Poznaj Polskę z Travelist: Wybrzeże Środkowe, część I


Dziś zapraszamy w podróż po środkowym, najbardziej słonecznym fragmencie polskiego Wybrzeża. Wyruszymy od ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego i dotrzemy wprost do imprezowego Mielna, mijając po drodze m.in. przepełnione słowińską kulturą Kluki, słynącą z bursztynu Ustkę czy królewskie miasto Darłowo. Nie pominiemy portów rybackich, szerokich plaż pełnych białego piasku, przybrzeżnych jezior i wszystkich tych miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Wrażenia gwarantowane!

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Środkowe: na plaży

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Pas złotego piasku od Łeby po Mielno to najbardziej słoneczny odcinek polskiego Wybrzeża, na którym coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy tętniących życiem nadmorskich kurortów, jak i amatorzy dzikich plaż. Na tych pierwszych – spragnionych fal atrakcji – czeka Mielno. Letnisko z szeroką na 25 m plażą, nadmorską promenadą i 150-letnią tradycją to synonim rodzinnego wypoczynku przy akompaniamencie morskich fal… i szalonej zabawy przy dźwiękach muzycznych hitów. Zagęszczenie nocnych klubów, dyskotek i barów z muzyką jest na obszarze kurortu położonego między taflą Bałtyku a jeziorem Jamno największe na całym Wybrzeżu. W sezonie, gdy muzyka gra na full a kołowrotek atrakcji wiruje, poczuć się tu można jak na Ibizie.

Niespełna godzinę jazdy samochodem na wschód rozpoczyna się już inna nadmorska opowieść. Już sam dojazd do malutkiej wioski Dąbkowice położonej na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Bukowo może być problematyczny – dostępu broni znak „zakaz wjazdu”. Nie dotyczy on jednak mieszkańców ani wczasowiczów, którzy postanowią się tam zatrzymać. W pobliżu czeka tylko woda, piasek i trochę drzew. Do najbliższej większej miejscowości (Dąbki) trzeba iść co najmniej godzinę… W dodatku po drodze pokonać łączący morze z jeziorem Kanał Szczuczy, więc mało kto z zewnątrz się tu zapuszcza. Dzięki temu jest to bodaj jedyna plaża w Polsce, na której spokojnie można zostawić cały swój ekwipunek i pójść na obiad – bez obaw, że ktokolwiek się nim zainteresuje.

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Zupełnie inaczej niż w oddalonym Darłowie. Choć samo miasto leży parę kilometrów od brzegu, jego nadmorska część – zwana Darłówkiem – w niczym nie ustępuje innym plażowym rajom na polskim Wybrzeżu. Na pierwszy rzut oka może się kojarzyć z Ustką. Dwie plaże w jednym? Tu również plaża podzielona jest na 2 części korytem rzeki, co przekłada się na całkiem odmienne propozycje relaksu. Po zachodniej stronie królują otwarte przestrzenie i aktywny tryb życia. To tu odnajdą się amatorzy rajdów na skuterach czy najróżniejszych odmian narciarstwa wodnego. Z kolei plaża wschodnia ucieszy przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz fanów nadmorskiego chilloutu w promieniach słońca. Teren jest odgrodzony od wiatru, a dzięki obecności falochronów tworzą się tu charakterystyczne „laguny”, w których woda jest nawet o kilka stopni cieplejsza niż parę kilometrów dalej.

Ciepło, cieplej, gorąco i jadąc na wschód, trafiamy do „polskiego Dubaju”. Za sprawą kilku buldożerów, rurociągu, pogłębiarki i kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych morskiego piasku plaża w Jarosławcu szturmem wdarła się do rankingu najlepszych plaż w naszym kraju (i nie tylko)! Ogromna na 5 ha plaża to ewenement na skalę europejską. Poza nią na Starym Kontynencie jeszcze tylko sztuczna plaża w Holandii jest w stanie oprzeć się niszczącym siłom morskich fal.

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Dalej Ustka – kurort od lat rywalizujący z Łebą o miano stolicy Wybrzeża Środkowego. Tutejsza plaża, podzielona na dwie części kanałem portowym, usatysfakcjonuje każdego. Miłośnicy turystycznego gwaru, tętniących życiem knajpek i niezliczonych atrakcji dla dzieci mają do dyspozycji część wschodnią. Na zachód zaś spokojnie mogą udać się poszukiwacze spokoju i dzikich, wydmowych krajobrazów. Piasek jest tu przyjemny i delikatny, a dodatkowo… z roku na rok jest go coraz więcej. Z niego słyną zresztą polskie plaże… Władze miasta realizują bowiem ambitny program poszerzania plaży przy pomocy materiału wydobytego z dna kanału portowego. Ale piasek i zróżnicowane plaże to nie wszystko. Po sztormie miasto staje się prawdziwą mekką poszukiwaczy bursztynu, którzy w gumowych strojach, z kosiorami na ramieniu zanurzają się w spienionych wodach Bałtyku. Ponoć można tu znaleźć najbardziej dorodne okazy w okolicy! Stąd to właśnie w Ustce organizowane są mistrzostwa Polski w wypłukiwaniu „złota Bałtyku”. Impreza obowiązkowa dla poszukiwaczy morskich skarbów. 

