Wakacje 2019

Chillout i zabawa w plażowym raju nad Bałtykiem lub Adriatykiem, aktywny wypoczynek na szlakach w górskim eldorado, a może familijna sielanka nad brzegiem jeziora? Ile osób, tyle pomysłów na Wakacje. Choć do lata jeszcze ponad 100 dni, na 100% to najbardziej upragniona pora wyjazdów i wojaży, rodzinnych urlopów czy romantycznego wypoczynku we dwoje. Prezentujemy subiektywną listę TOP 10 pomysłów i kierunków na idealny letni wypoczynek.

Wakacje 2019

 

 Świnoujście

Wakacje 2019 - Świnoujście

Wakacje na 44 wyspach? Czemu nie – wystarczy, że zawitacie do Świnoujścia! Zwłaszcza, że ten zachwycający kurort nie samymi wyspami stoi. Jeśli zażywać kąpieli w Bałtyku, to najlepiej w Świnoujściu – tutejsza woda jest najcieplejsza na całym polskim wybrzeżu. Jeśli plażować – to na świnoujskiej plaży, długiej na 10 km, szerokiej na nawet 200 m i z powiewającą rok w rok Błękitną Flagą! Jeśli zwiedzać – to forty Twierdzy Świnoujście, Podziemne Miasto, wiatrak Stawa Młyny, Królową Jasności (czyli jedną z najwyższych na świecie latarni morskich) albo Woliński Park Narodowy z unikatowymi gatunkami roślin i ptaków. A po wszystkim warto wypocząć w największym kompleksie wypoczynkowym nad Bałtykiem – Baltic Park Molo z ultranowoczesnymi apartamentami i aquaparkiem.

Wakacje 2019

 

Gdańsk

Wakacje 2019 - Gdańsk

Nie bez powodu Miasto Jana Heweliusza i Lecha Wałęsy znalazło się na liście 40 najgorętszych kierunków turystycznych według dziennika „The Guardian”. Sporo jest ciekawych miast i miasteczek nad Bałtykiem, ale tak wiele wspaniałych zabytków, przepięknych kamieniczek, magicznych uliczek, nastrojowych knajpek można znaleźć tylko w ponad 1000-letnim Gdańsku. Warto przespacerować się po uznanej za jedną z najpiękniejszych w naszej części Europy starówce, zajrzeć pod Fontannę Neptuna na Długim Targu, odwiedzić renesansowy ratusz, Muzeum II Wojny Światowej, Bazylikę Mariacką, Europejskie Centrum Solidarności, katedrę w Oliwie, Wyspę Sobieszewską... A to i tak tylko ułamek miejsc, które zobaczyć po prostu trzeba! Do tego na gdańskich turystów czeka aż 6 miejskich kąpielisk uhonorowanych Błękitną Flagą. Z łatwością można tu poczuć wakacyjny klimat!

Wakacje 2019

 

Karkonosze

Wakacje 2019 - Karkonosze

Mimo że wielu rodakom wakacje kojarzą się z wylegiwaniem na plaży, nie ma nic lepszego niż podziwianie górskich szczytów w wakacyjnym słońcu. Karkonosze, jeden z najpiękniejszych masywów górskich w Polsce, to idealne miejsce na letnie podróże. Podczas wypadów na szlaki można znaleźć niezwykłe skalne formacje. Lokalni mieszkańcy tym najbardziej oryginalnym nadali nawet nazwy – podczas spaceru możecie natknąć się na Pielgrzymy, Trzy Świnki czy też Końskie Łby. Z każdą z nich wiążą się legendy, które nadają skałom magicznej aury.

Nie bez powodu Karkonosze nazywa się Polskimi Alpami – w końcu to właśnie tu, a dokładnie nad Wodospadem Kamieńczyka, kręcono sceny do słynnego filmu „Opowieści z Narni”. Nic dziwnego w tym, że krajobrazy Karkonoszy przyciągnęły hollywoodzkich twórców – każdy, kto chociaż raz odwiedził ten region wie, że w górskim pejzażu można się zakochać. Szczególnie jeśli można go podziwiać ze Śnieżki – najwyższego szczytu w Karkonoszach. Jeżeli pogoda dopisze, widoki ze szczytu sięgają nawet 200 km. Będąc na Śnieżce warto od razu zwiedzić nietuzinkowe schronisko oraz zabytkową kaplicę św. Wawrzyńca z 1665 roku.

