Wiosna to doskonały moment, by wyjść na dłużej z domu i trochę się rozejrzeć – potrzebny jest tylko odpowiedni punkt obserwacyjny. Oto nasza subiektywna lista miejsc w Polsce, z których widoki naprawdę zapierają dech w piersiach

Sokolica, Pieniny

Na wiosnę - Pieniny

„Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach, wdzierają się na Sokolicę” – pisała w latach 80. XIX wieku jedna z lokalnych gazet. Dziś dojście na szczyt ze Szczawnicy zajmuje nie więcej niż godzinę, a wygodna (choć zatłoczona) galeria widokowa na pozornie niedostępnej skale pozwala bezpiecznie cieszyć się widokami. Te zaś należą do najlepszych nie tylko w Pieninach, ale w całych polskich górach. Największe wrażenie robi oczywiście wijący się w dole Dunajec, od którego dzieli nas 300-metrowa pionowa ściana. Gdzieś w połowie drogi dostrzeżemy jeszcze słynną Głowę Cukru, nieco dalej rozpościera się łańcuch Małych Pienin, na horyzoncie zaś dumnie prezentują się Tatry. No i nie można opuścić Sokolicy bez pstryknięcia sobie fotki z bodaj najczęściej fotografowanym drzewem w Polsce – karłowatą sosną jakby żywcem wyjętą ze starożytnych chińskich obrazków.

Już dziś zacznij odkrywać Pieniny nawet 40% taniej »

 

Sky Tower, Wrocław

Na wiosnę - Wrocław

Otwarty w 2013 r. drapacz chmur górujący nad stolicą Dolnego Śląska może się pochwalić najwyżej położonym punktem widokowym w kraju – i nie przypadkiem kojarzy się ze słynnym londyńskim The Shard. Choć jest niższy od swego angielskiego kuzyna o blisko 100 m, widoki z przeszklonego tarasu na 49. piętrze (200 m nad ziemią!) prezentują się wcale nie mniej imponująco. Nie widać co prawda Tower Bridge czy London Eye, ale za to można w całej okazałości podziwiać wrocławską Starówkę, zakola Odry, dziesiątki mostów, a przy sprzyjającej pogodzie nawet odległą o 100 km Śnieżkę. Tylko wrocławskie krasnoludki są trochę za małe, by dostrzec je z takiej wysokości…

Sprawdź najlepsze oferty hoteli we Wrocławiu nawet 46% taniej »

Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Na wiosnę - Warszawa

Najsłynniejszy punkt widokowy minionej epoki (obok nieistniejącego już tarasu na lotnisku Okęcie) wciąż robi ogromne wrażenie. Tym bardziej, że w najbliższej okolicy wyrosło w ostatnim czasie mnóstwo imponujących gmachów, a wielkomiejski pejzaż „warszawskiego City” w niczym nie ustępuje czołowym europejskim stolicom. Otwarty na cztery strony świata taras mieści się na 30. piętrze pałacu, na wysokości 114 m. Kusi gości nie tylko zachwycającą panoramą stolicy w całej okazałości, ale też licznymi imprezami i wystawami oraz możliwością podziwiania miasta nocą – w wakacyjne weekendy można tu wjechać nawet o północy.

Wyskocz na weekend do stolicy nawet 35% taniej »

 

Rysy, Tatry

Na wiosnę - Rysy

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć najwyższego szczytu polskich gór. Choć wspinaczka na wysokość 2499 m n.p.m. może być męcząca (różnica wysokości od poziomu Morskiego Oka wynosi ponad 1100 m, a średnie nachylenie szlaku to 30°), widoki z wierzchołka z pewnością wynagrodzą wszystkie trudy. Ktoś kiedyś policzył, że można stąd dostrzec aż 80 szczytów tatrzańskich, 50 różnych gór należących do innych pasm, 13 jezior, a przy dobrej widoczności nawet wieże oddalonego o ponad 90 km Krakowa. Na miejscu również nie brak atrakcji – obowiązkowym punktem wycieczki musi być zdjęcie z tablicą upamiętniającą pobyt Włodzimierza Lenina oraz z… drewnianym wychodkiem nad przepaścią przy Chacie pod Rysami.

Sprawdź hotele i pensjonaty w Tatrach już od 109 zł za noc »

 

Kopiec Krakusa, Kraków

Na wiosnę - Kraków

Choć kopiec Kościuszki jest zdecydowanie bardziej popularny, to właśnie z tego niewielkiego, zielonego wzniesienia w dzielnicy Podgórze rozciąga się najbardziej spektakularna panorama dawnej stolicy Polski. Widać stąd miasto w całej okazałości – od Wzgórza Wawelskiego, kościelnych wież i dachów Starego Miasta po dominującego nad okolicą „szkieletora” oraz kominy Nowej Huty. Nazwa kopca pochodzi od legendarnego założyciela Krakowa, który ponoć został tutaj pochowany. Czy to prawda – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że na kopcu odbywały się prasłowiańskie rytuały, a po dziś dzień w pierwszy wtorek po Wielkanocy mieszkańcy urządzają obchody Rękawki, czyli radosnego święta, którego główną atrakcją jest… toczenie jajek.

