Pakowanie się w podróż jest prawdziwą sztuką. Szczególnie dla tych, którzy lecą w daleką podróż albo muszą przygotować się na każdą pogodę. Jeśli jednak dobrze przemyślimy, co ze sobą zabrać, będziemy w stanie sporo zaoszczędzić, a przy okazji – uniknąć niepotrzebnego stresu przed podróżą. Podpowiadamy, co warto zabrać na pokład i jak się zapakować do bagażu kabinowego. I w drogę!

Bagaż podręczny – wszystko, co trzeba wiedzieć:

Znajdź swój hotel na zagraniczną wyprawę:

Czym jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny to – krótko mówiąc – bagaż, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Szczegóły dotyczące przewozu bagażu są inne dla każdej linii lotniczej, więc zawsze warto sprawdzić, jaki dopuszczalny wymiar może mieć torba lub walizka, którą zdecydujemy się ze sobą zabrać. Często podczas planowania podróży i zakupu biletów możemy zauważyć, że jedna sztuka bagażu podręcznego jest w cenie biletu. Jeśli to nam nie wystarcza, możemy dokupić kolejną sztukę bagażu kabinowego lub rejestrowanego. Pamiętajmy, że dodatkowe przedmioty dla dzieci, takie jak składany wózek czy łóżeczko turystyczne, możemy bezpłatnie zabrać na pokład. Natomiast dodatkowe wyposażenie, takie jak sprzęt sportowy oraz instrumenty muzyczne, są już dodatkowo płatne.

Walizka, plecak czy może torba?

To, w co się spakujemy, w zasadzie zależy od naszych upodobań. Najwygodniejsza będzie zapewne walizka, którą bez problemu (jeśli odpowiada wymiarom podanym przez przewoźnika), włożymy do schowka nad siedzeniem. Pamiętajmy jednak, że walizka jest mało elastyczna i czasem mało pakowna. Dużo więcej swobody daje nam torba podróżna, którą możemy wypchać do granic możliwości (o ile dopnie się suwak). Jest też zazwyczaj lżejsza od walizki, dzięki czemu będziemy mogli zabrać ze sobą więcej rzeczy. Jeśli chodzi o plecak, to jest to z pewnością świetne rozwiązanie dla minimalistów. Dobrej jakości plecaki są pakowne, a w dodatku nie zajmują rąk, więc można powiedzieć, że są bardzo komfortowym rozwiązaniem. Dodatkowym plusem plecaka jest to, że – jeśli nie ma już miejsca w schowku – zawsze można włożyć swój bagaż pod fotel, dzięki czemu mamy pewność, że tuż przed wejściem do samolotu obsługa nie przekieruje go do luku bagażowego. 

Jakie są wymiary bagażu podręcznego?

Przed wybraniem się na lotnisko warto sprawdzić wymiary bagażu podręcznego. Zazwyczaj jest to maksymalnie około 55 x 40 x 20 cm. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy szczegółowe warunki przewozu dotyczące bagażu podręcznego dla poszczególnych linii.

Czy wymiary mogą być różne w zależności od przewoźnika?

Każdy przewoźnik ma swoją politykę przewożenia bagażu. Zazwyczaj im krótszy lot i tańszy przewoźnik, tym mniej można ze sobą zabrać. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym liniom lotniczym:

Ryanair

Obecnie najpopularniejszy tani przewoźnik w Polsce nie oferuje darmowego przewozu bagażu podręcznego. Podczas przelotu można mieć przy sobie zaledwie nerkę lub torebkę albo ewentualnie mały plecak o maksymalnych wymiarach 40 x 20 x 25 cm i wadze do 10 kg. Jest to naprawdę niewiele, dlatego warto zainwestować i dokupić większy bagaż. Rozmiar bagażu podręcznego w Ryainair to 55 x 40 x 20 cm.

