TOP 10: Największe atrakcje polskich Karkonoszy

Największe atrakcje Karkonoszy

Spektakularne wodospady, polodowcowe kotły, a także anomalia przyrody  i nordyckie świątynie – choć w granicach naszego kraju leży niespełna 30% pow. całych Karkonoszy, to jest tu co podziwiać.  Przedstawiamy największe polskie atrakcje najwyższego pasma górskiego Sudetów

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Śnieżka

Największe atrakcje Karkonoszy - Śnieżka

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w polskich górach jak i w całym kraju jest Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce – chyba każdy z was kojarzy malownicze zdjęcia dziwnego obiektu, który przypomina latające spodki, prawda? To jedno z dwóch w całej Polsce wysokogórskich obserwatoriów pogody przyciąga uwagę turystów od dawna, ale nie tylko – dzika natura Śnieżki intrygowała ludzi już w XV wieku, kiedy to dokonano prawdopodobnie pierwszego wejścia na jej szczyt. Panujące warunki atmosferyczne na szczycie są na ogół dość surowe, nierzadko przypominają te podbiegunowe. Obfite opady, porywiste wiatry oraz charakterystyczna, występująca przez ponad 300 dni w roku mgła nie odstrasza jednak nawet amatorów, wszak jest to szczyt dostępny dla niemal każdego. Przepiękny krajobraz mówi sam za siebie, przekonajcie się sami już dziś!

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Świątynia Wang

Największe atrakcje Karkonoszy - Świątynia Wang

Ten unikatowy na skalę całego kraju zabytek skandynawskiej architektury sakralnej, może wydawać się nieco egzotycznym akcentem pośród krajobrazu Karpacza, niemniej jednak zupełnie niesłusznie. Kościół został wzniesiony w XII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang, jednak ze względu na niewystarczającą kubaturę dla lokalnej ludności, został sprzedany, rozebrany i … przetransportowany! Finalnie trafił do Karpacza w 1842 roku. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele oryginalnych elementów konstrukcji m.in. bogato zdobione kolumny z pismem runiczym czy motywami zwierzęcymi, a także dwa kandelabry na postumentach, które przypominają łabędzie. Pozycja obowiązkowa!

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Śnieżne Kotły

Największe atrakcje Karkonoszy - Śnieżne Kotły

Znajdujące się pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem, wyjątkowe formy polodowcowe stanowią niezwykle interesującą formę przyrodniczą, nie tylko dla wszystkich górskich wędrowców. Składają się one z dwóch cyrków polodowcowych – Małego Śnieżnego Kotła od strony zachodniej oraz Wielkiego Śnieżnego Kotła, od strony wschodniej. Oddzielone są skalistą grzędą. Są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach, gdzie znajdziecie największą bioróżnorodność roślinną na całym obszarze tego pasma m.in. skalnicę śnieżną, świetlik maleńki, sasankę alpejską czy zimoziół północny. Śnieżne Kotły w 1933 roku uznano za rezerwat przyrody, zaś obecnie są one rezerwatem ścisłym. Są doskonałym punktem widokowym na całe Karkonosze, serdecznie polecamy!

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Wodospad Szklarki

Największe atrakcje Karkonoszy - wodospad Szklarki

Jako drugi największy wodospad w całym kraju przykuwa uwagę nie tylko swoim majestatycznym wrażeniem, ale również urokliwą lokalizacją. Według wielu źródeł uchodzi za najbardziej malowniczy wodospad w całych Karkonoszach, i nie tylko. Dostaniecie się do niego idąc szlakiem niebieskim oraz czarnym, a co istotne – droga pod sam wodospad jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pobliskim schronisku Kochanówka będziecie mogli przysiąść na popołudniową kawę, zaś w znajdującym się nieopodal punkcie sprzedaży pamiątek zakupicie upominki dla najbliższych. Ze względu na popularność trasy rekomendujemy wybranie się na szlak wczesnym rankiem. Dla nieco bardziej leniwych istnieje możliwość dojechania na pobliski parking samochodem.

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Wodospad Kamieńczyk

Największe atrakcje Karkonoszy - wodospad Kamieńczyk

Spadający z blisko 27 metrów wprost do Wąwozu Kamieńczyka – którego ściany z kolei są wysokie na aż 25 metrów – wodospad Kamieńczyk jest najwyższym w całym polskim odcinku Sudetów. Dojdziecie do niego wzdłuż czerwonego szlaku, który prowadzi na samą Szrenicę. Droga jest umiarkowanie łatwa, jedynie pod koniec czeka was nieco cięższe podejście. Wodospad można podziwiać z dwóch perspektyw – z samej góry, nieopodal schroniska „Kamieńczyk”, bądź z samego wąwozu, do którego prowadzi bezpieczna, metalowa platforma. Sam Wąwóz można zwiedzać w godzinach 9-17, zaś wstęp jest biletowany. Obowiązkowa atrakcja dla wszystkich najmłodszych i nie tylko!

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Schronisko Samotnia

Największe atrakcje Karkonoszy - schronisko Samotnia

W 1670 roku mieszkała tam tylko strażnik pilnujący hodowanych w Małym Stawie pstrągów. Dziś w malowniczo położonej „budzie nad stawem” bywają wszyscy zmierzający niebieskim szlakiem na szczyt Śnieżki. W położonym na wysokości 1195 m n.p.m drewnianym (i jednym z najstarszych w Polsce) schronisku można też pozostać na dłużej. Do dyspozycji wędrowców pozostaje m.in. 50 miejsc noclegowych, bufet, centrum Skiturowe, wypożyczalnia sprzętu turystyczno-rekreacyjnego czy punkt GOPR. Dodajmy, że to jedno z najczęściej nagradzanych schronisk i obiektów turystycznych w Polsce. O świecie, w pierwszych promieniach słońca,  skały kotła mienią się bajecznymi barwami. Zdaniem niektórych piękno krajobrazu tej okolicy nie ma sobie równych w całych Karkonoszach.

