Przeboje lata 2018

Choć przed nami jeszcze babie lato i do rozpoczęcia kalendarzowej jesieni pozostało trochę czasu, Wakacje 2018 powoli przechodzą już do historii. To idealna okazja do przyjemnych podsumowań! Perły Bałtyku, najpopularniejsze polskie jeziora oraz korona polskich gór wg Travelist – poznaj letnie hity 2018 i zobacz, gdzie warto zaplanować wypoczynek w przyszłym roku!

Wypoczywaj w najlepszych hotelach nawet 70% taniej »

Szlagiery nad Bałtykiem, czyli na jakich plażach najczęściej rozkładano parawan

Przeboje lata 2018 - Bałtyk

Jedna z najpiękniejszych Starówek w naszej części Europy, fascynująca historia obecna niemal na każdym kroku, a do tego aż 6 miejskich kąpielisk uhonorowanych Błękitną Flagą – w tym zarówno popularne i oblegane (Stogi, Brzeźno), jak i zaciszne oazy dla amatorów bliskiego kontaktu z naturą (Sobieszewo czy Orle). Miasto Jana Heweliusza i Lecha Wałęsy znalazło się w ciągu ostatnich lat na liście 40 najgorętszych kierunków turystycznych według dziennika „The Guardian”, a w zestawieniu Travelist zajęło pierwsze miejsce wśród wakacyjnych miejscówek nad Bałtykiem.

Zaraz za Gdańskiem uplasował się Kołobrzeg. Przed wiekami potężna twierdza, w czasach PRL-u stolica piosenki żołnierskiej, dziś – dzięki poszerzonej plaży i mnogości atrakcji – synonim rodzinnego wypoczynku przy akompaniamencie morskich fal. Ci, którzy nad morską symfonię przekładają wakacyjne rytmy nadmorskiego kurortu, decydowali się w mijającym sezonie na pobyt w Mielnie.  I nic w tym dziwnego! Gdyby szukać porównań w skali całego świata, to Mielno spokojnie mogłoby być „polską Ibizą”. Zagęszczenie nocnych klubów, dyskotek i barów z muzyką jest na obszarze kurortu położonego między taflą Bałtyku a jeziorem Jamno największe na całym Wybrzeżu. Tu się bawiono w Wakacje 2018!

Odkryj wszystkie perły Bałtyku nawet 70% taniej »

Na szczycie popularności,  czyli korona polskich gór wg Travelist

Przeboje lata 2018 - góry

Choć pod względem wysokości w Koronie Polskich Gór królują Rysy, Babia Góra i Śnieżka, gdyby brać pod uwagę popularność na szczycie triumfują szlaki w Szklarskiej Porębie, Stroniu Śląskim i Zakopanem. I wcale nas to nie dziwi! Położona na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich (Karkonoszy i Gór Izerskich) Szklarska Poręba jest wprost wymarzonym  miejscem do spędzenia wypoczynku, zwłaszcza aktywnego. Jak na rowerową stolicę polski przystało, oferuje ponad 400 kilometrów tras rowerowych o różnym stopniu trudności, które przemierzają zarówno początkujący cykliści, jak i zawodowcy. Jest też znana w kręgach miłośników wspinaczki skalnej, dla których tutejsze twory geologiczne stanowią wyzwanie i nie lada gratkę.

Nie mniej atrakcji i możliwości aktywnego wypoczynku czekało w stolicy Tatr – wszak długość tatrzańskich szlaków jest większa niż odległość z Warszawy do Torunia.  Do tego  jedyny w swoim rodzaju Teatr im. Witkacego, zabytkowe wille i kościółki, liczne muzea i galerie – oferta kulturalna Zakopanego z pewnością dorównuje turystycznej. Stronie Śląskie uplasowały się na 3. miejscu, choć atrakcje okolicy z nowoczesną 6-osobową koleją linową Luxtorpeda, Jaskinią Niedźwiedzią czy Szczelińcem Wielkim na czele zasługują na pierwsze miejsce wśród atrakcji na najwyższym poziomie!

