Szczyrk to urokliwa miejscowość turystyczna, położona u stóp gór Skrzyczne w Beskidzie Śląskim. Stali bywalcy Szczyrku przyjeżdżają tu przede wszystkim dla pięknej przyrody, świeżego powietrza i wyjątkowych szlaków pieszych i rowerowych. Ale miejscowość ma do zaoferowania dużo więcej! Przeczytajcie nasz artykuł, a może i Wy dołączycie do grona zakochanych w Szczyrku!

Położenie Szczyrku na mapie Polski

Szukajcie Szczyrku na mapie w południowej części województwa śląskiego, u stóp gór Skrzyczne i Klimczoka – drugiego najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego.

Szczyrk jest malowniczo położony w dolinie rzeki Żylicy, nieopodal Bielsko-Białej. 

Krótka historia górskiej miejscowości 

Nie każdy wie, że pierwszymi mieszkańcami Szczyrku byli więźniowie i skazańcy, oraz koczownicy z Bałkan, zwani też Wołosami. Potem zaczęli się tu osiedlać żołnierze z Węgier, Słowacji i Czech. Można więc powiedzieć, że pierwsi mieszkańcy kurortu tworzyli międzynarodową społeczność. Zalążek miejscowości powstał jeszcze w XV wieku, kiedy to w dolinie Żylicy pojawili się pierwsi osadnicy. Ale mimo swojej bogatej przeszłości, mieszkańcy wiedli spokojny żywot: zajmowali się głównie pasterstwem, myślistwem i uprawą ziemi. 

Szczyrk stał się turystyczną miejscowością dopiero po I wojnie światowej, ze względu na austriackich żołnierzy, którzy leczyli tu swoje rany, a potem opowiadali w swoich rodzinnych stronach o urokach Szczyrku. Pierwsze pensjonaty powstału tu jeszcze przed II wojną światową. Dzisiaj Szczyrk jest jedną z najciekawszych i najpopularniejszych miejscowości turystycznych w województwie śląskim i w całej Polsce.

Atrakcja w Szczyrku latem i zimą – deptak nad Żylicą 

Jedną z największych atrakcji w Szczyrku jest widokowy deptak nad rzeką Żylicą. Trasa znajduje się w centrum miasta i rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta. Po drodze mijamy Amfiteatr Skalite, Skocznię Skalite oraz Centralny Ośrodek Sportu. Wzdłuż deptaku znajduje się wiele restauracji, kawiarni oraz atrakcji – przede wszystkim dla dzieci. 

Atrakcja w Szczyrku latem i zimą – deptak nad Żylicą 

Deptak służy turystom zarówno latem – jak i zimą. W lecie można tu spacerować, jeździć rowerem lub uprawiać nordic walking. Natomiast zimą deptak zmienia się w szlak z prawdziwego zdarzenia dla miłośników nart biegowych. Jest gdzie się poruszać, gdyż ścieżka prowadzi ze Szczyrku aż do Buczkowic.

Udaj się na plac św. Jakuba w samym centrum Szczyrku 

W samym sercu kurortu znajdziecie uwielbiany przez mieszkańców Plac Świętego Jakuba. To właśnie tu spotykają się na kawę miejscowi. Znajdziecie tutaj miejsce do spacerowania, nowoczesną fontannę i liczne ławeczki, gdzie można przysiąść i podziwiać szczyty gór. Na placu odbywają się też imprezy, rodzinne kiermasz i koncerty.

Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Szczyrku – zobacz najstarszy zabytek Szczyrku

Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła to najstarsza świątynia w Szczyrku. Powstał w latach 1797-1800 i po dzień dzisiejszy zachwyca drewnianą architekturą. Znakiem rozpoznawczym świątyni jest rokokowy, drewniany krucyfiks. Podczas pobytu w Szczyrku warto zajść do sanktuarium i zobaczyć drewnianą ambonę z późnego baroku i przepiękne stacje Drogi Krzyżowej z XIX wieku. Kościół w 2011 roku został wpisany na Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku – tu dokonał się cud!

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w kraju i Europie. To właśnie tutaj w 1894 roku doszło do cudownego objawienia – 12-letniej Juliannie Pezdzie ukazała się Matka Boska. Według relacji świadków przez kolejne miesiące dochodziło w tym miejscu do uzdrowień, a nawet lewitacji małych wizjonerek. 

