Budapeszt - największe atrakcje

Miasto, które swoim klimatem przyćmiewa największe europejskie stolice, gdzie życie toczy się między kameralnymi winiarniami a łaźniami termalnymi, gdzie na każdym kroku możesz podziwiać monumentalne zabytki… Budapeszt to wyjątkowe miejsce, gdzie warto spędzić nie tylko weekend, ale poświęcić mu więcej czasu na odkrywanie wąskich uliczek i miejskich zakamarków. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych atrakcji Budapesztu, dzięki którym zakochasz się w tym mieście.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Zamek Królewski

Budapeszt - Zamek Królewski

Kompleks zamkowy powinien być żelaznym punktem na liście każdego turysty odwiedzającego Budapeszt. Monumentalne zabudowania stanowią wizytówkę stolicy Węgier i są cennym źródłem wiedzy na temat powstania Budapesztu. Sama budowla, mieszcząca się na wzgórzu zamkowym na prawym brzegu Dunaju, powstała w XIII wieku. Miała chronić króla przed najazdem tatarsko-mongolskim. W efekcie wybudowano cały kompleks fortyfikacji, wokół których zaczęli osiedlać się mieszkańcy. Na przestrzeni dwóch wieków twierdza przemieniła się w centrum kraju, a za sprawą Króla Zygmunta Buda oficjalnie została stolicą.

Dzisiaj sam zamek i otaczające go zabudowania przywołują ducha starego Budapesztu. Spacery wąskimi uliczkami i napawanie się widokiem starych kościołów i fortyfikacji stanowią wspaniałą wyprawę w przeszłość, na którą warto przeznaczyć najlepiej cały dzień zwiedzania. Sam Pałac Królewski kryje w sobie ekspozycje Galerii Narodowej, Muzeum Historii oraz Bibliotekę Narodową. Aby sprawić, że wyprawa do Zamku stanie się jeszcze bardziej ekscytująca, spróbujcie dostać się na wzgórze drewnianą kolejką w stylu retro.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Góra Gellerta

Budapeszt - Góra Gellerta

Znajdujące się właściwie w samym centrum miasta, wznoszące się na wysokość 235 m n.p.m., wzgórze króluje nad Budapesztem, oferując nie tylko doskonały widok na całe miasto, ale również dawkę historii. Górę nazwano na cześć biskupa Gellerta, który z rozkazu węgierskiego króla ochrzcił plemiona Madziarów zamieszkujące tutejsze tereny. Historia głosi, że po śmierci króla został on schwytany i zamknięty w beczce, którą zrzucono z samego szczytu góry wprost do Dunaju. Na szczycie znajduje się także 40-metrowy Pomnik Wolności, który wzniesiono w 1947 roku. Obecnie to symbol zwycięstwa i wolności. Zwróćmy uwagę też na ogromną Cytadelę z czasów Habsburgów…

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Halászbástya

Budapeszt - baszta

Baszta Rybacka to jeden z najpopularniejszych punktów na mapie turystycznej Budapesztu, a także najlepsze miejsce na podziwianie panoramy miasta i Dunaju. Budowla powstała w XIX w. na miejscu dawnych murów zamkowych. Swoją nazwę przejęła od cechu rybaków, którzy w Średniowieczu bronili tej części murów. Kiedy już będziecie na miejscu, nie omieszkajcie wstąpić do kawiarni na tarasie, na pyszną kawę i niesamowite widoki.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Váci utca

Budapeszt - główna ulica

Oto jedna z najbardziej znanych, a jednocześnie historycznych ulic Budapesztu. Przyciąga nie tylko licznymi restauracjami, kawiarniami czy ekskluzywnymi sklepami, ale przede wszystkim charakterystycznym klimatem. Ten biegnący wzdłuż Dunaju deptak jest uczęszczany zarówno przez turystów, jak i rodowitych mieszkańców Budapesztu. Wspaniała architektura z bogatymi ornamentami, a z drugiej strony stragany z pamiątkami sprawiają, że to jeden z obowiązkowych punktów na mapie Budapesztu. Warto wybierać się choćby na krótki spacer. To doskonałe miejsce, aby przy popołudniowej kawie zrelaksować się i popatrzeć z nieco innej perspektywy na codzienne życie stolicy Węgier.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Gozsdu-udvar

Budapeszt - pasaż

Bez wątpienia sercem budapesztańskiej bohemy jest pasaż Gozsdu-udvar w dzielnicy żydowskiej. Niegdyś co krok można tu było natknąć się na małe sklepiki i warsztaty, którymi przechadzali się mieszkańcy. Jednak wszystko się zmieniło podczas II wojny światowej. Po ataku nazistów i rządach komunistów pasaż przez długie lata świecił pustkami. W 2008 roku władze miasta postanowiły to zmienić i przywrócić świetność temu miejscu.

Dziś Gozsdu-udvar znów tętni życiem. Można tu znaleźć niemal wszystko – począwszy od targu staroci, który odbywa się w każdą niedzielę, poprzez galerie sztuki, skończywszy na modnych barach i restauracjach. Jeżeli nie macie planów na wieczór, koniecznie wybierzcie się tu na kolację lub drinka.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Szimpla Kert

Budapeszt - Szimpla kert

Budapeszt słynie nie tylko z pięknych zabytków i wyjątkowej architektury, ale również wielu ciekawych miejsc oraz intrygujących lokali, których wystrój może zaskoczyć nawet najbardziej zagorzałych bywalców klubów i pubów. Otóż od pewnego czasu w Budapeszcie panuje moda na miejsca powstałe w podstarzałych, a nierzadko opuszczonych budynkach, które po częściowej rewitalizacji dostają drugie życie.