Wędruj po najpięknieszych górskich szlakach w Polsce nawet 65% taniej »

Najpopularniejsze wśród jezior, czyli w jakim słodkim akwenie szukano ochłody

Przeboje lata 2018 - jeziora

Jest ich tyle, że gdyby codziennie szukać ochłody w jednym, potrzeba by przeszło 7080 dni Wakacji. Wśród najpopularniejszych jezior minionym sezonie znalazły się zarówno te z Krainy Wielkich Jezior, jak i z Pojezierza Iławskiego i Kaszub. Gdy Europę zalała fala afrykańskich upałów, orzeźwienia poszukiwano nie tylko w najdłuższym z jezior czy największym ze śródlądowych zbiorników wodnych w Polsce, ale i w malowniczym jeziorze rynnowym Szczytno na terenie Kaszub południowych, w gminie Przechlewo.

Najdłuższe polskie jezioro – Jeziorak – rozciąga się na przestrzeni ponad 27 km, tworząc liczne zawijasy i urokliwe zatoczki. Jest tu też 10 wysp, w tym popularna Wielka Żuława. To właśnie tutaj Pan Samochodzik szukał przed laty ukrytych skarbów zrabowanych podczas wojny. Dziś jezioro idealnie nadaje się do przemierzania kajakiem, łódką, rowerem wodnym lub statkiem wycieczkowym, a bezpośrednie połączenie z Kanałem Elbląskim otwiera przed żeglarzami również liczne możliwości dalszych rejsów. Nie mniejszym zainteresowaniem wśród żeglarzy cieszyło się długie na 22 km i szeroki na 13,5 km Jezioro Śniardwy. Gdy w szczycie sezonu polskie plaże straszyły tłokiem, to właśnie tu – w miejscach,  z których nie widać drugiego brzegu, można było poczuć się jak nad morzem.

Wypoczywaj nad najpiękniejszymi jeziorami w kraju nawet 65% taniej »

Najpopularniejsze miasta, czyli gdzie wybierano się na wakacyjny city break

Przeboje lata 2018 - city break

Obok plażowania, żeglowania i górskich wędrówek w zestawieniu najczęstszych czynności o wakacyjnym charakterze znalazły się…. wypiekanie pierników, relaks w cieniu Neptuna i poszukiwanie krasnoludków. Na podium idealnych miast na wakacyjny city break stanął Toruń. Muzeum Żywego Piernika, Rynek, którego układ nie zmienił się od 700 lat, Krzywa Wieża, ruiny zamku krzyżackiego, kilka średniowiecznych spichlerzy czy ciąg murów obronnych, a do tego doskonałe pierogi i jedyne w Polsce piwo piernikowe… Skarby Torunia docenili nie tylko klubowicze Travelist, ale i komisja UNESCO oraz czytelnicy „National Geographic, uznając toruński Rynek za jedno z 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Obecność Gdańska w  zestawieniu najpopularniejszych wakacyjnych miast jest oczywista jak tłok na nadbałtyckiej plaży w lipcu. Do wizyty w sercu Trójmiasta przekonywał nie tyle syreni śpiew, co cała galeria oznaczonych błękitną flagą plaż i prawdziwe perły architektury, w tym renesansowy Ratusz z wysoką na 83 m wieżą, koronkowy Dwór Artusa, zachowany w niemal niezmienionej postaci od XVIII w. Dom Uphagena, olśniewająca barokowym przepychem Złota Kamienica czy jakby żywcem przeniesiona z Amsterdamu Zielona Brama. Naszą „miejską trójcę” zamyka zwycięzca tegorocznej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu European Best Destination 2018. I choć nie wiemy, czy za wizytą we Wrocławiu przemawiał średniowieczny Rynek z największym (i zdaniem wielu najpiękniejszym) ratuszem w Polsce czy też raczej ogród zoologiczny z przyciągającym prawdziwe tłumy Afrykarium, to jesteśmy pewni, że słynne wrocławskie krasnoludki na pewno maczały w tym palce…

Odkrywaj najlepsze miasta na city break nawet 65% taniej »

Najlepsze dla rodziny, czyli w których hotelach najczęściej rezerwowano pobyt 2+2

Przeboje lata - hotele rodzinne

Jeśli wakacyjna przygoda, to tylko z rodziną! Jak dowodzą badania i statystyki rezerwacji pokojów 2+2, wciąż najchętniej podróżujemy w familijnym gronie. Wśród rodzinnych hoteli dostępnych na stronie największą popularnością cieszyły się takie, w których zarówno dorośli, jak i mali goście poczuć się mogli jak VIP-y w krainie wakacyjnej fantazji.  Doskonałym przykładem takiego miejsca jest Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie, niekwestionowany zwycięzca w kategorii hoteli rodzinnych na Wakacje 2018. Podziwianie panoramy Karkonoszy można tu było połączyć z szaleństwem w parku wodnym, a Play Room, Game Room czy opieka nad dziećmi spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców.

