Czarnogóra to niewielki kraj wielkich kontrastów. W ciągu zaledwie jednego dnia można tu pluskać się w ciepłych wodach Adriatyku i zdobywać szczyty Gór Dynarskich, doświadczyć temperatur właściwych trzem strefom klimatycznym czy – nie przekraczając granic miasta – zwiedzić cerkiew, meczet i kościół. Poznajcie najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje Montenegro i wybierzcie Bałkany za cel wakacji w 2021 roku!

Boka Kotorska

Skaliste stoki gór Lovćen i Orjen muskają delikatnie turkusowe wody Adriatyku, a widok całości z loku ptaka przywodzi na myśl obraz kształtu ust. Zatoka Kotorska to niewątpliwie jedna z najbardziej ponętnych części Czarnogóry, a jej nazwa nie bez powodu odwołuje się do włoskiego słowa „bocca”, oznaczającego usta. Choć sceneria miejsca przypomina chłodne fiordy Norwegii, to w rzeczywistości typowa zatoka riasowa w południowym wydaniu – z kamiennymi miasteczkami jeszcze z czasów Republiki Weneckiej. Pośród nich perełka na tle czarnogórskiego krajobrazu, ukryta na krańcu Zalewu Kotorskiego w otulinie masywów górskich Lovćen, Vrmac i Dobrota – Kotor.

Otoczone średniowiecznymi murami, które łączą się z twierdzą św. Jana na Samotnym Wzgórzu, miasto uwodzi zwiedzających plątaniną wąskich, krętych uliczek przy których trwają dumnie prawosławne cerkwie, katolickie kościoły i kamieniczki o fasadach w stylu romańskim, gotyckim renesansowym i barokowym. Od gwaru wpisanego ma listę UNESCO kotorskiego Starego Miasta warto uciec do zlokalizowanego nieopodal marynarskiego miasteczka Perast lub skąpanego w kwiatach i palmach miasteczka Herceg Novi, stanowiącego zachodnią bramę Boki.

Monaster Ostrog

Początek jednego z głównych ośrodków duchowych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej sięga XVII wieku. Założycielem kompleksu był metropolita zahumski i hercegowiński, kanonizowany po śmierci jako Bazyli Ostrogski – stąd nazwa monasteru. Kompleks składa się z dwóch części, z których starsza i bardziej spektakularna wbudowana jest w pionową skałę ponad Równiną Bjelopavlicką. To właśnie do tej części – cerkwi Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni – latem podążają tłumy turystów i pielgrzymów.

Częściowo wykuta w skałach świątynia skrywa relikwie fundatora, którym przypisuje się nie mniej cudotwórczą moc, co krzewowi winnej latorośli i źródłu, znajdującym się na zboczu skały, nieopodal monasteru. Wizyta w czarnogórskim klasztorze to nie lada gratka także dla historyków sztuki. Ściany 2 z 4 cerkwi zdobią siedemnastowieczne freski. W największej z nich rozbrzmiewa w trakcie świąt i uroczystości aż 17 dzwonów, z których najsłynniejszy, o wadze 11 ton, uważany jest za największy dzwon na Bałkanach.

 

Budva

Budva musi być obowiązkowym punktem na Waszej mapie podróży do Czarnogóry, jeśli gustujecie w tętniących życiem kurortach. To najpopularniejsza miejscowość w nadmorskiej części Czarnogóry, konkurująca o względy turystów z chorwackim Dubrownikiem. Samo miasto czaruje kamienną zabudową, piękną i ciekawą starówką oraz przede wszystkim malowniczymi plażami, dla których zjeżdżają tu co roku Serbowie, Niemcy, Polacy i Rosjanie.

Znakiem rozpoznawczym Budvy są wąskie uliczki i kolorowe okiennice, upiększające kamienną architekturę. Warto wybrać się do Katedry Św. Jana, która kryje w swoich wnętrzach dzieła artystów z Wenecji, pochodzące z XV-XVII w. czy też na spacer wokół skalistego cypla Vidikovac, będącego wspaniałym punktem widokowym, szczególnie o zachodzie słońca.

 

Herceg Novi

Od północy osłonięte ścianą góry Orjen, od południa sąsiadujące z wejściem do Zatoki Kotorskiej miasteczko Herceg Novi to 3. pod względem popularności miejsce w Czarnogórze i numer 1. pośród czarnogórskich miast wybrzeża o prawdziwie śródziemnomorskim charakterze. Nazywane „miastem kwiatów” Herceg Novi upaja florystów wonią palm i drzew cytrusowych, historyków sztuki zaś niebanalnymi kompilacjami architektonicznymi – w tylu romańskim, bizantyjskim, barokowym, a także orientalnym.

Największe skarby nadadriatyckiego kurortu a zarazem jego największe zabytki skrywa Stare Miasto, częściowo otoczone pozostałościami murów i twierdz tureckich, m.in. Kanli Kula i Forte Mare. Po spacerze dróżkami łączącymi trzy place Starego Miasta, warto udać się na jego wschodnie obrzeża. Czeka tam XVI-wieczny zespół monastyru Savina z dwoma cerkwiami – ściany głównej zdobi piękny, największy w Czarnogórze ikonostas.