Na miejsce objawienia zaczęły ściągać tłumy. Jeszcze w tym samym roku wybudowano tu drewnianą kaplicę. W 1953 roku powstał tu kościół, jaki możemy podziwiać w obecnym kształcie. Tuż obok świątyni mieści się Grota Matki Boskiej ze źródełkiem. Sanktuarium znajduje się na Placu Królowej Polski, niedaleko Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo.

Kolejka linowa na Skrzyczne w Szczyrku – wygodnie i widowiskowo na sam szczyt!

Jeśli chcecie podziwiać piękno Beskidu Śląskiego z lotu ptaka, wybierzcie się na kolejkę linową na Skrzyczne. To najpopularniejsze miejsce wśród turystów w Szczyrku. Co roku miejsce to odwiedza ponad 200 tys. osób! Po modernizacji kolejka może przewieźć aż 2400 osób na godzinę. 

Jazda na szczyt odbywa się na nowych, 4-osobowych kanapach z osłonami przeciwwiatrowymi. Trzeba wiedzieć, że po drodze czeka nas przesiadka na Hali Jaworzyna. Kolejka jest czynna codziennie przez cały rok, a bilet w obie strony za osobę dorosłą wynosi 69 złotych. 

Beskidzka galeria sztuki „Bator Art Gallery” – ciekawa atrakcja Szczyrku, którą warto odwiedzić

Miłośnikom kultury i sztuki polecamy wizytę w Bator Art Gallery. To zupełnie wyjątkowe miejsce – nie tylko w samym Szczyrku. To największa w południowej Polsce prywatna galeria sztuki współczesnej. Można tu znaleźć dzieła ponad 130 artystów – ceramikę, szkło artystyczne, rzeźby, grafiki i dużo więcej. 

Co roku w tej niezwykłej przestrzeni odbywa się największa w Polsce wystawa magicznego realizmu pod nazwą “Magical Dreams”. Z tej okazji do Szczyrku ściągają wszyscy miłośnicy sztuki fantastyczne i magicznej. 

Kompleks „Skalite” atrakcja turystyczna w Szczyrku dla fanów skoków narciarskich

Kompleks Skalite w Szczyrku to trzy skocznie narciarskie, mieszczące się na północnym stoku szczytu Skalite na wysokości 620 m n.p.m. To Skocznia Normalna, Skocznia Mała i Skocznia Średnia, które pamiętają jeszcze zawody narciarskie w 1937 roku. Warto zobaczyć je jeszcze zanim staną się słynne na cały świat – w 2024 roku ma się tu bowiem odbyć pierwszy w historii konkurs Pucharu Świata w Szczyrku.

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku – sprawdź, gdzie trenują olimpijczycy!

Centralny Ośrodek Sportu to jeden z największych ośrodków narciarskich w Szczyrku. Ośrodek jest też kompleksem sportowym, który szkoli przyszłych olimpijczyków. Turyści za dodatkową opłatą mogą skorzystać tu z kortów tenisowych, basenu, boiska do piłki nożnej czy też bieżni.

Co robić w Szczyrku zimą? Atrakcje dla narciarzy

Szczyrk to prawdziwy raj dla narciarzy. Nie każdy wie, że uwielbia tu szusować sam prezydent Polski, Andrzej Duda. W Szczyrku funkcjonuje kilka ośrodków narciarskich, a także nowoczesna kolej linowa na Szczyrk. Popularny wśród narciarzy jest kompleks Beskid Sport Arena, który oferuje cztery trasy o zróżnicowanym poziomie trudności oraz trzy wyciągi o łącznej przepustowości 4000 os/h, w tym nowoczesna kolej linowa “Beskid”. 

Innym popularnym ośrodkiem jest Szczyr Mountain Resort. To jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce. Oferuje aż 23 km tras zjazdowych, nowoczesny system naśnieżania i kilkoma wyciągami, w tym 10-osobową koleją gondolową oraz dwoma 6-osobowymi kolejami kanapowymi. Kompleks współpracuje z ośrodkiem Beskid Śląsk Arena, dzięki czemu narciarze mogą korzystać w ramach jednego skipassu z 40 km tras. 

Oprócz tego, na terenie Szczyrku działa kilka bardziej kameralnych ośrodków dla początkujących narciarzy. To m.in: Osiołek, Biały Krzyż czy też Kaimówka. 

Szlaki turystyczne w Szczyrku i okolicach – wybierz odpowiedni na pieszą wędrówkę!