LOT

Jeśli chodzi o naszego państwowego przewoźnika, oferuje on, w zależności od rodzaju wybranej klasy podróży, możliwość zabrania ze sobą 1 sztukę lub 2 sztuki bagażu o wymiarze 55 x 23 x 40 cm. Dla przykładu, kupując bilet LOT Economy Class, otrzymujemy w cenie biletu przewóz 1 sztuki bagażu podręcznego o wadze do 8 kg. Natomiast jeśli lecimy klasą Business, możemy zabrać na pokład samolotu już 2 sztuki bagażu o wadze do 9 kg. Dodatkowo w ramach ceny biletu możesz zabrać ze sobą na pokład jedną z poniższych rzeczy: torebkę damską/męską lub niewielki plecak lub nerkę/saszetkę (o wadze maks. 2 kg i wymiarach: 40 x 35 x 12 cm) albo laptopa, albo parasol, albo mały aparat fotograficzny lub lornetkę.

 

WizzAir

Węgierskie linie lotnicze, podobnie jak Ryanair, nie oferują opcji bezpłatnego bagażu podręcznego. Na pokład pasażer może zabrać małą torebkę lub plecak o wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze do 10 kg, który zmieści się pod siedzeniem. Jeśli dokupimy usługę WIZZ Priority (pierwszeństwo wejścia na pokład i priorytetowa odprawa), możemy zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm. 

Co można ze sobą zabrać do bagażu podręcznego?

Jeśli chcemy uniknąć problemów i nerwów podczas przekraczania kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, powinniśmy trzymać się kilku zasad dotyczących pakowania bagażu. Najważniejsza kwestia to płyny, w tym kosmetyki. Możemy przewozić płyny, wliczając w to kosmetyki, w opakowaniach o pojemności maks. 100 ml. Z rzeczy, które warto mieć pod ręką, to oczywiście leki niezbędne na czas podróży oraz sprzęty medyczne, takie jak glukometr czy ciśnieniomierz. Jeśli chodzi o żywność i napoje, można je przewozić na tej samej zasadzie co wcześniej wspomniane kosmetyki. Nie wlicza się w to żywność dla niemowląt, która nie podlega limitom.

Przed pakowaniem polecamy sprawdzić obowiązujący szczegółowy wykaz przedmiotów, których zabrania się wnosić na pokład samolotu na stronie przewoźnika. 

Jaki jest limit wagi bagażu podręcznego?

Jeśli chodzi o to, ile może ważyć bagaż podręczny, sytuacja wygląda podobnie do wymiarów. Dla każdej linii waga bagażu będzie inna. Jeśli chodzi o Ryanair i WizzAir jest to 10 kg, w LOT waga bagażu różni się od klasy – w Economy jest to 8 kg, a w klasie Biznes limit wagowy zwiększa się do 9 kg.

Ilość bagażu podręcznego na jednego pasażera – od czego zależy?

Liczba sztuk bagażu podręcznego zależy oczywiście od linii lotniczej oraz od rodzaju biletu lub klasy. Jeśli podróżujemy klasą ekonomiczną, zazwyczaj przysługuje nam tylko jeden bagaż. Jeśli zaś zapłacimy za bilet więcej i polecimy klasą biznes, możemy zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu. W tanich liniach lotniczych zawsze jest możliwość powiększenia „pakietu” za dopłatą lub dokupienia dodatkowego bagażu rejestrowanego. 

Gdzie należy umieścić bagaż podręczny w samolocie?

Bagaż podręczny prawie zawsze zabieramy ze sobą do samolotu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na pokładzie nie ma już miejsca, wtedy bagaż zostanie umieszczony przez personel w luku. Bagaż wkładamy do schowków umieszczonych nad siedzeniem bądź – jeśli mamy ze sobą plecak – umieszczamy go pod siedzeniem przed nami. 

Płyny w bagażu podręcznym – jakie są limity?

Ze względów bezpieczeństwa przewożone w bagażu płyny i aerozole (w tym kosmetyki) muszą być umieszczone w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki muszą zmieścić się w przezroczystej torbie o pojemności 1 litr. Możemy też przewieźć napoje alkoholowe o maksymalnej zawartości alkoholu 70% w opakowaniu do 100 ml. Pamiętajmy, że limity te nie dotyczą towaru zakupionego w strefie bezcłowej. 

Znajdź swój hotel na zagraniczne wakacje: