Od wybrzeży malowniczych wysp południowej Dalmacji, skąpanych w gorącym słońcu Adriatyku po jedyne w swoim rodzaju, urokliwe Jeziora Plitwickie, które od lat zachwycają głęboką, turkusową barwą. Chorwacja jako stosunkowo niewielki kraj fascynuje ilością oferowanych atrakcji, bez względu na to czy są to góry, jeziora, parki narodowe czy też słoneczne plaże oraz zabytki. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierzcie się z nami w podróż po nieodkrytych krajobrazach tej baśniowej krainy poznając jej najpiękniejsze regiony!

Dalmacja

Jedna z najpiękniejszych części całych Bałkanów, będąca historyczną krainą Chorwacji. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku tworząc blisko 400 km malowniczy pas pełen gajów oliwnych, plantacji cytrusów oraz bogactwa kulturowego. Dubrownik, nie bez powodu nazywany “Perłą Adriatyku”. To jedno z najwspanialszych miejsc na mapie całego regionu jak i kraju. Pełno w nim historycznych zabytków, świątyń oraz średniowiecznych murów obronnych, wykorzystanych m.in. przy produkcji “Gry o Tron”. Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jako jeden z niewielu zachowanych w całości układów urbanistycznych średniowiecznego miasta, będąc jednocześnie unikalnym zabytkiem w skali całej Europy.

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, w którym będziecie czuć się lepiej niż we własnym domu. Pełne krętych i wąskich uliczek, powstałych na ruinach olbrzymiego pałacu cesarza Dioklecjana z III w. zaplanowanego na wzór castrum romanum, zachwyca nie tylko przepiękną architekturą i bogatą historią, ale również czarującą przyrodą oraz wyjątkową atmosferą.

Z kolei najstarsze miasto w Chorwacji, położone nieopodal ujścia rzeki Krki, to miejsce, które przypadnie do gustu wszystkim entuzjastom pomników kultury, historii i kameralnej atmosfery. Szybenik słynie przede wszystkim z katedry św. Jakuba, będącej unikatowym zabytkiem europejskiej architektury sakralnej. Duże wrażenie robią rzeźbione z kamienia głowy, które zdobią XV-wieczną katedrę.

Szlak 1000 Wysp

Regiony Chorwacji to nie wszystko, gdyż kraj ten słynie także z wysp. 1244 wyspy, wysepki oraz grzbiety morskie, otoczone krystalicznie czystymi wodami Adriatyku to prawdziwe eldorado, będące doskonałą alternatywą do odkrywania chorwackiego wybrzeża z niesamowitej perspektywy. Archipelag Kornati to raj dla wszystkich, którzy kochają nurkować. Surowy wygląd oraz uboga roślinność blisko 150 wysepek może na pierwszy rzut oka odstraszać, tym bardziej jeżeli dodamy, że są prawie całkowicie wyludnione. Wiele z nich ma strome i skaliste wybrzeża z licznymi urwiskami, pośród których występują malownicze zatoczki. Prawdziwe życie toczy się jednak pod wodą. Region ten jest jednym z najbogatszych w faunę i florę na całym Adriatyku. Występuje ponad 300 gatunków roślin morskich oraz 295 gatunków zwierząt. Przeźroczysta woda sprawia, że podwodny świat można obserwować także znad tafli wody.

Mljet uznana za najbardziej zieloną wyspę na całym Adriatyku. Zachwyca nie tylko wysoko rozwiniętą roślinnością, ale również historią. W przeszłości służyła jako schronienie dla żeglarzy, będąc częstym celem ataków piratów. Dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród turystów. Ciekawostką jest to, że na wyspie znajdują się 2 morskie jeziora, a na jednym z nich druga wyspa – sv. Marija na jeziorze Veliko, z urokliwym klasztorem benedyktyńskim będącym do dziś świetnym źródłem inspiracji.

Istria i Kvarner

Otoczony krystalicznie czystymi wodami Adriatyku półwysep Istria zachwyca spektakularnie naturalnymi krajobrazami, zmieniającymi się w zależności od pory roku. Z jednej strony kontynentalna zieleń oraz klimat średniowiecznych miasteczek. Z drugiej niewielkie porty, łodzie rybackie i wąskie uliczki, utrzymane w duchu basenu Morza Śródziemnego w niebieskich odcieniach. Letnią porą wybrzeże tętni artystycznym życiem, będąc jednym z ulubionych miejsc spotkań różnych twórców. W ramach ulicznego festiwalu w Poreču będziecie mogli bawić się do rana, zaś w Lapidarium lokalnego muzeum posłuchacie jazzowych koncertów.

Malownicza zatoka położona w północnej części Adriatyku przyciąga zarówno entuzjastów leniwego plażowania, jak i miłośników wycieczek górskich i rowerowych z całego świata. Niepozorna miejscowość Baška to raj dla wszystkich plażowiczów. Zachwyca ponad 2 km żwirową plażą, na której pomieści się aż 5 tys. spragnionych kąpieli słonecznej osób. Na tej samej wyspie będziecie mogli zasmakować jedynego na świecie szampana, który dojrzewa na dnie morza.

Lika-Karlovac

Regiony Chorwacji to nie tylko Istria czy Dalmacja. Znajdujący się w samym sercu Chorwacji region zachwyci Was naturalnym pięknem gór, jezior rzek oraz lasów. W przeszłości miejsce wypoczynku ludzi żyjących na wybrzeżu kraju, dziś – bogata kulturowo i historycznie kraina, która przyciąga turystów z najbardziej odległych zakątków kontynentu.

Spośród 8 parków narodowych znajdujących się w Chorwacji, Jeziora Plitwickie zasługują na miano miejsca wyjątkowego, które od lat zachwyca ponadczasowym pięknem. Jedyna w swoim rodzaju kraina jezior kaskadowych z licznymi wodospadami, źródłami oraz jaskiniami, pośród których będziecie mogli spacerować drewnianymi, wijącymi się ścieżkami dostarczy niezapomnianych wrażeń na całe życie. Na terenie parku występuje blisko 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemitów oraz blisko 157 gatunków ptaków, będących atrakcją nie tylko dla miłośników przyrody.To zdecydowane “must see” dla wszystkich wielbicieli krajobrazów.

Slawonia i Chorwacja Centralna

Kontynentalna cześć Chorwacji to oaza spokoju, w której pośród zalesionych gór oraz chłodnych winnic znajdziecie chwile wytchnienia w letnie, gorące dni. Romantyczne zameczki, pałacyki czy uzdrowiska termalne pozwolą wypocząć Ci z dala od zgiełku i upału. Regiony Chorwacji to wielka różnorodność atrakcji!

Historyczna Slawonia kryje za sobą przekazywane z pokolenia na pokolenie tajemnice, zaś silna tożsamość kulturowa regionu będzie doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy preferują bardziej kameralny wypoczynek, zupełnie inny od nadmorskiej Dalmacji. Drewniane zabytki, dworki i przydrożne kapliczki to tylko niektóre elementy krajobrazu slawońskiej wsi. Kopački rit to jeden z najciekawszych parków ornitologicznych w tej części Europy, gdzie odnajdziecie swoją bajkową krainę.