Choć czwarta fala pandemii nie odpuszcza i w dniu dzisiejszym wchodzą w życie zaostrzone restrykcje sanitarne, wciąż możemy podróżować. Hotele a także hotelowe restauracje, baseny oraz centra SPA & wellness pozostaną otwarte, jednak zmienia się m.in. dopuszczalny limit gości. Jakie obostrzenia obowiązują od 15 grudnia?

Nowe restrykcje od 15 grudnia 2021

  • 30% obłożenia w hotelach, barach, restauracjach, kinach, teatrach, kościołach i obiektach sportowych
  • Zamknięte dyskoteki i kluby
  • Obowiązkowe testy dla podróżujących do kraju spoza strefy Schengen
  • Limit do 75% osób w środkach transportu publicznego
  • Obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na COVID-19 
  • Nauka zdalna w szkołach w okresie 20.12 – 9.01

Bez wątpienia najważniejszą zmianą, która dotknie podróżujących po 15 grudnia, jest obniżenie maksymalnego obłożenia w hotelach z 50% do 30% wszystkich dostępnych miejsc. Taki sam limit dotyczy restauracji, barów, basenów oraz innych obiektów sportowych – również tych hotelowych.

Warto jednak podkreślić, że ograniczenia te obowiązują wyłącznie w przypadku osób niezaszczepionych. Zwiększenie limitów jest możliwe pod warunkiem okazania “paszportu covidowego”. Oznacza to, że jeśli tylko posiadamy taki dokument, warto mieć go przy sobie podczas podróży, gdyż hotel może nas o niego poprosić.

Jednocześnie choć restauracje i bary mogą działać, dyskoteki, kluby oraz wszelkie obiekty udostępniające miejsce do tańczenia od 15 grudnia muszą pozostać zamknięte. Wyjątkiem jest jedynie noc sylwestrowa, kiedy dozwolone będą imprezy do maks. 100 osób – z wyłączeniem osób zaszczepionych.

To jednak nie koniec zmian, które dotyczą bezpośrednio podróżowania. Zostają bowiem wprowadzone nowe limity osób w pociągach i autobusach. A jeśli mamy w planach wyjazd za granicę, musimy pamiętać, że odtąd każda osoba powracająca do kraju spoza strefy Schengen – a więc również np. z Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Czarnogóry – musi obowiązkowo wykonać test na maks. 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Dotyczy to również osób w pełni zaszczepionych.

Zobacz aktualne promocje na Travelist.pl