Najlepsze parki w Polsce

Coraz śmielsze promienie słońca, wolne od handlu niedziele i jedno pytanie – gdzie w środku miejskiej dżungli odpocząć na łonie natury? Usłane dywanami z kwiatów parki, tętniące życiem nadrzeczne bulwary i ciekawe punkty widokowe…. Prezentujemy listę 10 miejsc w sercu wielkich miast na wiosenno-letni piknik.

Zaplanuj słoneczny weekend w mieście nawet 70% taniej! »

Bulwary wiślane, Warszawa

Najlepsze parki w Polsce - Bulwary wiślane w Warszawie

Stolica oferuje cały wachlarz miejsc na piknik – od spektakularnych Łazienek Królewskich i parku zamkowego w Wilanowie, przez ogród na dachu BUW-u, po miejscówki pod Warszawą, m.in. leżący w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego Las Młociński czy zlokalizowany na terenie rezerwatu krajobrazowego Las Kabacki. Spotkanie z przyjaciółmi i ze znajomymi najlepiej jednak celebrować nad brzegiem królewskiej rzeki, gdzie w ciągu ostatnich lat wyrosło całe mnóstwo klubów i beach barów. Bulwary wiślane to ulubiona miejscówka warszawskiej młodzieży – w trakcie słonecznego dnia można się tu zrelaksować na leżakach, zaś wieczorem zaczyna się impreza do samego rana. Plaże mieszczą się głównie po prawej, nieuregulowanej stronie rzeki. Oprócz najsłynniejszej, zlokalizowanej w okolicach Mostu Poniatowskiego i Stadionu Narodowego, można się zabawić choćby w klubie La Playa. To tu regularnie organizowane są zajęcia z zumby, a do dyspozycji jest również boisko do siatkówki plażowej. Rozpoczęcie sezonu nad Wisłą już na początku czerwca 2019.

Natomiast na wysokości Wawra mieści się Plaża Romantyczna. Na niej, już w letnie dni, czekają na gości czeka boisko do siatkówki, miejsce na ognisko, szeroki wybór książek i czasopism w ramach projektu „Poczytaj mi Wisło”, a także kilka modnych foodtrucków. Ostatnio brzeg Wisły stał się również miejscem spotkań z kulturą – często wystawiane są tu sztuki plenerowe i odbywają się koncerty. Coraz bardziej popularne stają się również – promowane przez Zarząd Transportu Miejskiego – rejsy po rzece. Po rozpoczęciu sezonu wiślanej żeglugi mieszkańcy stolicy mogą korzystać z rejsów łodziami drewnianymi czy też katamaranami. Świetną rozrywką jest także spływ kajakami po Wiśle czy też rejs do Serocka.

Zaplanuj słoneczny weekend w Warszawie »

Park Skaryszewski, Warszawa

Najlepsze parki w Polsce - Park Skaryszewski w Warszawie

Park Skaryszewski to jedno z niewielu miejsc w stolicy, w którym uświadczycie nie tylko kojącej atmosfery spokoju, na wzór tych dalekich od zgiełku miasta, ale przede wszystkim kontaktu z naturą. Pomimo lokalizacji nieopodal Śródmieścia, rozległe tereny zieleni, malownicze polany, kameralne alejki czy akweny wodne sprawią, że poczujecie się jak na peryferiach. Jest to jeden z najstarszych parków w całym mieście, co z resztą widać po florze – stare drzewa nadają temu miejscu wyjątkowego uroku.

Ogród różany czy romantyczne chwile spędzone nad Jeziorkiem Kamionkowskim to wspaniały pomysł na zagospodarowanie czasu we dwoje, ale nie brakuje tu również atrakcji dla całej rodziny – niedzielne spacery, wata cukrowa, lody, a także możliwość wypożyczenia kajaków czy występy artystyczne w muszli koncertowej sprawią, że nie ma tu miejsca na nudę. Warto również wybrać się na mecz młodzików lokalnej drużyny sportowej, której to boisko znajduje się na terenie parku. W 2009 roku Park Skaryszewski zyskał miano Najpiękniejszego Parku w całej Polsce oraz zajął trzecie miejsce w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie. Gotowi na małe oderwanie od miejskiego szumu?

Zaplanuj słoneczny weekend w stolicy »

Planty, Kraków

Najlepsze parki w Polsce - Planty w Krakowie

Jeszcze 200 lat temu krakowskie Stare Miasto otoczone było grubymi murami, fosami i niezbyt ładnie pachnącymi bajorami, których powszechnie używano jako wysypiska śmieci. W 1820 r. rajcy miejscy uznali jednak, że tak dalej być nie może – i nakazali zburzenie fortyfikacji oraz stworzenie w ich miejscu parku miejskiego. Tak powstał unikalny na skalę europejską, długi na 4 km pas zieleni, który opasuje całe zabytkowe centrum miasta. I nie tylko zapewnia chwilę wytchnienia od staromiejskiego tłumu, ale też przyciąga licznymi fascynującymi miejscami, których podczas pobytu w Grodzie Kraka pod żadnym pozorem nie można przegapić.