Rezerwuj pobyt w sercu starego Krakowa nawet 50% taniej »

 

Śnieżka, Karkonosze

Na wiosnę - Śnieżka

Podobno gdy powietrze jest szczególnie przejrzyste, widoki z najwyższego szczytu Karkonoszy sięgają nawet 200 km – w każdym razie Wrocław można zobaczyć jak na dłoni. Gdy już zatem uda nam się wdrapać na górujący ponad 200 m nad okolicznymi grzbietami wierzchołek (albo wjechać kolejką krzesełkową od czeskiej strony), z pewnością usłyszymy wokół niejedno westchnienie zachwytu. Panorama obejmuje sporą część polskich i czeskich Sudetów, ale rozciąga się też daleko poza granice gór. A gdy już nacieszymy oczy, koniecznie musimy odwiedzić „kosmiczne” schronisko oraz zabytkową kaplicę św. Wawrzyńca z 1665 r. – najlepszy dowód na to, że Śnieżka była chętnie odwiedzane również wiele setek lat temu.

Zadbaj o bazę wypadową na karkonoskie szlaki od 199 zł za noc »

 

Góra Gradowa, Gdańsk

Na wiosnę - Gdańsk

Mieszkańcy Trójmiasta zgodnie przyznają, że to właśnie spod wielkiego Krzyża Milenijnego na Górze Gradowej najlepiej widać główne atrakcje gdańskiego Śródmieścia. I nie tylko – panorama sięga bowiem od Orłowa z jednej strony aż po Żuławy Wiślane z drugiej. A co najważniejsze, z Długiego Targu można tu dojść w nie więcej niż kwadrans. Nic dziwnego, że walory widokowe i strategiczne tego 46-metrowego wzgórza docenił nawet sam Napoleon, który kierował stąd ruchami swoich wojsk. Dziś przypomina o tym oryginalny pomnik zwany „stołem napoleońskim” – z rozłożoną mapą, płaszczem i cesarską czapką. Kto zaś policzy już wszystkie wieże na Głównym Mieście, może zwiedzić zabytkowe umocnienia, których w okolicy pod dostatkiem.

Poznawaj gdańskie tajemnice nawet 52% taniej »

 

Taras KWB Bełchatów, Kleszczów

Na wiosnę - Kleszczów

Ponad 12 km długości, 3 km szerokości i 200 m głębokości – tyle liczy sobie największa w Polsce… dziura. Ten ogromny obszar to teren odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, której produktem ubocznym jest również coraz popularniejsza wśród narciarzy Góra Kamieńsk. Widok na wyrobiska ze specjalnych tarasów w Kleszczowie i Żabnicy to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Postapokaliptyczny pejzaż przypomina gigantyczną dekorację filmową. Tak wielką, że nawet ważące 8 tys. ton (!) koparki wydają się nie większe od dziecięcych zabawek. A do tego jeszcze dymiące kominy elektrowni na horyzoncie. Nic dziwnego, że wiele osób nazywa to miejsce po prostu „Mordorem”.

Podziwiaj niezwykłe widoki i wypoczywaj w aquaparku w Kleszczowie 41% taniej »

 

Wzgórze Gosań, Międzyzdroje

Na wiosnę - Gosań

Wśród najpiękniejszych polskich panoram nie może zabraknąć widoku na morze. A bałtyckie fale chyba z żadnego miejsca na Wybrzeżu nie prezentują się tak zachwycająco, jak z potężnych klifów Wolińskiego Parku Narodowego. Gosań to ich najwyższy punkt, a jednocześnie najwyższe wzniesienie w całym polskim pasie brzegowym – szczyt od poziomu morza dzielą aż 93 metry. Ze specjalnie przygotowanej galerii widokowej można podziwiać nie tylko wielki błękit Bałtyku, ale też zabudowania Międzyzdrojów, Świnoujścia i niemieckiego Heringsdorfu oraz strome klifowe zbocza i wyrastające z nich drzewa o fantazyjnych kształtach. Największe wrażenie robi jednak zachód słońca – gdy złota kula chowa się pod wodą, można się poczuć niczym na końcu świata.

Ciesz się nadmorskim słońcem w Międzyzdrojach od 149 zł za noc »

 

Bazylika MB Bolesnej Królowej Polski, Licheń Stary

Na wiosnę - Licheń Stary

Największy polski kościół może się również poszczycić najwyższą w naszym kraju wieżą (141,5 m) oraz tarasem widokowym położonym na identycznej wysokości co 30. piętro warszawskiego Pałacu Kultury. Panorama jest jednak całkowicie odmienna, a główną atrakcją, jaką możemy podziwiać z góry, jest oczywiście sama bazylika. W szczególności zaś jej ogromna, lśniąca w słońcu kopuła. Choć trzeba przyznać, że również pobliskie jeziora oraz zielona mozaika pól, łąk i lasów prezentują się z tej perspektywy wyjątkowo okazale. Miłośników aktywnego wypoczynku z pewnością natomiast zainteresuje fakt, że na wieżę można wspiąć się schodami – stopni jest dokładnie 762.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Wielkopolsce nawet 50% taniej »