Szlaki piesze to jeden z największych skarbów turystycznych Szczyrku. Miejscowość ma do zaoferowania wiele malowniczych tras, dzięki którym można zwiedzić okoliczne szczyty: Skrzyczne, Klimczok czy też Malinowską Skałę. Oto najciekawsze szlaki piesze w okolicach Szczyrku.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – podstawowe informacje

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego rozciąga się w południowej części województwa śląskiego i obejmuje powierzchnię 386,2 km2 oraz dwa pasma górskie: Czantorię i Baranią Górę. W parku znajdziecie wiele szlaków turystycznych – począwszy od tych krętych i stromych dla bardziej wprawionych piechurów, po przyjemne ścieżki spacerowe dla amatorów. Szczegółowe informacje dotyczące szlaków można uzyskać w punkcie informacji turystycznej przy wejściu do parku. 

Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Będąc w Szczyrku trzeba koniecznie wybrać się na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidów o wysokości 1257 m n.p.m. Wiodą tu dwie trasy: szlak zielony oraz szlak niebieski. Szlak zielony prowadzi z centrum Szczyrku, przez las, polanę pod Skrzycznem i schronisko PTTK. Pokonanie całej trasy powinno nam zająć nie więcej niż 4 godziny. Szlak niebieski natomiast rozpoczyna się także z centrum Szczyrku, ale wiedzie wzdłuż stoków narciarskich. To idealna trasa dla rodzin z dziećmi – na szczyt dojdziecie w około 2,5 godziny, a zejście na dół powinno wam zająć 75 minut. Jest też opcja dla leniwych – na Skrzyczne można wjechać kolejką gondolową. 

Klimczok – drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Klimczok, o wysokości 1117 m n.p.m., nie ustępuje wcale najwyższemu szczytowi Beskidów – przynajmniej nie w malowniczych widokach. Prowadzi tu niebieski szlak, który wiedzie nas przez ciekawe atrakcje okolicy – Sanktuarium Maryjne, przełęcz Siodło pod Klimczokiem i schronisko PTTK. Wejście na szczyt nie powinno zająć dłużej niż 2 godziny. 

Przełęcz Salmopolska i Malinowska Skała

Innym popularnym szlakiem turystycznym jest trasa na Przełęcz Salmopolską – najlepszy punkt widokowy w Szczyrku. Przełęcz, zwana też Białym Krzyżem, położona jest na wysokości 934 m n.p.m. Rozciąga się od szczytu Trzech Kopców aż po pasmo Baraniej Góry i Skrzycznego. Można tu dojść na kilka sposobów – szlakiem żółtym (2,8 km), szlakiem czarnym, a potem żółty (7,8 km), szlakiem zielonym i żółtym (7,4 km) oraz szlakiem żółtym z punktu Wisła Uzdrowisko przez Trzy Kopce Wiślańskie aż po Przełęcz Salmopolską (8,9 km).

Szczyt Szyndzielnia z widokiem na Bielsko-Białą

Szczyt Szyndzielnia o wysokości 1026 m n.p.m. gwarantuje niesamowitą panoramę na Bielsko-Białą oraz Beskid Mały. Dodatkowo, znajduje się tu ogród botaniczny Alpinarium, gdzie można podziwiać ponad 100 gatunków roślin alpejskich. A na szczycie czeka wieża widokowa o wysokości 18 metrów.

Można się tu dostać zarówno kolejką gondolową, skąd już tylko 15 minut spacerem na szczyt lub szlakami: żółtym z Olszówki Dolnej, żółtym z Doliny Wapienicy, niebieskim z dolnej stacji kolejki oraz pętlą czerwonym i zielonym szlakiem przez Dębowiec. Ostatnia trasa jest najdłuższa – jej pokonanie zajmie nam około 5 godzin, ale jest też najbardziej widokowa. 

Dla miłośników jednośladów – trasy rowerowe w Szczyrku

Szczyrk to idealne miejsce dla rowerzystów. Czeka tu na nich aż 400 tras rowerowych! Znajdą tu coś dla siebie zarówno zaawansowani kolarze, jak i niedzielni rowerzyści oraz rodziny z dziećmi. Szlaków jest wiele, i prowadzą zarówno po Szczyrku i jego okolicach, jak i na górskie Szczyty. 

