Polanica-Zdrój to jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Lecznicze wody mineralne, liczne szlaki turystyczne i otoczenie gór sprawiają, że to idealne miejsce na prozdrowotny wypoczynek, połączony z wypadem w góry. Sprawdź, co na Ciebie czeka w tym niesamowitym miasteczku.

Polanica-Zdrój – atrakcje

Polanica-Zdrój – położenie na mapie Polski

Polanica-Zdrój znajduje się w południowej części województwa dolnośląskiego, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Mieści się w sąsiedztwie Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej, co sprawia, że jest to wyjątkowo interesujące miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Nieopodal znajduje się też Piekielna Góra, będąca jedną z atrakcji w Polanicy-Zdroju. 

Krótka historia uzdrowiska Polanica-Zdrój

Historia uzdrowiska zaczyna się już w XIV wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o miejscowości. W 1557 roku odkryto na jej terenie wody mineralne. Jednak dopiero w XIX wieku Polanica zaczęła funkcjonować jako uzdrowisko, kiedy to kolejni właściciele zbudowali dom i malowniczy park zdrojowy, pijalnię wód mineralnych oraz teatr. Dzisiaj miejscowość jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez kuracjuszy uzdrowisk w Polsce. A oto największe atrakcje, jakie znajdziecie w Polanicy-Zdroju.

1. Park Zdrojowy – najciekawsza atrakcja turystyczna Polanicy-Zdroju

Park Zdrojowy jest centralnym punktem na mapie Polanicy. To prawdziwe serce miejscowości, które nadaje jej uzdrowiskowego klimatu. Nie ma tu bowiem rynku, a całe życie toczy się właśnie wokół parku. Na powierzchni 13 ha znajdziecie okazałe rododendrony i magnolie, które najlepiej prezentują się wiosną i latem. Oprócz tego, zwiedzając park, możemy się co i rusz natknąć na figury, rzeźby czy fontanny, których jest w parku aż 17. Najpopularniejsza to Kolorowa Fontanna, która tryska na wysokość 12 metrów. Od maja do października odbywają się tu specjalne świetlne pokazy.

Park Zdrojowy – najciekawsza atrakcja turystyczna Polanicy-Zdroju

Park jest podzielony na kilka części: Park Centralny, Park Leśny, Park Szachowy z wielką szachownicą oraz Park Józefa. Przy wyjściu możemy spotkać rzeźbę niedźwiedzia polarnego.

2. Pijalnia Wód „Wielka Pieniawa” – kolejne ciekawe miejsce w Polanicy-Zdroju

Jednym z żelaznych punktów i najważniejszych atrakcji w Polanicy-Zdroju, jest Pijalnia Wód. Jak sama nazwa wskazuje, można tu skosztować mineralnych wód leczniczych, spośród których najpopularniejszą jest “Wielka Pieniawa”. Woda ta, wydobywana z głębokości 34 metrów, jest niezwykle bogata w takie mikroelementy jak magnez, wapń czy żelazo.

2. Pijalnia Wód „Wielka Pieniawa” – kolejne ciekawe miejsce w Polanicy-Zdroju

Oprócz Wielkiej Pieniawy warto spróbować słynnej Staropolanki, zwanej dawniej Pieniawą Józefa. W sklepiku z pamiątkami można nabyć specjalne naczynie zwane „pijałką”, z którego można sączyć lecznicze wody.

3. Sanatorium „Wielka Pieniawa” – najważniejsza atrakcja Polanicy-Zdroju dla kuracjuszy

Tym, co z pewnością warto zobaczyć w Polanicy-Zdroju, jest tutejsze sanatorium. To prawdziwa perła architektoniczna, która przy okazji oferuje szeroki wachlarz zabiegów leczniczych. Sanatorium, podobnie jak Pijalnia Wód, funkcjonuje już od ponad 100 lat.

3. Sanatorium „Wielka Pieniawa” – najważniejsza atrakcja Polanicy-Zdroju dla kuracjuszy

To luksusowy obiekt w klasycystycznym stylu, który oferuje noclegi w komfortowych pokojach, a także dostęp do Zakładu Przyrodoleczniczego. Turyści mogą skorzystać z centrum rekreacyjnego “Słoneczne Termy Wielka Pieniawa” z dwoma basenami, fit centrum oraz strefą saun, a także z zabiegów leczniczych i SPA. 

4. Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej – sztuka na wyciągnięcie ręki

Teatr Zdrojowy powstał w 1925 roku. Zgodnie z zamysłem, miał być doskonałym dopełnieniem eleganckiego uzdrowiska, wraz z luksusowym sanatorium i pijalnią wód. Odbywały się tu przedstawienia teatralne i koncerty. Dzisiaj w Teatrze Zdrojowym znajduje się Centrum Kultury i Promocji.

4. Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej – sztuka na wyciągnięcie ręki

Obiekt tętni życiem i oferuje wiele atrakcji związanych ze sztuką – odbywają się tu cykliczne imprezy, festiwale filmowe czy też koncerty muzyki organowej. To z pewnością idealne miejsce dla osób, które lubią urozmaicić swój urlop wydarzeniami kulturalnymi.

5. Spacer deptakiem wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej

5. Spacer deptakiem wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej

Deptak wiodący ulicą Zdrojową, wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej, to miejsce, które warto odwiedzić, jeśli poszukujecie pamiątek, chcecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy zabytkowym kościele Wniebowzięcia NMP czy też napić się kawy w jednej z lokalnych kawiarenek.

6. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – zatrzymaj się w zabytkowej świątyni

To najstarszy kościół w Polanicy-Zdroju, którego historia sięga aż 1650 roku. To właśnie wtedy jezuici wybudowali tu kaplicę, która z czasem przerodziła się w majestatyczną świątynię w stylu neobarokowym.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – zatrzymaj się w zabytkowej świątyni

Jeśli lubicie muzykę organową, koniecznie latem wybierzcie się do tego kościoła – od maja do września odbywają się koncerty muzyki kameralnej i organowej. 

7. Etnograficzne Muzeum Misyjne Ojców Sercanów Białych – czy warto zobaczyć?

7. Etnograficzne Muzeum Misyjne Ojców Sercanów Białych – czy warto zobaczyć?

Muzeum Misyjne Ojców Sercanów to wyjątkowe miejsce na mapie Polanicy-Zdroju. W klasztorze Ojców Sercanów zgromadzono obszerne zbiory regionalnego rękodzieła z najdalszych zakątków świata, m.in. Republiki Konga, Tahiti, Wyspy Wielkanocnej, Polinezji Francuskiej czy też Peru. 

8. Basen Polanica Resort & Spa – atrakcja dla dzieci i dorosłych

Masz ochotę na chwilę odpoczynku w SPA? A może na wodne harce na basenie? Wybierz się z całą rodziną do parku wodnego w Hotelu Polanica Resort & SPA. Park podzielony jest na 3 strefy: tory pływackie, strefę rekreacyjną oraz brodzik dla dzieci.

. Basen Polanica Resort & Spa – atrakcja dla dzieci i dorosłych

Szczególnie najmłodszym gościom spodobają się zjeżdżalnie wodne i inne atrakcje. Do dyspozycji odwiedzających jest też strefa saun, oraz SPA z szeroką ofertą masaży i zabiegów. 

9. Letni tor saneczkowy w Polanicy-Zdroju – świetna zabawa dla całej rodziny

Tu, żeby poszaleć na sankach, nie trzeba czekać, aż spadnie śnieg! Letni tor saneczkowy Góralka to 450 metrów czystej radości. Można się tu rozpędzić nawet do 40 km/h.

9. Letni tor saneczkowy w Polanicy-Zdroju – świetna zabawa dla całej rodziny

Oprócz szaleństw na sankach można rozgościć się w pobliskiej restauracji Góralka, a dla najmłodszych przygotowano salę zabaw z piłeczkami i plac zabaw dla dzieci.

10. Górskie szlaki w Parku Narodowym Gór Stołowych – propozycja dla aktywnych 

Góry Stołowe to jedno z najciekawszych pasm górskich w kraju. Niesamowite formacje skalne, piękne szlaki piesze i rowerowe – to wszystko sprawi, że się zakochasz w tym miejscu!

Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych

To jeden z najprzyjemniejszych szlaków w okolicy. Niezbyt wymagający, a przy tym olśniewający widokami rodem z pocztówek. Droga na Szczeliniec Wielki wiedzie przez Schronisko na Szczelińcu oraz tajemniczy Skalny Labirynt, który jest obowiązkowym punktem podczas wypadu w Góry Stołowe.

