Mienią się milionem barw, przyciągają wzrok i są doskonałym tłem do zdjęć. Parki iluminacji, znane także jako ogrody świateł, już kolejny rok są celem zimowych wycieczek w całej Polsce. To świet(l)ny pomysł na spędzenie wolnego czasu, a przy tym okazja do poznania naszego kraju. Podpowiadamy, jakie miejsca warto odwiedzić w poszukiwaniu baśniowych świateł

Magiczny Zamek Topacz 

Źrodło: zamektopacz.pl

Naszą wycieczkę zaczynamy w parku położonym obok malowniczego Zamku Topacz nieopodal Wrocławia. Na odwiedzających to miejsce czeka blisko półtorakilometrowy spacer wokół efektownych iluminacji. Te w tym roku ułożono w taki sposób, aby każdy mógł się poczuć jak podczas podróży dookoła świata. 

Park Iluminacji „Magiczna Podróż” jest czynny od środy do niedzieli, od zachodu słońca do 21.00 (ostatnie wejście zaplanowane jest na godzinę 20.00). Wystawa czeka na zwiedzających do końca lutego.

Ceny biletów: od środy do czwartku – ulgowy 23 zł, normalny 26 zł, rodzinny 89 zł; od piątku do niedzieli – ulgowy 26 zł, normalny 29 zł, rodzinny 99 zł. Dzieci poniżej 2. roku życia – 1 zł.

Efektowny Światłogród we Wrocławiu

Źródło: ogrodbotaniczny.wroclaw.pl

Z zamku Topacz przenosimy się prosto do stolicy Dolnego Śląska. Położony w samym centrum miasta Ogród Botaniczny po zmroku zamienia się błyskającą milionem barw miejską dżunglę. Iluminacjom towarzyszą pokazy laserowe oraz videomapping 3D na miniaturach polskich i światowych zabytków architektury, które przygotowała grupa Clockwork.

Pokazy są zaplanowane od piątku do soboty od 17.00 do 21.00. Można je zobaczyć do końca lutego.

Ceny biletów: normalny 35 zł, seniorzy 65+, dzieci i młodzież do 18. roku życia 25 zł, osoby niepełnosprawne 20 zł. Dzieci do 3. roku życia – wstęp bezpłatny.

Ogrody Światła w Zamku Książ

Źródło: ksiaz.walbrzych.pl

Wystarczy godzinna jazda samochodem, aby z Wrocławia przenieść się do Książańskiego Parku Krajobrazowego w Wałbrzychu. Tam w historycznej Palmiarni i na tarasach przy pięknym Zamku Książ na turystów czekają Ogrody Światła. Jak zapewniają organizatorzy, iluminacje będą bardziej efektowne niż kiedykolwiek. Co czeka na odwiedzających? 

Źródło: ksiaz.walbrzych.pl

Palmiarnia zamieni się w świat egzotycznych i dzikich zwierząt. Wieloryb, żyrafa, papugi czy flamingi będą doskonałym tłem do pamiątkowych zdjęć. Jednak wystarczy kilkanaście minut spaceru, aby przenieść się w sam środek książęcego balu i… turnieju rycerskiego. Iluminacje o takiej tematyce czekają na turystów przy XIII-wiecznym kompleksie zamkowym.

Obie wystawy są czynne do 27 lutego. Można je odwiedzać od niedzieli do czwartku w godzinach od 16.30 do 20.00 oraz od piątku do soboty od 16.30 do 20.00. 

Ceny biletów: Ogrody Zamek – normalny 39 zł, ulgowy 33 zł; Ogrody Palmiarnia – normalny 25 zł, ulgowy 20 zł; bilet 2w1 (Zamek + Palmiarnia) – normalny 59 zł, ulgowy 49 zł. 

Rozświetlona Warszawa

Źródło: wilanow-palac.pl

Na mieszkańców Warszawy i odwiedzających ją turystów czekają aż dwie wystawy świetlne. W Wilanowie, na terenie Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, jak co roku, stanął Królewski Ogród Światła. A w nim: przepięknie rozświetlony pałac, efektowny tunel świetlny, oświetlone drzewka pomarańczowe i mnóstwo niespodzianek. Jakich? O tym zwiedzający będą mogli się przekonać do 27 lutego, bo do tego dnia potrwa wystawa. 

Iluminacje można podziwiać codziennie od 16.00 do 21.00.

Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku – normalny 20 zł, ulgowy 5 zł; od piątku do niedzieli – normalny 40 zł, ulgowy 10 zł. Dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny.

Źródło: piotruspan.ogrodswiatel.pl

Nie lada gratka czeka również na miłośników bajkowych klimatów. Ogród Botaniczny w warszawskim Powsinie na okres jesienno-zimowy zamienił się w magiczną krainę wiecznej beztroski, czyli Nibylandię znaną z “Piotrusia Pana”. Poza nią na odwiedzających będzie czekać między innymi Przystań Elfów, Wyspa Czaszek, pokazy laserowe czy videomapping.