 

Petrovac na Moru

Petrovac na Moru to niewielki, kameralny kurort, będący spełnieniem marzeń o słonecznych wakacjach w Czarnogórze dla rodzin z dziećmi i turystów, którzy nie przepadają za dzikimi tłumami. Miasteczko otoczone jest zielonymi wzgórzami, sosnowymi lasami i gajami oliwnymi. Co więcej – znajdziecie tu wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku nad morzem.

Są trzy plaże, jest szansa na udane kąpiele morskie (woda w lipcu i sierpniu jest idealna na pływanie), jest też promenada i deptak, gdzie można urządzać sobie długie spacery z pięknym widokiem. Temperatura latem oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, można się więc wygrzać. Ochłodzenie przyniosą świetne lody zakupione w lodziarni przy promenadzie, a jeśli zgłodniejecie możecie przysiąść w jednej z klimatycznych restauracji, które oferują regionalne przysmaki, takie jak pljeskavica.

Kaniony Tary i Moračy

Choć Czarnogóra to kraj, który rozciąga się na długości zaledwie 78 km, przeprawa przez niego dostarczyć może naprawdę głębokich przeżyć. Wszystko za sprawą dominujących w krajobrazie Montenegro krasowych gór pociętych wzdłuż i wszerz imponującymi wąwozami – czasem niedostępnymi, a czasem do odkrycia i poznania… bez konieczności opuszczania auta.

Najgłębszym w Czarnogórze, a przy tym uważanym za jeden za najpiękniejszych w Europie, kanionów jest kanion Tary. Przejechać go można, jadąc pełną zakrętów, bujnej roślinności i drzew o historii sięgającej 400 lat drogą z Mojkovaca do Žabljaka. Po drodze mija się most we wsi Đurđevića Tara. Warto zatrzymać się tu na dłużej, ze względu na zapierające dech w piersiach widoki i monumentalną architekturę mostu – ważny element scenograficzny w filmie z 1978 roku “Komandosi z Navarony”. Innym słynnym kanionem Czarnogóry jest kanion Moračy łączący Park Narodowy Durmitor z centralną częścią kraju – Podgoricą. Choć można przezeń przejechać samochodem, warto pokonać go pociągiem ekscytującą trasą wiodącą przez górne krawędzie urwisk, długie tunele i skalne półki.

 

Sveti Stefan

Niegdyś piracka przystań, potem maleńka rybacka wioska, dziś najbardziej ekskluzywny kompleks wypoczynkowy w całej Czarnogórze, i jeden z najbardziej oryginalnych w całej Europie. Gościły tu takie sławy jak Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Sylvester Stallone czy też Claudia Schiffer. Sveti Stefan to naprawdę wyjątkowe miejsce w Czarnogórze. Jest to niewielki półwysep, oddalony zaledwie 6 km od Budvy. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku powstał pomysł, aby średniowieczne rybackie domki przekształcić w luksusowe wille dla bogaczy. Każda z nich posiada swój własny styl. Niektóre chatki wyposażone są nawet w prywatne baseny i inne ekstrawaganckie dodatki.

Niestety, na wypoczynek w ośrodku może sobie pozwolić zaledwie garstka turystów – najtańszy nocleg kosztuje około 750 euro za noc, a ceny potrafią sięgać nawet kilku tysięcy euro. Jednak i tak warto się wybrać w okolice półwyspu – to bowiem jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Czarnogórze, przypominające do złudzenia Dubrownik w miniaturze przez mury okalające kompleks.

Ulcinj

Jeżeli lubujecie się w albańskich klimatach, powinniście wybrać się do Ulcinj – najdalej wysuniętego na południe miasta Czarnogóry. Słynie ono przede wszystkim z najdłuższej, bo aż 13 km plaży po tej części Adriatyku. Velika Plaža to jednak nie jedyny wabik na turystów. Kamienna starówka, położona na wzgórzu, jest idealnym miejscem na podziwianie romantycznych zachodów słońca, a orzeźwienie można uzyskać kosztując znaku rozpoznawczego Ulcinj – arbuza z jednego z ulicznych straganów.

Jedno jest pewne. Ulcinj jest kompletnie inne niż pozostałe czarnogórskie miasta. Z pewnością duży wpływa ma na to bliskość albańskiej granicy – miasto zamieszkuje de facto więcej Albańczyków niż Czarnogórców. I widać to na każdym kroku. Tablice informacyjne są zazwyczaj w 2 językach, tak samo jak napisy w restauracjach. Wszystko to sprawia, że Ulcinj stanowi ciekawą mieszankę kulturową, a zarazem dogodną bazę wypadową – zarówno dla wielbicieli plażowania, jak i turystów ciekawych świata.

Comments are closed.