Błędne Skały

Błędne Skały, zwane też Skalnym labiryntem to prawdziwa perełka, jeśli chodzi o górskie wycieczki – nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. W końcu nie bez powodu twórcy “Opowieści z Narni” wybrali właśnie to miejsce na kręcenie zdjęć. Na szlaku znajdziesz mnóstwo skalnych formacji – niektóre z nich mają nawet swoją nazwę!

Skalne Grzyby

Jak na grzybobranie, to tylko w Góry Stołowe! Ale nie mówimy tu o jadalnych grzybach, tylko o specjalnych formacjach skalnych, ukrytych w lesie, w południowo-wschodniej części Gór Stołowych. Wystarczy dojechać do miejscowości Batorówek i zostawić tam samochód. Stąd już tylko kilka kroków do leśnej drogi, prowadzącej do skalnych grzybów. Skały o fantazyjnych kształtach zachwycą każdego, a w szczególności dzieci, które uwielbiają zgadywać, do czego podobna jest skała.

Atrakcje w okolicy Polanicy-Zdroju

Będąc w okolicy Polanicy-Zdrój, warto odwiedzić tutejsze zabytki. Jest ich naprawdę sporo – wybraliśmy dla Was trzy najciekawsze.

Duszniki-Zdrój – Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach dysponuje jedynym w Polsce młynem papierniczym, który powstał przed 1562 rokiem. Jednak próżno szukać tu nudnych eksponatów. Odbywają się tu regularnie warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których można samodzielnie wytworzyć papier metodami, znanymi od czasów średniowiecza. Poza tym zobaczysz, jak powstaje papier, a co roku w lipcu odbywa się tu Święto Papieru.

Wambierzyce – ruchoma szopka 

Jeśli wybierasz się do Polanicy w okresie okołoświątecznym, polecamy odwiedzić ruchomą szopkę w Wambierzycach. Ta misternie wykonana atrakcja, zrodziła się spod dłuta rodziny Wittigów w XIX wieku. Szopka przedstawia kilka scen: narodziny Jezuska, rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia Wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla oraz zabawa ludowa. Szopkę można oglądać w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej.

Kłodzko – Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Twierdza Kłodzka

Ciekawym miejscem w okolicy Polanicy jest też Kłodzko. To właśnie tutaj mieści się Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie można zobaczyć m.in. wystawę szkła kłodzkiego z połowy XX wieku oraz wystawę współczesnego wzornictwa ceramiki bolesławieckiej. 

Nieopodal znajduje się również Twierdza Kłodzko, która liczy już ponad 1000 lat. Dla zwiedzających otwarte są fortyfikacje oraz podziemia, gdzie organizowane są nocne zwiedzania z przewodnikiem.

Nocleg w Polanicy-Zdroju – lista polecanych hoteli

Polanica-Zdrój, jako popularny wśród turystów kurort, posiada rozbudowaną bazę hotelową. Wśród najpopularniejszych hoteli znajduje się Medical Sensus – stylowy kompleks z restauracją i spa, położony w sąsiedztwie Parku Zdrojowego i Zieleniec Ski Areny. Warto zatrzymać się również w kultowym hotelu Bukowy Park Hotel Medical SPA ****– w samym centrum Polanicy, z kompleksem SPA & Wellness i restauracją. Inną, równie ciekawą propozycją, jest Villa Polanica – elegancki obiekt usytuowany w zabytkowej rezydencji w otoczeniu Parku Zdrojowego. Wszystkie propozycje pobytów znajdziesz na stronie Travelist.pl. 

Najlepsze restauracje w Polanicy-Zdroju

Nieodzownym elementem podróży i odkrywania nowych regionów jest kuchnia. W Polanicy-Zdrój nie brakuje restauracji, które serwują lokalne dania. Wśród nich jest popularna tawerna Złota Rybka tuż przy Bystrzycy Dusznickiej. Można tu zjeść, jak sama nazwa wskazuje, różne wariacje rybnych potraw, ale też spróbować sudeckiego burgera. Polską kuchnię serwuje też kameralna restauracja Złoty Jeleń. Ci, którzy lubują się w kuchni włoskiej, powinni wstąpić do najlepszej włoskiej restauracji w mieście, czyli La Nonna. Palce lizać!