Najważniejsze z nich to zlokalizowany w sąsiedztwie Bramy Floriańskiej gotycki Barbakan, zwany potocznie „rondlem” – jedna z zaledwie kilku zachowanych konstrukcji tego typu w Polsce. Ale przy Plantach znajdziemy też m.in. imponujący neobarokowym rozmachem gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, secesyjny Pałac Sztuki oraz ponad 20 różnych pomników i monumentów otoczonych rabatkami, które rozkwitają na wiosnę.

Zaplanuj słoneczny weekend w Krakowie »

Kopiec Krakusa, Kraków

Najlepsze parki w Polsce - Kopiec Krakusa w Krakowie

Choć kopiec Kościuszki jest zdecydowanie bardziej popularny, to właśnie z tego niewielkiego, zielonego  wiosną i latem wzniesienia w dzielnicy Podgórze rozciąga się najbardziej spektakularna panorama dawnej stolicy Polski. Widać stąd miasto w całej okazałości – od Wzgórza Wawelskiego, kościelnych wież i dachów Starego Miasta po dominującego nad okolicą „szkieletora” oraz kominy Nowej Huty. Nazwa kopca pochodzi od legendarnego założyciela Krakowa, który ponoć został tutaj pochowany. Czy to prawda – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że na kopcu odbywały się prasłowiańskie rytuały, a po dziś dzień w pierwszy wtorek po Wielkanocy mieszkańcy urządzają obchody Rękawki, czyli radosnego święta, którego główną atrakcją jest… toczenie jajek. Optymistyczne widoki na wiosnę gwarantowane!

Zaplanuj słoneczny weekend w Krakowie »

Park im. ks. bp. Michała Klepacza, Łódź

Najlepsze parki w Polsce - Park im. ks. bp. Michała Klepacza w Łodzi

W łódzkiej dzielnicy Polesie, tuż obok Międzynarodowych Targów Łódzkich, mieści się wyjątkowy na skalę kraju park – im. ks. bp. Michała Klepacza. Wyjątkowy, przede wszystkim na przełomie marca i kwietnia. Właśnie wtedy trawnik zamienia się w bajeczny, błękitny dywan, porośnięty cebulicą syberyjską i śnieżnikiem lśniącym. Jest to jedyny park miejski w Polsce, w którym tak licznie występuje ta roślina. Według opowieści, ponad pół wieku temu w parku odbywały się zbiórki harcerskie dziewcząt. Wśród nich były także dziewczyny, które w czasach carskiej Rosji zostały zesłane na Sybir, i stamtąd właśnie przywiozły cebulki kwiatów o wyjątkowej urodzie.

Park warto odwiedzić też poza okresem kwitnienia cebulicy. W słoneczne dni można spocząć w cieniu jednego z 230 drzew, w tym największego – dębu „Fabrykant”, wpisanego na listę pomników przyrody. A jest pod czym wypoczywać – jego pień jest szeroki na 4,5 metra, a rozpiętość korony sięga ponad 30 metrów.

Zaplanuj wiosenny słoneczny w Łodzi »

Park Szczytnicki, Wrocław

Najlepsze parki w Polsce - Park Szczytnicki we Wrocławiu

Nie trzeba lecieć do Azji, by zasmakować orientu. Wystarczy wybrać się wiosną do specjalnie wydzielonej części wrocławskiego Parku Szczytnickiego zaprojektowanej w najdrobniejszych szczegółach przez specjalistów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wrocławski Ogród Japoński stanowi żywy fragment japońskiej kultury, przeniesiony praktycznie w skali 1:1 spod ośnieżonych stoków Fudżijamy. Aż 26 zasadzonych tu gatunków roślin występuje tylko w Japonii, a kolejnych 28 w Azji Wschodniej.

Wszystkie wykorzystane w projekcie założenia przestrzenne mają swoje ukryte znaczenie (wspomnijmy choćby o podziale kaskad wodnych na „męskie” i „żeńskie”), architektura ogrodowa również wyróżnia się typowo japońskim charakterem. Historia tego niezwykłego miejsca sięga roku 1913, kiedy to znany entuzjasta kultury Orientu hrabia Fritz von Hochberg postanowił wspólnie z japońskimi architektami krajobrazu zbudować taki ogród na potrzeby wystawy światowej. Później jego dalekowschodni charakter stopniowo zanikał, aż w połowie lat 90. postanowiono powrócić do pierwotnej koncepcji. Prace trwały ponad 2 lata i w maju 1997 r. Ogród Japoński w obecnym kształcie znów został otwarty – po czym zaledwie 2 miesiące później doszczętnie zniszczyła go „powódź stulecia”. Twórcy jednak się nie poddali i dziś znów można cieszyć oczy oraz duszę japońskimi inspiracjami.

