Najlepsze stoki narciarskie na Słowacji

Białe szaleństwo nie zna granic – tym chętniej przekraczamy te terytorialne i sprawdzamy, które miejsca na narty wybierają  nasi sąsiedzi zza południowej granicy. W którym z ośrodków w Tatrach Wysokich sezon narciarski trwa najdłużej? Gdzie się udać, by potrenować freeskiing? Na których trasach zjazdowych spotkać można zawodników alpejskiej kadry narodowej? Prezentujemy Wam listę najlepszych ośrodków narciarskich na Słowacji. Idzie luty, podkuj buty… najlepiej narciarskie lub snowboardowe i wyrusz na stoki narciarskie!

Chopok – Jasna

Stoki narciarskie, Słowacja - Chopok

Drugi co do wielkości szczyt Niżnych Tatr na Słowacji to miejsce niezwykle popularne wśród entuzjastów zimowego szaleństwa, nie tylko u naszych południowych sąsiadów. Nowo powstały ośrodek narciarski JASNÁ Nízke Tatry nie odbiega niczym od europejskich standardów, zaś doskonałe warunki do uprawiania wszelkich sportów zimowych utrzymują się tu od listopada aż do maja. Trasy narciarskie znajdujące się w rejonie Chopoka zaspokoją nawet największych koneserów narciarstwa, niemniej jednak również początkujący narciarze znajdą tu swoją ostoję. Warto wybrać nocleg w Alexandra Wellness Hotel ***, który oprócz eleganckich i komfortowych warunków pobytu oferuje nielimitowany dostęp do basenu oraz centrum wellness, a także darmowy skibus do ośrodka JASNÁ Nízke Tatry.

Liczba wyciągów: 28 (15 orczykowych, 8 krzesełkowych, 5 gondol)
Łączna długość tras: 48,9 km
Karnet 1-dniowy: 26-39 €

Sprawdź najlepsze hotele na Słowacji i zarezerwuj już teraz! » 

Tatrzańska Łomnica

Stoki narciarskie na Słowacji - Łomnica

Tatrzańska Łomnica jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wysokość położenia i długość tras specjalnych. To tutaj na amatorów freeride’u czeka 6,5-kilometrowa trasa carvingowa z Łomnickiej Przełęczy o 1300-metrowych przewyższeniach i szerokości sięgającej do 60 m. O standardzie na najwyższym poziomie świadczą także m.in. nowoczesny system naśnieżania i wyciągi – w tym kolejka linowa, gondole i podgrzewane kanapy. Wraz z systemem bezdotykowych skipassów gwarantują wysoką przepustowość na stoku. Na najmłodszych narciarzy czeka tu tor saneczkowy i bobslejowy oraz park dziecięcy Maxiland. Dostęp do ośrodka ułatwia elektryczny ekopociąg. Ci, którzy zdecydują się na przyjazd samochodem, do dyspozycji mają duży, bezpłatny parking, zlokalizowany tuż przy stacji narciarskiej. Po aktywnym dniu na stoku zrelaksujesz się w hotelu Tatragolf Mountain Resort ****.

Liczba wyciągów: 9 (2 orczykowe, 3 krzesełkowe i 3 gondole)
Łączna długość tras: 6,8 km
Karnet 1-dniowy: 25-35 €

Sprawdź najlepsze hotele na Słowacji i zarezerwuj już teraz! »  

