Największe atrakcje Wrocławia

Wrocław został zwycięzcą tegorocznej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu European Best Destination 2018.  Na Europejską Stolicę Kultury 2016 oddało głos ponad 41 tys. osób z niemal 150 krajów. Za Wrocławiem znalazły się europejski stolice, w tym Amsterdam, Ateny i Paryż, a także takie bajeczne kierunki turystyczne jak francuski Colmar czy chorwacko Hvar – łącznie 19 innych miast. Co decyduje o wyjątkowości stolicy Dolnego Śląska, którą rocznie odwiedza od 4 do 5 mln turystów? Zapraszamy w podróż po najciekawszych zakątkach miasta krasnoludków, Jerzego Grotowskiego i Eberharda Mocka

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Krasnoludki

Największe atrakcje Wrocławia - krasnale

Mówi się, że jest ich ponad 350, ale trudno to stwierdzić na pewno. Co roku pojawia się kilkadziesiąt nowych, inne znikają albo zmieniają miejsce. Są wśród nich celebryci, kloszardzi, rzemieślnicy, alkoholicy, ekscentrycy, niepełnosprawni. Każdy ma własne imię i odmienną rolę. Niektóre ponoć przynoszą szczęście, inne z miejsca wywołują uśmiech na twarzy, jeszcze inne po prostu wtapiają się w otoczenie. Kryją się w najmniej spodziewanych miejscach, więc trzeba przez cały czas uważnie patrzeć pod nogi. Takie właśnie są wrocławskie krasnoludki. Zaskakujące, oryginalne, czasem odpychające, zawsze jednak wyjątkowe i nadające temu pięknemu miastu niepowtarzalnej, baśniowej otoczki. Można je spotkać zarówno na Rynku, jak i w supermarketach, a spacer ich śladem to długie godziny fantastycznej zabawy. Musimy tylko zaopatrzyć się wcześniej w aktualną mapę i dużo cierpliwości – inaczej z pewnością nas przechytrzą.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Hydropolis

Największe atrakcje Wrocławia - Hydropolis

Choć Hydropolis mieści się w zabytkowym zbiorniku wody czystej z 1893 roku, to najnowocześniejsza atrakcja Wrocławia i jedno z nielicznych miejsc tego typu na całym świecie. Interaktywne centrum wiedzy na temat wody rozpoczęło działalność na początku grudnia 2015 roku i, jak na tematykę przystało, od razu stało się gwarantem fali atrakcji i przypływu emocji. A wszystko za sprawą ławicy tuńczyków i olbrzymiego rekina… które dostępne są tu na sucho i na wyciągnięcie ręki.

Na powierzchni mierzącej ponad 4 tys. m2 – w oryginalnej scenografii, której perełkę stanowi replika batyskafu Trieste, który w 1960 roku zanurkował w głębinach Rowu Mariańskiego – udostępniono zwiedzającym 64 interaktywne instalacje. Zanurzenie w świat oryginalnej wystawy rozpoczyna się od projekcji 360°, której tematem jest geneza wody na naszej planecie. Podzielone na 8 stref tematycznych pomieszczenia łączy półkilometrowy strumień płynący pod przezroczystą taflą podłogi. Fascynującemu spacerowi przez głębiny oceanu, chaszcze amazońskiej dżungli i wnętrza pracowni dawnych wynalazców czy współczesnych laboratoriów towarzyszą wodne dźwięki – od szmeru strumienia i fal na rajskiej plaży po odgłosy nadchodzącej burzy.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Rynek

Największe atrakcje Wrocławia - Rynek

Większe znajdziemy tylko w Krakowie i Olecku, a czy którykolwiek jest piękniejszy – to już sprawa dyskusyjna. Wrocławski Rynek został wytyczony w pierwszej połowie XIII w., liczy sobie 213 m długości i 178 m szerokości, a zwiedzanie wszystkich atrakcji zlokalizowanych w jego obrębie może spokojnie zająć kilka dni. W pierwszej kolejności koniecznie trzeba zajrzeć do późnogotyckiego Starego Ratusza, uznawanego za najokazalszą tego typu budowlę w Polsce. Koronkowa architektura zachwyci nie tylko historyków sztuki, a poznawanie wnętrza najlepiej podzielić na 2 etapy – najpierw odwiedzić Muzeum Miejskie, następnie zaś wpaść na kufelek złocistego trunku do zlokalizowanej w podziemiach Piwnicy Świdnickiej.

To jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie (jego historia sięga ponoć 1215 r.), a na liście sławnych gości znajdziemy takie nazwiska jak Chopin, Słowacki czy Goethe. Podczas spaceru po Rynku nie możemy również przegapić przeniesionego ze Lwowa pomnika Aleksandra Fredry, uroczych kamieniczek w cieniu majestatycznego kościoła św. Elżbiety znanych jako Jaś i Małgosia (trzymają się nawet „za rączki”), klimatycznych przejść w dawnym bloku śródrynkowym (w jednej z bram mieścił się legendarny teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego) czy wreszcie średniowiecznego pręgieża, pod którym wrocławianie zawsze umawiają się ze znajomymi. Jest też nowoczesny akcent w postaci ciekawie zaprojektowanej fontanny „Zdrój”.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Ostrów Tumski

Największe atrakcje Wrocławia - Ostrów Tumski

Historia najstarszej części Wrocławia sięga czasów Mieszka I. Jego następca utworzył tu jedno z pierwszych biskupstw na ziemiach polskich, zaś od XIV w. całość należała do władz kościelnych. Dlatego też obecnie jest to najwspanialszy zespół zabytków sakralnych na mapie miasta. A przy tym jedno z tych miejsc, w których można na chwilę odciąć się od zgiełku miasta i wszystkimi zmysłami poczuć powiew historii.

Przy średniowiecznych uliczkach oświetlonych gazowymi latarniami stoją piękne, zabytkowe budowle, jak m.in. romański kościół św. Idziego z lat 20. XIII w. (najstarsza świątynia w mieście), potężna kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja ze strzelistą wieżą czy maleńki gotycki kościółek św. Marcina. Sercem Ostrowa Tumskiego jest jednak bez wątpienia imponująca katedra św. Jana Chrzciciela – „matka kościołów śląskich” i jeden z najpiękniejszych przykładów architektury gotyckiej w naszym kraju. Koniecznie trzeba zajrzeć do pełnego historycznych skarbów wnętrza, na koniec zaś wjechać windą na wieżę, z której rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama starego Wrocławia.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Kolorowe podwórko na Nadodrzu

Największe atrakcje Wrocławia - Podwórko Roosevelta

Niegdyś szare i mdłe, przez lata uparcie przeciwstawiające się trendom „pastelozy” w krajobrazie miejskim, dziś zachwyca feerią barw w technicolorze. Mowa o najbarwniejszym miejscu Wrocławia – kamienicach otaczających Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej na Nadodrzu. Podwórko skryte wśród kamienic przy ul. Jedności Narodowej i Roosevelta zdobi 250-metrowe dzieło łączące malarstwo, rzeźbę i ceramikę. Pomysłodawcą kolorowej akcji zdobienia XIX-wiecznych kamienic był malarz i animator Mariusz Mikołajek, jednak w wykonanie projektu zaangażowali się niemal wszyscy mieszkańcy kamienic.

Na „niemuralu” – jak go określają sami twórcy – znalazły się fragmenty wyobrażeń rajskiego ogrodu z galerią fantastycznych zwierząt i roślin, surrealistyczne obrazy, wizerunki postaci historycznych i bajkowych, a  także portrety samych twórców dzieła. Dziedziniec przed budynkiem OKAP zdobią ogromnych rozmiarów rzeźby kota i psa. Ponoć barwnym fragmentem miasta zachwycił się podczas wizyty we Wrocławiu, sam Wim Wenders – światowej sławy reżyser filmowy.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Hala Stulecia

Największe atrakcje Wrocławia - Hala Stulecia

Historia architektury to nie tylko gotyk, renesans i barok – a takie miejsca jak położona w pobliżu ZOO i Parku Szczytnickiego Hala Stulecia dobitnie nam o tym przypominają. Na czym polega wyjątkowość tego gigantycznego gmachu otwartego w 1913 r. i jako jedyny obiekt w mieście wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Otóż przy budowie hali po raz pierwszy na taką skalę zastosowano konstrukcję żelbetową. Unikalność technologii, ekspresjonistyczny charakter projektu oraz iście bizantyjski rozmach – budynek ma ponad 40 m wysokości, a nakrywająca go kopuła blisko 70 m średnicy – do dziś nie mają sobie równych na świecie. W zachwycających surowym pięknem wnętrzach przemawiał pruski następca tronu, paradowali naziści i śpiewał Marino Marini. Mieściło się tu również największe w mieście kino, a całkiem niedawno zaczęto wystawiać monumentalne spektakle operowe. Jeśli zaś kogoś przytłoczy ogrom hali, równowagę znajdzie na sąsiedniej pergoli z multimedialną fontanną.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Afrykarium

