Egipskie mumie, rzeźby z ateńskiego Partenonu, prace Leonarda Da Vinci, płótna van Gogha, Muncha i Fridy Kahlo – wszystko dostępne bez wychodzenia z domu, w zasięgu jednego kliknięcia. Dziś zapraszamy Was w wirtualną podróż od Paryża przez Londyn po Nowy Jork – po najlepszych muzeach, galeriach i wystawach na świecie, dostępnych w granicach cyberprzestrzeni.
Luwr, Paryż
Istnieje kilka powodów, dla których warto odwiedzić Paryż. Dla uczczenia szczególnej rocznicy – w końcu to stolica zakochanych. Dla widoków z wieży Eiffla i wizyty w katedrze Notre Dame – mimo pożaru w zeszłym roku, to arcydzieło sztuki gotyckiej na Sekwanie wciąż zachwyca. I dla Luwru – długie jak Pole Elizejskie kolejki do muzeum mówią same za siebie. Ale, uwaga, kolejki można pominąć, podobnie jak spacer po korytarzach ogromnej na 60 tys. m2 galerii. Mona Liza Leonarda Da Vinci i Nike czy rzeźby Nike z Samotraki i Wenus z Milo w zasięgu jednego kliknięcia? Tak, teraz jest to możliwe.
Wybierz się na wirtualny spacer do najsłynniejszego muzeum na świecie – wejście tutaj »
National Gallery of Art, Waszyngton
Z perspektywy kanapy sztuka może być równie ujmująca jak podczas podziwiania jej w stacjonarnym muzeum. Nawet takim, które znajduje się hen, daleko – za oceanem! Przekonajcie się sami i zajrzyjcie do zbiorów waszyngtońskiej National Gallery of Art. Słynne muzeum udostępnia za pośrednictwem Google’a dwie wystawy. Pierwsza – „Fashioning a Nation” – przedstawia historię amerykańskiej mody od 1740 r. do końca XIX w. Druga – „Vermeer and the Masters of Genre Painting” – koncentruje się na ukazaniu zbioru prac mistrza scen rodzajowych z Delf – barokowego malarza Johannesa Vermeera, a także innych jemu współczesnych malarzy holenderskich.
Musée d’Orsay, Paryż
Jeśliby wymieniać jednym tchem paryskie atrakcje, Musée d’Orsay najpewniej zostałoby w tej zaszczytnej wyliczance uwzględnione. I nie ma się czemu dziwić. To rozlokowane na terenie dawnego dworca kolejowego muzeum to istna mekka impresjonizmu. Znajdziemy w nim dzieła tych największych, impresjonistów i postimpresjonistów, od Moneta, przez Renoira, Cézanne’a i Gauguina, po van Gogha. Ale nie tylko – zbiory Musée d’Orsay przedstawiają sztukę francuską z lat 1848-1914 z uwzględnieniem również rzeźby, fotografii, architektury i sztuki wnętrzarskiej. Podczas wirtualnego spaceru możemy podążyć specjalnie przygotowaną trasą i zapoznać się z bogatą historią muzeum, by już chwilę później zachwycać się „Gwieździstą nocą” van Gogha czy „Śniadaniem na trawie” Maneta. To rzeczywiście prawdziwa uczta – dla oka!
Van Gogh Museum, Amsterdam
Za życia sprzedał tylko jeden obraz (w dodatku bratu), teraz jego dzieła są warte dziesiątki milionów dolarów. Namalował 38 autoportretów, łącznie ok. 900 obrazów w ciągu zaledwie 10 lat (co oznacza, że nowy obraz malował mniej więcej co 4 dni!). Największą kolekcję dzieł tego ekscentrycznego artysty możemy obejrzeć w amsterdamskim Van Gogh Museum. Na szczęście placówka otwiera również swoje wirtualne podwoje – na miłośników Vincenta van Gogha (tych obecnych i tych przyszłych) czeka tu ponad 200 obrazów i pół tysiąca rysunków rozmieszczonych na kilku piętrach (po nich również możemy spacerować wirtualnie). Muzeum szczyci się także pokaźnym zbiorem ok. 750 osobistych listów, które malarz pisał do brata oraz przyjaciół.
Muzeum Brytyjskie, Londyn
Egipskie mumie, rzeźby z ateńskiego Partenonu, Kamień z Rosetty i niemal 8 mln innych eksponatów – tak pokrótce prezentuje się kolekcja jednego z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Aby zobaczyć je wszystkie (lub chociaż niektóre), nie trzeba przekraczać progu Muzeum Brytyjskiego w sercu Londynu. Jak na pierwsze publiczne muzeum na świecie przystało, zbiory w formie cyfrowej szybko zostały upublicznione. I są dostępne dla oglądających – wszędzie w zasięgu sieci internetowej.
Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
Gdy około 1662 roku Johannes Vermeer stawiał ostatnie pociągnięcie pędzla na płótnie przedstawiającym kobietę z dzbanem, nie wiedział jeszcze, że 358 lat później tę i kilkanaście innych jego prac podziwiać będzie można… na ekranie smartfona! Płótna holenderskiego artysty to jedna z ekspozycji najstarszego i największego amerykańskiego muzeum dostępnych online na Google Arts & Culture. Idealna propozycja dla miłośników wielkiego malarstwa, a także sztuki militarnej i fotograficznej, muzyki i… mody. Obok dzieł Vincenta van Gogha, Maneta czy Pietera Bruegla, zobaczyć tu można także kolekcje ubrań Coco Chanel i Christiana Diora.
Wybierz się na wirtualny spacer po najstarszym i największym muzeum w Ameryce – wejście tutaj »
Muzeum Salvadora Dalí, Katalonia
Trudno o lepszą propozycję na kulturalne przedłużenie świąt wielkanocnych, niż wizyta w przybytku kultury, którego dach zdobią… ogromne jaja! Brzmi surrealistycznie? I bardzo dobrze, wszak mowa o Teatro-Museum zaprojektowanym przez słynnego katalońskiego surrealistę – Salvadora Dalí. Nie mniejsze wrażenie – niż oryginalna fasada i zdobienia muzealnego budynku w Figueres, w północno-wschodniej Hiszpanii – robią prace ekscentrycznego malarza zgromadzone wewnątrz. Wszystkie z 360 malarskich wizji z pogranicza jawy i snu (a więc 1/3 dorobku artysty) zobaczyć można także online, korzystając z możliwości jakie daje wirtualny spacer po muzeum.
Wybierz się na wirtualny spacer po Teatro-Museo Dalí – wejście tutaj »
Uffizi Gallery, Florencja
Zwykle przewijały się przez nią dziesiątki tysięcy turystów miesięcznie, teraz stoi zamknięta na cztery spusty – ale nie dla zwiedzających online! Galeria Uffizi to marzenie wielu miłośników sztuki. Jedno z najbardziej sędziwych muzeów w Europie umożliwia spragnionym artystycznych uniesień zagłębienie się w gromadzoną od renesansu kolekcję znamienitego rodu Medyceuszy. Na wirtualnych wystawach możemy zobaczyć takie arcydzieła jak „Narodziny Wenus” Botticellego, „Wenus z Urbino” Tycjana czy „Bachusa” Caravaggia. W dodatku w znakomitej rozdzielczości – pozwalającej przyjrzeć się najmniejszym detalom dzieł, których podczas stacjonarnej wizyty w galerii nie mielibyśmy nawet szansy dostrzec.
Muzeum Muncha, Oslo
Jeden z najsłynniejszych norweskich malarzy i grafików – Edward Munch – kilka lat przed śmiercią zapisał swoje dzieła w testamencie miastu Oslo, w którym się wychowywał i dorastał. Połowa z nich trafiła w latach 60. XX w. do Munch-museet, najsłynniejszego obecnie muzeum w norweskiej stolicy. Wizyta w nim – również ta wirtualna – to świetna okazja, by okrzyknięty prekursorem ekspresjonizmu Munch stał się dla nas kimś więcej niż tylko autorem „Krzyku”. Nie będzie to trudne – placówka zgromadziła ponad 28 000 jego dzieł, w tym ok. 1100 obrazów, 6800 rysunków i szkiców oraz 18 tys. grafik (w których Munch się z czasem wyspecjalizował). Wiele z tych znakomitych prac możemy podziwiać online.
Wybierz się na wirtualną wystawę, by przyjrzeć się z bliska niezwykłej twórczości Muncha – tutaj »
„Faces of Frida”, wystawa prac Fridy Kahlo
Przygotujcie sobie filiżankę aromatycznej herbaty – a może kubek czekolady, której z taką lubością Frida używała w kuchni – rozsiądźcie się wygodnie w fotelu i przygotujcie na poznanie wielu oblicz tej temperamentnej, meksykańskiej artystki. Wyprawa po największej kolekcji dzieł Fridy Kahlo będzie tyleż ekscytująca, co skłaniająca do myślenia. „Faces of Frida” składa się z ponad 800 artefaktów i dzieł sztuki. Zbiory pochodzą z 33 muzeów, z 7 krajów, a także z kolekcji prywatnych (część z nich jest prezentowana szerokiej publiczności po raz pierwszy!). Wystawa umożliwia nie tylko zapoznanie się z dziełami malarki (tymi znanymi i tymi wczesnymi). W trakcie zwiedzania możemy przyjrzeć się strojom Fridy, poznać ciekawostki z jej życia, rzucić okiem na jej osobiste fotografie, listy i dzienniki, a nawet odwiedzić (dzięki Street View) słynny Niebieski Dom, w którym mieszkała do końca życia.