Tzw. „puby-ruiny” to miejsca charakteryzujące się wyjątkowym wystrojem oraz atmosferą. Można nie tylko spotkać się tu z przyjaciółmi czy napić piwa, ale również potańczyć przy muzyce klubowej, obejrzeć film podczas pokazu lub festiwalu, a także przyjść na wystawę sztuki. Szimpla Kert to jedna z najpopularniejszych tego typu klubokawiarni, w której, co ciekawe, można np. posiedzieć przy stoliku wykonanym… ze starego Trabanta. Lokal został uznany jako jeden ze 100 najlepszych klubów na całym świecie, często porównywany do klubów m.in. w Berlinie.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Hősök tere

Budapeszt - plac Bohaterów

Spacerem ulicą Andrássy można dostać się na największy i najważniejszy plac w Budapeszcie – plac Bohaterów, nazywany także placem Tysiąclecia lub placem Millenijnym. Dojedziemy tu również linią metra M1. W centrum rozległego terenu stoi spektakularny pomnik zaprojektowany przez Alberta Schickedanza z okazji obchodów 1000-lecia państwa węgierskiego. Spod dłuta rzeźbiarza Gyorgya Zala wyszła nie tylko okazała 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela, ale i posągi jeźdźców – przywódcy plemion Madziarów księcia Arpada i sześciu jego wodzów, którzy to przywiedli węgierskie plemiona na tereny dzisiejszej Niecki Podkarpackiej.

Pomnik otacza rozległa 2-częściowa, kolumnada o rozpiętości ramion aż 85 metrów. Monumentalny charakter konstrukcji  czyni z niej częste tło pocztówek czy zdjęć sygnowanych radosnym „Üdvözöljük Budapesten” (tłum. Witaj w Budapeszcie). Warto jednak pamiętać, że rozległy plac ma nade wszystko charakter historyczny, będąc przez cały okres swojego istnienia miejscem ważnych dla narodu węgierskiego demonstracji politycznych.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Fővárosi Állat- és Növénykert

Budapeszt - zoo

Wizyta w budapesztańskim zoo – najstarszym na Węgrzech i jednym z najstarszych na świecie – zadowoli nie tylko miłośników fauny, ale i osoby wrażliwe na florę i piękno architektoniczne obiektów użytkowych. Tuż za oryginalną bramą z zieloną kopułą kryje się nie mniej oryginalna słoniarnia wykonana w charakterystycznym dla całego miasta stylu secesyjnym. Teren ogrodu, choć niewielkich rozmiarów, skrywa naprawdę wiele cudów natury i kultury. Mamy tu ponad 5 tys. zwierząt, reprezentantów 733 gatunków, a także ogród botaniczny, bajkowy ogród japoński czy… Magiczną Górę, czyli ogromny pawilon w kształcie skały. Najmłodszych turystów, a także miłośników jadowitych węży i krokodyli ucieszy wizyta w palmiarni, za której projekt architektoniczny odpowiedzialna jest firma Eiffla.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Vásárcsarnok

Budapeszt - hala targowa

Jeżeli kochacie jeść, nie możecie ominąć tego miejsca! Ogromna Hala Targowa (z węg. „Nagyvásárcsarnok”) to największe, a zarazem najstarsze zadaszone targowisko w Budapeszcie. Znajduje się na samym końcu głównej zakupowej ulicy – Váci utca. Jeśli nie będziecie mogli tam trafić po mapie, na pewno węch was zaprowadzi. W końcu to właśnie tu można skosztować większości lokalnych przysmaków, tj. langoszy, zupy rybnej, leczo, smażonych serów, paprykarzy czy też pikantnego gulaszu. Kiedy będziecie już najedzeni, warto wybrać się na zakupy – na parterze można zaopatrzyć się w różnego rodzaju kiełbasy, przyprawy, wina czy też słodkości. Na górze czekają zaś pamiątki.

Sam budynek również jest wart uwagi. Został wybudowany w 1896 roku na życzenie pierwszego burmistrza Budapesztu. Hala była jego największą inwestycją podczas całej kadencji, a efekt był oszałamiający. Podczas II wojny światowej hala została całkiem zniszczona. Odbudowano ją dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Od tej pory jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w stolicy Węgier.

 Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Széchenyi gyógyfürdő

Budapeszt - termy

Budapeszt żyje w rytmie fal Dunaju, ale za gorącą atmosferę w mieście odpowiadają akweny innego rodzaju – kąpieliska termalne. Największy nie tylko na Węgrzech, ale i w całej Europie kompleks basenów i term Széchenyi gyógyfürdő  znajduje się na obrzeżach budapesztańskiego parku miejskiego, gdzie wypływają najcieplejsze źródła w stolicy. Najstarszy budynek kompleksu otwarty został już pod koniec XIX-wieku, jednakże szybko okazało się, że konieczna będzie jego rozbudowa. Dziś do dyspozycji amatorów wodnych atrakcji (i nie tylko) jest 15 basenów krytych, 3 duże baseny zewnętrzne, 10 saun, a także małe wanny, w których doświadczyć można uzdrawiającej mocy kąpieli – tamtejsze wody bogate są bowiem w sód, magnez, fluor i wapń.

Co ciekawe, baseny termalne Széchenyi to jeden z nielicznych obiektów tego typu na Węgrzech, w którym nie wydzielono dni ani części przeznaczonych tylko dla kobiet lub tylko dla mężczyzn. Koedukacyjny charakter kompleksu dodaje pikanterii organizowanej od kilku lat Nocy Basenów, w trakcie której organizowane jest naprawdę gorące pool party.

Sprawdź najlepsze hotele w Budapeszcie nawet 75% taniej»

Symbolizuje zwycięstwo,

Comments are closed.