Plejsy

Stoki narciarskie na Słowacji - PlejsyŹródło: Wikimedia Commons

Sezon narciarski w zlokalizowanym na północnych zboczach Wierchu Krompaskiego ośrodku Plejsy trwa przeszło 120 dni. Wszystko dzięki stabilnym warunkom klimatycznym, a także rozwiniętemu systemowi naśnieżania. Ośrodek posiada homologację FIS dla slalomów, w tym giganta i  super giganta, dlatego też właśnie tutaj rozgrywane są zawody Pucharu Świata w tych dyscyplinach. Prawdopodobieństwo spotkania na stoku zawodnika alpejskiej kadry Słowacji jest tu najwyższe! Na początkujących narciarzy czekają 2 trasy zjazdowe (dł. ok. 1,7 km), na średnio zaawansowanych – 7 tras o długości niemal 6 km, a na najbardziej ambitnych i wymagających – 4 trudne trasy o łącznej długości 1,7 km. To jednak nie wszystkie stoki narciarskie! Dla narciarzy biegowych przygotowano trasy o profilu cross-country o długości ok. 15 km, a dla amatorów deski i freeskiingu specjalną trasę snowboardową oraz snowpark z przeszkodami. Oddaj się bez ograniczeń białemu szaleństwu, regenerując siły w Hotelu Plejsy Wellness & Fun Resort ***.

Liczba wyciągów: 8 (7 orczykowych, 1 krzesełkowy)
Łączna długość tras: 7,6 km
Karnet 1-dniowy: 12-22 €

Sprawdź najlepsze hotele na Słowacji i zarezerwuj już teraz! »  

Donovaly

Stoki narciarskie na Słowacji - Donovaly

Jeden z największych ośrodków narciarskich na Słowacji, zlokalizowany w malowniczej okolicy pogranicza Niskich Tatr, Wielkiej Fatry i Wierchów Starohorskich. Dysponuje dobrze utrzymanymi trasami zjazdowymi, slalomowymi, a także snowboardowymi. Dla wszystkich chętnych na miejscu znajduje się również snowpark. Stoki narciarskie zlokalizowane są na wysokości od 960 do 1361 m n.p.m., co zapewnia znakomite warunki do jazdy nawet do końca kwietnia. To również doskonałe miejsce na wypoczynek dla wszystkich rodzin z dziećmi – drugi co do wielkości w Europie Fun Park zapewni rozrywkę nie tylko podczas szusowania na nartach. Odpoczniesz zaś m.in. w eleganckim Penzion Banský Dom ***, w którym – oprócz nowoczesnych pokoi – do Twojej dyspozycji będzie strefa wellness i wiele więcej.

Liczba wyciągów: 16 (13 orczykowych, 1 krzesełkowy, 1 gondola, 1 duży wagon)
Łączna długość tras: 10,4 km
Karnet 1-dniowy: 13-29 €

Sprawdź najlepsze hotele na Słowacji i zarezerwuj już teraz! » 

Štrbské Pleso

Stoki narciarskie na Słowacji - Štrbské Pleso

Położone na wysokości 1489 m n.p.m Štrbské Pleso znane jest na całym świecie dzięki rozgrywanym tu zawodom o Puchar Europy i Puchar Świata FIS. Ośrodek był też kandydatem do XX. zimowej olimpiady. W trwającym tu od początku listopada do przełomu kwietnia i maja sezonie, do dyspozycji narciarzy jest 9 sztucznie naśnieżonych i oświetlonych tras zjazdowych o łącznej długości 9,84 km, a także trasy biegowe, których długość wynosi ok. 18 km. Po lewej stronie stoku znajduje się zaprojektowany z myślą o snowboardzistach snowpark, zaś w pobliżu dolnych stacji krzesełkowych kompleks skoczni narciarskich. Trasę od dworca kolejowego do ośrodka i na stoki narciarskie można pokonać bezpłatnym ekopociągiem. Po całodziennym szusowaniu na nartach regenerację sił zapewni zakwaterowanie  w zabytkowym, zlokalizowanym w samym sercu uzdrowiskowego miasteczka Tatrzańska Polanka – Hotelu Palace Tivoli ***.

Liczba wyciągów: 8 (5 orczykowych, 3 krzesełkowe)
Łączna długość tras: 9,84 km
Karnet 1-dniowy: 20-35 €

Sprawdź najlepsze hotele na Słowacji i zarezerwuj już teraz! » 

Comments are closed.