miasta nad wisłą

Nie trzeba być amatorem pieśni patriotycznych, by w trwającym roku z radością nucić słowa „Płynie Wisła, płynie przez polską krainę…”.  Rok 2017 ogłoszony został oficjalnie Rokiem Rzeki Wisły, uruchamiając szereg projektów kulturalno-historycznych, turystycznych, ekologicznych oraz artystycznych realizowanych pod wspólnym logo obchodów o wodnym charakterze. Popłyńcie wraz z nami nurtem królowej polskich rzek, odkrywając najpiękniejsze miejsca nad Wisłą i największe nadwiślańskie atrakcje

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Wisła

Wisła - miasto nad rzeką Wisłą

Przez wiele lat słynęła przede wszystkim jako miejsce, w którym największa z polskich rzek bierze początek. Dziś znana jest głównie jako rodzinne miasto Adama Małysza. W dodatku łatwo tu dojechać ze Śląska, Krakowa czy Warszawy, a na miejscu z pewnością będzie co robić. Nic więc dziwnego, że położona w masywie Beskidu Śląskiego Wisła cieszy się niesłabnącym powodzeniem turystów i wg badań z 2013 r. znalazła się w pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych miejscowości w polskich górach. To prawdziwy raj dla kibiców sportów zimowych, którzy koniecznie muszą odwiedzić nowoczesną skocznię im. Adama Małysza w dzielnicy Malinka (widok z góry naprawdę potrafi zawrócić w głowie…), zajrzeć do muzeum poświęconego naszemu najsłynniejszemu skoczkowi oraz stanąć oko w oko z nim samym – tyle że wykonanym z 300 kg białej czekolady.

Ale sportowe emocje to nie wszystko. W Wiśle znajdziecie również inne ciekawe muzea – jak choćby zlokalizowane w XVIII-wiecznej karczmie Muzeum Beskidzkie – czy największą w Polsce kolekcję poświęconą skokom spadochronowym, a także kilka intrygujących zabytków. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje wzniesiony w połowie XIX w. Zameczek Myśliwski Habsburgów w stylu alpejskim oraz pochodzący z lat 30. kolejnego stulecia Zamek Prezydencki, w którym niemal całe wyposażenie (łącznie z armaturą w łazience) wygląda ponoć tak, jak przed wojną. Wbrew pozorom jego nazwa to nie tylko pozostałość dawnych czasów. Głowa Państwa wciąż tu wypoczywa od czasu do czasu – a o jego obecności w danym momencie świadczy łopocząca na maszcie flaga.

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Sandomierz

Rok Wisły - Sandomierz

Malowniczo położony na 7 wzgórzach Niziny Nadwiślańskiej (niczym włoski Rzym!) Sandomierz przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii, jak i amatorom kryminalnych zagadek. W średniowieczu Sandomierz był jednym z najważniejszych miast na ziemiach polskich. To tu w Wiekach Średnich Król Kazimierz Wielki ufundował budowę gotyckiej  katedry jako jednego z kościołów pokutnych, pragnąc udobruchać sumienie i nastroje poddanych po zabójstwie księdza Baryczki. I to tu od początku XXI-wieku działa niejaki Ojciec Mateusz. Płyta sandomierskiego rynku to zabytkowa scenografia dla popularnego serialu detektywistycznego o przygodach księdza hobbystycznie wspierającego pracę lokalnej policji.

Nad Sandomierzem góruje mocno uszkodzony w czasie potopu szwedzkiego zamek z wieżą pochodzącą z 1480 roku, a pod podziemiami miasta rozciąga się imponująca trasa turystyczna. Różnica poziomów wynosi aż 12 metrów! Udostępnionych do zwiedzenia jest kilkadziesiąt pomieszczeń o tak tajemniczych nazwach, jak choćby Korytarz Straceńców. Ducha starego sandomierskiego grodu najlepiej poczuć podczas organizowanego w lipcu Festiwalu Dookoła Wody. Podczas lipcowej imprezy miasto – w przeszłości miejsce skrzyżowania ważnych wodnych szlaków handlowych – odzyskuje swój wielobarwny i wielokulturowy nadwiślański charakter.

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Kraków

Rok Wisły - Kraków

Choć bywa gruboskórny, jest prawdziwym światowcem – można go było spotkać m.in. w popularnym komiksie o Hellboyu. Najlepiej jednak odwiedzać go na własnych śmieciach, czyli w Smoczej Jamie u stóp Zamku na Wawelu. Chętnie pozuje do zdjęć, a czasem nawet z radości zieje ogniem. Jednak spotkanie z pierwszym krakowskim celebrytą, którym z pewnością jest Smok Wawelski, to zaledwie jedna z setek atrakcji czekających na odwiedzających Gród Kraka. Pod względem liczby zabytków na kilometr kwadratowy Kraków zostawia bowiem w tyle wszystkie inne miejsce w Polsce.

