Skitouring w ostatnich latach zdobył spore grono sympatyków, dla wielu z nich stając się jednym z najlepszych sposobów na poruszanie się zimą po górach. Dlaczego ta forma zimowej aktywności – która umożliwia wędrowanie, podchodzenie i zjazdy w terenie górskim – cieszy się coraz większą popularnością? Opowiadamy o zaletach tego sportu i podpowiadamy, gdzie w Polsce znaleźć najlepsze trasy na skitury. 

Skitouring – czym jest i o czym warto pamiętać?

Skitury są rodzajem nart, które umożliwiają swobodne poruszanie się zimą po górach – przy zachowaniu ostrożności również poza wyznaczonymi szlakami. Celem sympatyków tego sportu jest pokonanie określonej trasy, zwykle wejście na wybraną przez siebie przełęcz lub szczyt. A następnie – według niektórych to właśnie najprzyjemniejsza część wycieczki – zjazd na dół. 

Oczywiście wybierając się na wycieczkę skiturową, nie można zapomnieć o najważniejszym – bezpieczeństwie. Góry zimą potrafią być niebezpieczne i wymagają od turysty odpowiedniego przygotowania. Naładowany telefon z uruchomionym GPS-em, aplikacją „Ratunek” i wpisanym numerem alarmowym do najbliższej jednostki Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to podstawa. Warto zabrać ze sobą zestaw lawinowy (detektor, sondę i łopatkę), a także odpowiednią ilość jedzenia i picia. Dodatkowo przed wyjściem w góry sprawdzić prognozę pogody – aktualnie panujące warunki, długość dnia oraz stopień zagrożenia lawinowego. 

Dlaczego właśnie skitury?

Powodów, dla których warto choć raz zamienić buty trekkingowe na skitury, jest wiele. 

  1. Będziesz szybszy 

Przy odpowiedniej kondycji, technice i oczywiście warunkach pogodowych, osoba poruszająca się na skiturach jest w stanie dotrzeć tam, gdzie turysta pieszy. Z tą różnicą, że dużo szybciej. Nie dotyczy to jedynie chodzenia po płaskim terenie lub – co oczywiste – zjazdów. Sprawny skiturowiec będzie przodował również w wymagających i czasami stromych podejściach.

  1. Zobaczysz więcej

Dzięki temu, że jesteś szybszy, w ciągu jednego dnia jesteś w stanie zobaczyć i zrobić więcej. Zimą jest to szczególnie ważne – dni są krótkie, a odległości pomiędzy poszczególnymi odcinkami trasy zazwyczaj dość długie. Jest większa szansa, że dzięki skiturom dotrzesz w bezpieczne i wybrane przez siebie miejsce, zanim zapadnie zmrok. 

  1. Nie zapadniesz się w śniegu

Nie ma nic gorszego dla piechura, niż wędrowanie po grubej warstwie świeżego śniegu. Wydłużony czas przejścia danej trasy (czasem nawet dwukrotnie), zapadanie się w puchowej pierzynie, a bez odpowiedniego wyposażenia – przemoczone buty i spodnie. W takich warunkach nawet najłatwiejsza trasa może okazać się dużym wyzwaniem. Tymczasem dzięki skiturom będziesz swobodnie poruszać się nawet po najbardziej sypkim śniegu.

  1. Dotrzesz wszędzie 

Doświadczeni skiturowcy cenią sobie możliwość poruszania się poza wyznaczonym szlakiem, z dala od dużych grup turystów i niekiedy nadmiernie zatłoczonych tras narciarskich. Przy dobrych warunkach, przygotowaniu i zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, skitury to dla niektórych synonim wolności. Nie ma nic przyjemniejszego od podziwiania górskiej przyrody w samotności lub tylko z grupą bliskich znajomych.

Zobacz najlepsze hotele w górach

Popularne trasy – gdzie wybrać się na skitury?

Gdzie najlepiej uprawiać skitouring w naszym kraju? Odpowiedź jest prosta – wszędzie tam, gdzie leży śnieg! Dla niezdecydowanych przygotowaliśmy krótki przewodnik po najchętniej odwiedzanych przez skiturowców miejscach.

