Busko-Zdrój to idealne miejsce na prozdrowotny wypoczynek. Uzdrowisko słynie z bogatej historii i licznych atrakcji turystycznych. To idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, a także wyjątkowych dzieł sztuki. Miasto przyciąga odwiedzających bogatą ofertą kulturalną, szlakami rowerowymi, pięknym parkiem zdrojowym i oczywiście słynnym sanatorium. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Busku-Zdroju. 

Tężnia solankowa – spróbuj inhalacji na świeżym powietrzu!

Busko-Zdrój zachwyca wieloma atrakcjami, a jedną z nich jest tężnia solankowa – jedna z największych i najnowocześniejszych w Polsce. Tężnia znajduje się na terenie parku zdrojowego. Ma kształt okręgu o średnicy 72 metrów i składa się z dwóch pierścieni z tarniny oraz fontanny mgielnej. Tężnia posiada także taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Spacer do tężni będzie świetnym sposobem na miłe spędzenie popołudnia nie tylko dla dorosłych – tuż obok znajdziecie świetną atrakcję dla dzieci – piracki plac zabaw z pirackim statkiem, ścianką wspinaczkową i zjeżdżalniami. 

Park Zdrojowy w Busku-Zdroju – wybierz się na spacer wśród starych drzew

Park zdrojowy to zielone serce Buska-Zdroju. Cieszy on oczy kuracjuszy już od XIX wieku, kiedy miasto zostało uznane za uzdrowisko. Uwagę przykuwają piękne drzewa liściaste, które podczas upalnego lata dają spacerowiczom błogi cień.

Park Zdrojowy - Magazyn Travelist

Centralnym punktem parku jest Aleja Marzeń, która prowadzi wzdłuż ogrodu francuskiego. Nieopodal parku znajduje się słynne sanatorium Marconi. 

Sanatorium Marconi – skorzystaj z oferty pijalni wód leczniczych

Sanatorium Marconi to słynny zakład uzdrowiskowy, który służy kuracjuszom od 1836 roku. Ten piękny budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Henryka Marconiego i już od samego początku wzbudzał zachwyt. Szczególnie godne uwagi są posągi Orfeusza i Eurydyki oraz Sala Koncertowa, będąca miejscem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych. 

Sanatorium Marconi - Magazyn Travelist

Sanatorium oferuje komfortowe pokoje i apartamenty, a także bogato wyposażoną część zabiegową. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej i ogólnoustrojowej. Kuracji dopełni wizyta w pijalni wód leczniczych. 

Aleja Gwiazd – poznaj gwiazdy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz

Tak jak Międzyzdroje, tak i Busko ma swoją Aleję Gwiazd. Aleja powstała, aby upamiętnić gwiazdy, występujące na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz, który odbywa się tu co rok. Na odlanych z brązu “Słoneczkach” można dopatrzyć się takich nazwisk jak Krzysztof Penderecki, Krzesimir Dębski czy Bogusław Kaczyński.

Aleja Gwiazd - Magazyn Travelist

Aleję znajdziecie w parku zdrojowym, tuż przy sanatorium Marconi i fontannie. To zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji w okolicy, jaką kryje Busko.

Pomnik Leszka Czarnego w Busku-Zdroju – przejdź się aleją Adama Mickiewicza

Symboliczny pomnik, przedstawiający postać Leszka Czarneckiego to wyjątkowe miejsce dla lokalnej społeczności.

Pomnik Leszka Czarnego - Magazyn Travelist

Książę nadał Busku prawa miejskie w 1287 roku. Pomnik wykonany jest z brązu i ma prawie 2 metry. Znajdziecie go przy Alei Adama Mickiewicza. 

Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju – zobacz perłę architektury drewnianej 

Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju to wyjątkowy obiekt, który jest prawdziwą perłą drewnianej architektury całego regionu. Znajdziecie go przy ulicy Młyńskiej na “Szlaku drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu”. Kościółek został wybudowany w 1699 roku z drewna modrzewiowego.

Kościół św. Leonarda - Magazyn Travelist

Jego wnętrza kryją późnobarokowy ołtarz, figurę św. Leonarda i dwie rzeźby: Matki Boskiej i św. Jana. Kościół można zwiedzać w wybrane dni, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Park linowy „Małpi Gaj” w Busku-Zdroju – baw się niezależnie od wieku!

