Przejażdżka rowerami na Mazurach czy drezynami w Bieszczadach? Wyprawa śladem legend w Górach Świętokrzyskich, a może tropem filmowych kadrów w Tatrach. Sprawdź nasz subiektywny ranking miejsc i atrakcji w Polsce, które warto uwzględnić w planach na kolejnych 12 miesięcy i… do zobaczenia w podróży!

Lista miejsc i atrakcji na 2024 rok

Bieszczady – na drezyny i do szkoły!


Majestatyczne połoniny, „bieszczadzkie morze”, cerkwie, Zakaipory i przyjazne alpaki… Jeśli już rzucać wszystko w 2024 roku, to najlepiej dla tej górskiej mekki eskapistów. Bieszczady, jedno z kultowych miejsc w naszym corocznym zestawieniu, zabłysnęło w ubiegłym roku i w innych zestawieniach, zdobywając m.in. 2 „turystyczne Oscary”. 

Certyfikaty POT dla Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła Twórczego i Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych 

Drezyny mknące przez najdziksze z polskich gór to od dawna jedna z największych atrakcji w Bieszczadach – a nawet oficjalnie w całym kraju, co potwierdza Złoty Certyfikat  Polskiej Organizacji Turystycznej. Wyprawa na pokładzie drezyny rowerowej napędzanej siłą własnych mięśni odbywa się wzdłuż dawnej linii kolejowej 108 między Zagórzem a Krościenkiem. Mimo pewnego oddalenia od popularnych szlaków widoki są tak samo spektakularnie dzikie. To również wspaniałe zabytki i atrakcje Przedgórza Bieszczadzkiego, które często są nieświadomie omijane. Cała trasa liczy w sumie 46 km długości i zajmuje cały dzień, ale zdecydowanie warto. 

Tak jak warto przekroczyć próg wyróżnionej certyfikatem POT 2023  Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła Twórczego w Uhercach Mineralnych, by… samodzielnie utoczyć garnek, własnoręcznie napisać liścik zgodnie z zasadami przedwojennej kaligrafii czy nauczyć się wypiekać proziaki w wiejskim piecu. To chyba najlepszy sposób, by w niedalekiej przyszłości zafundować sobie powrót do przyszłości!  

Park Legend Gór Świętokrzyskich – turystyczne (i magiczne) odkrycie ubiegłego roku 

Choć Góry Świętokrzyskie nie są może najwyższe, pod względem bogactwa legend, podań i tajemniczych miejsc przewyższają Tatry, Pieniny i Beskidy razem wzięte. Obecnie najlepszym miejscem do odkrywania wszystkich lokalnych tajemniczych opowieści jest Park Legend w Nowej Słupi, otwarty dla zwiedzających od sierpnia ubiegłego roku. 

Obiekt ten, zdobywca tytułu Turystycznego Odkrycia Roku POT, został zbudowany na terenie dawnego amfiteatru i zajmuje ponad dwa hektary. Architektura parku nawiązuje do charakterystyki regionu Świętokrzyskiego. Wewnątrz odwiedzający mogą zobaczyć interaktywną wystawę prezentującą 13 lokalnych legend oraz historię regionu, a także skorzystać z gier, kina 3D, amfiteatru, restauracji i symulatora lotu na miotle, który przenieść się można wprost na …  sabat czarownic.

Park Legend…. i legendarne parki dla całej rodziny 

A gdyby emocji i zabawy wciąż było mało, zawsze można zmienić wehikuł na samochód lub inny przyjemny środek transportu i odwiedzić 1 z 2 (lub 2, bo po co się ograniczać) wyróżnionych certyfikatem POT parków rozrywki: Legendię Śląskie Wesołe Miasteczko lub Julinek Park w Lesznie  k. Warszawy. Wrażenia gwarantowane! 

Kraina Górnej Odry – relaks w zielonych płucach Śląska 

Polska Organizacja Turystyczna, w ramach konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny, po raz kolejny oddała głos Internautom, którzy zdecydowali, komu należy się Certyfikat Internautów 2023. Niemal połowa głosujących zadecydowała, że to właśnie Kraina Górnej Odry zasługuje na Certyfikat POT 2023. Nic dziwnego, prawie 1/3 tego malowniczego obszaru stanowią lasy, a miejsce nazywane jest “zielonymi płucami” Śląska. 

