Romantyczne miejsca w Polsce

Walentynki już tuż, tuż! Jeśli nie macie pomysłu jak spędzić  romantyczne święto zakochanych, zobaczcie nasze zestawienie najbardziej romantycznych miejsc w Polsce i zaskoczcie swoją drugą połówkę! Może weekend w…?

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Droga miłości we Wrocławiu

Romantyczne miejsca w Polsce - Wrocław

Najpierw trzeba pomodlić się w katedrze o szczęście w sprawach sercowych, następnie pogłaskać rzeźbę kamiennego lwa przy wyjściu i udać się prosto na Most Tumski – miłość naszego życia już będzie tam na nas czekać. Tak przynajmniej głosi jedna z najpopularniejszych wrocławskich legend, a zabytkowy trakt łączący katedrę z mostem zyskał nawet nieoficjalne miano „drogi miłości”. Sam most natomiast niemal ugina się pod ciężarem kłódek, które – podobnie jak na słynnych „mostach zakochanych” w Rzymie czy Paryżu – pary masowo tu zawieszają na znak trwałości uczuć. Jednak miłosne konotacje Ostrowa Tumskiego sięgają dużo dalej w przeszłość. Podobno to właśnie tutaj odbyły się zaręczyny pierwszego króla Polski Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą. A poza tym to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w całym Wrocławiu, wciąż przesycone tajemniczą atmosferą dawnych czasów. Nic więc dziwnego, że w poszukiwaniu prawdziwie romantycznej aury zakochani udają się właśnie tutaj.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Park Oliwski w Gdańsku

Romantyczne miejsca w Polsce - Gdańsk

Nie sopockie molo, nie orłowska plaża, nie gdańska Starówka, ale właśnie Park Oliwski został niedawno uznany przez mieszkańców za najbardziej romantyczne miejsce w Trójmieście. Ba, popularność parkowych plenerów wśród fotografów ślubnych jest tak wielka, że czasem o najlepsze kadry „walczy” ze sobą nawet kilkanaście par jednocześnie. Jednak trudno im się dziwić. Wystarczy krótki spacer baśniową Aleją Lipową, rzut oka na francuskie ogrody pod Pałacem Opatów czy chwila zadumy nad stawem otoczonym zielonym szpalerem drzew, by zakochać się w tym miejscu bez pamięci…

A przecież możemy tu jeszcze podziwiać rzadko spotykane gatunki roślin (jak choćby tulipanowiec czy daglezja), zajrzeć do największego w Polsce ZOO, wzruszyć się przy fugach Bacha podczas koncertów organowych w Katedrze Oliwskiej albo szeptać sobie czułe słówka w słynących z niesamowitej akustyki grotach szeptów. I tylko słynny „Książęcy Widok” z XVIII wieku – czyli iluzja sugerująca obserwatorom, że parkowy staw połączony jest bezpośrednio z oddaloną o 2 km Zatoką Gdańską – został już zasłonięty przez młode drzewa. Ale od czego mamy wyobraźnię?

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Dolina Marzeń w ToruniuRomantyczne miejsca w Polsce - Toruń

Jeśli Walentynki przyjdzie wam spędzić w Toruniu i zastanawiacie się, jak zaskoczyć swoją drugą połówkę, proponujemy po romantycznej kolacji udać się na równie romantyczny spacer po Dolinie Marzeń. To wyjątkowo urokliwy park, mieszczący się w samym sercu miasta, otoczony od południa fortyfikacjami XIX-wiecznymi przy Bulwarze Filadelfijskim. Całość zajmuje ok. 17 hektarów, jednak prawdziwe atrakcje znajdują się w centralnej części parku. Znajdziecie tam wyjątkowy zegar słoneczny wykonany z okazji obchodów Roku Kopernikańskiego w 1973 roku. Warto również wybrać się na spacer wzdłuż Strugi Toruńskiej drogą, która doprowadzi do niewielkiego oczka wodnego, zamieszkanego przez różnej maści ptactwo. Polecamy także odwiedzić Dolinę Marzeń wiosną, kiedy park wygląda zupełnie jak marzenie – kameralne alejki otulone są kolorowymi drzewami i kwiatami. W południowej części parku można też podziwiać ogród różany, w którym znajduje się ponad 1600 krzewów różanych.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Opolska Wenecja

