Rodzinne Miasto Adama Małysza zobowiązuje – Wisła to mekka polskich narciarzy! Na miłośników sportów zimowych czeka niemal 30 wyciągów i 30 km tras zjazdowych, które przypadną do gustu zarówno początkującym, jak i zaawansowanym narciarzom. Przedstawiamy 4 najlepsze ośrodki narciarskie w Wiśle!

Narty w Wiśle

Stożek Wielki — stacja narciarska z pięknymi widokami

Źródło: https://stozekwisla.pl/narty-na-stozku/trasy-i-wyciagi

Ośrodek narciarski Stożek zlokalizowany jest w Beskidach w Wiśle, na zboczu Wielkiego Stożka. Oferuje trzy trasy o łącznej długości 3,5 km i różnym poziomie trudności – niebieskie, czerwone i czarne, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Narciarze mają do dyspozycji kolej linową o długości 800 m i różnicą wzniesień 240 m, oraz dwa wyciągi talerzykowe – o długościach 300 i 350 m. Największą atrakcją ośrodka jest slalom gigant z elektronicznym samoobsługowym pomiarem czasu, a także snowpark. Trasy są na bieżąco ratrakowane. 

Usytuowanie Stożka gwarantuje wspaniałe widoki na panoramę Beskidów i okoliczne stoki. Co ciekawe, dzięki położeniu – śnieg zalega tu najdłużej w całym regionie. Po szaleństwach na nartach można się posilić w bufecie w schronisku Stożek. Ośrodek oferuje też szkółkę narciarską, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz parking dla zmotoryzowanych. 

Chcąc szusować na Stożku mamy do wyboru dwie opcje – możemy kupić karnet obowiązujący tylko w tym ośrodku, lub Wiślański Skipass, z którego można też korzystać w 15 ośrodkach narciarskich w Wiśle, Ustroniu i Istebnej. Ceny karnetów w Stożku zaczynają się od 85 zł – tyle zapłacimy za 2 godziny jazdy. Za całodzienny Wiślański Skipass zapłacimy natomiast 160 zł.

Cieńków — stok narciarski dla początkujących

Dla narciarzy, którzy cenią sobie komfort i wygodę, polecamy wybrać się do stacji narciarskiej Cieńków. Ośrodek mieści się w Wiśle Malince i oferuje w sumie 5 tras – trzy dla początkujących narciarzy i dwie dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych, o łącznej długości 5 km. Trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. 

Dla najmłodszych narciarzy przygotowano strefę dla dzieci z karuzelą Rotondo, przenośnik taśmowy oraz dwa przedszkola narciarskie, gdzie pod okiem instruktorów i animatorów dzieci będą mogły rozpocząć naukę jazdy na nartach i wziąć udział w zabawach na śniegu. 

Jak dojechać do stacji Cieńków? Jeśli poruszacie się samochodem, kierujcie się z Wisły w kierunku Szczyrku drogą nr 942. Zjazd do stacji znajduje się w prawo, 1 km za skocznią narciarską. Na zmotoryzowanych czeka parking. Ośrodek oferuje użytkownikom kilka szkół narciarskich i wypożyczalni sprzętu. Na terenie stacji znajduje się też kawiarnia z tarasem widokowym Cafe Peron oraz Bistro Cieńkowskie, które serwuje smaczne i szybkie dania: pierogi, zapiekanki i pizzę. 

W tegorocznym cenniku znajdziemy zarówno karnety na godziny, jak i na kilka dni. Najtańszy skipass na 2 godziny kosztuje 100 zł i obowiązuje tylko na stacji Cieńków. Za skipass 7-dniowy zapłacimy 890 zł, jednak możemy korzystać z niego na wszystkich stacjach, wchodzących w skład Wiślańskiego Skipassu. 

Nowa Osada — szybka komunikacja pomiędzy stokami

Ośrodek narciarski Nowa Osada to idealne miejsce na białe szaleństwo! To jedna z najpopularniejszych stacji narciarskich w Wiśle. Ośrodek oferuje narciarzom i snowboardzistom trzy wyciągi oraz czteroosobową kolej linową. To łącznie sześć tras zjazdowych – wszystkie są naśnieżane i oświetlone. Trasy są odpowiedni dla osób, które dopiero uczą się jeździć, jak i dla średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. 

Stacja oferuje bezpłatny parking przy dolnej stacji. Znajdziecie tu również punkty gastronomiczne, wypożyczalnie i serwis sprzętu oraz szkółki narciarskie dla dzieci. Aktualne warunki na stoku można sprawdzić na stronie obiektu. Za 2 godziny białego szaleństwa zapłacimy 100 zł, a za całodzienny Wiślański Skipass – 160 zł. Przy zakupie online oszczędzamy 5%.

Soszów — piękne widoki na okoliczne góry

Stacja narciarska Soszów położona jest w dolinie Jawornika. Ten największy w regionie ośrodek oferuje 6 kilometrów tras dla zaawansowanych miłośników sportów zimowych. Wymagające trasy to jednak nie jedyna zaleta tego miejsca. Ze szczytu wzniesienia rozciągają się przepiękne widoki na okolicę. 

Dla narciarzy przygotowano 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, podwójny wyciąg orczykowy oraz trzy wyciągi talerzykowe. Na terenie Soszowa znajdziecie też szkółkę narciarską, punkty gastronomiczne i parking. Sprzęt można wypożyczyć w szkole narciarskiej Nova. Ceny karnetów narciarskich na sezon zimowy 2023/24 wynoszą 95 zł za karnet 2-godzinny, 160 zł za karnet całodniowy (Wiślański Skipass) oraz 890 zł karnet 7-dniowy (Wiślański Skipass).

Najlepsze noclegi w Wiśle blisko stoków

Wisła jest typowo turystycznym kurortem, który posiada rozbudowaną ofertę hoteli i pensjonatów. Większość z nich znajdziecie na stronie Travelist.pl. Zdecydowanie jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Wiśle to 5-gwiazdkowy Crystal Mountain Resort. Ten nowo otwarty obiekt położony jest na zboczu Bukowej Góry i może się pochwalić jednym z największych hotelowych aquaparków w Polsce. Park wodny to baseny o łącznej powierzchni lustra wody 895 m2, 3 jacuzzi zewnętrzne, 3 sauny, studio kosmetyczne Dr Irena Eris i dużo więcej. Przygotowano tu też moc atrakcji dla najmłodszych: ogromny Kids Club i małpi gaj, plac zabaw i game room. Do ośrodka Nowa Osada jest stąd 5,6 km. 

Inną propozycją jest kultowy Hotel Pod Jedlami – położony w widokowej dzielnicy Wisły, na stoku Jarzębatej. Goście mają tu do dyspozycji komfortowe pokoje, strefę wellness z sauną suchą i sauną infrared, a także kameralną biblioteczkę. Czekają też atrakcje dla najmłodszych. 

Rodzinne zakwaterowanie tuż przy kolejce linowej Nowa Osada znajdziecie w Domu Wczasowym Beskidy. Swojska atmosfera, komfortowe pokoje i wodne atrakcje w postaci basenu i jacuzzi to główne zalety tego obiektu.