Największe atrakcje Wrocławia - Afrykarium

Prawie 15 mln litrów wody, ponad 7 tys. zwierząt, 19 akwariów i basenów oraz milion odwiedzających w ciągu niewiele ponad pół roku – liczby mówią same za siebie. A otwarte pod koniec 2014 r. Afrykarium to nie tylko najpopularniejsza atrakcja słynnego wrocławskiego ZOO (a ten nie ma sobie równych w całej Polsce – kto oglądał „Z kamerą wśród zwierząt”, ten wie), ale też najchętniej odwiedzane biletowane miejsce w kraju. Co zadecydowało o takim sukcesie? Przede wszystkim nowoczesne podejście do koncepcji oceanarium oraz nietypowy pomysł zgromadzenia w takim miejscu zwierząt wyłącznie z jednego kontynentu – Afryki.

To jedyne miejsce w Polsce (i jedno z niewielu w Europie), gdzie można przejść szklanym tunelem pod pływającymi nad głową rekinami, płaszczkami i ośmiornicami, stanąć oko w oko z pociesznym manatem albo podejrzeć pod wodą zwinne pingwiny tońce. Spotkamy tu również wiele innych ciekawych stworzeń z Czarnego Lądu, jak choćby krokodyle, hipopotamy, mangusty czy najmniejsze antylopy świata – zbliżone rozmiarem do kotów dikdiki. Nie tylko najmłodsi będą oczarowani.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Jatki – Pomnik Zwierząt Rzeźnych

Największe atrakcje Wrocławia - Jatki

Poczciwa koza, pulchne prosię, dumny kogut, gęś z jajkiem, królik i ciele… i wszystkie odlane z brązu. Pomnik Zwierząt Rzeźnych przy Starych Jatkach to jedna z tych ciekawostek turystycznych Wrocławia, która wywołuje na twarzach zwiedzających zarówno serdeczny uśmiech, jak i szczere wzburzenie. Budzące emocje dzieło powstało z inicjatywy prezesa Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków dla upamiętnienia roli, jaką na przestrzeni wieków pełniły jatki – w przeszłości miejsca sprzedaży mięsa z uboju.

Od czasów średniowiecza przez całe wieki przy dzisiejszych Starych Jatkach działały zakłady rzeźnicze i sklepy garmażeryjne. Dziś, zamiast jaj czy steków, zaopatrzyć się tu można w różnorakie pamiątki z Wrocławia, w tym kolorowe akwarele, obrazki czy ceramikę. To żelazny – choć adekwatniej napisać „brązowy” – punkt wycieczki szlakiem wrocławskich osobliwości.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Mosty

Największe atrakcje Wrocławia - Mosty

Nikt nie wie dokładnie, ile ich jest. Jedni mówią o 200, inni nawet o 400. Wiadomo jednak, że Wrocław oficjalnie lokuje się na czwartym miejscu w Europie pod względem ich liczby – zaraz po Wenecji, Amsterdamie i Petersburgu. Ale trudno się dziwić, skoro przez miasto przepływa aż 6 różnych rzek, które łącznie tworzą 25 wysp. Są wśród wrocławskich przepraw prawdziwe klejnoty. Jak choćby Most Grunwaldzki (w dawnym Breslau zwany Cesarskim), czyli najwspanialszy most wiszący na ziemiach polskich. Powstał w pierwszych latach XX w., liczy sobie 112 m długości, a już po wojnie zasłynął z brawurowego wyczynu pewnego lotnika, który małym sportowym samolotem przeleciał pod jego przęsłami – ponoć chciał w ten sposób zaimponować wybrance swego serca.