Romantyczne miejsca w Polsce - Opole

Chociaż w zimę nie doświadczy się tu karnawałowej gorączki, a wiosną i latem nie spotka się z rozentuzjazmowanym gondolierem, w Opolu doświadczyć można prawdziwie weneckiej przygody. Wszystko za sprawą kolorowych iluminacji, które od przeszło dekady rozjaśniają bajkowy fragment miasta nad Młynówką – prakorytem Odry, którego oryginalna nazwa pochodzi od stojących na brzegu rzeki młynów. Opolska Wenecja – fragment Młynówki od Mostu Katedralnego do Zamkowego – to ważny punkt na miłosnej mapie Opola. Romantyczne oblicze miasta najlepiej odkrywać od strony dawnego portu rzecznego, od ulicy Piastowskiej. Pod woalką nocy feeria barw i świateł odsłania przed oczami zakochanych detale architektoniczne kamienic, mostów, pierwszej miejskiej manufaktury, małej synagogi, spichlerza czy pierwszego miejskiego szpitala, których odbicie w niespokojnej tafli wody do złudzenia przypomina najsłynniejsze włoskie miasto miłości.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Chełmno

Romantyczne miejsca w Polsce - Chełmno

Wciąż mało kto wie, że mamy w Polsce oficjalną stolicę zakochanych. Z patentem, zastrzeżoną prawnie nazwą i własnym logo. To położone ok. 40 km od Torunia Chełmno – wspaniałe zabytkowe miasto, nazywane czasem „słowiańskim Carcassonne”. Dlaczego właśnie tutaj miłość ma królować? Odpowiedź jest prosta. Patronem miejscowości jest sam św. Walenty, którego relikwie znajdują się w tutejszym kościele farnym. Można zatem wymodlić sobie uczuciową pomyślność „u źródła”. A przy okazji zrobić zdjęcie przy pomniku sympatycznej pary w miłosnym uścisku czy skosztować miejscowego specjału, jakim są bułki z lubczykiem. Nie brak również innych atrakcji, jak choćby specjalnie wytyczona trasa spacerowa dla zakochanych, dywany kwiatowe w kształcie serc na Plantach czy organizowany co roku w Walentynki – jakżeby inaczej! – Festiwal Piosenki Miłosnej. Jeśli zaś na widok kolejnych czerwonych serduszek zacznie nam się robić słabo, zawsze możemy dać się oczarować pięknej gotyckiej architekturze i doskonale zachowanym średniowiecznym fortyfikacjom.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Łazienki Królewskie w Warszawie

Romantyczne miejsca w Polsce - Łazienki Królewskie

Choć malowniczych parków i pocztówkowych uliczek w stolicy nie brakuje, to właśnie Łazienki będą najlepszym miejscem na randkę pod chmurką. Po pierwsze dlatego, że mieszczą się w samym centrum miasta, a jednocześnie wystarczy tylko przekroczyć bramę, by znaleźć się w całkiem innym świecie. Spokojne, ocienione 300-letnimi dębami alejki, stawy, romantyczne mostki, przechadzające się dumnie wśród zwiedzających pawie – wszystko wygląda dokładnie tak, jak za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który szczególnie upodobał sobie to miejsce. Brakuje tylko upudrowanych dam w krynolinach i dostojnych paniczów w surdutach i perukach…

Kolejny powód to wyjątkowa nie tylko w skali kraju, ale całej Europy architektura, ze wspaniałym Pałacem na Wodzie i zabytkowym amfiteatrem na czele. To jednak oblegane przez turystów hity – jeśli szukamy nie mniej urokliwych, ale bardziej zacisznych miejsc, powinniśmy odwiedzić choćby Świątynię Sybilli, Biały Domek czy ukrytą w gęstwinie Świątynię Egipską. Atrakcji jest tyle, że można tu spokojnie spędzić cały dzień. Trzeba tylko pamiętać o zapasie orzeszków dla wiewiórek.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Lanckorona

Romantyczne miejsca w Polsce - Lanckorona

Położona zaledwie 35 km od Krakowa, otoczona wzgórzami Lanckorona to w pewnym sensie małopolska odpowiedź na Kazimierz Dolny – ale wciąż nie do końca odkryta. Dlatego jest tu dużo spokojniej, życie toczy się leniwym, wiejskim rytmem, a na malowniczych uliczkach i w przytulnych knajpkach można spotkać nie tylko artystów i zakochane pary, ale też… anioły. To równie charakterystyczny element lanckorońskiego pejzażu, co zabytkowe drewniane domki przy Rynku. A co roku w grudniu odbywa się tu magiczne Święto Aniołów. Ale to nie koniec niespodzianek. Romantyków urzekną bowiem choćby nazwy alejek spacerowych wokół góry, na której mieszczą się ruiny średniowiecznego zamku. Gdzie indziej w Polsce możemy pospacerować Aleją Zakochanych albo Aleją Cichych Szeptów? Mało tego, zakochani mają tu nawet swoje własne święto. Podczas dorocznego festiwalu „Romantyczna Lanckorona” w miasteczku odbywają się liczne wystawy, spotkania i koncerty. A miejscowe Koło Gospodyń przyrządza specjalne potrawy z dodatkiem naturalnych afrodyzjaków.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Kładka Bernatka w Krakowie