Warto dodać, że spora część terenu obejmuje Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” i przylegającą do niego otulinę, zaś poza nim znajdują się też rezerwaty przyrody i obszar ochrony siedliskowej Natura 2000 – Graniczne Meandry Odry. Mieszka tu prawie 60% wszystkich gatunków ptaków występujących w Polsce! 

Kraina Górnej Odry obfituje też w różnego rodzaju wydarzenia takie jak atrakcje kulturalne, imprezy sportowe czy festiwale muzyczne. Można więc rzec, iż jest to idealne miejsce na rekreację i aktywny wypoczynek, zarówno dla dużych i małych.

Bydgoszcz – certyfikowana wyspa w polskim Amsterdamie 

Jeśli by szukać porównania w skali całej Europy, Bydgoszcz z powodzeniem mógłby uchodzić za polski Amsterdam. A to dlatego, że niemal wszystko, co w mieście najciekawsze, wiąże się z rzekami, wyspami i kanałami. 

W trakcie wizyty w mieście trzeba przespacerować się bulwarami nad Brdą, pstryknąć sobie fotkę na tle zabytkowych spichlerzy z muru pruskiego, zajrzeć do „Bydgoskiej Wenecji”, rzucić okiem na pochodzący z XVIII w. Kanał Bydgoski (najstarszy czynny śródlądowy kanał w Polsce) oraz (to koniecznie!) przyjrzeć z bliska wyróżnionym certyfikatem POT i obecnością na liście Nowe Cuda Polski 2023 National Geographic Traveler Młynom Rothera na Wyspie Młyńskiej. 

Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej i więcej popularnych atrakcji 

Do innych miejsc, które warto uwzględnić w programie zwiedzania, należą także gotycka katedra św. Marcina i Mikołaja z XV wieku, kościół pobernardyński NMP Królowej Pokoju, kościół klarysek oraz Stary Rynek. A jednak to nie koniec atrakcji Bydgoszczy. Miasto to jest znane z obfitości rzeźb i pomników, których jest tutaj ponad 50. Wśród nich wyróżniają się takie dzieła jak słynna rzeźba „Przechodzący przez Rzekę” wisząca nad Brdą, „Łuczniczka”, „Trzy Gracje” czy imponująca fontanna „Potop”. Dla dzieci szczególnie interesującym będzie ruchomy pomnik Pana Twardowskiego, który pojawia się w jednym z okien na Rynku.

Wyprawa w Tatry tropem kadrów serialu „Forst”

Z jednej strony jarmarczne Krupówki, z drugiej strony ukryte perełki historyczne, kulturalne i edukacyjne – a wszystko to w otoczeniu majestatycznych górskich szczytów. Trudno o bardziej epickie tło… i Remigiusz Mróz doskonale o tym wiedział, tworząc kryminalną serię z komisarzem Forstem w roli głównej. 11 stycznia historia ta doczekała się ekranizacji i premiery na Netflix, a teraz my nie możemy się doczekać, by wyruszyć w Tatry tropem kadrów z serialowej produkcji. I trudno się temu dziwić. W końcu popularność turystyki filmowej, zwanej też set jettingiem, rośnie szybciej niż liczba tytułów dostępnych na VOD. A Tatry  to obecnie najgorętsza serialowa miejscówka w granicach naszego kraju!

Borys Szyc, grający tytułową postać i będący producentem serialu, podkreśla swoje głębokie przywiązanie do Zakopanego i Tatr, opisując je jako miejsce magiczne i monumentalne. Serial, oprócz zapewnienia emocjonującej rozrywki, ma potencjał, by przyciągnąć nową falę turystów do Zakopanego, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, pokazując piękno tatrzańskich krajobrazów na ekranach całego świata.