Dużo więcej romantycznych konotacji budzi Most Tumski, łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piasek i nazywany powszechnie „mostem miłości” – wszystko z racji tysięcy zawieszonych na nim kłódek. Ale i historia swoje dopowiada. Podobno to właśnie tutaj odbyły się zaręczyny pierwszego króla Polski Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą. Jeśli zaś ktoś zapragnie nacieszyć oczy potęgą nowoczesności, nie może przegapić najdłuższego i najwyższego w Polsce Mostu Rędzińskiego – ponad 1700 m długości i 122 m wysokości (tyle co taras widokowy w warszawskim Pałacu Kultury) to parametry godne podziwu. Skoro o rekordach w dziedzinie mostów mowa, nie można pominąć najwyższego mostu w stolicy Dolnego Śląska. Mostek Czarownic, nazywany też Pokutnic, zawieszony jest na wysokości aż 45 metrów nad Ziemią. Co jednak ciekawsze, nie łączy on dwóch rozdartych rzeką brzegów, ale…wieże katedry św. Marii Magdaleny.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Panorama Racławicka

Największe atrakcje Wrocławia - Panorama Racławicka

W większości muzeów na świecie podziwia się wiele różnorodnych dzieł sztuki. Tutaj dzieło jest tylko jedno – ale za to jakie! Monumentalny obraz przedstawiający zwycięstwo Tadeusza Kościuszki pod Racławicami liczy sobie 114 m długości i 15 m wysokości. Niecodzienny sposób prezentacji wewnątrz specjalnie zaprojektowanej okrągłej rotundy sprawia, że widz otoczony jest płótnem ze wszystkich stron i ma wrażenie uczestnictwa w przedstawianych wydarzeniach.

Wrażenie to dodatkowo potęgują trójwymiarowe makiety, które skutecznie zacierają granicę między rzeczywistością a światem obrazu. „Panorama Racławicka” to dzieło XIX-wiecznego lwowskiego malarza Jana Styki, który do współpracy zaprosił słynnego specjalistę od scen batalistycznych Wojciecha Kossaka oraz wielu innych wybitnych twórców, jak m.in. Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer czy Ludwik Boller. Z początku obraz był wystawiany w specjalnym pawilonie we Lwowie, a gdy po wojnie trafił do Wrocławia, przez wiele lat kurzył się w muzealnym magazynie. Dopiero w 1985 trafił do charakterystycznego budynku nad Odrą, w którym eksponowany jest do dziś.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Zatoka Gondoli

Największe atrakcje Wrocławia - Zatoka Gondoli

Nie trzeba jechać aż do Włoch, żeby doświadczyć przyjemności rodem z Wenecji. Wystarczy udać się do Wrocławia, nad przystań rekreacyjno-sportową ukrytą wśród zieleni drzew przy ulicy Jana Ewangelisty Purkyniego. Zatoka Gondoli – bo tak brzmi nazwa jednego z najromantyczniejszych zaułków stolicy Dolnego Śląska – powstała już pod koniec XIX wieku. Stanowi pozostałość dawnego koryta ujściowego Oławy Miejskiej do Odry i ważny punkt na mapie turystyki wodnej.

Od czasu umocnień nadbrzeża i rozbudowy przystani w 2007 roku miejsce to, choć zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, stanowi mekkę spragnionych arkadyjskich klimatów wrocławian. W sezonie działa tu wypożyczalnia sprzętu wodnego, m.in. łódek, kajaków i łodzi motorowych, na pokładzie których eksplorować można zakamarki koryta Odry. Nie mniejszą rozkosz dostarcza spacer po okolicy – na północ od przystani położony jest Ostrów Tumski, na zachodzie – bulwar nadrzeczny i pozostałości kazamatów Bastionu Ceglarskiego. Idąc na południowy wschód, dochodzi się do Parku Juliusza Słowackiego lub gmachu Muzeum Narodowego. Nieopodal przystani znajdują się także rotunda Panoramy Racławickiej.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Ogród Japoński

Największe atrakcje Wrocławia - Ogród Japoński

Ogródków w orientalnym klimacie i karłowatych drzewek bonsai mamy w Polsce pod dostatkiem. A jednak specjalnie wydzielona część wrocławskiego Parku Szczytnickiego to miejsce unikalne nie tylko na skalę krajową, ale również europejską. Został bowiem zaprojektowany w najdrobniejszych szczegółach przez specjalistów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Stanowi żywy fragment japońskiej kultury, przeniesiony praktycznie w skali 1:1 spod ośnieżonych stoków Fudżijamy. Aż 26 zasadzonych tu gatunków roślin występuje tylko w Japonii, a kolejnych 28 w Azji Wschodniej.