Kto zaś chciał połączyć pobyt w górach z pozytywnym zawrotem głowy decydował się na wypoczynek w kompleks Czarna Góra Resort u stóp masywu Śnieżnika. Szalone przejażdżki koleją linową Luxtorpeda, slalom na kolejce grawitacyjnej Czarna Żmija to tylko część atrakcji na terenie resortu. Wymieńmy jeszcze tylko nowoczesny kompleks basenowy, letni basen, Kacik Malucha, kolorowe dmuchańce czy wakacyjne zajęcia z animatorami, a miłość młodych podróżników do Czarnej Góry Resort staje się zupełnie zrozumiała.

Miejsce na podium zajął także nadmorski Blue Marine Mielno. Choć oczywistym przebojem Wakacji nad Bałtykiem były szerokie, piaszczyste plaże czy zlokalizowane w Mielnie wesołe miasteczko, w samym budynku i jego bezpośrednim otoczeniu nie zabrakło atrakcji i udogodnień dla milusińskich. Specjalnie z myślą o nich przygotowano salę zabaw Kulkolandia i zewnętrzny plac zabaw, w szczycie sezonu realizowano programy animacyjne.

Rezerwuj pobyt w rodzinnych hotelach nawet 75% taniej »

Baseny i spa, czyli najwSPAnialsze wakacje w hotelu

Przeboje lata 2018 - baseny i SPA

Nie ważne, czy pochodzenia słowa „spa” dopatrywać się będziemy w skrócie łacińskiej maksymy, czy też raczej w nazwie belgijskiego uzdrowiska, jedno jest pewne – w spa jest wSPAaniale, a relaks w stylu wellness czy też kąpiel w nowoczesnym basenie to dla wielu niezbędny element wakacyjnej układanki. Wśród niecek basenowych, do których najchętniej skakano w Wakacje 2018 znalazły się zarówno takie u stóp Karkonoszy, jak i w scenerii Gór Izerskich i Pojezierza Iławskiego.

Niekwestionowanym liderem wodnej rekreacji został luksusowy hotel Blue Mountain Resort. Wszak pobyt w górach smakuje najlepiej, gdy delektować się nim można w towarzystwie  innych wyśmienitych atrakcji… a tych na miejscu nie brakuje. Do dyspozycji gości luksusowego resortu oddano park wodny, w których falę pozytywnych emocji zapewniały m.in. duży basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą, rodzinną zjeżdżalnią, przeciwprądem, kaskadą i armatką wodną, zewnętrzny basen dla dzieci z podgrzewaną wodą, atrakcjami i zjeżdżalnią czy duże, zewnętrzne i wewnętrzne, wanny jacuzzi czy duży basen wewnętrzny ze zjeżdżalnią rurową, leżankami do masażu powietrznego, stanowiskami do masażu podwodnego, przeciwprądami, sztuczną rzeką i gejzerami.

Amatorzy wypoczynku na 5* ochłody poszukiwali w basenie sygnowanym logo popularnej marki modowej Tiffi. I jak na luksusowy obiekt przystało, podczas wodnej rekreacji w Grand Hotel Tiffi***** pławić się można było nie tylko w krystalicznie czystej wodzie, ale i panoramicznych widokach na jezioro. Miejsce na podium zajął także kompleks luksusowych apartamentów 10 km od Karpacza – Osada Śnieżka. Gwarancję wodnego szaleństwa z panoramą Karkonoszy w tle dawał tutejszy kompleks wodny z uzdatnianym aktywnym tlenem basenem, brodzikiem dla dzieci czy 2 wannami z hydromasażem.

Poznawaj najlepsze baseny i SPA w Polsce nawet 75% taniej »