Nic dziwnego, że to właśnie tutejsze Stare Miasto – wraz z sąsiednimi dzielnicami – było pierwszym rodzimym obiektem na liście UNESCO, gdy ta powstała w 1978 r. I do dziś pozostaje jednym z najbardziej popularnych. Wśród obowiązkowych kadrów w albumie z przechadzki po mieście muszą znaleźć się m.in.: Rynek Główny z Sukiennicami i Ratuszem, Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Barbakan, Zamek Królewski oraz przesiąknięty atmosferą kultury żydowskiej Kazimierz. Wobec stężenia krakowskich atrakcji nie zachowała obojętności nawet królowa polskich rzek. Jak głosi ludowa piosenka, gdy „zobaczyła Kraków, wnet go pokochała, wnet go pokochała, a w dowód miłości wstęgą opasała.”

 Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Kazimierz Dolny

Rok Wisły - Kazimierz Dolny

W zestawieniu najbardziej romantycznych miejsc nad brzegiem Wisły wypływa na pierwsze miejsce… Kazimierz Dolny.  Kazimierski Rynek jest też ponoć najczęściej wybieranym miejscem w kraju na ślubne sesje fotograficzne. I trudno się dziwić – renesansowe kamieniczki, zapierające dech w piersiach widoki na Wisłę oraz unosząca się w powietrzu atmosfera artystycznej bohemy rzucą czar nawet na zdeklarowanego singla. Znajdziecie tu pełen wachlarz dekoracji do romantycznych spacerów.

Lubicie włóczyć się bez celu uliczkami jak z bajki? W okolicach Rynku znajdziecie ich bez liku. Marzą wam się tajemnicze ruiny? Zabierzcie waszą drugą połówkę do średniowiecznego zamku na wzgórzu. Chcecie wyznać miłość na łonie natury? Okoliczne wąwozy stworzą ku temu wyjątkowo sprzyjające warunki. A po wszystkim możecie pogłaskać po nosie brązowego psa przy kościele farnym (ponoć przynosi to szczęście), wspólnie zjeść kazimierskiego koguta z ciasta, no i obowiązkowo przysiąść na ustawionej w 2012 r. ławeczce zakochanych. Wycieczki statkiem po Wiśle pozwolą natomiast spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy.

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Warszawa

Rok Wisły - Warszawa

Nie bez powodu symbolem Warszawy jest syrena z tarczą i mieczem. Według legendy opowiadanej przez starych warszawskich przewodników, dawno, dawno temu syrena przypłynęła do stolicy i wyszła na piaszczysty brzeg u podnóża Starego Miasta. Miejsce tak ją urzekło, że postanowiła już tu pozostać. Jednak pewnego dnia jej piękny śpiew usłyszał bogaty kupiec i porwał syrenkę, aby na niej zarobić, obwożąc ją po okolicznych jarmarkach. Uwięzioną istotę uwolnił z niewoli syn kupca. Syrena w ramach podziękowania obiecała, że już zawsze będzie go bronić, dlatego od tej pory zawsze dzierży w dłoni miecz i tarczę.

Dziś na brzegu rzeki, tam gdzie niegdyś wylegiwała się syrena, w ciepłe letnie wieczory spotyka się warszawska młodzież. Schodki nad Wisłą oraz barki stojące przy brzegu przemieniają się nocą w wielką plenerową imprezę. Ostatnio brzeg Wisły stał się również miejscem spotkań z kulturą – często wystawiane są tu sztuki plenerowe i odbywają się koncerty. Coraz bardziej popularne stają się również rejsy po rzece, promowane przez Zarząd Transportu Miejskiego. Całkiem niedawno wystartował sezon wiślanej żeglugi, w ramach którego mieszkańcy stolicy mogą korzystać z rejsów łodziami drewnianymi czy też katamaranami. Świetną rozrywką jest także spływ kajakami po Wiśle czy też rejs do Serocka.

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Chełmno

Rok Wisły - Chełmno

Położone ok. 40 km od Torunia zabytkowe Chełmno nazywane jest czasem „słowiańskim Carcassonne”. Można tam nie tylko oglądać zachowany niemal w całości system średniowiecznych fortyfikacji, ale też poprosić o przychylność św. Walentego w kościele farnym, zrobić sobie zdjęcie przy pomniku sympatycznej pary w miłosnym uścisku czy skosztować bułek z lubczykiem. Nic w tym dziwnego, to w końcu oficjalna stolica zakochanych w Polsce. Z patentem, zastrzeżoną prawnie nazwą i własnym logo.

Nie brak również innych atrakcji, których urok odkrywać można m.in. podczas organizowanych w weekendy od kwietnia do września „Spacerków po Chełmnie”. Z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły Koło Przewodników PTTK z Chełmna przygotowało ciekawe tematy przypominające historyczne i nierozerwalne związki miasta z Wisłą.

