Sezon narciarski w pełni. Podpowiadamy, które z polskich stoków wybrać, by białemu szaleństwu nie towarzyszyły szalone wydatki. Przed Wami ranking najtańszych stacji narciarskich w naszym kraju, uwzględniający długość tras, dostępne atrakcje oraz ceny skipassów. Oto rozwiązanie na tanie szusowanie w obecnym sezonie narciarskim!

Sposoby i miejsca na tanie szusowanie

19 stacji z karnetem Tatry Super Ski

Zaczniemy z przytupem i optymizmem, i nie od jednej stacji – ale od niemal 20. Nie od dziś wiadomo, że w kupie siła – a w kupie 19 stacji to już super moc i SUPER cena za km szusowania. Karnet dla narciarzy i snowboardzistów z polskiego Podtatrza to w tym momencie największy regionalny produkt tego typu w Polsce, a także jeden z największych w Europie. Wystarczy zakupić skipass on-line lub w jednej z 19 stacji, by oddać się superzabawie w śniegu na stokach m.in. Bani Ski & Fun, Kaniówki i Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej, Polany Szymoszkowej i Harendy w Zakopanem czy Bachledova Ski na Słowacji. Tatry Super Ski to aż 95 tras o łącznej długości ponad 60 km,  86 różnego rodzaju kolei i wyciągów o łącznej przepustowowści  95 tys. osób na godzinę, 3 snowparki dla amatorów śnieżnego freestyle’u i skibus zapewniający łatwe przemieszczanie się z pomiędzy ośrodkami narciarskimi. Dzięki nowym inwestycjom możemy bez odpinania nart zaliczyć wszystkie trasy wchodzące w skład 2 głównych ośrodków w Białce Tatrzańskiej, czyli Kotelnicy i Kaniówki. A wszystko to w niezwykle atrakcyjnej cenie – 2,30 zł za km szusowania po białym puchu.    

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 140 zł
Długość tras: 60 km
Cena za km: ok. 2,30 zł

Jedź na narty w Tatry

14 stacji z Wiślańskim Skipassem

Nowoczesna skocznia im. Adama Małysza w rodzinnym mieście najsłynniejszego z polskich skoczków to nie jedyny argument przemawiający za zimową wizytą w Beskidzie Śląskim. Na liście mocnych stron znalazły się także korzystne warunki atmosferyczne, wyjątkowo przejrzyste powietrze, odpowiednia narciarska infrastruktura, tj. dodatkowe naśnieżanie i przygotowanie tras, oraz Wiślański Skipass działający w aż 14 ośrodkach w Wiśle, Ustroniu oraz Istebnej. To za jego sprawą do dyspozycji szusujących pozostaje łącznie aż 40 km zróżnicowanych tras w ośrodkach Beskid, Cieńków, Poniwiec, Klepki, Nowa Osada, Palenica, Partecznik, Sarajewo, Stożek, Siglany i Skolnity, Złotym Groni, Pasieki czy Małej Palenicy.  A wszystko na karnecie za 120 zł (…choć zdarzają się i rabaty). 

Materiały promocyjne: www.zima.nowaosada.pl oraz www.stozekwisla.pl

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 120 zł 
Długość tras: 40 km
Cena za km: 3 zł 

Szusuj w Beskidach

3 stacje w Szczyrku z karnetem Skipass Szczyrk (BSA-COS-SON)

Jeśli się zastanowimy, jeśli to policzymy, to może się okazać, że największy ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach, a przy tym największa inwestycja w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym stuleciu,  wcale nie musi oznaczać astronomicznych cen za szusowanie. Od kilku sezonów, dzięki współpracy trzech największych ośrodków narciarskich w Szczyrku, tj. Centralnego Ośrodku Sportu Skrzyczne, Beskid Sport Arena oraz Szczyrk Mountain Resort, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie. Cena tego karnetu (obowiązującego w godz.  8:30 do 16:00) w szczycie zimowego sezonu to 134 zł, ale w listopadowej przedsprzedaży na stronie GOPASS można zakupić 1 z 10 tys. skipassów w cenie…. nawet 39 zł. Warto być czujnym w przyszły sezonie. 

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 134 zł (przy zakupie on-line na Gopass e-shop) 
Długość tras: 40 km
Cena za km: ok. 3,35 zł

Hotele w Beskidach blisko stoku

3 stacje z karnetem KRYNICA.ski

Materiały promocyjne: www.slotwiny.pl

Kolejna kombopropozycja umożliwiająca swobodne szusowanie  po trzech stokach na terenie uzdrowiska Krynica-Zdrój oraz Tylicza to skipass Krynica.ski. Aż 21 km dobrze przygotowanych tras ośrodków Tylicz Ski, MasterSki Słotwiny, 14 wyciągów narciarskich i doskonałe warunki (pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez 4, a często nawet do 5 miesięcy w roku), a do tego walory zdrowotne oraz liczne atrakcje turystyczne „perły polskich uzdrowisk” to coś, co warte jest znacznie więcej niż 100 zł za dzień szusowania. 