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Karkonoskie Tajemnice

Największe atrakcje polskich Karkonoszy - Karkonoskie Tajemnice

Choć Karkonoskie Tajemnice stanowią stosunkowo nową atrakcją na terenie Karpacza, szturmem zdobyły 1. miejsce w plebiscycie na 7 Nowych Cudów Polski ogłoszonym przez redakcję „National Geographic Traveler” w 2017 roku. Być może to za sprawą Ducha Gór, którego wiekowy kostur odnaleziony został w miejscu, w  którym dziś stoi interaktywna ekspozycja.

Podczas wizyty w zaprojektowanych przez uznanych artystów wnętrzach Karkonoskich Tajemnic, zwiedzający poznają najwspanialsze przekazy i legendy karkonoskiej ziemi, a także historie o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach bogactw mineralnych i legendarnego korzenia mandragory. Za sprawą techniki i interaktywnej oprawy ekspozycji, zwiedzający nie tylko widzą i podziwiają, ale i stają się częścią pełnego tajemnic świata Władcy Karkonoszy. Świata, którego elementy to m.in. magiczny sekretarzyk Ducha Gór, smocza harfa z niewidzialnymi strunami, czy alchemiczna komnata Czterech Żywiołów. Z całą pewnością to najbardziej magiczny punkt na mapie miejsc w Polsce.

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu – Natura

Największe atrakcje Karkonoszy - anomalia grawitacyjna

„Uwaga! Sensacja! Twój samochód jedzie sam pod górę!” – taką tablicę możemy znaleźć na niepozornej ulicy Strażackiej w Karpaczu Górnym. Podróże do Karpacza muszą objąć ten punkt na mapie! Wystarczy zatrzymać tu auto, wyłączyć silnik i wrzucić luz, by przekonać się, że to prawda. Na niewielkim odcinku droga wyraźnie pnie się w górę i nasza maszyna toczy się samoczynnie właśnie w tamtą stronę. Podobne efekty możemy zaobserwować, wylewając w tym miejscu wodę albo rzucając piłeczkę tenisową. Jak to możliwe? Czyżby powszechne prawo grawitacji nie miało tutaj zastosowania, a Izaak Newton powinien poważnie zrewidować swoją teorię?

Zdaniem współczesnych naukowców karkonoska „anomalia grawitacyjna” to po prostu złudzenie optyczne. W rzeczywistości droga biegnie lekko w dół, tylko otaczające ją drzewa są na tyle odchylone od pionu, że stwarzają całkiem przeciwne wrażenie. A wobec braku innego punktu odniesienia ulegamy sugestii, że teren się podnosi. Choć z drugiej strony niedawne badania wykazały, że poziom przyciągania ziemskiego jest w tym konkretnym miejscu niższy aż o 4% niż wszędzie wokół. Więc może rzeczywiście coś jest na rzeczy…

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Huta szkła Julia

Największe atrakcje Karkonoszy - Huta szkła Julia

Lekcja fizyki, optyki i historii w jednym – tak pokrótce określić można wizytę w Hucie szkła Julia, jednym z niewielu istniejących dziś w Polsce miejsc, w których produkuje się szkło kryształowe. W zlokalizowanej w samy  sercu Karkonoszy, w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby, hucie wciąż stosuje się tradycyjną technikę wytwarzania szkła wzbogaconego o tlenki ołowiu (dmuchanie, wolnoformowanie, prasowanie). Podczas zwiedzania turyści poznają tajniki  produkcji szklanych arcydzieł. Mają tez możliwość udziału w warsztatach z tajników sztuki szklarskiej.

Zabytkowa fabryka to jednak nie tylko interaktywne muzeum i jedno z najlepszych produktów turystycznych regionu. To wciąż przede wszystkim producent szklanych dzieł sztuki. Produkty sygnowane logo huty wystawiane są na targach krajowych i zagranicznych, a całe kolekcje nagradzane są w licznych konkursach i plebiscytach z zakresu designu. Tu jest na co popatrzeć!

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Zamek Chojnik

Największe atrakcje Karkonoszy - zamek Chojnik

Francja ma swoją Dolinę Loary, a Polska – ocienioną szczytami Karkonoszy Kotlinę Jeleniogórską. Nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy takiego zagęszczenia zabytkowych arystokratycznych rezydencji na kilometr kwadratowy. Na obszarze mniejszym niż łączna powierzchnia 3 warszawskich dzielnic (Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa) mieści się tam bowiem blisko 30 pałaców, zamków, folwarków i innych historycznych majątków. Od barokowy Staniszowa przez baśniowy Wojanów po –najbardziej znany – górujący na wierzchołku granitowe góry, tuż nad 150 metrową przepaścią,  Chojnik.

Choć po wielkim, 8-godzinnym pożarze w 1675 roku zamek ten został zniszczony, to jednak – jako jeden z wyżej położonych zamków w Polsce – znajduje się na liście najbardziej interesujących ruin zamkowych w kraju. O jego popularności przez wieki świadczą wyryte na murach daty, który pozostawili po sobie turyści…np. w 1719. Wybudowana w twierdzy w pierwszej połowie XVIII wieku gospoda jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Bardzo popularnym, mimo związanej z zamkiem legendy o okrutnej kasztelance Kunegundzie.

Odkryj najpiękniejsze miejsca i…najlepsze hotele w polskich Karkonoszach – sprawdź! »

Comments are closed.