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Toruń

Rok Wisły - Toruń

„Gotyk na dotyk” – takim hasłem reklamuje się Toruń. I rzeczywiście jest tu czego dotknąć. Wystarczy wpaść na krótki kurs pieczenia pewnego korzennego specjału do Żywego Muzeum Piernika, gdzie urobić się można w mące aż po łokcie. Ale za to jaka to radość wyjść z własnoręcznie przyrządzonym piernikiem w garści! A co z gotykiem? Trafiamy nań na każdym kroku. Czy będzie to Rynek, którego układ nie zmienił się od 700 lat, majestatyczna katedra św. Janów, rodzinny dom Mikołaja Kopernika, czy też niezwykły kościół św. Jakuba, z którego można wyruszyć w drogę do hiszpańskiego Santiago de Compostela – trzeba tylko szukać muszli namalowanych na murach.

A przecież jest jeszcze Krzywa Wieża, ruiny zamku krzyżackiego, kilka średniowiecznych spichlerzy czy ciąg murów obronnych. Nie wspominając już o doskonałych pierogach i jedynym w Polsce piwie piernikowym. Nic dziwnego, że wszystkie te skarby doceniła nie tylko komisja UNESCO, ale też czytelnicy „National Geographic”, którzy uznali toruński Rynek za jedno z 30 najpiękniejszych miejsc na świecie. W obchody Roku Rzeki Wisły Toruń przygotował się jak na światowego pupila globtroterów przystało. Cykliczne rejsy promujące rozwój turystyki wiślanej czy kajakowa masa krytyczna na Wiśle to tylko część wodnych atrakcji w Toruniu.

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Płock

Rok Wisły - Płock

Historyczna stolica Mazowsza oraz Polski przyciąga spragnionych kameralnego wypoczynku głównie za sprawą klimatycznej Starówki, wielu zabytków czy przede wszystkim Wzgórza Tumskiego. Możliwość oderwania się od zgiełku spraw codziennych bez konieczności dalekich podróży sprawia, że Płock to miejscowość chętnie wybierana zarówno na jednodniowe wypady i weekendy, jak również dłuższe pobyty.

Należy pamiętać, że Płock to miasto nierozerwalnie związane z Wisłą – nadrzeczna skarpa z bulwarami i tarasem widokowym, z którego roztacza się malowniczy widok na piękną panoramę, romantyczne zachody słońca, jedyne w Polsce molo wybudowane wzdłuż rzeki, ale przede wszystkim pełen wachlarz wydarzeń kulturalnych. Jedne z największych festiwali muzycznych w całym kraju, które co rok gromadzą rzesze fanów rozmaitych gatunków muzycznych, bawiących się wspólnie na plaży nad Wisłą, to tylko wisienka na torcie przekładanym waflami kultury.

Przy okazji obchodów Roku Rzeki Wisły 2017 przygotowano specjalne, łączone wydarzenie – Wianki oraz Dzień Wisły – już 24 czerwca folkowe zespoły zaprezentują barwne widowisko kultywujące polskie tradycje ludowe. To doskonała okazja, aby wziąć udział w obchodach i jednocześnie spędzić nastrojowe chwile.

 Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »

Gdańsk

Rok Wisły - Gdańsk

Po przebyciu trasy o długości ok. 1050 km najdłuższa polska rzeka wpada do morza. I choć to najbardziej doniosły moment w „życiu” rzeki, której Rok obchodzimy, to jednak Zatoka Gdańska to nie jest jedyny powód, by wybrać się do Gdańska. Na gdańskim Głównym Mieście odnaleźć można bowiem największe skupisko trójmiejskich zabytków. Renesansowy Ratusz z wysoką na 83 m wieżą, zachwycający koronkową architekturą Dwór Artusa, zachowany w niemal niezmienionej postaci od XVIII w., Dom Uphagena, olśniewająca barokowym przepychem Złota Kamienica czy jakby żywcem przeniesiona z Amsterdamu Zielona Brama to zaledwie drobna część skarbów, na których koniecznie trzeba zawiesić oko. Będzie to o tyle proste, że wszystkie znajdują się przy słynnej Drodze Królewskiej, czyli głównej arterii dawnego Gdańska – dziś składają się na nią ulica Długa oraz Długi Targ, nie bez przyczyny nazywany „salonem miasta”.

Podziwiając wspaniałe mieszczańskie rezydencje, trudno uwierzyć, że przed wiekami na tym rozległym placu handlowano… żywymi prosiętami. Dziś można tu kupić głównie pamiątki. A na uzbrojonych w aparaty i smartfony turystów czeka najbardziej charakterystyczny symbol nadmorskiego grodu, czyli XVII-wieczna Fontanna Neptuna. Z władcą mórz i oceanów nie tylko trzeba zrobić sobie zdjęcie, ale też – zgodnie ze starą kaszubską legendą – należy cmoknąć go w tylną część ciała. Wtedy na pewno się do Gdańska powróci. A warto zawitać tu np. na początku lipca, gdy najmniejszy jacht morski  obiekt klasy Miś o nazwie „Indiana” – po wielu latach żeglowania wpłynie Wisłą z Jeziora Zegrzyńskiego wprost do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zasilając kolekcję muzealną.

Odkryj hotele w najpiękniejszych miastach Polski nawet 70% taniej »