Najlepsze miejsca na ferie

Czy zimą na pewno jest tam pięknie? Czy pojeździmy tam na nartach? Czy będzie co robić w razie braku śniegu? Czy dzieci na pewno nie będą się nudzić? Wybór idealnego miejsca na ferie to nie taka prosta sprawa. Dlatego stworzyliśmy nasz własny ranking polskich miejscowości, w których wypoczynek zimową porą z pewnością będzie udany

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku nawet 70% taniej »

Miejsce 1.

Najlepsze miejsca na ferie - Krynica

Krynica-Zdrój

Perła polskich uzdrowisk to jedno z tych miejsc, które oferują coś dla każdego – od zdrowotnych kuracji słynnymi wodami mineralnymi, przez malowniczą architekturę, ciekawe muzea i relaksujące spacery wśród ośnieżonych drzew na Górze Parkowej, aż po szusowanie najdłuższą w Polsce oświetloną trasą na Jaworzynie Krynickiej. Tutejsze nartostrady zostały tak wytyczone, by ze skąpanych w słońcu stoków można było podziwiać beskidzkie szczyty, ze szczytu zaś rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na odległe o ponad 80 km Tatry. Dostaniemy się tam wygodną, nowoczesną kolejką gondolową. A jeśli akurat nie ma śniegu? Wystarczy obrać kurs na całoroczną sankostradę w Parku Sportowym lub na „Rajskie Zjeżdżalnie”, gdzie wyszaleją się nie tylko milusińscy. Dodajmy do tego nowoczesne, rodzinne hotele z licznymi atrakcjami w stylu spa – jak choćby pięknie położony Czarny Potok Resort & SPA**** – i chyba nikt już nie będzie mieć wątpliwości, że tutaj ferie zwyczajnie nie mogą się nie udać.

Narty i nie tylko w sercu Krynicy-Zdroju nawet 60% taniej – sprawdź! »

Miejsce 2.

Na ferie

Białka Tatrzańska

Podobno to właśnie stąd szczyty Tatr robią największe wrażenie. Zakopane leży zbyt blisko, by objąć wzrokiem całą ich panoramę, tutaj zaś mamy ją jak na dłoni. Niepowtarzalnym doznaniem będzie „widokowa” kąpiel w białczańskich termach – wewnętrzne, a zwłaszcza zewnętrzne baseny z gorącą wodą termalną zostały tak zaprojektowane, by wzbogacić kąpiel o dodatkowe wrażenia wizualne. Amatorzy szusowania znajdą tu zaś jeden z najlepiej przygotowanych ośrodków narciarskich w kraju. Choć obok siebie działają 3 różne stacje (Kotelnica, Bania i Kaniówka), wszystkie pracują jak jeden organizm.

Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać trasy i wyciągi, a nowe inwestycje zmierzają do połączenia stoków Białki i sąsiedniej Bukowiny Tatrzańskiej w jeden superośrodek. No i nigdzie indziej w naszym kraju nie uświadczymy tylu kolejek krzesełkowych w jednym miejscu – w tym momencie jest ich tutaj aż 8, a kolejna ma zostać uruchomiona wczesną wiosną. Co istotne, nie zapomniano również o najmłodszych narciarzach, a Białka zasłużenie chlubi się opinią miejsca szczególnie przyjaznego rodzinie.

Zaplanuj zimowy relaks w Białce ze zniżką do -58% »

Miejsce 3.

Najlepsze miejsca na ferie - Szczyrk

Szczyrk

Doświadczeni narciarze świetnie wiedzą, że jeśli ktoś chce naprawdę profesjonalnie pośmigać, to tylko tutaj. Bo choć wyciągi w mieście pod Skrzycznem wciąż wymagają modernizacji, ich pomysłowy układ oraz łączna długość tras – ponad 40 km – nie mają sobie równych nie tylko w regionie, ale wręcz w całej Polsce. Dlatego też informacja o przejęciu Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego przez słowacką spółkę Tatry Mountain Resorts (tę samą, która zarządza m.in. Jasną na Chopoku) to bodaj najlepszy narciarski news tego roku. Rolę wisienki na torcie odegrało natomiast wprowadzenie długo oczekiwanego wspólnego karnetu na wszystkie wyciągi SON oraz Centralnego Ośrodka Sportu, obsługującego m.in. kolejkę krzesełkową na Skrzyczne. W dodatku do Szczyrku bardzo łatwo dojechać, a bezpośrednia bliskość dużego miasta z kinami, teatrami, muzeami i galeriami handlowymi (oddalona o 15 minut jazdy Bielsko-Biała) nie pozwoli się nudzić nawet w razie złośliwych kaprysów aury.

