Chociaż powodów, by zapaść się pod ziemię może być wiele, my prezentujemy tylko te, w których zapadaniu się głębiej towarzyszy wzrost poziomu doświadczanych emocji. Podziemne labirynty, magiczne kopalnie, oryginalne sztolnie, spektakularne jaskinie czy owiane tajemnicą bunkry – prezentujemy 5 niezwykłych atrakcji, które skrywają głęboko polskie podziemia
TOP 5 atrakcji pod ziemią w Polsce
- Kopalnia soli w Wieliczce
- Kopalnia złota Złoty Stok
- Kopalnia Guido w Zabrzu
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
- Chełmska kopalnia kredy
Materiały promocyjne: www.kopalnia.pl
Jeśli pragniecie zobaczyć jeden z siedmiu cudów Polski, zachwycić się labiryntem solnych korytarzy czy też zrelaksować w solankowej tężni, wybierzcie się do Wieliczki. Znajduje się tu słynna na cały świat kopalnia soli, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To prawdziwy rarytas dla wielbicieli górnictwa. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. W końcu nie bez powodu co roku kopalnię odwiedza ponad milion turystów, z czego połowa to obcokrajowcy! Oto podziemia mieszczące się w każdym planie zwiedzania zagranicznego turysty.
Materiały promocyjne: www.kopalnia.pl
Zwiedzający mają do wyboru kilka opcji. Trasa turystyczna wiedzie przez wykute w soli przepiękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie oraz unikalne solne rzeźby. To ponad 3 km krętych korytarzy i 800 schodów do przejścia. Wrażenia niesamowite! Kolejną możliwością jest trasa górnicza dla głodnych wrażeń turystów. Przygoda zaczyna się od zjazdu w podziemia najstarszym w Wieliczce szybem górniczym Regis. Zwiedzający na wejściu otrzymują górniczy ekwipunek, dzięki czemu mogą się poczuć jak prawdziwi górnicy! Podczas ekspedycji każdy będzie mógł spróbować swoich sił podczas wykonywania zadań takich, jak mierzenie poziomu stężenia metanu, wyszukiwanie i transportowanie soli czy też wyznaczanie drogi. Kopalnia w Wieliczce to również cel tysięcy pielgrzymów z całego kraju – odkąd w 2010 roku ks. kard. Stanisław Dziwisz pobłogosławił Podziemny Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”, ściągają tu tłumy wierzących, którzy pragną pomodlić się w Kaplicy św. Kingi.
Odkrywaj wszystkie ukryte skarby na południu Polski
Materiały promocyjne: www.kopalniazlota.pl
To, czy nie wszystko złoto, co się świeci, dobrze sprawdzić w kopalni złota. Najlepiej w tej najsłynniejszej w Polsce, będącej częścią Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku na Śląsku. Ekspozycja map i narzędzi z okresu od XVIII do XX wieku, skarbiec z 1066 złotymi sztabkami złota czy spływ 15-osobową łódką o nazwie „Titanic” i przejażdżka pomarańczowym pociągiem „Gacek” to tylko część atrakcji, które czekają na zwiedzających. Na korytarzach Podziemnej Trasy Turystycznej spotkać możecie ducha dobrej Gertrudy, wskazującego zagubionym drogę do wyjścia, a także gnoma Szarego – legendarnego strażnika złota, który osobom o czystej duszy zapewnić może spełnienie marzeń.
Materiały promocyjne: www.kopalniazlota.pl
Drugim, obok złota, naturalnym skarbem złotostockiej kopalni jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Znajduje się on w Sztolni Czarnej, w której ponoć ukryta jest także bursztynowa komnata z najcenniejszymi skarbami III Rzeszy. Podstawowy program zwiedzania wieńczy wizyta w Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Chociaż spragnieni dalszych atrakcji zdecydować się mogą jeszcze na indywidualną penetrację sztolni Książęcej, zaczerpnięcie wody ze źródełka miłości przy sztolni Błotnej czy udział w płukaniu złota i wybijaniu monet.
Zaplanuj wizytę na Śląsku już teraz
Materiały promocyjne: www.kopalniaguido.pl
Zjazd w podziemia autentyczną klatką szybową w oryginalnym uniformie i kasku XIX-wiecznego górnika, przejażdżka jedyną w Europie podwieszaną kolejką górniczą czy może degustacja regionalnego piwa w pubie zlokalizowanym 320 metrów pod ziemią? Podczas zwiedzania zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido poziom atrakcji wzrasta wprost proporcjonalnie do schodzenia w głąb ziemi. Nic w tym dziwnego, założona przez hrabiego Guido Hencel von Donnersmarcka kopalnia to obecnie unikat na skalę światową w kategorii zabytków techniki górniczej udostępnionych turystom.