Lista polecanych tras rowerowych

Jednym z najtrudniejszych jest szlak czerwony przez Halę Skrzyczeńską na Skrzyczne oraz szlak Magura-Schronisko PTTK. Bardziej przystępna jest trasa prowadząca ze Szczyrku do Bielska-Białej. To wycieczka na cały dzień, ale przy okazji zobaczymy Sanktuarium na Górce oraz schronisko PTTK. Trasą, polecaną dla rodzin z dziećmi jest ścieżka ze Szczyrku do Rybarzowic, wzdłuż rzeki Żylica. Po drodze dzieci mogą pobawić się w parku linowym albo na jednym z placów zabaw. 

Warto też pokonać na rowerze deptak w Szczyrku, który prowadzi wzdłuż rzeki Żylicy aż do Buczkowic. Po drodze mijamy m.in. kompleks skoczni narciarskich Skalite.

Wypożyczalnie rowerów w Szczyrku

Szczyrk, jako raj dla miłośników jazdy na rowerze, posiada bogatą ofertę wypożyczalni – zarówno rowerów górskich, jak i elektrycznych MTB. Jedną z wypożyczalni, które posiadają w swojej ofercie rowery elektryczne górskie full i hardtail jest Trip2Bike przy ul. Grzybowej 1 w Szczyrku. Wypożyczalnia dowozi też rowery w wyznaczone miejsce na zamówienie. Rowery elektryczne można też wypożyczyć w Bike Czyrna przy ul. Olimpijskiej 38, a także w Korba E-Bike przy ul. Beskidzkiej 89. 

Nocleg w Szczyrku – polecane hotele

Szczyrk, mimo że nie jest dużym kurortem posiada sporą bazę noclegową. Najlepsze oferty w atrakcyjnych cenach można znaleźć na portalu Travelist.pl. Jedną z propozycji jest Hotel Skalite Spa & Wellness. Ten 3-gwiazdkowy obiekt położony jest przy głównym deptaku i oddaje do dyspozycji gości komfortowe pokoje, strefę wellness z basenem, strefą saun i jacuzzi, gabinet odnowy biologicznej oraz restaurację. Latem można tu wypożyczyć rowery lub skorzystać z boiska do siatkówki plażowej. 

Idealną propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest Gronie SKi & Bike. Hotel położony jest 300 m od kompleksu Szczyrk Mountain Resort i posiada w swojej ofercie liczne sportowe atrakcje, jak np. szkolenia rowerowe oraz strefę BIKE. Oprócz tego dla gości przygotowano strefę RELAKSU z sauną i pokojem wypoczynku oraz strefę CHILLOUT z bilardem, ping-pongiem i biblioteczką. 

Świetnym wyborem na rodzinny wypoczynek będzie za to Elbrus Spa & Wellness. Ten 3-gwiazdkowy hotel, położony u stóp Klimczoka, to świetna baza wypadowa na piesze i rowerowe wycieczki po górach. W hotelu znajdziecie przytulne pokoje, centrum SPA i atrakcje dla najmłodszych, a także restaurację Karbado, serwującą tradycyjne dania kuchni polskiej. 

Z kolei łowców nowości zainteresuje pełen udogodnień na najwyższym poziomie Aries Hotel & Spa Szczyrk – hotel o ponadczasowym designie z bajkowym widokiem na beskidzkie stoki.

Najlepsze restauracje w Szczyrku

W Szczyrku można nie tylko zaszaleć na rowerze i na stoku, ale też dobrze potem zjeść. Ciekawą propozycją dla smakoszy jest Markowa Destylarnia – to Firmowa Restauracja Wódek Regionalnych, gdzie oprócz alkoholu dostaniemy regionalne dania takie jak tatar, burgery, żeberka oraz salmopolski pstrąg. 

Aby spróbować regionalnej kuchni, warto udać się do Starej Karczmy przy ul. Myśliwskiej 2. Serwują tu placek ziemniaczany z bryndzą, udziec jagnięcy, polewkę czosnkową, pierogi po góralsku a także danie Szefa Kuchni – gicz jagnięcą w sosie własnym. Palce lizać!

Dla tych, którzy lubią kuchnię domową, polecamy Bar Basia – zjecie tu jak u mamy. W menu prym wiodą zupy, dania mięsne i pierogi własnej roboty oraz 6 wariantów naleśników. Dużą zaletą tego miejsca jest pyszne jedzenie, duże porcje oraz niskie ceny.