Jest szansa na tańsze wakacje. Wszystko wskazuje na to, że rząd planuje nową wersję BONU turystycznego. Miałby on obowiązywać tylko w wakacje, a skorzystają z niego rodziny, które na 1 miesiąc zdecydują się zrezygnować ze świadczeń Rodzina 500+. Wartość BONU miałaby być wyższa niż 500 zł. Choć oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły, jest nadzieja na… rodzinę w podróży – i 500 zł w portfelu.  

Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk potwierdza negocjacje z Ministerstwem Finansów w sprawie wprowadzenia nowej wersji bonu turystycznego. Choć, jak podkreślił minister w programie „7 pytań o 7.07” w radiu RMF, żadne decyzje w sprawie ewentualnego wprowadzenia BONU turystycznego jeszcze nie zapadły, są plany i konkretne pomysły. 

Formuła nowego BONU ma być inna niż przy pierwszej edycji i działać tylko w wakacje. Jeśli program wejdzie w życie, rodzice, którzy zdecydują się zrezygnować ze świadczeń programu Rodzina 500+ na jeden miesiąc, będą mogli skorzystać z nowego bonu turystycznego, którego wartość ma być wyższa niż 500 zł. Minister podkreśla, że nowa edycja nie będzie realizowana w takiej skali jak poprzednio i ma służyć wsparciu branży turystycznej, która wciąż odczuwa skutki pandemii. 

Dwa lata covidowych obostrzeń, wojna w Ukrainie, inflacja oraz znaczne podwyżki cen prądu i ogrzewania to cios nie tylko dla całej dla branży turystycznej, ale i przysłowiowego Kowalskiego i jego bliskich. Według danych ZUS TYLKO w zeszłoroczne wakacji rodzice aktywowali 3,7 miliona bonów 500+ dla 6,2 miliona dzieci! Ostateczna decyzja w sprawie BONU to coś, na co więc wszyscy niecierpliwie czekamy. 

Przypominajka: czym był, komu przysługiwał i na co można było wykorzystać BON 500+? 

BON Turystyczny stanowił  rządowy program wsparcia dla wszystkich rodzin z dziećmi na wypoczynek w Polsce. Jego wartość wynosiła 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowe 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługiwał on wszystkim rodzicom wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 18 lat, bez względu na wysokość zarobków. Dotyczy to również rodziców pracujących za granicą. Program obejmował także dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 r. Aby aktywować BON 500+ na wakacje, należało zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500+. Następnie należało  potwierdzić w systemie poprawność danych lub je zaktualizować. 

BON wykorzystać można było na usługi turystyczne w całości realizowane w kraju, takie jak m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, kolonie oraz obozy harcerskie, sportowe i rekreacyjne.  Data końca wykorzystania bonów była kilkakrotnie przenoszona. Ostatecznie termin na pobranie BONU Turystycznego wygasł 31 marca 2023.