Restauracje i stoki narciarskie tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców. To najnowszy plan włoskiego rządu w reakcji na coraz szybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa Omikron. Nowe obostrzenia, które dotkną przede wszystkim osoby niezaszczepione, już obowiązują w całym kraju.

Od poniedziałku 10 stycznia 2022 r. przy wstępie do restauracji, barów, kin, teatrów, bibliotek czy na koncerty wymagany jest Super Green Pass, czyli wzmocniona przepustka COVID-19. Wystawia się ją wyłącznie na podstawie szczepienia lub wyleczenia, a nie negatywnego wyniku testu. Restrykcje obowiązują także na stokach narciarskich oraz w ośrodkach sportowych i na basenach. Ponadto w środkach komunikacji obowiązuje noszenie maseczki Ffp2, nie wystarczy już zwykła chirurgiczna.

Nie wyklucza się, że przepustka będzie sprawdzana również we wszystkich miejscach pracy, ale na takie informacje musimy jeszcze poczekać. Na chwilę obecną wiadomo, że kolejnego wzmożenia przepisów można się spodziewać 20 stycznia. Być może Super Green Pass będzie trzeba pokazać m.in. podczas wizyty u fryzjera i przy wejściu do centrów handlowych. 

Przypominamy, że osoby przyjeżdżające do Włoch m.in. z Polski od 16 grudnia 2021 r. muszą wykonać szereg działań. Mają obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu, a także przedstawienia certyfikatu unijnego oraz negatywnego wyniku testu wymazowego. Osoby niezaszczepione będą musiały przejść dodatkowo obowiązkową 5-dniową kwarantannę. 

Sprawdź hotele we Włoszech