Zaplanuj wiosenny weekend we Wrocławiu»

Wyspa Słodowa, Wrocław

Najlepsze parki w Polsce - Wyspa Słodowa we Wrocławiu

Wrocław oprócz wspaniałej architektury, zabytkowej starówki oraz wielu ciekawych miejsc kojarzy się przede wszystkim z wyjątkowym klimatem, którego najlepszym dowodem jest Wyspa Słodowa. W mieście tysiąca mostów wyspy nie są czymś wyjątkowym, ale warto przyjrzeć się jednej z nich, wokół której powstało wiele historii. Co właściwie przyciąga ludzi na Wyspę Słodową? Przede wszystkim panująca tu luźna atmosfera. Miejsce jest wprost idealne na rodzinny spacer, spotkanie z przyjaciółmi czy randkę, wieczorem zaś zamienia się w miejsce pozytywnych imprez – od jakiegoś czasu w sezonie letnim królują spotkania taneczne na barce. Spotkacie tutaj każdego – od elegancko ubranych biznesmenów po studentów i zakochane pary. I nic dziwnego, bo nie ma nic lepszego niż widok zachodzącego słońca nad miastem czy pięknie oświetlony Uniwersytet Wrocławski, a wszystko to w nieskrępowanej i bezpiecznej atmosferze.

Zaplanuj słoneczny weekend we Wrocławiu»

Malta, Poznań

Najlepsze parki w Polsce - Malta w Poznaniu

Nie trzeba wybierać się w podróż na archipelag na Morzu Śródziemnym, by znaleźć się w centrum wodnych maltańskich atrakcji. Wystarczy 15 minut jazdy samochodem od centrum Poznania! Urocze plaże, niestrzeżone i strzeżone kąpieliska, boisko do siatkówki plażowej to tylko niektóre z atrakcji dostępnych na plaży o pow. 6,5 tys. metrów kwadratowych. Tereny wokół sztucznego jeziora Malta to idealne miejsce na wiosenny miejski piknik na piasku! A jeśli już znudzi się wam plażowanie, możecie podnieść sobie ciśnienie na rollercoasterze o długości 500 metrów z ostrymi wirażami i pętlą zakręconą 360 stopni. Dla miłośników bardziej dystyngowanych rozrywek przygotowano pole do minigolfa z osiemnastoma dołkami, otwarte przy dobrej pogodzie.

Dzieci także będą zachwycone. Na najmłodszych amatorów rozrywek o raczej lądowym charakterze czekają plac zabaw, automaty do gier i trampoliny. Nieco starsi zdecydować się mogą na zjazd letnim torem saneczkowym o długości 530 m. Polecamy im też przejażdżkę wokół jeziora na jednym z wypożyczonych wehikułów – ekorowerze, gokarcie, rikszy czy segwayu.

Zaplanuj słoneczny weekend w Poznaniu  »

Góra Gradowa, Gdańsk

Najlepsze parki w Polsce - Góra Gradowa w Gdańsku

Jeśli wypatrywać zwiastunów lata nad Bałtykiem, to najlepiej ze szczytu gdańskiej Góry Gradowej. Mieszkańcy Trójmiasta zgodnie przyznają, że to właśnie spod wielkiego Krzyża Milenijnego na Górze Gradowej najlepiej widać główne atrakcje gdańskiego Śródmieścia. I nie tylko – panorama sięga bowiem od Orłowa z jednej strony aż po Żuławy Wiślane z drugiej. A co najważniejsze, z Długiego Targu można tu dojść w nie więcej niż kwadrans. Nic dziwnego, że walory widokowe i strategiczne tego 46-metrowego wzgórza docenił nawet sam Napoleon. To właśnie stąd kierował stąd ruchami swoich wojsk. Dziś przypomina o tym oryginalny pomnik zwany „stołem napoleońskim” – z rozłożoną mapą, płaszczem i cesarską czapką. Kto zaś policzy już wszystkie wieże na Głównym Mieście, może zwiedzić zabytkowe umocnienia, których w okolicy pod dostatkiem.

Zaplanuj słoneczny weekend w Gdańsku »

Park Śląski, Chorzów

Najlepsze parki w Polsce - Park Śląski

535 hektarów wielkości, 30 tys. krzewów róż, 620 metrów tras, 2400 ławek, 25 kwietników, 1 wesołe miasteczko, 1 kolejka linowa i 3 mln odwiedzających rocznie – Park Śląski w Chorzowie przedstawia się naprawdę imponująco. To jeden z największych śródmiejskich parków w Europie. Już od 60 lat służy spacerowiczom spragnionym zieleni i wyciszenia, a także uczestnikom masowych imprez i miłośnikom sportów na świeżym powietrzu.

Atrakcji jest tu co nie miara, i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od największej kolekcji róż w Polsce, Alpinarium i Ogrodu Bylinowego dla miłośników przyrody, poprzez nordic walking, korty tenisowe, ścieżki rowerowe i jogę dla amatorów sportu, skończywszy na ogrodzie zoologicznym, wesołym miasteczku , parku linowym i kolejce wąskotorowej dla dzieci. A dodajmy do tego jeszcze największe i najstarsze w Polsce Planetarium, Stadion Śląski i Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, a nie będziecie mieli żadnych wątpliwości, dlaczego właśnie tutaj warto spędzać wiosenno-letnie weekendy.

Zaplanuj słoneczny weekend w Chorzowie »

 Oferty na Wakacje - Travelist Najpiękniejsze Parki Narodowe - Magazyn Travelist