Białe szaleństwo nie zna granic – tym chętniej przekraczamy te terytorialne i sprawdzamy, które miejsca na narty wybierają  nasi sąsiedzi zza południowej granicy. W którym z ośrodków w Tatrach Wysokich sezon narciarski trwa najdłużej? Gdzie się udać, by potrenować freeskiing? Na których trasach zjazdowych spotkać można zawodników alpejskiej kadry narodowej? Prezentujemy Wam listę najlepszych ośrodków narciarskich na Słowacji. Idzie luty, podkuj buty… najlepiej narciarskie lub snowboardowe i wyrusz na stoki narciarskie!

Drugi co do wielkości szczyt Niżnych Tatr na Słowacji to miejsce niezwykle popularne wśród entuzjastów zimowego szaleństwa, nie tylko u naszych południowych sąsiadów. Ośrodek narciarski JASNÁ Nízke Tatry nie odbiega niczym od europejskich standardów, zaś doskonałe warunki do uprawiania wszelkich sportów zimowych utrzymują się tu od listopada aż do maja. Trasy narciarskie znajdujące się w rejonie Chopoka zaspokoją nawet największych koneserów narciarstwa.

Amatorzy nocnej jazdy mogą cieszyć się nartostradami Biela Púť 13 (dł. ok. 990 m), dostępnymi w godzinach 18:00 – 21:00. Snowpark znajdujący się na Chopok Północ Otupné (12 stref freeride’u) to propozycja dla tych, którzy poszukują adrenaliny i mocnych doświadczeń. Miłośnicy biegów narciarskich mogą wypróbować długą na 2500 m pętlę w Tatrach Niskich na Lúčkach. JASNÁ Nízke Tatry oferuje także wyjątkowe doświadczenie Fresh Track dla dobrze jeżdżących narciarzy, którzy mogą skorzystać z jazdy na wybranych stokach jeszcze przed godziną ich oficjalnego otwarcia. Ekskluzywna jazda po sztruksie  Fresh Track możliwa jest w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę, w zależności od warunków śniegowych. Ośrodek oferuje również inne atrakcje, takie jak zjazdy na sankach, nocną jazdę ratrakiem, grupowe wieczorne wyjścia skialpinistyczne oraz… kolacje przy pełni księżyca. Sezon trwa od grudnia do kwietnia, a stoki są otwarte od 8:30 do 15:30.

Tatrzańska Łomnica jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wysokość położenia i długość tras specjalnych. To tutaj na amatorów freeride’u czeka 6,5-kilometrowa trasa carvingowa z Łomnickiej Przełęczy o 1300-metrowych przewyższeniach i szerokości sięgającej do 60 m. O standardzie na najwyższym poziomie świadczą także m.in. nowoczesny system naśnieżania i wyciągi – w tym kolejka linowa, gondole i podgrzewane kanapy. Wraz z systemem bezdotykowych skipassów gwarantują wysoką przepustowość na stoku.

Stacja to ponad 12 km tras zjazdowych dostępnych na trzech poziomach: od łatwych tras niebieskich dla początkujących przez czerwone dla średnio zaawansowanych aż po wymagające czarne trasy, w tym tzw. „Francuską Muldę”.

Na najmłodszych narciarzy czeka tu tor saneczkowy i bobslejowy oraz park dziecięcy Maxiland, a na amatorów narciarstwa biegowego – specjalny obszar z prawie 3 km przygotowanych tras ,,Hlboká – Jamy” . Dostęp do ośrodka ułatwia elektryczny ekopociąg. Ci, którzy zdecydują się na przyjazd samochodem, do dyspozycji mają duży, bezpłatny parking, zlokalizowany tuż przy stacji narciarskiej.