Będąc w Karkonoszach nie sposób nie natknąć się na ruiny zamku. Dolny Śląsk słynie bowiem z największej liczby zamków i pałaców w całej Polsce. Najpopularniejszym z nich jest Zamek Chojnik, zbudowany w XIV wieku przez księcia Bolka II. Turyści mogą tu postrzelać z kuszy, wejść na wieżę i podziwiać panoramę okolicy, czy też wziąć udział w corocznym Rycerskim Turnieju Kuszniczym „O Złoty Bełt Chojnika”, który odbywa się w pod koniec lata – w sierpniu.

Wakacje 2019

 

Bieszczady

Wakacje 2019 - Bieszczady

Bieszczady, ach, Bieszczady. Polski kierunek ucieczki przed szarą rzeczywistością, powszedniością i jarzmem pracy w korporacji. Ostoja dla nieszczęśliwych i wypalonych, dom dla tych, którzy żyją w zgodzie z naturą. Każdy, kto choć raz odwiedził Bieszczady ten wie, że zaszycie się w dzikich lasach jest lekiem na całe zło. Nie ma tu zasięgu, drogi asfaltowe są rzadkością – wprost idealne miejsce do odcięcia się od cywilizacji.

Warto wybrać się tu latem chociażby z jednego, prostego powodu – Bieszczady to jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce. Po zmroku trzeba być zaopatrzonym w dobrą latarkę, aby się nie zgubić. Latem dzień jest dłuższy, można więc więcej czasu poświęcić na spacery po pięknych połoninach, żeby wieczorem podziwiać rozświetlony gwiazdami nieboskłon. Najlepszym miejscem na takie obserwacje jest Park Gwiezdnego Nieba, gdzie w całej okazałości można obserwować Drogę Mleczną (i to gołym okiem!). W okresie wakacyjnym działają również drezyny rowerowe, gdzie na trasie Zagórze – Krościenko można przeżyć prawdziwą podróż w czasie. Jeżeli ktoś dobrze czuje się w siodle, może udać się do jednej ze stadnin, gdzie organizowane są całodzienne wycieczki konne – taka forma aktywności jest w Bieszczadach bardzo popularna.

W drodze powrotnej, na otarcie łez, można udać się do… hodowli alpak, znajdującej się pod Krosnem, na zboczu Królewskiej Góry.

Wakacje 2019

 

Krynica-Zdrój

Wakacje 2019 - Krynica-Zdrój

Obecność położonego w sercu Beskidu Sądeckiego miasteczka w zestawieniu TOP letnich destynacji nie powinna być zaskoczeniem. Pod względem liczby odwiedzających w polskich górach Krynica-Zdrój przegrywa tylko z Zakopanem, którego szczyt popularności przypada i tak na sezon zimowy. Malownicze położenie, korzystny mikroklimat, znane od co najmniej 200 lat walory zdrowotne, a do tego oryginalna architektura, ciekawe muzea i bogata oferta kulturalna – Krynicy-Zdrój po prostu nie można pominąć, planując wakacyjny harmonogram.

Na liście kuracjuszy górskiego uzdrowiska znajdziemy m.in. Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza, Jana Matejkę, Władysława Reymonta czy Jana Kiepurę, który pokochał krynicką atmosferę i wybudował tu willę za 3 mln dolarów. I choć dziś przemianowana na sanatorium Patria rezydencja już takiego wrażenia nie robi, w samej Krynicy-Zdrój nie brak konstrukcji, które zapierają dech w piersiach. Wśród nich niekwestionowanym liderem jest obecnie szkielet (wciąż rozbudowywany) ścieżki w koronach drzew, usytuowany nieopodal górnej stacji ośrodka narciarskiego Słotwiny Arena. Wysoka na 50 m i długa na ponad kilometr atrakcja już stała się ewenementem na skalę krajową i europejską – to bowiem jedyna na Starym Kontynencie konstrukcja tego typu w całości wykonana z drewna.

