Wiosną – za stworzony na szalony city break Budapeszt i wyprawę przez największe tereny stepowe w zachodniej Europie. Latem – za Balaton i ogromne aquaparki. Zimą – za gorące termy i miasteczka o śródziemnomorskim mikroklimacie. Jesienią – za winnice Egeru czy Tokaju i spektakularne zamki. Polacy kochają Węgry. Obchodzony pod koniec marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to dobra okazja, by przyjrzeć się z bliska najpiękniejszym miejscom i największym atrakcjom kraju Madziarów.

O położonym w północnych Węgrzech, nad Dunajem mieście mówi się, że to najbardziej śródziemnomorskie ze wszystkich nieśródziemnomorskich miejsc położonych najbliżej Polski. Przyjemny mikroklimat, tętniący życiem brzeg Dunaju, atmosfera artystycznej bohemy i dominująca w krajobrazie czerwono-pomarańczowa dachówka – nic dziwnego, że to jedno z najpiękniejszych miast nie tylko Węgier, ale i całej Europy Środkowej. Lokalizacja w stosunkowo w niewielkiej odległości od stolicy, sprawia, że w weekendy wąskimi ulicami miasteczka spacerują spragnieni odpoczynku budapesztańczycy, a  także mieszkańcy samego Szentendre, których dużą część stanowi mniejszość serbska.

Sięgająca czasów Rzymskich historia, otoczony kamieniczkami o żółtych elewacjach rynek Fo Ter, miniaturowych rozmiarów dzielnica żydowska, nadrzeczny bulwar to bez wątpienia apetyczne atrakcje miasta. Tą jednak, która uchodzi za najsmaczniejszą jest – serwowany w naddunajskim zaułku, przy skrytej przez kolorowe parasole uliczce – langosz, ponoć najlepszy na całych Węgrzech. Na deser warto się wybrać do zlokalizowanej vis-à-vis Muzeum Marcepanu pijalni czekolady – nazwa Édeni Édességek Boltja (czyli sklep słodkości niczym z Edenu) mówi sama za siebie. Nie mniej niż smak ręcznie wyrabianych pralin, osłodzi pobyt w Szentendre romantyczny spacer alejkami ogrodu japońskiego lub widok na panoramę całego miasta ze szczytu górki Szamár-hegy.

Zapewne pierwsze skojarzenie, jakie przyjdzie Wam na myśl kiedy usłyszycie o Tokaju to wino. Ten złocisty trunek to jeden z najsłynniejszych węgierskich towarów eksportowych. Nie każdy jednak wie, gdzie i jak powstaje. Tymczasem Tokaj to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Węgrzech, kusząca nie tylko możliwością degustacji słynnego wina, ale także iście bajkową atmosferą. W końcu nie bez powodu Tokaj został wpisany w 2002 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mimo niezaprzeczalnych walorów turystycznych, w samym miasteczku nie spotkacie wielu turystów. Życie toczy się tu wolnym tempem, między wąskimi uliczkami i kolorowymi domami. Klucząc w licznych zaułkach można dotrzeć do centrum miasta, które tworzy Kossuth tér z fontanną Bachusa. Głównym zabytkiem jest miejski Ratusz oraz pałac Rákóczi-Dessewffy. Będąc w Tokaju nie sposób też nie zajrzeć do słynnych piwnic Rakoczego, wybudowanych w XV wieku. Kryją one prawdziwy raj dla miłośników winiarstwa – w podziemiach znajduje się niewielkie muzeum, sklep i Sala Rycerska, gdzie niegdyś odbywały się królewskie przyjęcia, a dziś przy długich stołach spotykają się na degustacje znawcy win.

A jest co degustować! Tokaj to, innymi słowy, „król win i wino królów”. Wykonywany jest z długo dojrzewających na nasłonecznionych stokach winogron o wysokiej zawartości cukru. Wpływ na smak i jakość Tokaju ma też z pewnością specyficzny mikroklimat, jaki tu panuje. Niegdyś Tokaj przeznaczony był wyłącznie dla głów państwa. Dzisiaj każdy już może delektować się jego smakiem – ale zapewniamy, że najlepiej będzie smakował właśnie w Tokaju!

