Polskie plaże bez tłoku

Podobno już nie ma dzikich plaż – wciąż jednak można znaleźć nad Bałtykiem plaże ciche, spokojne i oferujące mnóstwo przestrzeni do relaksu z dala od tłumów, budek z pamiątkami i wszechobecnego zapachu smażalni. Niektóre z nich leżą w odległości zaledwie paru minut jazdy od gwarnych kurortów. Podpowiadamy, gdzie ich szukać

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »

Piaski

Polskie plaże bez tłoku - Piaski

Dalej na wschód już się nie da – koniec plaży w Piaskach na Mierzei Wiślanej wyznaczają słupy graniczne z Obwodem Kaliningradzkim. Prowadzi tu tylko jedna droga, nie ma dużych hoteli i ośrodków wczasowych, w dodatku z dwóch stron otacza nas woda. Nic więc dziwnego, że docierają w to miejsce tylko najwytrwalsi, a reszta zatrzymuje się zwykle w oddalonej o ok. 12 km Krynicy Morskiej. Dzięki temu na czystej, spokojnej plaży nawet w sezonie można bez problemu rozłożyć ręcznik bez obaw o naruszanie prywatności sąsiadów, a miłośnicy hałaśliwych imprez raczej nie będą tu mieli czego szukać. Co innego naturyści – z racji swego szczególnego położenia Piaski to jeden z ich ulubionych zakątków nad polskim morzem.

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »

Lubiatowo

Polskie plaże bez tłoku - Lubiatowo

Dawniej były tu tereny wojskowe, później władze planowały budowę elektrowni atomowej. Jednak nie tylko dlatego położone w połowie drogi między Dębkami a Łebą Lubiatowo do dziś pozostaje na uboczu turystycznych szlaków. W pobliżu nie ma dużych miejscowości wczasowych, a w dodatku aby dostać się na plażę, trzeba pokonać blisko 3-kilometrowy odcinek drogi gruntowej. Kiedy jednak już się tam znajdziemy, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Piasek jest czysty i drobny, wolnego miejsca nawet w szczycie sezonu sporo, a w powietrzu wciąż unosi się atmosfera „kurortu dla wtajemniczonych”. Pytanie tylko – jak długo.

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »

Stilo

Polskie plaże bez tłoku - Stilo

Jeśli jadąc nad polskie morze zapragniemy odrobiny romantycznej samotności w towarzystwie jedynie wiatru, szumu fal oraz krzyku mew, nie musimy koniecznie planować wyjazdu w listopadzie. Wystarczy obrać kurs na okolice wioski Osetnik (znanej powszechnie jako Stilo), które wciąż pozostają jednym z najsłabiej zagospodarowanych zakątków na Wybrzeżu. Nie przypadkiem na tabliczce z nazwą miejscowości ktoś kiedyś dopisał sprayem „Koniec Świata”. Przekonamy się o tym na własne oczy, wspinając się na tutejszą latarnię morską – jedną z zaledwie dwóch w naszym kraju o całkowicie metalowej konstrukcji. Wokół jak okiem sięgnąć tylko sosnowy las, wydmy oraz dziewicze plaże, na których już 5 osób to tłum. Aby od latarni dotrzeć nad morze, musimy przejść ok. 1,5 km ścieżką wśród drzew i nie ma co liczyć, że po drodze natkniemy się na stragany z lodami czy ogródki piwne. Aż trudno uwierzyć, że do hałaśliwej, tętniącej życiem Łeby jest stąd nie więcej niż 15 km.

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »

Poddąbie

Polskie plaże bez tłoku - Poddąbie

Trzy sklepy, tyle samo restauracji, pizzeria, kawiarnia, poczta – i zaledwie 40 stałych mieszkańców. To właśnie Poddąbie, które z lotu ptaka przypomina niewielką wyspę w morzu zielonego lasu, oddaloną o zaledwie parę minut spacerem od prawdziwego morza (i ok. 10 km od Ustki). Pierwszy deptak wybudowano tu dopiero w 2002 r., spora część „uliczek” wciąż nie ma utwardzonej nawierzchni, a leżąca u stóp zalesionego klifu plaża przypadnie do gustu wszystkim, którzy nad morzem pragną patrzeć głównie na piasek i wodę, a nie kolorowy tłum współplażowiczów. O jej jakości najlepiej może świadczyć fakt, że już wiele lat temu tutejszego piasku używano do napełniania klepsydr. A jeśli dodamy, że według meteorologów to drugie najbardziej nasłonecznione miejsce w Polsce, warto dokładniej się przyjrzeć i znaleźć je na mapie.

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »

Dąbkowice

Polskie plaże bez tłoku - Dąbkowice

Już sam dojazd do tej malutkiej wioski położonej na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Bukowo może być problematyczny… Dostępu broni mianowicie znak „zakaz wjazdu”. Nie dotyczy on jednak mieszkańców ani wczasowiczów, którzy postanowią się tam zatrzymać. Dużego wyboru nie ma. Oficjalna liczba stałych mieszkańców wynosi bowiem… 4 osoby! W pobliżu czeka tylko woda, piasek i trochę drzew, a do najbliższej większej miejscowości (Dąbki) trzeba iść co najmniej godzinę, a w dodatku po drodze pokonać łączący morze z jeziorem Kanał Szczuczy, więc mało kto z zewnątrz się tu zapuszcza. Dzięki temu jest to bodaj jedyna plaża w Polsce, na której spokojnie można zostawić cały swój ekwipunek i pójść na obiad, bez obaw, że ktokolwiek się nim zainteresuje.

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »

Chłopy

Polskie plaże bez tłoku - Chłopy

Nie można tu budować piętrowych hoteli i wielkich kompleksów wypoczynkowych – nie zgadza się na to konserwator zabytków. Tradycyjny układ zabudowy z wieloma chałupami pamiętającymi jeszcze XIX wiek w całości został objęty ochroną. Dzięki temu położone ok. 5 km od gwarnego Mielna Chłopy wciąż mogą cieszyć się spokojną, niespieszną atmosferą dawnej rybackiej wioski. Ale oprócz zabytkowej architektury mają do zaoferowania również szeroką, piaszczystą plażę. Zapewni ona chwilę wytchnienia dla wszystkich zmęczonych tłokiem, hałasem i zalewem wakacyjnej tandety. Warto pamiętać, że Chłopy to prawdziwa mekka poszukiwaczy bursztynu. Na tutejszej plaży znaleziono ponoć okaz o wadze blisko 1 kg.

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »

Pustkowo

Polskie plaże bez tłoku - Pustkowo

Tutaj już nazwa mówi sama za siebie – ta niewielka, licząca poza sezonem zaledwie 125 mieszkańców nadmorska wioska to bodaj najspokojniejszy zakątek „polskiego Costa del Sol” między Pogorzelicą a Pobierowem. Mieści się nie więcej niż kilkanaście minut spacerem od Trzęsacza i pół godziny od Rewala, jednak tutejsza plaża wciąż jest znacznie mniej zatłoczona niż w tych popularnych kurortach. I doskonale nadaje się na wypoczynek w rodzinnym gronie. A w ramach ciekawostki warto dodać, że Pustkowo słynie również ze swych powiązań z Tatrami – a ściślej z Giewontem. Można tu bowiem na stromym klifie schodzącym do Bałtyku oglądać dokładną replikę żelaznego krzyża ze słynnej góry.

Wakacje tuż przy plaży nawet 70% taniej – sprawdź! »