Wakacje 2019

 

Zamość i Roztocze

Wakacje 2019 - Roztocze

Umocnione bastiony to ręce i nogi, służące do obrony przed wrogami. Rynek Wielki to serce, a Rynek Solny i Rynek Wodny są organami wewnętrznymi. Funkcję kręgosłupa pełni ul. Grodzka. Głową natomiast jest stojący na jej końcu pałac Zamojskich. Wykoncypowane przez Jana Zamojskiego i postawione początkowo w szczerym polu Stare Miasto w Zamościu to unikalny na skalę europejską przykład realizacji projektu „miasta idealnego”. Cały układ przestrzenny ma ukryty sens, mający odzwierciedlać budowę ludzkiego ciała. I – co najważniejsze – zachował się w stanie niemal nienaruszonym do naszych czasów.

Zamość to chyba najidealniejsza brama do nie mniej idealnej krainy geograficznej na wschodzie Polski. Nazwa tej magicznej łączącej Wyżynę Lubelską z Podolem a przy tym pasma pagórków ciągnących się około 180 km od Kraśnika do Lwowa pochodzi od słowa „roztaczać” oznaczającego „dzielić”. Roztocze dzieli bowiem dorzecza rzek Wieprz, Bug oraz San i Dniestr. Wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień o szerokości od 12 do 32 km i długości około 180 km, podzielony przez krzywiznę górskich potoków i rzek, tworzy iście bajkowy klimat o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Atrakcje turystyczne Roztocza najlepiej eksplorować na pokładzie dwukołowca. W warkoczu bajkowych szlaków  rowerowych oplatających Polskę, trasa przebiegająca przez Roztocze to prawdziwa perła. Dodajmy, że czarna, wiodąca przez spektakularne fragmenty Roztoczańskiego Parku Narodowego i obejmująca ciekawe miejscowości turystycznie – Zwierzyniec, Krasnobród i okolice Suśca.

Wakacje 2019

 

Mazury i nie tylkoWakacje 2019 - Mazury

Malownicza kraina, laureat plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury, zachwyca nie tylko 2,5 tys. słodkich akwenów. Na miłośników historii czeka tu, ukryty wśród gęstych lasów w pobliżu miejscowości Gierłoż, tajemniczy Wilczy Szaniec. Na amatorów techniki – kanał  Ostródzko- Elbląski, czyli najdłuższa sztuczna droga wodna w Polsce.  Na tych, którzy preferują aktywny wypoczynek – szlak kajakowy rzeką Krutynią, na tych zaś, którzy poszukują nieco egzotyki i kolorytu – prawdziwa starożytna piramida w graniczącej z Obwodem Kaliningradzkim Rapie czy Muzeum Indian Ameryki Północnej w oddalonym 5 km od Giżycka Spytkowie.

Mówiąc o Mazurach, często zapominamy o ich zachodniej części – Pojezierzu Iławskim, gdzie mieści się najdłuższe naturalne jezioro w naszym kraju. Rozciągające się na przestrzeni ponad 27 km jezioro Jeziorak  idealnie nadaje się do eksplorowania jachtem lub kajakiem, a wszyscy nieobeznani ze sztuką żeglowania mogą wybrać się na wycieczkę tramwajem wodnym „Ilavia” cumującym w centrum Iławy. Jest tu też 10 wysp, w tym popularna Wielka Żuława – największa śródlądowa wyspa w Europie z pozostałościami średniowiecznego grodu. To właśnie tu Pan Samochodzik szukał przed laty ukrytych skarbów zrabowanych podczas wojny.

Wakacje 2019

 

Warmia

Wakacje 2019 - Warmia

Kraina będąca od zawsze w cieniu Mazur, przez większość utożsamiana głównie z pięknymi jeziorami, zachwyca nie tylko doskonałymi walorami przyrodniczymi. Mało kto wie, że Warmia i Mazury to właściwie dwa osobne regiony. Różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale przede wszystkim religią oraz kulturą rdzennych mieszkańców.

Zabytkowy, gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, datowany na połowę XVI w., którego gospodarzem był sam Mikołaj Kopernik czy urokliwa Starówka z Wysoką Bramą oraz otwarty po remoncie zamek w Lidzbarku Warmińskim to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić. Drugie co do wielkości olsztyńskie planetarium to prawdziwa gratka dla tych, którzy na co dzień lubią spoglądać w kosmiczne otchłanie. Każdy z chęcią spędzi chwilę relaksu w Termach Warmińskich, będących pierwszym tego typu obiektem zlokalizowanym na północy Polski.

Wakacje 2019

 

 Kaszuby

Wakacje 2019 - Kaszuby

Szwajcaria Kaszubska to świetna alternatywa dla Warmii i Mazur, tłumnie obleganych w okresie wakacyjnym. Kaszuby spodobają się z pewnością miłośnikom obcowania z naturą, wypoczywania nad jeziorem, łowienia ryb czy też zwiedzania skansenów.  Nie zawiodą się również amatorzy spływów kajakowych i zwiedzania okolicy na dwóch kółkach. Jednym słowem – jest tu co robić. A jeśli nadal będziecie głodni atrakcji, zawsze możecie spróbować nauczyć się kaszubskiego alfabetu i poznać tutejsze zwyczaje. Mieszkańcy urokliwych wiosek, wciąż rozmawiają w tradycyjnym języku.

Spędzając lato na Kaszubach trzeba spędzić trochę czasu nad jeziorem – w końcu jest ich tu ponad 500. Natomiast spływy kajakowe polecamy organizować na rzece Raduni. Przygodą może być również wspinaczka na Wzgórza Szymbarskie, gdzie znajduje się Wieżyca – najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego. Na Kaszubach znajdziecie też najstarszy w Polsce skansen we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie można dowiedzieć się nieco o tym, jak dawniej żyła lokalna społeczność.

Wakacje 2019

 

Chorwacja

Wakacje 2019 - Chorwacja

Na koniec coś dla tych, którzy nad wszystko przekładają zagraniczne wojaże. Chorwacja to bez wątpienia jedna z najjaśniejszych gwiazd na turystycznej mapie Europy, z roku na rok coraz śmielej brylująca w TOP destynacjach marzeń na Wakacje. I trudno się temu dziwić.

Wystarczy rzut oka na Dalmację – rozciągający się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, długi na 400 km malowniczy pas pełen gajów oliwnych, plantacji cytrusów oraz bogactwa kulturowego. To tu położony jest Dubrownik, nie bez powodu określany mianem “Perły Adriatyku”. Pełno w nim historycznych zabytków, świątyń oraz średniowiecznych murów obronnych, wykorzystanych m.in. przy produkcji “Gry o Tron”. Nie mniej spektakularnie jawi się Istria. Malownicza zatoka położona w północnej części Adriatyku przyciąga zarówno entuzjastów leniwego plażowania, jak i miłośników wycieczek górskich i rowerowych z całego świata. Letnią porą wybrzeże tętni artystycznym życiem, będąc jednym z ulubionych miejsc spotkań różnych twórców.

Jednak Chorwacja to nie tylko Istria i Dalmacja. Na szczególną uwagę zasługują zlokalizowane w sercu bałkańskiego kraju Jeziora Plitwickie. Ta jedyna w swoim rodzaju kraina jezior kaskadowych z licznymi wodospadami, źródłami oraz jaskiniami, pośród których będziecie mogli spacerować drewnianymi, wijącymi się ścieżkami. Kontynentalna cześć Chorwacji to z kolei oaza spokoju, w której pośród zalesionych gór oraz chłodnych winnic znajdziecie chwile wytchnienia w letnie, gorące dni. Romantyczne zameczki, pałacyki czy uzdrowiska termalne pozwolą wypocząć zdala od zgiełku i upału. A na deser Szlak 1000 wysp! 1244 wyspy, wysepki oraz grzbiety morskie, otoczone krystalicznie czystymi wodami Adriatyku to prawdziwe eldorado, będące doskonałą alternatywą do odkrywania chorwackiego wybrzeża z niesamowitej perspektywy.

Największe atrakcje chorwacji - Magazyn Bałtyk na 10 sposobów - Magazyn

Przeboje lata 2018 - magazyn Najlepsze oferty na Wakacje