Czego boją się diabły? Co działo się podczas sabatów czarownic na Łysej Górze? Kim są cyklopi i tajemniczy pielgrzym? I jak to jest… fruwać na miotle? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w nowo otwartym Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra w Nowej Słupi. 

Choć nie są może najwyższe, pod względem liczby legend, podań i tajemniczych zakątków Góry Świętokrzyskie przebijają Tatry, Pieniny i Beskidy razem wzięte. Najlepiej przypominać je sobie po kolei, odwiedzając Park Legend w Nowej Słupi. Ta najnowsza i nowoczesna atrakcja turystyczna w Górach Świętokrzyskich dostępna jest dla turystów od 1 sierpnia br., a jej oficjalne, uroczyste i pełne towarzyszących atrakcji otwarcie zaplanowano na połowę września 2023 roku. 

Wybudowany w miejscu dawnego amfiteatru na ponad dwuhektarowej działce park nawiązuje architektonicznie do świętokrzyskich pasiaków. Jego bryła skrywa interaktywną wystawę prezentująca lokalne legendy (jest ich aż 13) i historię regionu, a także gry, kino 3D, amfiteatr, restaurację i… symulator lotu na miotle, na której dostać się można wprost na sabat czarownic.



Po odkryciu wszystkich świętokrzyskich sekretów i wyjściu z niezwykłego interaktywnego muzeum (zwiedzanie trwa ok. 50 min), warto zderzyć świat wirtualny z realnym i wyruszyć w wyprawę trasą prowadzącą z Nowej Słupi przez Święty Krzyż na Łysicę i dalej do Świętej Katarzyny. Po drodze mija się kamienny posąg pielgrzyma, który co roku posuwa się do przodu o jedno ziarnko piasku, prastare miejsce kultu Słowian, którzy oddawali tu cześć bożkom zwanym Lelum i Polelum, imponujący klasztor na Świętym Krzyżu, a także skalne rumowiska, na których ponoć spotykały się okoliczne wiedźmy.