Materiały promocyjne: www.kopalniaguido.pl
Na odwiedzających ten podziemny skansen na terenie Śląska czekają 3 podziemne trasy, znajdujące się kolejno na głębokości 170, 320 i 355 metrów pod powierzchnią. Wykuty w litej skale przekop to oryginalne wrota prowadzące do nie mniej oryginalnej ekspozycji na poziomie 170, nazywanym też poziomem św. Barbary. Zwiedzeniu zachowanych stajni końskich i ekspozycji prezentującej tradycję i kulturę górniczą towarzyszą ekscytujące projekcje multimedialne, m.in. strugi wody wdzierającej się do chodnika górniczego czy huk wybuchających materiałów strzałowych. Aby poczuć się jak XIX-wieczny górnik, warto przyodziać uniform, założyć hełm, chwycić latarkę do ręki i zejść na poziom 320. Podczas przeprawy przez system korytarzy o łącznej długości ponad 2 km można nie tylko dowiedzieć się, jak działają kombajny węglowo-bębnowe i chodnikowe, ale i przejechać się podwieszaną kolejką górniczą. Na głębokości ok. 355 m rozpoczyna swój bieg tzw. trasa ekstremalna... Ekstremalnych doznań dostarcza tu przeprawa przez zachowaną ścianę węglową o długości 110 m i nachyleniu 10 stopni.
Sprawdź dostępne hotele na Śląsku i w okolicach
Materiały promocyjne: www.kopalniasrebra.pl
O tym, że pod ziemią można nie tylko wydobywać, przebywać czy podziwiać, ale i pływać przekonacie się podczas wizyty w Sztolni Czarnego Pstrąga zlokalizowanej w sercu Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. To tu, na głębokości 30 metrów, w podszybiu szybu „Ewa” znajduje się przystań dla łodzi, na pokładach których pokonuje się aż 600-metrowy odcinek XIX-wiecznej sztolni Fryderyk. Aż trudno uwierzyć, co kryją podziemia?
Materiały promocyjne: www.kopalniasrebra.pl
Przewodnik – podobnie jak mityczny Charon przez rzekę Styks – przewiezie Was przez najdłuższy w Polsce przepływ podziemny, snując przy tym górnicze opowieści. Migotliwe światło lamp karbidowych odsłania nie tylko oryginalne ociosy skał dolomitowych, ale i pogrążone we śnie nietoperze. Przy odrobinie szczęścia (i dużej spostrzegawczości) dostrzec można sylwetkę pluskającego w głębokim na maks. 2,5 m korytarzu wodnym pstrąga – w tym świetle zdaje się być czarny, stąd oryginalna nazwa chodnika sztolniowego.
Sprawdź dostępne hotele w górach
Materiały promocyjne: www.podziemiakredowe.com.pl
Krucha, kolorowa, przywodząca na myśl dziecięcą grę w klasy lub zadanie z matematyki rozwiązywane przy szkolnej tablicy – czym kreda jest, każdy wie. Nie każdy jednak wie, że na kredzie Chełm stoi. A konkretnie są to dziurawe jak sito lub szwajcarski ser podziemia kredowe. Zlokalizowana pod centralną częścią starej części Chełma, na terenach dawnych murów obronnych miasta, kopalnia jest jedyną w Europie kopalnią kredy piszącej. Ale walor wyjątkowości dodaje jej również fakt, że nigdy nie pracował w niej górnik z prawdziwego zdarzenia. Górnikami-amatorami byli niemal wszyscy mieszkańcy miasta, którzy od XIII wieku wydłubywał tę kruchą skałę – w nadziei na korzystną sprzedaż wędrownym kupcom – z własnej piwnicy!
Materiały promocyjne: www.podziemiakredowe.com.pl
Dziś ten biały, długi na kilkadziesiąt kilometrów labirynt rozciąga się pod całą chełmską Starówką, ale udostępniona jest tylko 2-kilometrowa trasa turystyczna. W trakcie zwiedzania, w kasku na głowie i z lampą w ręku, zobaczycie bogate ekspozycje archeologiczne i górnicze, a także nietoperze i pająki ptaszniki… z plastiku. Nad bezpieczeństwem czuwa przewodnik oraz legendarny dobry duch Bieluch.