Materiały promocyjne: https://www.facebook.com/Plejsy1234

Sezon narciarski w zlokalizowanym na północnych zboczach Wierchu Krompaskiego ośrodku Plejsy trwa przeszło 120 dni. Wszystko dzięki stabilnym warunkom klimatycznym, a także rozwiniętemu systemowi naśnieżania. Ośrodek posiada homologację FIS dla slalomów, w tym giganta i  super giganta, dlatego też właśnie tutaj rozgrywane są zawody Pucharu Świata w tych dyscyplinach. Prawdopodobieństwo spotkania na stoku zawodnika alpejskiej kadry Słowacji jest tu najwyższe!

Na narciarzy zjazdowych czekają tu trasy o łącznej długości ponad 7 km, z czego większość to trasy trudne i dla średniozaawansowanych zjazdowców. Dla narciarzy biegowych przygotowano trasy o profilu cross-country o długości ok. 15 km, a dla amatorów deski i freeskiingu specjalną trasę snowboardową oraz snowpark z przeszkodami. Ośrodek obsługiwany jest przez system wyciągów o średniej przepustowości 6 tys. osób na godzinę.

Jeden z największych ośrodków narciarskich na Słowacji, zlokalizowany w malowniczej okolicy pogranicza Niskich Tatr, Wielkiej Fatry i Wierchów Starohorskich. Dysponuje 15 wyciągami (13 orczykowych, 2 krzesełkowe i jedną gondolą) i dobrze utrzymanymi trasami zjazdowymi, slalomowymi, a także snowboardowymi o łącznej długości 11 km, znajdującymi się na wysokości od 900 do 1361 m n.p.m., co sprzyja utrzymaniu dobrych warunków śniegowych nawet do końca kwietnia. Donovaly oferuje również atrakcje takie jak jazda nocna – codziennie w godz. 16:00 – 21:00 na stoku Záhradište.

To również doskonałe miejsce na wypoczynek dla wszystkich rodzin z dziećmi – drugi co do wielkości w Europie Fun Park (teren o pow. niemal 10 000 m2 z 9 wyciągami dywanowymi, szkółką narciarska dla dzieci od 3 lat i zimową ciuchcią) zapewni rozrywkę nie tylko podczas szusowania na nartach.

Położone na wysokości 1489 m n.p.m Štrbské Pleso znane jest na całym świecie dzięki rozgrywanym tu zawodom o Puchar Europy i Puchar Świata FIS. Ośrodek był też kandydatem do XX. zimowej olimpiady. W trwającym tu od początku listopada do przełomu kwietnia i maja sezonie, do dyspozycji narciarzy jest 9 sztucznie naśnieżonych i oświetlonych tras zjazdowych o łącznej długości ok. 10 km,, zlokalizowanych na południowych stokach Skrajnego Soliska, a także trasy biegowe, których długość wynosi ok. 26 km (od łatwych dla dzieci i początkujących po trudne trasy położone wokół ślepego jeziora i w dolinie Furkotu). Po lewej stronie stoku znajduje się zaprojektowany z myślą o snowboardzistach snowpark, zaś w pobliżu dolnych stacji krzesełkowych kompleks skoczni narciarskich. Trasę od dworca kolejowego do ośrodka i na stoki narciarskie można pokonać bezpłatnym ekopociągiem.

Ośrodek narciarski Bachledka Ski & Sun, położony malowniczo na szczycie Magury Spiskiej, oferuje dostęp do tras narciarskich o łącznej długość 8,5 km (z czego 6 km jest regularnie naśnieżanych) zlokalizowanych na terenach 3 dolin (Bachledowa Dolina, Jeziersko, Mala Frankova). Przewaga tras łatwych czyni go wprost idealnym miejscem na śnieżną przygodę w gronie całej rodziny. Najgorętszą nowością ośrodka jest Centrum Treningowe z trasą (dł . 920 m i 212 m różnicy wzniesień) imienia braci Krajňáków, dedykowane głównie członkom klubów narciarskich.

Poza dobrze przygotowanymi trasami i obszarami do free ride’u, Bachledka kusi amatorów zimowych aktywnosci także innymi atrakcjami, w tym m.in. „Ścieżką w Koronach Drzew”, trasami biegowymi, możliwością nocnej jazdy, lodowiskiem oraz torem saneczkowym i snowtubingowym.