Wszystkie wykorzystane w projekcie założenia przestrzenne mają swoje ukryte znaczenie (wspomnijmy choćby o podziale kaskad wodnych na „męskie” i „żeńskie”), architektura ogrodowa również wyróżnia się typowo japońskim charakterem. Historia tego niezwykłego miejsca sięga roku 1913, kiedy to znany entuzjasta kultury Orientu hrabia Fritz von Hochberg postanowił wspólnie z japońskimi architektami krajobrazu zbudować taki ogród na potrzeby wystawy światowej. Później jego dalekowschodni charakter stopniowo zanikał, aż w połowie lat 90. postanowiono powrócić do pierwotnej koncepcji. Prace trwały ponad 2 lata i w maju 1997 r. Ogród Japoński w obecnym kształcie znów został otwarty – po czym zaledwie 2 miesiące później doszczętnie zniszczyła go „powódź stulecia”. Twórcy jednak się nie poddali i dziś znów można cieszyć oczy oraz duszę japońskimi inspiracjami.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Sky Tower

Największe atrakcje Wrocławia - Sky Tower

Otwarty w 2013 r. drapacz chmur górujący nad stolicą Dolnego Śląska to najwyższy budynek w Polsce w kategorii „wysokość do dachu”. Nie każdemu się podoba, wiele osób zarzuca mu, że kompletnie nie pasuje do architektury miasta, innym zaś jego kształt kojarzy się z… zresztą domyślcie się sami. Może się jednakowoż pochwalić najwyżej położonym punktem widokowym w kraju – i nie przypadkiem kojarzy się ze słynnym londyńskim The Shard. Choć jest niższy od swego angielskiego kuzyna o blisko 100 m, widoki z przeszklonego tarasu na 49. piętrze (200 m nad ziemią!) prezentują się wcale nie mniej imponująco. Nie widać co prawda Tower Bridge czy London Eye, ale za to można w całej okazałości podziwiać Stare Miasto, zakola Odry, dziesiątki mostów, a przy sprzyjającej pogodzie nawet odległą o 100 km Śnieżkę. Tylko kryjące się w ulicznych zakamarkach krasnoludki są trochę za małe, by dostrzec je z takiej wysokości…

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Dzielnica Czterech Wyznań

Największe atrakcje Wrocławia - Dzielnica Czterech Wyznań

Istnieje we Wrocławiu miejsce, gdzie wspólnie modlą się katolicy, prawosławni i protestanci, a także wyznawcy judaizmu. To zlokalizowana pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja Dzielnica Czterech Wyznań, nazywana też Dzielnicą Czterech Świątyń. Co ciekawe, nie jest to dzielnica w urbanistycznym znaczeniu tego słowa, jednak zagęszczenie budynków architektury sakralnej na kilometr kwadratowy i panująca tu atmosfera w pełni uzasadniają oficjalnie funkcjonującą od 1995 roku nazwę.

W odległości nieprzekraczającej 300 m znajdują się tu obok siebie prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, świątynia rzymskokatolicka św. Antoniego z Padwy, kościół ewangelicki Opatrzności Bożej i synagoga pod Białym Bocianem. Od lat organizowane tu są imprezy charytatywne, spotkania edukacyjne oraz modlitwy ekumeniczne, przed dekadą zaś świątynie połączone zostały ścieżką kulturową. Warto zawitać tu zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdy w synagodze organizowane są koncerty i wystawy pod szyldem „Lato w Synagodze pod Białym Bocianem”. 

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Pasaż Niepolda

Największe atrakcje Wrocławia - Pasaż Niepolda

Niewielki, liczący sobie nie więcej niż 50 m zaułek między zabytkowymi kamienicami Starego Miasta (w bok od ul. Ruskiej) to prawdziwe wrocławskie Soho. Centrum życia nocnego, które w każdy weekend przyciąga kilka tysięcy spragnionych dobrej zabawy imprezowiczów. Puby i kluby – a jest ich tu kilkanaście – zlokalizowane są niemal „drzwi w drzwi”, dzięki czemu można zafundować sobie rasowy clubbing bez konieczności długich spacerów czy wydatków na taksówkę. Ogromną zaletą tego klubowego zagłębia jest też różnorodność ofert, jakie tu znajdziemy. Obok otoczonej lokalną legendą, urządzonej w klimacie starego mieszkania Bezsenności 2.0 mamy bowiem do dyspozycji m.in. rockowe Niebo, dyskotekowy Klub 13, pop-artowy Melanż czy odwiedzany przez słynnych DJ-ów Mundo 71. Nad ranem zaś prawdziwym zbawieniem będzie otwarty przez całą dobę Głuchy Telefon.

Odkrywaj sekrety Wrocławia i innych polskich miast nawet 70% taniej »

Komentowanie zostało wyłączone.