Romantyczne miejsca w Polsce - Kładka Bernatka

Wrocławski Most Tumski ma długą i burzliwą historię sięgającą miłosnych wyznań Mieszka I. Co innego jego krakowski odpowiednik, czyli kładka ojca Bernatka. Z pozoru to nic niezwykłego. Nowoczesny mostek przeznaczony dla pieszych i rowerzystów powstał w 2010 r., ma formę stalowego łuku i w niczym nie przypomina zabytkowych „mostów zakochanych” z innych europejskich metropolii. Łączy Kazimierz z Podgórzem, a jego patronem nie jest bynajmniej żaden poeta czy malarz, ale pewien krakowski zakonnik, który na przełomie XIX i XX w. założył w mieście szpital Bonifratrów.

A jednak o każdej porze dnia i nocy można spotkać tu zakochane pary, a sama kładka zajęła miejsce w ścisłym finale ogólnopolskiego głosowania na najbardziej romantyczne miejsce w kraju. Jednym z zagorzałych miłośników tego miejsca jest m.in. Grzegorz Turnau, który przecież o urokliwych krakowskich zakątkach wie niemało. W czym zatem tkwi sekret kładki Bernatka? Oczywiście w tysiącach kłódek zawieszonych na całej długości mostu. A że liczy on sobie aż 145 m, miejsca na miłość nie brakuje. No i schodzi się z niego wprost na Kazimierz, którego romantyczna atmosfera znana jest przecież nie od dziś.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Arkadia

Romantyczne miejsca w Polsce - Arkadia

Nie, nie chodzi o popularne warszawskie centrum handlowe. Choć pewnie znajdą się i tacy, którzy na przechadzkę z drugą połówką chętnie wybraliby się właśnie tam. „Oryginalna” Arkadia to bodaj najsłynniejszy polski park w stylu romantycznym, zlokalizowany między Łowiczem a Skierniewicami, ok. 65 km od Łodzi i 80 km od stolicy. Wraz z barokowym pałacem w pobliskim Nieborowie stanowi imponujące świadectwo potęgi rodu Radziwiłłów, do którego należały okoliczne włości. Założona pod koniec XVIII w. Arkadia powszechnie uznawana jest za dzieło życia księżnej Heleny Radziwiłłowej – to ona stworzyła sentymentalną koncepcję parku, nadzorowała pracę architektów, zamawiała dzieła sztuki i dbała o każdy szczegół swojej mitycznej „krainy szczęśliwości”. Dziś można się tu zagubić z ukochaną osobą na długie godziny, spacerując malowniczymi alejkami wśród stawów, strumieni i wodospadów. Albo zaglądając do sztucznych grot, przysiadając w świątyniach dumania lub w cieniu zrekonstruowanych antycznych ruin. Porywy serca niczym z wierszy lorda Byrona gwarantowane.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »

Kazimierz Dolny

Romantyczne miejsca w Polsce - Kazimierz Dolny

Zwycięzca może być tylko jeden. A w plebiscycie na najbardziej romantyczne miasto w naszym kraju bezapelacyjnie zwyciężył właśnie Kazimierz. Kazimierski Rynek jest też ponoć najczęściej wybieranym miejscem w kraju na ślubne sesje fotograficzne. I trudno się dziwić – renesansowe kamieniczki, zapierające dech w piersiach widoki na Wisłę oraz unosząca się w powietrzu atmosfera artystycznej bohemy rzucą czar nawet na zdeklarowanego singla. Znajdziemy tu pełen wachlarz dekoracji do romantycznych spacerów. Lubimy włóczyć się bez celu uliczkami jak z bajki? W okolicach Rynku znajdziemy ich bez liku. Marzą nam się tajemnicze ruiny? Zabieramy naszą drugą połówkę do średniowiecznego zamku na wzgórzu. Chcemy wyznać miłość na łonie natury? Okoliczne wąwozy stworzą ku temu wyjątkowo sprzyjające warunki. A po wszystkim możemy pogłaskać po nosie brązowego psa przy kościele farnym (co ponoć przynosi szczęście), wspólnie zjeść kazimierskiego koguta z ciasta, no i obowiązkowo przysiąść na ustawionej w 2012 r. ławeczce zakochanych.

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje nawet 70% taniej! »