Materiały promocyjne: master-ski.pl

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 100 zł
Długość tras: 21 km
Cena za km: ok.4,47

Sprawdź górskie hotele na ferie

Zieleniec Ski Arena

Aż 30 wyciągów, jedyne w Polsce skrzyżowanie dwóch wyciągów, 23 km tras i supernowoczesne atrakcje jak np. unikalna w skali kraju kolejka Skyway Express – to czeka na Was w Zieleńcu. Największy ośrodek narciarski w Sudetach przyciąga miłośników zimowych sportów! Stanowi bardzo silną konkurencję, także cenową, dla Białki Tatrzańskiej, będącej jak na razie niedoścignionym wzorem dla polskich ośrodków. Jeśli chodzi o ceny karnetów, są bardzo zbliżone – w Zieleńcu zapłacimy za dzień jazdy 10 zł więcej niż w Białce, czyli 115 zł za 7 godz. szuswoania. Oznacza to, że za kilometr jazdy zapłacimy 5 zł. Brzmi zachęcająco, prawda?

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu (7 godz.): 115 zł
Długość tras: 23 km
Cena za km: 5 zł

A może narty w Sudetach?

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

Zlokalizowana w Beskidzie Sądeckim, 12 km od Piwnicznej-Zdroju, stacja w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości – możemy więc liczyć na różnorodne rozpościerające się z 15-kilometrowej nartostrady czy krzesełek 2 wyciagów. System nowoczesnych wyciągów obejmuje obszar ponad 100 ha, dzięki czemu trasy są szerokie i nie odczuwa się tłoku. Najdłuższa liczy sobie ponad 2 km, wszystkie są naśnieżane, a większość (ok. 6 km) również oświetlona, co umożliwia szusowanie do późnych godzin wieczornych. A wszystko to za 115 zł za dzień białej zabawy. 

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 115 zł
Długość tras: 15 km
Cena za km: ok. 7, 67 zł 

Odkryj górskie hotele blisko stoków

Kasprowy Wierch

W naszym zestawieniu znalazł się także najbardziej utytułowany ośrodek narciarski – Kasprowy Wierch. Wbrew obiegowej opinii, że Zakopane odstrasza drożyzną, ceny, biorąc pod uwagę atrakcyjność stoków, nie są wygórowane. Wręcz przeciwnie – koszt szusowania w przeliczeniu na km trasy wynosi trochę ponad 9 zł. Do dyspozycji miłośników narciarstwa pozostaje łącznie ok. 15 km tras oraz jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Oprócz niej do dyspozycji są także dwie koleje krzesełkowe w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Jeśli do tego jesteście fanami Krupówek zimą, to macie teraz dodatkową motywację, aby w tym sezonie wybrać się właśnie do Zakopanego.

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 140 zł
Długość tras: 15 km
Cena za km: ok. 9,30 zł

Sprawdź dostępne hotele w Tatrach

3 stacje z BlackCard w Regionie Śnieżnik Ski

Gdy w latach 70-tych w umysłach zarządzających gminami Stronie Śląskie i Lądek Zdrój zrodził się pomysł utworzenia dużego ośrodka narciarskiego, nikt nie przypuszczał jeszcze, że za kilkadziesiąt lat  trzy ośrodki narciarskie usytuowane w Masywie Śnieżnika połączy jedna blackcard (do kupienia także on-line na stronie  blackcard.e-skipass.pl za 115 zł). Karta honorowana jest w ośrodku Czarna Góra Resort oraz na stacjach Kamienica i Lądek Zdrój. Jednodniowy karnet działa w godzinach otwarcia ośrodków regionu Śnieżnik Ski, przez 7 godzin od momentu pierwszego przejścia przez bramkę. Do dyspozycji szusujących jest łącznie ponad 12 km tras, bezpłatny skibus umożliwiający łatwe przemieszczanie się pomiędzy ośrodkami oraz całe multum narciarskich nowości, takich  nowe koleje linowe w Lądku Zdroju i Kamienicy czy  najszybsza w Polsce kolej linowa – Luxtorpeda i najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna na Czarnej Górze.

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 115 zł 
Długość tras: 12 km
Cena za km: ok. 9,58 zł  

Odkryj najwyższy wymiar wypoczynku

Szklarska Poręba – Ski Arena Szrenica

Kolejny na liście jest ośrodek w Szklarskiej Porębie – Szrenica zaskakuje różnorodnością swoich tras i z całą pewnością jest warta swojej ceny. Najbardziej stroma trasa w Polsce dla prawdziwych śmiałków (przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m), majestatyczna 4,5-km „Lolobrygida”, rodzinny „Puchatek” oraz najdłuższa 6-osobowa kolejka krzesełkowa w polskich górach „Karkonosze Express” (2393 m) – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na Was w karkonoskim ośrodku. A to wszystko za 11 zł za km jazdy. 

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 121 zł
Długość tras: 11 km
Cena za km: 11 zł 

Zaplanuj szusowanie w Karkonoszach

Korbielów – Plisko

Materiały promocyjne: korbielow.net

Drugi najwyższy szczyt polskich Beskidów już na starcie może się pochwalić kilkoma asami. Wysokość ponad 1500 m n.p.m. gwarantuje emocjonującą różnicę wzniesień (770 m), północna ekspozycja stoków sprawia, że śnieg leży tu wyjątkowo długo, a imponująca łączna długość i zróżnicowanie 9 tras  ucieszy zarówno amatorów, jak i zawodowców. Dodatkowo 8 wyciągów i niska cena skipassa sprawia, że Korbielów jawi się narciarzom jako nowa przystań. Za kilometr emocjonującej jazdy zapłacimy 12,50 zł. 

Materiały promocyjne: korbielow.net

Cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w szczycie sezonu: 150 zł
Długość tras: 12 km
Cena za km: 12,50 zł 

Beskidy nie tylko na zimę