Iluminacje będą czynne do 27 lutego. 

Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku – normalny 28 zł, ulgowy 23 zł, rodzinny 23 zł; od piątku do niedzieli – normalny 33 zł, ulgowy 28 zł, rodzinny 27 zł. Bilet dziecięcy – 1 zł.

Ogród Świateł Królewny Śnieżki w Krakowie

Źródło: krolewnasniezka.ogrodswiatel.pl

Pozostając w bajkowym klimacie, przenosimy się do Krakowa. W dawnej stolicy Polski, na terenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, powstała baśniowa kraina Królewny Śnieżki. Poza główną bohaterką jednej z baśni braci Grimm na turystów czeka kilkadziesiąt kolorowych iluminacji, takich jak Kolorowy but, Leśna rama, Magiczne krzesło, Spacer pod motylami czy Spotkanie z łowcą. 

Ogród Świateł Królewny Śnieżki można zwiedzać przez cały tydzień. Iluminacje czekają na odwiedzających do 27 lutego.

Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku – normalny 28 zł, ulgowy 23 zł, rodzinny 23 zł; od piątku do niedzieli – normalny 33 zł, ulgowy 28 zł, rodzinny 27 zł. Bilet dziecięcy – 1 zł.

Chorzowski Ogród Świateł Lampa Aladyna

Źródło: lampaaladyna.ogrodswiatel.pl

Z majestatycznego Krakowa i świata baśni braci Grimm przenosimy się do krainy rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Na okres jesienno-zimowy park rozrywki Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko zamienił się w egzotyczną krainę. Labirynt Dżina, Łąka Świateł, Nie-latający dywan czy Choinka multimedialna to jedne z licznych atrakcji, jakie będą czekać na tych, którzy chcą podążać śladami Aladyna.

Ogród Świateł Lampa Aladyna będzie otwarty do 27 lutego. Czeka na zwiedzających przez cały tydzień.

Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku – normalny 34 zł, ulgowy 29 zł, rodzinny 28 zł; od piątku do niedzieli – normalny 39 zł, ulgowy 34 zł, rodzinny 32 zł. Bilet dziecięcy – 1 zł.

Park Miliona Świateł w Zabrzu

Źródło: parkmilionaswiatel.pl

Wystarczy przejechać kolejne dwadzieścia kilometrów, aby znaleźć się w innym, baśniowym świecie – tym razem tym wykreowanym przez Hansa Christiana Andersena. Motywem przewodnim jest Królowa Śniegu, a na odwiedzających to śląskie miasto czeka między innymi: Tajemniczy las, Lodowy tron czy Zaprzęg. Iluminacje to nie jedyna atrakcja w Parku Miliona Świateł mieszczącym się na terenie Kąpieliska Leśnego. Na turystów czeka także Karuzela Królowej Śniegu i multimedialny spektakl w Kryształowej Komnacie.

Park jest czynny codziennie od 16.00 do 21.00, do 27 lutego.

Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku – normalny 29 zł, ulgowy 26 zł, rodzinny 100 zł; od piątku do niedzieli i w święta – normalny 35 zł, ulgowy 29 zł, rodzinny 120 zł. 

Botaniczna Podróż w Lublinie

Źródło: luminapark.pl/lublin

Na wschód Polski zaprasza… sójka. To urocze stworzenie zabierze zwiedzających w fascynującą podróż dookoła świata. Na trasie znajdziemy Chile, USA, Chiny, Rosję oraz ciekawe historie drzew i krzewów. Wszystko na blisko kilometrowej trasie ułożonej na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie.

Park Iluminacji czeka na zwiedzających do 14 lutego. Wstęp możliwy jest od poniedziałku do piątku od godz. 16.40 do 21.00.

Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku – normalny 23 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny 79 zł; od piątku do niedzieli normalny 26 zł, ulgowy 23 zł, rodzinny 89 zł. 

Odnaleziony Świat w Bydgoszczy

Źródło: luminapark.pl/bydgoszcz

Z kolei Bydgoszcz zaprasza do podróży w czasie. To tam, w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek, powstał niesamowity świat inspirowany „Bajkami robotów” Stanisława Lema. Odwiedzających nie powinien zatem dziwić widok robotów, dinozaurów i innych postaci z zamierzchłej przeszłości.

To fascynujące połączenie przeszłości i przyszłości czeka na zwiedzających do końca lutego. Park jest czynny od poniedziałku do piątku między 16.40 a 21.00.

Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku – normalny 23zł, ulgowy 20 zł, rodzinny 79 zł; od piątku do niedzieli normalny 26 zł, ulgowy 23 zł, rodzinny 89 zł. 

Dzieci do 2. roku życia – wstęp bezpłatny.

Zobacz najlepsze hotele w polskich miastach