Kilka kilometrów na zachód od południowego krańca jeziora Balaton znajduje się akwen wyzwalający naprawdę gorące emocje. Temperatura wody w tym największym z naturalnych jezior termalnych w Europie (i drugim co do wielkości na świecie) waha się od 24°C zimą do 36°C latem. Wypływająca z 38-metrowego karteru, gorąca i pełna dobroczynnych minerałów woda pozwala na prozdrowotne kąpiele. Ale nie tylko, bo także na uprawę tropikalnych lilii wodnych sprowadzonych tu z Indii w XIX wieku. Borowinowe dno jeziora Gyogyto Furdo, bogate w cenne kwasy organiczne i sole, wspiera procesy leczenia schorzeń, regeneruje organizm i dodaje sił witalnych.

Choć do Heviz przybywają głównie kuracjusze i amatorzy dryfowania na gumowym kole po ciepłej sadzawce o zapachu siarki, nie zawiodą się także miłośnicy architektury, krajobrazów i luksusowego odpoczynku. Nad brzegiem jeziora króluje rozległy XIX-wieczny secesyjny kompleks leczniczy. Całość otacza park krajobrazowy z ekskluzywnymi hotelami, w których menu królują zabiegi spa&wellness na bazie torfu i borowiny, wydobywanych – naturalnie – z dna słynnego jeziora.

Eger to niewielkie, ale niezwykle malownicze miasteczko na Węgrzech, którego historia sięga aż roku tysięcznego. Często nazywane perełką północnych Węgier, przykuwa nie tylko swoją uroczą, kameralna atmosferą, ale przede wszystkim źródłami termalnymi o zdrowotnych właściwościach. Pośród romantycznych uliczek nieco sennego miasta można cieszyć się spokojem w jednej z lokalnych kawiarenek lub odwiedzić lokalne winnice, słynne na cały kraj i nie tylko.

Wąskie uliczki podzamcza, barokowe zabytki czy w końcu wyjątkowa starówka to idealne miejsca, by pokusić się o nastrojowe chwile zapomnienia – niezależnie od tego czy planujemy jechać we dwoje czy w większym gronie.

Na północ od jeziora Balaton, w Lesie Bakońskim, położone jest miasto, którego największe atrakcje oglądać można zarówno w promieniach słońca, jak i pod kopułą skalnych grot. Tapolca to jedyne miejsce na Węgrzech, w którym kąpieli termalnych zażywać można w kąpieliskach zlokalizowanych… w jaskiniach. Ponad 700 metrów podziemnych, spektakularnie oświetlonych korytarzy wodnych, gwarantuje niezapomniane wrażenia z ciepłej kąpieli. Na tych, którzy podziemny wodny świat eksplorować wolą na sucho, czeka odkryte na początku XX wieku jezioro w grocie, po którym poruszać się można na pokładzie kilkuosobowych łodzi. Choć głębokość przepływającego przez wnętrze groty potoku to tylko 4,5 metra, wodny korytarz zyskuje optycznej głębi przez odbijające się w tafli wody sklepienie groty.

Najpopularniejszą atrakcją na powierzchni miasta jest jezioro Malom, na którego brzegu stoi przerobiony ze starego młyna stylowy hotel. Po wschodniej stronie stawu młynnego znajduje się wysoka ściana z kamienia upamiętniająca zasłużonych mieszkańców miasta, na zachodnim natomiast muzeum wina św. Antoniego. Całość otaczają majestatycznie pagórki i doliny małych potoków.

Holloko to niepowtarzalna osada znajdująca się na północy Węgier, która stanowi specyficzny, żywy skansen. Zachowana do dnia dzisiejszego architektura gospodarcza oraz mieszkalna wraz z drewnianym kościołem stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich entuzjastów zwiedzania. Jest jedyną węgierską wsią, która została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Najciekawszym zabytkiem są niemal w całości odrestaurowane XIII-wieczne ruiny zamku, które zostały udostępnione dla zwiedzających. Cała wioska jest otoczona malowniczymi wzgórzami. Oprócz zabytkowych atrakcji warto wybrać się na spacer do wspaniałego Parku Przyrody, którego powierzchnia przekracza aż 121 hektarów.

Pecz to całkiem niepozorne miasto, leżące na południu kraju, w pobliżu rejonu winiarskiego Villány i 35 kilometrów od granicy z Chorwacją. Jednak kto tu zawita, już zawsze będzie wracał, oczarowany urokiem miasteczka. Pecz urzeka swą kameralną atmosferą, czystością oraz przytłaczającą liczbą świetnie utrzymanych zabytków. Możecie tu bez problemu zaplanować pobyt nawet na kilka dni bez ryzyka, że będziecie się nudzić.

