynny Zamek Książ. Jednym słowem – warto tu przyjechać!
Beskid Żywiecki – konieczny przystanek: Babia Góra
Jeśli lubicie wysokości, Beskid Żywiecki to miejsce dla was! Drugie pod względem wysokości w Polsce pasmo górskie ma sporo do zaoferowania! Przede wszystkim królową Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra, wznosząca się na 1725 m n.p.m. Co jeszcze? Ciekawe trasy wiodą też na Wielką Rycerzową i Halę Boracza, a także na Rysiankę, Pilsko oraz Wielką Raczę. Naprawdę, wybór szczytów do zdobycia jest tu oszałamiający!
Dzięki zróżnicowaniu terenu, znajdą tu coś dla siebie zarówno amatorzy górskiej wspinaczki, jak i osoby, które preferują mniej męczące trasy. Dodatkową atrakcją, ale jakże wdzięczną, jest Jezioro Żywieckie, a także sam Żywiec, który słynie nie tylko z produkcji złotego trunku, ale też ciekawych zabytków, takich jak Pałac Habsburgów, Muzeum Browaru czy też Starego Zamku.
Góry Świętokrzyskie – sprawdzone miejsce na wyjazd w góry
Góry Świętokrzyskie to mekka długodystansowców. Na miłośników górskich wycieczek czeka tu Główny Szlak Świętokrzyski, który prowadzi przez najciekawsze miejsca tego pasma. Jego długość liczy aż 105 km, więc szykujcie się na długą wyprawę.
Będąc w Górach Świętokrzyskich koniecznie trzeba odwiedzić bodajże największą atrakcję w okolicy, czyli Jaskinię Raj. To niesamowite miejsce znajduje się w Chęcinach, zaledwie 11 km od Kielc. Sklepienie jaskini ozdobione jest setkami zwisających stalaktytów, które tworzą niesamowity widok. 180 metrów trasy turystycznej pokonacie z otwartymi z podziwu ustami. Co jeszcze mają do zaoferowania Góry Świętokrzyskie? Jedną z największych atrakcji jest Zamek Królewski w Chęcinach oraz Święty Krzyż. A dla dzieci – Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej i Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno.
Sudety – poznaj piękno różnorodnych pasm górskich
Sudety, które rozciągają się na południu Dolnego Śląska to bogactwo górskich szlaków i pięknych widoków, a zarazem – najstarsze góry Polski. Cudowne, zapierające dech w piersiach krajobrazy, fauna i flora, ciekawe atrakcje turystyczne, doskonałe trasy górskie – jest tu wszystko.
A oto sudeckie perełki:
- Śnieżka
- Świątynia Wang
- Śnieżne Kotły
- Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym
- Wodospad Kamieńczyka
- Park Miniatur w Kowarach
- Huta Szkła Kryształowego Julia
- Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju
Wymieniać można jeszcze długo, ale najlepiej przyjechać tu osobiście!