Zaś dla poszukiwaczy ukrytych nadmorskich perełek – plaża w Lędowie otoczona od strony morza falochronem zachodnim w Ustce i ujściem rzeczki Potyni, a od strony lądu osłonięta Centralnym Poligonem Sił Powietrznych. Choć na pozór trudno dostępna i otoczona, o tłoku na kilkukilometrowym, szerokim i czystym pasie niemal białego piasku nie ma mowy. Jest za to uchodząca wprost do morza rzeczka Czarna, której końcowy bieg nadaje plaży dzikiego charakteru.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Eksplorując dzikie fragmenty Środkowego Wybrzeża, nie sposób pominąć także oddalonego zaledwie o parę minut spacerem od prawdziwego morza i ok. 10 km od Ustki Poddąbia, które z lotu ptaka przypomina niewielką wyspę w morzu zielonego lasu. O jakości tutejszej plaży – leżącej u stóp zalesionego klifu – najlepiej może świadczyć fakt, że już wiele lat temu tutejszego piasku używano do napełniania klepsydr. A jeśli dodamy, że według meteorologów to drugie najbardziej nasłonecznione miejsce w Polsce, warto dokładniej się przyjrzeć i znaleźć je na mapie.

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Środkowe: blisko natury

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Choć trudno w to uwierzyć, to nie słońce i wody Bałtyku są najsilniejszym magnesem przyciągającym turystów do środkowej części Wybrzeża. Na niewielkim obszarze między Łebą a Rowami znajdziemy jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm – naturalnie, jedną z największych naturalnych atrakcji w naszym kraju. Ku wydmom wędrują wszyscy, nawet ci mniej entuzjastycznie nastawieni do wypoczynku pośród przyrody. Wyrusza się z Rąbki, do której dotrzeć można samochodem lub na pokładzie mikrobusa czy minikolejki. Jeszcze na terenie Rąbki odwiedzić można punkt muzealny Słowińskiego Parku Narodowego z ekspozycją fotograficzną i stąd – meleksem, wypożyczonym rowerem lub pieszo – ruszyć 5-kilometrową trasą w stronę niezwykłych wydm, mijając po drodze resztki poniemieckiego poligonu doświadczalnego z wyrzutniami rakiet.

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Warto więc wdrapać się na szczyt, żeby podziwiać piękne widoki – na morze i nie tylko. Bo Słowiński Park Narodowy to dużo więcej niż wielka piaskownica. Nie uszło to uwadze komisji UNESCO, co zaowocowało włączeniem parku do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Znajdziemy tu szczątki lasu dębowo-bukowego sprzed ponad 3 tysięcy lat, ogromne jezioro Łebsko (trzecie co do wielkości po Śniardwach i Mamrach, a przy okazji najbardziej zasolone ze wszystkich polskich wód śródlądowych), liczne bagna, torfowiska, a nawet tajemniczą górę Rowokół, której ścięta sylwetka do złudzenia przypomina wulkaniczny stożek. A kto będzie miał odrobinę szczęścia, może nawet przeżyć prawdziwą burzę… piaskową czy natknąć się na owadożerną rosiczkę, która – podobnie jak inne rzadkie gatunki roślin i ptaków – zamieszkuje objęte ochroną tereny parku.

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Tym, którym spotkanie z tym oryginalnym przedstawicielem świata flory nie wyjdzie, pozostaje wizyta w ogrodach tematycznych Hortulus w Dobrzycy, ok. 13 km od Ustronia Morskiego i 18 km od Mielna. Na obszarze 5 ha możemy podziwiać aż 28 perełek ogrodniczego kunsztu, połączonych w jedną, imponującą całość. Są wśród nich ogrody zainspirowane geografią i kulturą (japoński, francuski, angielski czy śródziemnomorski), nawiązujące do twórczości słynnych postaci („ogród Gaudiego”), przenoszące zwiedzających w krainę baśni (ogród Trolli i Baby Jagi), ale też jak najbardziej użytkowe, jak ziołowy czy warzywny. Koneserów niebanalnych doznań z pewnością zainteresują „ogrody zmysłów”, w których szczególny nacisk położono na barwę, zapach, a nawet dźwięk.