Historia miasta sięga czasów rzymskich, kiedy to utworzono tu kolonię o nazwie Sopianae. Pecz był również ważnym ośrodkiem chrześcijańskim, na co wskazują grobowce pod katedrą św. Apostołów Piotra i Pawła, wpisane na listę UNESCO. Burzliwe dzieje miasta, kiedy to przez wieki miasto zdobywali Turcy, potem Chorwaci a ostatecznie Austriacy, odbiły się na obecnym jego kształcie. Dosłownie na każdym kroku spotkać można zabytek z każdego okresu historii Peczu – przede wszystkim warto zobaczyć meczety, synagogi i świątynie. Na szczególną uwagę zasługuje kompleks grobowców z IV w. n. e. To najlepiej zachowana wczesnochrześcijańska nekropolia poza Rzymem.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Peczu jest natomiast plac Széchenyi, przy którym znajduje się ratusz miejski. Natomiast najbardziej fotogenicznym budynkiem będzie z pewnością poczta z 1885 roku. Zarezerwujcie więc koniecznie kilka dni na zwiedzanie Peczu, a nie będziecie zawiedzeni!

Tak jak Rio de Janeiro ma swoją statuę Jezusa, a Częstochowa pomnik papieża, tak Esztergom, zwany też Ostrzyhomem, ma swoją bazylikę św. Wojciecha, która jest symbolem tego węgierskiego miasteczka. Olbrzymia bryła góruje nad miastem i widoczna jest nawet z wielu kilometrów a jej wnętrza skrywają najbogatszą kolekcję przedmiotów liturgicznych na Węgrzech. Jednak największa bazylika to nie jedyna atrakcja Esztergomu. Miasto, położone zaledwie 40 km od Budapesztu, w przeciwieństwie do stolicy, jest wolne od turystycznych tłumów, a jednocześnie oferuje prawdziwą węgierską atmosferę.

Warto się tu przespacerować po małym, acz urokliwym ryneczku, podziwiać XIX-wieczne kamieniczki czy zjeść jakiś węgierski przysmak w jednej z wielu knajpek. Do Esztergom można dojechać w godzinę samochodem lub… wybrać się w rejs po Dunaju. Co prawda do celu płynie się kilka godzin, jednak klimat oraz widoki, jakie gwarantuje są warte poświęconego czasu.

Owca czy prosię? – to zapewne pierwsze pytanie, które rodzi się w głowie stojących przed stadem kłębiących się warchlaków w Parku Narodowym Hortobágy. Park na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej jest największym terenem stepowym w zachodniej Europie i domem dla świń mangalica, które odznaczają się kędzierzawym futrem… i mięsem o niskiej zawartości cholesterolu. Poza chrumkającymi przedstawicielami rasy węgierskiej świni domowej, na ternie puszty spotkać można także szare bydło węgierskie, owce śruborogie czy bawoły domowe.

Różnie można przemierzać węgierską pusztę – na nogach,  na rowerze, kolejką wąskotorową czy specjalnym jeepem. Największych jednak emocji podczas eksplorowania terenów Parku Narodowego o powierzchni ok. 55 tys. ha dostarczy wyprawa na pokładzie wozu zaprzęgniętego w konie rasy nonius. Słynne na cały kraj wierzchowce z –  powstałej w XIX wieku z hodowli półdzikich koni przez mieszkańców Debreczyna – stadniny Matai Menes pozwolą zrozumieć, czemu pusztę Hortobágy określa się symbolem prawdziwie węgierskiego życia.

To jedno z tych europejskich miast, które swoim klimatem przyćmiewa resztę stolic starego kontynentu. Jest tu wszystko i dla każdego – od kameralnych winiarni i hipsterskich klubokawiarni przez łaźnie termalne, po monumentalne zabytki. Niesamowity widok na cały Budapeszt ze wzgórza Gellerta, które króluje nad całym miastem, 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela na placu Milenijnym czy wreszcie budapesztańskie zoo to atrakcje, których nie można pominąć, eksplorując atrakcje węgierskiej stolicy. Na tych którzy kochają jeść w niekonwencjonalnej scenerii czeka hala targowa Vásárcsarnok – najstarsze zadaszone targowisko w Budapeszcie.

Miasto to słynie nie tylko z pięknych zabytków i wyjątkowej architektury, ale również wielu ciekawych miejsc oraz intrygujących lokali, których wystrój może zaskoczyć nawet najbardziej zagorzałych bywalców klubów i pubów. Szimpla Kert to jedna z popularniejszych klubokawiarni, w której napić się można czegoś dobrego przy stoliku wykonanym… ze starego Trabanta. Lokal został uznany jako jeden ze 100 najlepszych klubów na całym świecie, często porównywany jest do swoich siostrzanych lokali w Berlinie.