Kompleks Tężnia Busko – wypad po zdrowie 


Podobno słońce świeci tu przez 1600 godzin w roku – to absolutny rekord wśród polskich uzdrowisk. Średnia roczna temperatura również jest najwyższa. To zasługa położenia w osłoniętej niecce pomiędzy Górami Świętokrzyskimi a Jurą Krakowsko-Częstochowską. Jednak nie tylko ciepło przyciąga co roku do Buska tysiące kuracjuszy z całego kraju. Równie istotne są unikalne w skali całej Europy złoża leczniczych wód siarczkowych, które mają doskonałe działanie przeciwzapalne, odtruwające i regeneracyjne. Ponadto obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz zmniejszają dolegliwości reumatyczne.

Kąpiel, łyk i wdech dla lepszego samopoczucia 

Buskie wody stosowane są zarówno do leczniczych kąpieli, jak i kuracji pitnych. Uzdrowisko słynie z leczenia chorób układu krążenia, reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych czy układu trawienia oraz otyłości. Jeśli ktoś chciałby sobie dodatkowo w tym naturalnym eliksirze popływać,  może udać się do pobliskiego Solca-Zdroju, gdzie otwarto pierwszy w Polsce kompleks basenów mineralnych.  Jeśli ktoś jednak wolałbym sobie naturalnych oparów powdychać, koniecznie musi zawitać do zlokalizowanego na południu Buska-Zdroju, pośród zieleni parku zdrojowego, kompleksu Tężnia Busko. Ta jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w kraju ma już na swoim koncie tytuł najpiękniejszej tężni w Polsce i certyfikat POT 2023. Więc warto! 

Górny Śląsk – europejska stolica nauki, wodny szlak Kanału Gliwickiego i więcej  


Organizacja EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, przyznała i ogłosiła Katowice –  Europejskim Miastem Nauki 2024. Całoroczny program wydarzeń wpisany w EMN Katowice 2024 będzie spełniał potrzeby na jednym z czterech poziomów zasięgu: lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim, co pozwoli na zaprezentowanie miasta w kontekście szeroko pojmowanej nauki. 

Katowic nikomu nie trzeba przedstawiać, natomiast warto je odwiedzić, m.in. ze względu na ciekawą architekturę, czy wydarzenia kulturalne. Ponadto w niedalekiej odległości, a dokładnie w Chorzowie, znajduje się Park Śląski, który jest naprawdę imponujący.

A skoro już jesteśmy przy Górnym Śląsku to warto sprawdzić Marina Gliwice i wodny szlak Kanału Gliwickiego, które to otrzymały Certyfikat POT w jubileuszowej XX edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. 

Marina Gliwice to przystań turystyczna ulokowana w Porcie Gliwice na Kanale Gliwickim. Odbywają się stąd rejsy statkiem pasażerskim Foxtrot i Dziewanna. Działa tu również wypożyczalnia łodzi motorowych i kajaków, a z Gliwic dopłynąć można do Amsterdamu, Paryża czy nawet Marsylii.

Mazurska pętla rowerowa, Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Ekologicznej i inne atrakcje 

Mimo że kraina mazurska oferuje turystom niemal tyle samo atrakcji, co liczba jezior (których jest około 2600!), to liczba powodów do jej odwiedzenia stale rośnie dzięki nowym inwestycjom realizowanym w regionie.

Rowerem przez Krainę 1000 jezior 

Mazury to prawdziwe eldorado dla żeglarzy, kajakarzy, ale i – zadowolonych z liczby oraz urozmaicenia tutejszych szlaków – rowerzystów. Jedną z najnowszych mazurskich inwestycji  jest  Mazurska Pętla Rowerowa. Najnowsza trasa prowadzi wokół Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, przebiegać przez kilkanaście miejscowości (w tym przez: Mikołajki, Mrągowo, Węgorzewo, Giżycko i Pisz) i liczy „zaledwie” 300 km (w przybliżeniu). Dodatkowo szlak ma wzbogacić 9 wież widokowych z widokiem na panoramę Mazur, a także 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR). Całość trasy jest już przejezdna,  a na przestrzeni br. pojawią się na niej wszystkie przewidziane elementy infrastruktury dla rowerzystów.