Jedną z ciekawych atrakcji dla dzieci, jaką kryje Busko-Zdrój, jest park linowy “Małpi Gaj”. Park funkcjonuje zaledwie od 2021 roku, a już ma sporą gromadkę wielbicieli. Znajdziecie tu aż 100 przeszkód na 10 trasach, o różnym stopniu trudności.

Park linowy - Magazyn Travelist

Będą się tu świetnie bawić zarówno małe dzieci, jak i dorośli amatorzy linowego szaleństwa. Jedną z największych atrakcji parku jest stanowisko do swobodnych skoków, gdzie można skoczyć w przestrzeń z 8 metrów! Park mieści się przy ulicy Rokosza.

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie – przenieś się w czasie!

Jeśli wybieracie się do Buska na dłuższy urlop i zastanawiacie się, co robić w wolnym od zabiegów czasie, wybierzcie się koniecznie do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, zaledwie 40 minut samochodem od centrum Buska. Muzeum to prawdziwa skarbnica czasomierzy – trzecie na świecie po Chicago i Oxfordzie!

Muzeum Przypkowskich - Magazyn Travelist

Można tu zobaczyć zabytkowe zegary – od zegarów słonecznych, przez klepsydry, zegary ogniowe, aż po zegary kieszonkowe. Dodatkową atrakcją jest wizyta w magicznym Ogrodzie Czasu, gdzie umieszczono słoneczne zegary i znaki zodiaku. 

Kaplica św. Anny, Synagoga i Zalew – pojedź do Pińczowa 

Innym kierunkiem, który warto obrać będąc w Busku-Zdroju jest Pińczów. Ta niewielka miejscowość jest naszpikowana cennymi zabytkami i innymi atrakcjami, o których zaraz wspomnimy. Zwiedzanie Pińczowa warto zacząć od rynku, na którym największą gwiazdą jest zespół poklasztorny Paulinów z kościołem pw. św. Jana Ewangelisty, dzwonnicą oraz Muzeum Regionalnym w budynku dawnego klasztoru. Będąc w Pińczowie warto zwiedzić także zabytkową kaplicę św. Anny, położoną na wzgórzu na północ od miasta, a także renesansową synagogę, będącą jednym z najstarszych zabytków żydowskich w Polsce.

Kaplica w Pińczowie - Magazyn Travelist

Spędzając dzień w Pińczowie można urozmaicić pobyt wycieczką nad strzeżony zalew, nad którym można poplażować i popływać – na miejscu znajdują się wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych. 

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku – zwiedź zabytek z XVIII wieku

Jednym z najciekawszych kościołów w województwie świętokrzyskim, położonym 15 minut jazdy samochodem od Buska jest Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny W Chmielniku.

Kościół w Chmielniku - Magazyn Travelist

Ten wyjątkowy obiekt sakralny powstał w 1783 roku. W jego wnętrzach można podziwiać aż 6 ołtarzy, a główny, dwukondygnacyjny drewniany ołtarz pochodzi z 1886 roku. Jednak największą atrakcją kościoła jest obraz Niepokalanej Panny, stojącej na księżycu. 

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie – odwiedź Koziołka Matołka!  

Kultowy Koziołek Matołek doczekał się w końcu muzeum na miarę swojej sławy. To Centrum Bajki w Pacanowie, które zabierze was do baśniowego świata dziecięcych fantazji. Już sam budynek przywodzi na myśl babki z piasku. A w środku robi się jeszcze ciekawiej. Na ekspozycji o powierzchni blisko 80 m2, znajdziecie multimedialny, interaktywny “Bajkowy Świat”, w którym spotkacie m.in. Królewnę Śnieżkę, Czerwonego Kapturka i oczywiście Koziołka Matołka. 

Pacanów - Magazyn Travelist

Co jeszcze tu na was czeka? Sala teatralna, kino “Szkatułka”, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz sale warsztatowe, gdzie odbywają się kreatywne zajęcia dla najmłodszych. Warto odwiedzić to miejsce i przenieść się chociaż na jeden dzień do czasów beztroskiego dzieciństwa!

Dzwonnica w Wiślicy – podziwiaj średniowieczną budowlę!

Prosto z Pacanowa przenosimy się do Wiślicy, gdzie znajduje się Muzeum Archeologiczne, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Można tu podziwiać średniowieczną dzwonnicę, ufundowaną przez Jana Długosza, którą wybudowano w XV wieku.

Dzwonnica w Wiślicy - Magazyn Travelist

Późnogotycka dzwonnica ma cztery kondygnacje i zwieńczona jest kamiennym fryzem. To jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce, które się zachowały.