Białe szaleństwo u stóp Skrzycznego nawet 61% taniej – sprawdź! »

Miejsce 4.

Najlepsze miejsca na ferie - Zakopane

Zakopane

Choć w sezonie bywa tu tłoczno, a dojazd legendarną „zakopianką” przypomina drogę przez mękę, zimowa stolica Polski oferuje tyle atrakcji i zapierających dech w piersiach widoków, że nie mogło jej zabraknąć w czołówce naszego rankingu. Panorama Tatr Wysokich, Czerwonych Wierchów i Doliny Gąsienicowej z Kasprowego Wierchu na długo zostaje w pamięci, podobnie jak przejażdżka kolejką linową ponad przysypanymi śniegiem świerkami. A potem możemy zjechać na nartach aż na sam dół, do Kuźnic – to najdłuższa nartostrada w Polsce (9,7 km). Obowiązkowym punktem każdego pobytu w Zakopanem musi być także przechadzka po Krupówkach – głównym deptaku miasta, pełnym góralskich bryczek, sklepów z pamiątkami, regionalnych karczm i stoisk z grillowanymi oscypkami. W razie deficytu białego puchu możemy skierować swe kroki do jednego z licznych muzeów (jak m.in. Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego czy autorska galeria Władysława Hasiora). A wieczorem – relaks w termalnych basenach Aquaparku Zakopane lub spektakl w Teatrze im. Witkacego.

Hotele i pensjonaty w stolicy polskich Tatr do -52% – sprawdź! »

Miejsce 5.

Najlepsze miejsca na ferie - Karpacz

Karpacz

Odwieczny rywal Szklarskiej Poręby w walce o serca i portfele turystów nie posiada może tak imponującej bazy narciarskiej (choć kompleks Biały Jar jest naprawdę niczego sobie), ale z pewnością nadrabia walorami krajobrazowymi. To właśnie tutaj znajdziemy najpiękniejsze punkty widokowe w Karkonoszach, a prym wśród nich zdecydowanie wiedzie oczywiście Śnieżka. Odważni mogą wdrapywać się na ośnieżony wierzchołek od strony Kopy i Śląskiego Domu, pozostali mają do dyspozycji wygodną kolejkę krzesełkową od czeskiej strony. Przy okazji koniecznie trzeba skoczyć na gorącą herbatę do Samotni nad Małym Stawem – jednego z najbardziej malowniczo położonych schronisk w całych polskich górach. Ale Karpacz to także unikalna w skali całej Europy Świątynia Wang, ciekawe muzea (w tym m.in. uwielbiane przez milusińskich Muzeum Zabawek) oraz liczne propozycje dla aktywnych, z całorocznym torem saneczkowym w samym centrum miasta na czele.

Zaplanuj wypoczynek u stóp Śnieżki ze zniżką do -43% »

Miejsce 6.

kolobrzeg_d57da98e07

Kołobrzeg

Ferie nad morzem to nowy trend, który z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie trzeba martwić się o śnieg, przesycone jodem powietrze jest dużo zdrowsze niż w górach, a widoki potrafią być iście surrealistyczne – wie o tym każdy, kto choć raz widział ogromne lodowe sople na kołobrzeskim molo. Ponadto jazda na biegówkach i spacery nordic walking wzdłuż plaży mogą skutecznie zastąpić szusowanie w dół stoku, a po powrocie do hotelu z pewnością będzie gdzie się zrelaksować.

Ostatecznie Kołobrzeg nie przypadkiem nazywany jest „polską stolicą SPA”, a w takich hotelach jak Marine, Aquarius, Leda SPA czy Baltic Plaza oferta basenów, saun oraz zabiegów i rytuałów z różnych stron świata sprawia, że można się tu poczuć niczym na Bali. Ale to nie wszystko. Milusińscy chętnie zapewne odwiedzą Muzeum Oręża Polskiego i osobiście przetestują kabinę wojskowego odrzutowca, nieco starsi powinni spróbować leczniczych właściwości kołobrzeskiej solanki, zaś każdy bez wyjątku może zwiedzić słynną latarnię morską i Muzeum Minerałów.

Luksus i styl w Kołobrzegu nawet 71% taniej – sprawdź! »

Miejsce 7.