Centrum nauki i… centrum zabawy

Rowerem (albo innym środkiem transportu) warto wybrać się do otwartego w wrześniu 2023 Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Ekologicznej w Urwitałcie. Inwestycja została zrealizowana przez Uniwersytet Warszawski. W jej efekcie powstały dwa budynki – jeden o charakterze naukowo-edukacyjnym oraz drugi – z ekspozycją dla turystów. Odwiedzający Centrum będą mogli zobaczyć tam m.in. około 30 akwariów i terrariów biotopowych z lokalnymi roślinami i zwierzętami. 

A kto wie, jeśli zaplanujecie wizytę w drugiej połowie roku, to może i złapiecie się na otwarcie nowego parku rozrywki w stylu Energylandii pod Olsztynkiem. Plany budowy już są, a my trzymamy kciuki za ich realizację.  

Wodne atrakcje w Szczecinie

Choć Szczecin bezpośredniego dostępu do morza nie posiada, od ubiegłego roku łatwo (i warto) tu wpaść w wir wodnych atrakcji.  A to za  sprawą nowo otwartego (i już wyróżnionego certyfikatem POT w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku) Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha oraz wodnego parku rozrywki Fabryka Wody (którego otwarcia oczekujemy w pierwszym kwartale 2024).

O ile ten pierwszy obiekt łączy naukę z zabawą – ten drugi raczej zabawę z nauką, gdyż poza strefą basenów i saunarium dostępne będą także ścieżka edukacyjna wyjaśniająca najciekawsze aspekty związane z fizyką, chemią i biologią wody i środowiska wodnego. Z kolei Morskie Centrum Nauki to wyjątkowe miejsce, którego główny temat – morze – stanowi fascynującą bazę do eksploracji szerokiego zakresu dziedzin naukowych i humanistycznych. Obejmuje ono m.in. fizykę, matematykę, astronomię, geografię, medycynę, technikę, ekologię, socjologię, historię i kulturę. Unikalność centrum polega na tym, że prezentuje złożone zjawiska w kontekście morskim, takim jak żegluga, fale, wiatr, rybołówstwo czy życie portowe. Ta różnorodność i zastosowanie praktycznych przykładów sprawiają, że jest to placówka wyjątkowa nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Płynąc nurtem atrakcji, koniecznie zajrzyjcie także na Zamek Książąt Pomorskich oraz wybierzcie się na spacer Wałami Chrobrego lub do Parku Kasprowicza.

Wielkie hotelowe premiery i sportowe emocje w Szczyrku 

Szczyrk,  kurort największych inwestycji w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym… stuleciu, pochwalić się może w tym momencie swej historii także znaczącymi inwestycjami w sektorze hotelowym. Pierwszą z nich jest  Aries Hotel & Spa Szczyrk   luksusowy, łączący ponadczasową elegancję z nowoczesnym designem obiekt, który zachwyca zarówno widokami na beskidzkie stoki, jak i ilością (oraz jakością) zgromadzonych na miejscu atrakcji (od strefy wellness po atrakcje dla dzieci). Kolejny hotelem, na który warto zwrócić uwagę, jest zlokalizowany na wysokości 660 m n.p.m. Hotelu Mercure Szczyrk Resort. Pierwsi goście tego 9-kondygnacyjnego obiektu pochwalić się będą mogli… noclegiem w najwyżej położonym hotelu w kraju. A to nie  wszystkie emocje na najwyższym poziomie, w jakie obfitować będzie Szczyrk w tym roku.  . 

W sezonie 2023/24 Szczyrk jest areną dla Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zawody odbędą się 16 stycznia 2024 roku, kiedy to zaplanowano oficjalny trening i kwalifikacje, a następnego dnia, 17 stycznia, odbędzie się konkurs indywidualny. To historyczny moment dla Szczyrku, który po raz pierwszy będzie miejscem rywalizacji światowej klasy skoczków narciarskich w ramach Pucharu Świata, co podkreśla jego rosnące znaczenie jako znaczącego centrum narciarskiego.