Beskidy

Zaliczane do gór niskich Beskidy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych skiturowców. To rozległe pasmo górskie daje naprawdę duże możliwości. Malownicze ścieżki prowadzące na Rysiankę lub Skrzyczne będą odpowiednie do pierwszych treningów, podobnie jak wyprawa w Gorce. Do górującego nad nimi Turbacza prowadzi wiele ścieżek, z którymi poradzą sobie mniej doświadczeni skiturowcy. Natomiast ci, którzy mają już za sobą pierwsze kilometry, mogą wybrać trasę prowadzącą z Istebnej do Kubalonki czy z Jaworek do Przełęczy Obidza.

Zawsze dobrym wyborem będzie Skrzyczne – główne miejsce spotkań skiturowców ze względu na zawody odbywające się w położonym nieopodal Szczyrku. Osoby szukające wyzwania mogą się zmierzyć z ponad 26-kilometrową trasą prowadzącą przez najważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego. Rozpoczynając wycieczkę obok Beskid Sport Areny, można przejść między innymi przez Beskidek, Kotarz, Przełęcz Salmopolską i Malinowską Skałę.

Tatry

Szczyty wznoszące się nad Zakopanem co roku przyciągają przede wszystkim zaawansowanych skiturowców. Poza ponadprzeciętną kondycją przyda się tam także doskonała orientacja w terenie i umiejętność oceny ryzyka lawinowego. Pomocne będzie także posługiwanie się czekanem oraz korzystanie z lawinowego ABC. Szlaki prowadzące z Morskiego Oka na Szpiglasowy Wierch lub Rysy, z Kuźnic na Zawrat lub Kozią Przełęcz czy z Doliny Chochołowskiej w Tatry Zachodnie to tylko niektóre trasy, które czekają na turystów. Wymienione trasy są z pewnością dużym wyzwaniem. 

Jednak osoby dopiero rozpoczynające przygodę z tą zimową aktywnością w Tatrach również znajdą coś dla siebie. Wyprawę mogą rozpocząć w Kuźnicach, kierując się w stronę Hali Gąsienicowej czy Kalatówek, udać się z Zazadniej na Rusinową Polanę i dalej na Gęsią Szyję lub Trasą pod Reglami na Przysłop Miętusi.

Karkonosze

Położone na Dolnym Śląsku Karkonosze przyciągają turystów licznymi trasami rozlokowanymi na 650-kilometrowej powierzchni Parku Narodowego. Duża liczba schronisk sprawia, że te tereny są chętnie wybierane na kilkudniowe wyprawy pozwalające odkryć uroki gór leżących zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Popularnym rozwiązaniem jest wjazd na Kopę i wycieczka do Świątyni Wang lub Śnieżne Kotły ścieżką ze Szklarskiej Poręby, a także odwiedzenie schroniska Jelenka, rozpoczynając na Przełęczy Okraj.

Wytrwalsi turyści mogą rozpocząć swoją wycieczkę w Karpaczu i poruszając się cały czas granią Karkonoszy, przejść przez Słoneczniki, schronisko Odrodzenie aż do Hali Szrenickiej. Trzeba jednak pamiętać, że pokonanie takiej trasy wymaga nie tylko kondycji, ale i zabrania ze sobą odpowiednich ubrań oraz zapasu jedzenia. 

Bieszczady

Uchodzące za najbardziej dzikie góry w Polsce, Bieszczady przyciągają turystów różnorodnymi i pięknymi trasami. Do najpopularniejszych szlaków należy między innymi wycieczka na Krzemień, Bukowe Berdo, Hyrlatą czy Okrąglik, a także połoniny – Caryńska i Wetlińska. Chętnie odwiedzana jest także Tarnica, czyli najwyższy bieszczadzki szczyt. Można się na niego dostać z Wołosatego, przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec i Halicz.

Wybierając się w tamte tereny, warto mieć na uwadze, że mimo iż Bieszczady nie należą do wysokich gór, to są bardzo rozległe, niektóre szlaki mogą być po prostu długie. Dlatego liczy się tutaj dobre planowanie, kondycja i odpowiednie wyposażenie. 

Masyw Śnieżnika

Pasmo górskie położone przy granicy polsko-czeskiej, nieopodal Kłodzka, mimo że nie należy do najrozleglejszych, to może być dobrym pomysłem na weekendowy wyjazd na skitury, zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę z tym sportem. Wycieczkę warto rozpocząć przy górnej stacji wyciągu na Czarnej Górze. Stamtąd już prosta droga do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, a dalej na należący do Korony Gór Polski Śnieżnik.

Zobacz najlepsze hotele w górach