Promenady nad Bałtykiem - Magazyn Travelist

Bałtyk to nie tylko złoty pas piasku i morskie fale. To także promenady. To tu, w sezonie i przy braku przeciwwskazań, kumulują się największe atrakcje nadmorskich kurortów. I stąd najlepiej oglądać zachody słońca – piękne, jak z pocztówki. Od najstarszego nadmorskiego deptaka w Polsce przez Aleję Gwiazd po bulwar, który nigdy nie zasypia – zobaczcie naszą subiektywną listę najciekawszych bałtyckich promenad w Polsce.

Spacer po nadmorskiej promenadzie? Zaplanuj wypoczynek nad Bałtykiem – sprawdź dostępne hotele »

Promenada Przyjaźni, Mielno

Promenady nad Bałtykiem - Mielno
canon_shooter / Shutterstock.com
Miałaby ponad 100 lat, gdyby nie potężny sztorm, który w latach 80-tych ubiegłego wieku zniszczył jej konstrukcje i wydmy, które ochraniała. Ochrona przybrzeżnych wydm przed falami – to była jej pierwotna funkcja, choć nieoficjalnie od początku stanowiła ulubioną trasę spacerową mieszkańców Mielna i odwiedzających kurort turystów. Po odbudowie zyskała nowy blask.

Połączono jej dwa wcześniej niezależne odcinki, tak iż dziś długą na niemal 2 km promenadą spacerować można aż do centrum Unieścia. Na granicy między dwoma miejscowościami stanął pomnik pamięci lotników. Utwardzona nawierzchnia,  zejścia i zjazdy na plaże, oświetlenie i dodające charakteru obiekty małej architektury uczyniły z niej nadmorski deptak z prawdziwego zdarzenia. I nigdzie indziej w Mielnie spacer nie łączy się tak estetycznie… z edukacją. Na całej długości promenady można podziwiać grafiki koszalińskiego artysty działającego pod pseudonimem Cukin, które to prezentują najciekawsze mieleńskie miejsca i atrakcje.

Zaplanuj wypoczynek w Mielnie  – sprawdź dostępne hotele »

Taras Widokowy przy ul. Klifowej, Rewal

Promenady nad Bałtykiem - Rewal

Promenada w Rewalu prowadzi aż do sąsiedniej miejscowości Niechorze, gdzie koniecznie trzeba odwiedzić zabytkową latarnię morską. Jednak sama promenada również jest warta uwagi – z pewnością nie jest to typowy deptak, jaki możemy napotkać nad polskim wybrzeżem. Znajdziemy tu bowiem jedyny w Polsce taras widokowy, który wychodzi z nadmorskiego klifu i – unosząc się nad plażą – sięga aż nad same fale. Taka lokalizacja gwarantuje malownicze widoki, zwłaszcza przy zachodzie słońca i sprawia, iż jest to wymarzone miejsce na kontemplację przy szumie fal lub na romantyczny spacer z ukochaną osobą. Tym bardziej, że tuż obok przebiega prawdziwa Aleja Zakochanych.

Zaplanuj wypoczynek w Rewalu  – sprawdź dostępne hotele»

Bulwar Nadmorski i Promenada Światowida, Jastrzębia Góra

Promenady nad Bałtykiem - Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra, najdalej wysunięta na północ polska miejscowość, jest malowniczo usytuowana na wysokim klifie. To położenie sprawia, że z nadmorskiego bulwaru rozciąga się piękny widok na morze i położoną w dole plażę. Bulwar łączy się z Promenadą Światowida, gdzie – w szczycie sezonu – każdy coś dla siebie. Kupimy tam oryginalne pamiątki, odpoczniemy w ogródkach piwnych i przekąsimy nadmorskie smakołyki. Promenada jest też rajem dla dzieciaków, które mogą skakać po dmuchanych konstrukcjach, bawić się kolejką elektryczną albo wskoczyć do basenu z piłkami. U wylotu promenady można zaś obejrzeć pozostałości windy, która zwoziła wczasowiczów na plażę w 1938 r.

Zaplanuj wypoczynek w Jastrzębiej górze – sprawdź dostępne hotele»

Promenada, Świnoujście

Promenady nad Bałtykiem - Świnoujście
Tadeusz Ibrom/ Shutterstock.com

Świnoujście – jedyne miasto w Polsce leżące na kilkudziesięciu wyspach – znane jest z tego, że to właśnie tu Bałtyk osiąga latem najwyższą temperaturę. Jednak oprócz ciepłej morskiej wody i jednej z najczystszych plaż w kraju walorem tego miejsca jest również promenada nadmorska, która prowadzi od samej granicy polsko-niemieckiej do dzielnicy uzdrowiskowej. Latem deptak tętni życiem – znajdziemy tu eleganckie sklepiki, punkty gastronomiczne oraz niezliczone ogródki piwne. Amatorzy rozrywki też nie będą się nudzić. Jest tu bowiem kasyno, muszla koncertowa, a nawet oceanarium. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest fakt, iż jest to pierwsza nadmorska promenada, na której można było bezpłatnie korzystać z  bezprzewodowego Internetu.