Najlepsze miejsca na ferie - Ustroń

Ustroń

Słynący z malowniczych krajobrazów i charakterystycznych budynków stylizowanych na górskie szczyty Ustroń to jedyne uzdrowisko w Beskidzie Śląskim – a zarazem chyba najłatwiej dostępny kurort w polskich górach. Prowadzi tu bowiem wygodna dwupasmowa trasa, którą możemy szybko dojechać nawet z Warszawy. Miasteczko wydaje się wręcz stworzone dla rodzin z dziećmi, a lista oferowanych na miejscu zimowych aktywności jest długa i bogata. Narciarze mają do dyspozycji 3 kolejki krzesełkowe i doskonale przygotowane trasy z homologacją FIS na Czantorii, piechurów (również tych najmłodszych) ucieszy spory wybór przyjemnych tras spacerowych, koneserzy bardziej emocjonujących atrakcji powinni koniecznie odwiedzić Extreme Park na Równicy (a tam m.in. tor saneczkowy), poszukiwacze spokoju mogą natomiast zaszyć się w leśnej dzielnicy uzdrowiskowej. A jeśli wciąż będzie nam za mało, zawsze możemy wybrać się do sąsiedniej Wisły, by odwiedzić choćby skocznię narciarską im. Adama Małysza i muzeum poświęcone naszemu najsłynniejszemu skoczkowi.

Podziwiaj zimowe krajobrazy Beskidu Śląskiego nawet 58% taniej »

Miejsce 8.

Najlepsze miejsca na ferie - Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Choć nie należą do najwyższych i nie oferują zbyt wielu ekstremalnych doznań, Góry Izerskie kuszą wieloma innymi atrakcjami. Tutejszy unikalny mikroklimat w połączeniu z wodami mineralnymi pozwala ponoć na długo zachować młodzieńczy wygląd, a porośnięte lasami wzgórza i doliny wciąż zachowały aurę pierwotnej tajemniczości. Nic dziwnego, że już Prasłowianie uważali malownicze okolice Świeradowa za swoje święte miejsce. Ale nie tylko poszukiwacze pradawnych sekretów i wiecznej młodości znajdą tu coś dla siebie – ośrodek narciarski z koleją gondolową na Stogu Izerskim należy do najnowocześniejszych w Polsce. A jeśli śniegu akurat zabraknie, a wizytę w spa planujemy dopiero wieczorem, zawsze możemy wybrać się do oddalonej o zaledwie 20 km najbardziej fotogenicznej z polskich warowni – Zamku Czocha.

Poczuj magię Gór Izerskich i zaoszczędź nawet 47% »

Miejsce 9.

Najlepsze miejsca na ferie - Ustka

Ustka

Zamarznięte morze, przysypana śniegiem plaża, a wokół ani żywej duszy. Zimową porą nad Bałtykiem znajdziemy krajobrazy niczym z innej planety. Najlepiej poszukać ich w leżącym między Ustką a Łebą Słowińskim Parku Narodowym. Ruchome wydmy nawet w środku lata prezentują się nieziemsko. Gdy skryją się pod śniegiem, a hulający między nimi wiatr gwiżdże tajemnicze melodie, wrażenia są wprost niesamowite. Tym bardziej, jeśli po powrocie do Ustki czeka na nas gorąca sauna, relaksujący basen, egzotyczny rytuał albo partyjka kręgli w rodzinnym gronie – jak choćby w luksusowych hotelach Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka***** albo Royal Baltic Luxury Boutique****.

Zamieszkaj przy plaży w Ustce nawet 61% taniej »

Miejsce 10.

Najlepsze miejsca na ferie - Kraków

Kraków

Zima w mieście? Jak najbardziej – pod warunkiem że to miasto naprawdę wyjątkowe. A Gród Kraka zimową porą jest zdecydowanie mniej oblegany niż w miesiącach letnich, na Rynku Głównym oraz w okolicznych uliczkach wciąż skrzą się baśniowe świąteczne dekoracje, a popularne knajpki na Kazimierzu wydają się jakby przytulniejsze i trudno oprzeć się pokusie postoju na herbatę z miodem albo inny rozgrzewający specyfik. Oczywiście znajdzie się także coś dla spragnionych innej aktywności niż tylko niespieszne przechadzki w cieniu historycznych kamieniczek – choćby największa w Polsce ślizgawka na Błoniach albo krakowski aquapark, jeden z najbardziej imponujących w naszej części Europy. A jeśli zimowa aura zbyt mocno da się nam we znaki, zawsze możemy wsiąść w pociąg i podjechać do sąsiedniej Wieliczki. W podziemnych korytarzach kopalni soli nie grożą nam żadne zawieje ani zamiecie.

Najlepsze hotele blisko Rynku ze zniżką do -63% – sprawdź! »