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Mocniejsze wrażenia zapewni natomiast część zwana Hortulus Spectabilis, z ogromnym labiryntem i wieżą widokową. Łącznie znajdziemy tu ponad 6 tysięcy gatunków roślin, w tym liczne odmiany egzotyczne i niespotykane w naszym kraju! Wystarczy wymienić metasekwoję, cedr, kasztan jadalny albo tulipanowiec. Bujnej roślinności towarzyszą liczne sadzawki, rzeźby, fontanny, mostki i pergole, a całość urzeknie nie tylko niepoprawnych romantyków.

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Środkowe: dla rodzin z dziećmi

Poznaj Polskę – Wybrzeże ŚrodkowePlaża, morskie kąpiele i wizyta w wesołym miasteczku w sercu nadmorskiego kurortu to nie wszystko. W trakcie pobytu na Wybrzeżu Środkowym możemy wprost przebierać w pomysłach na ciekawe i niebanalne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. W końcu to tu znajduje się największa naturalna piaskownica w naszym kraju. Podziwianie ruchomych babek z piasku w rozmiarze XXXL czy zjazd jabłuszkiem wprost z piaskowej góry na terenie Słowińskiego Parku Narodowego przypadnie do gustu wszystkim łowcom adrenaliny, nie tylko tym młodocianym.

Nie można być w tej części Wybrzeża i nie zajrzeć wraz z rodziną do jednego z najładniejszych parków etnograficznych w naszym kraju – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Za malowniczymi chałupami krytymi strzechą lub gontem suszą się stogi siana i kostki torfu, a w obejściach pasą się owce, konie i kozy. O ile oryginalna słowińska zabudowa może nie wywołać emocji wśród najmłodszych odwiedzających, o tyle wizyta w warsztacie ciesielskim czy możliwość zobaczenia na własne oczy klumpów – specjalnych butów, które niegdyś zakładano koniom do chodzenia po podmokłych terenach – to atrakcje, wobec których nikt nie pozostanie obojętny.

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Spragnieni atrakcji o bardziej nadmorskim charakterze? Koniecznie udajcie się do Ustki, skąd można wypłynąć w kilkudziesięciominutowy rejs pirackim galeonem albo w dłuższy – promem na Bornholm. A jeśli pogoda nie dopisze, zawsze można skusić się na falę morskich atrakcji w Parku Wodnym Jan Darłówko. To jedyny w Europie całoroczny park wodny z wodą morską. Wśród basenów o łącznej powierzchni ponad 1500 mkw znalazł się m.in. pełnowymiarowy basen sportowy, basen rekreacyjny i brodzik dla najmłodszych, a miłośników szybkiej jazdy bez trzymanki ucieszą zjeżdżalnie, które w sumie mają ponad 230 m długości. Nie brak tu również dzikiej rzeki, kilku wanien jacuzzi i zewnętrznej niecki basenowej. 

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Jeżeli Waszym dzieciom do rąk przyrósł joystick, oderwanie pociechy od komputera graniczy z cudem a jedynym momentem, kiedy mały człowiek wychodzi zaczerpnąć świeżego powietrza, jest spacer do placówki edukacyjnej i z powrotem, warto udać się do Leonardii świata zabawek w Darłowie. W tym niesamowitym, wręcz alternatywnym parku rozrywki i edukacji znajdziecie ponad 100 gier wykonanych ręcznie z samego drewna. Proste i bardziej skomplikowane, uczą logicznego myślenia i koordynacji ruchowej. Próbowaliście kiedyś zagrać w gigantycznego drewnianego flippera czy złożyć jeden z modeli maszyn wizjonerskich wielkiego mistrza Leonarda da Vinci? Tu macie taką szansę. Prawdziwy powrót do przeszłości gwarantowany.

Poznaj Polskę – Wybrzeże Środkowe

Także i w Mielnie nie brakuje niebanalnych atrakcji dedykowanych rodzinom z dziećmi. Aby się o tym przekonać, wystarczy wyruszyć na spacer ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Leśna Pętla Przygód i Tajemnic”, wiodąca przez stare wydmy nadmorskiego lasu oraz obiekty historyczne, takie jak bunkry z II Wojny Światowej. A na deser podróżniczej eskapady w rodzinnym gronie – wizyta w piernikowym domu do góry nogami przy ul. Kościuszki. Jeśli oczywiście nie straszna Wam Baba Jaga.

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Comments are closed.