Zaplanuj wypoczynek w Świnoujściu – sprawdź dostępne hotele »

Aleja Gwiazd Sportu, Władysławowo

Promenady nad Bałtykiem - Władysławowo

Władysławowo może się poszczycić pierwszą i jak na razie jedyną w Polsce aleją poświęconą polskim sportowcom. Aleja Gwiazd Sportu, jak nazywa się ten prowadzący do samego morza reprezentacyjny deptak, powstała w 2000 r. i obecnie może się poszczycić ponad 50 mosiężnymi gwiazdami z nazwiskami rodzimych ikon sportu. Swoje gwiazdy posiadają m.in. Irena Szewińska, Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, Jerzy Kulej, Kazimierz Górski, Dariusz Michalczewski czy Zbigniew Bródka.

Zaplanuj wypoczynek we Władysławowie – sprawdź dostępne hotele »

Międzymorze, Jurata

Promenady nad Bałtykiem - Jurata

Promenada w Juracie jest jedynym w Polsce nadmorskim deptakiem, który zamiast biec wzdłuż plaży, prowadzi przez centrum miasteczka. Takie rozwiązanie ma sens tylko na Półwyspie Helskim, który rządzi się swoimi prawami. Reprezentacyjna aleja przecina go bowiem w poprzek i łączy plażę nad Bałtykiem z drewnianym molo nad Zatoką Pucką.Cudowne promenady to świetny pomysł na wieczorne spacery…

Zaplanuj wypoczynek w Juracie – sprawdź dostępne hotele »

Promenada Gwiazd, Międzyzdroje

Promenady nad Bałtykiem - Międzyzdroje
Beata Bar / Shutterstock.com

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach to polski bulwar w iście hollywoodzkim stylu. Powstała w 1996 r., kiedy to podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Tylko w Międzyzdrojach mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć odcisk dłoni Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Stuhra – a przy okazji popatrzeć sobie na morze.

Zaplanuj wypoczynek w Międzyzdrojach – sprawdź dostępne hotele »

Bulwar Jana Szymańskiego, Kołobrzeg

Promenady nad Bałtykiem - Kołobrzeg
Piotr Wytrazek/ Shutterstock.com

Nadmorski deptak w Kołobrzegu został zbudowany w 1994 r. i nazwany na cześć pierwszego dyrektora Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Jana Szymańskiego. Latem bulwar ten to tętniące życiem serce miasta, które łączy wszystkie najlepsze aspekty polskiego Wybrzeża. Nie brak tutaj typowych dla nadmorskich miejscowości drewnianych smażalni, budek z goframi i straganów z pamiątkami. Ale to, co naprawdę jest godne podziwu, to malowniczy krajobraz. Przechadzając się aleją, możemy cieszyć się nie tylko widokiem plaży i bałtyckich fal, ale także podziwiać jedną z najstarszych polskich latarni morskich, wdychać zapach drzew z pobliskiego Parku Zdrojowego lub wstąpić na molo, aby podziwiać wpływające do portu statki.

Zaplanuj wypoczynek w Kołobrzegu  – sprawdź dostępne hotele »

Promenada Nadmorska, Ustka

Promenady nad Bałtykiem - Ustka

Promenada w Ustce to jeden z najstarszych nadmorskich deptaków w Polsce. Jego historia sięga końca XIX wieku, kiedy to codziennie przechadzał się tędy Otto von Bismarck i pijał swoją poranną kawę. W przeciągu ostatnich lat, promenada zmieniła się niemalże w nadmorskie centrum rozrywki. Latem – podobnie jak bursztyny po sztormie – pojawiają się tu ładne pawilony, letnie ogródki i bary z telewizorami, gdzie przy zimnym piwie można śledzić letnie sportowe wydarzenia. Jednak największym walorem tego miejsca bez wątpienia są piękne widoki. Spacerując promenadą wzdłuż usteckiej plaży, dojdziemy do czynnej latarni morskiej i malowniczej przystani statków, z której można wejść na molo i podziwiać fale rozbijające się o portowe falochrony.

Zaplanuj wypoczynek w Ustce – sprawdź dostępne hotele »

Monciak, Sopot

Promenady nad Bałtykiem - Sopot

Ulica Bohaterów Monte Cassino, zwana potocznie “Monciakiem,” jest niezaprzeczalnie symbolem Sopotu i jego główną ulicą spacerową. Jednakże tętniący życiem o każdej porze dnia i nocy Monciak to tylko jeden z elementów świetnie zaaranżowanej sieci spacerowej miasta – prowadzi do malowniczego skweru, gdzie znajduje się zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym oraz dużo miejsc, gdzie można zrelaksować się w cieniu drzew. Stamtąd możesz wejść na słynne drewniane molo albo kontynuować spacer nadmorską promenadą, która rozciąga się praktycznie na całej długości sopockiej plaży.

Zaplanuj wypoczynek w Sopocie – sprawdź dostępne hotele »

3 komentarze

  1. Przepiękne

  2. A co jest z promenada w Dziwnowie? Zapomnieliscie o niej , moim zdaniem jest jedną z najpiękniejszych w Polsce.

  3. W artykule pojawiła się drobna nieścisłość (być może nieistotna dla treści artykułu, ale jednak). Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie nie jest jedyną. Istnieją również takie aleje w Wiśle oraz w Wałczu (vide: https://www.wisla.pl/mieszkaniec/aleja-gwiazd-sportu oraz https://www.walcz.pl/index.php/szlaki-turystyczne/260-trasa-spacerowa-walecka-aleja-gwiazd). Pozdrawiam.
    PS. Zaliczyłem wszystkie wspomniane w artykule promenady, tęsknię…