Zapytaliśmy Was ostatnio, dokąd chcielibyście pojechać najbardziej (i w pierwszej kolejności), gdy już powróci możliwość podróżowania. Spacer po Puszczy Augustowskiej i Borach Tucholskich,  wędrówki po Bieszczadach i Pieninach, lato nad Bałtykiem lub na chorwackiej riwierze… – każdy z nas marzy i planuje. Choć nie wiemy, ile potrwa powrót do nowej normalności, wiemy, że są takie miejsca, do których wrócimy na pewno – taki jest plan! Twój, mój, Nasz.

Zaplanuj powrót do swoich ulubionych miejsc – sprawdź hotele dostępne na Travelist »

Puszcza Augustowska

Miejsca, do których wrócimy - Puszcza Augustowska
Wojtkowski/ Shutterstock.com
Ten, kto kocha zieleń, uwielbia też Podlasie i Puszczę Augustowską. To najbardziej rozległy zwarty kompleks leśny w Europie (o imponującej pow. 160 tys. ha!). Zielona kraina złożona z majestatycznych drzew, bajkowych jezior i rzek oraz cudów natury, tj. rzadkie gatunki wpisane do polskiej czerwonej księgi roślin. Pośród tego wszystkiego – kameralne miasteczko, które samo siebie określa najmilszym miastem w Polsce – Augustów. Kto był, ten wie, że augustowskie noce są nadzwyczaj piękne – zwłaszcza podczas spaceru bulwarami nad Nettą. Podczas wizyty w Augustowie warto wyruszyć w rejs statkiem Białej Żeglugi „trasą papieską” (wiodącą przez 3 jeziora i śluzę w Przewięzi do cudownego źródełka w Studzienicznej) i skorzystać z wyciągów dla narciarzy wodnych.

Aby nacieszyć się bliskością nieskażonej natury, można wybrać się też w objęte ochroną malownicze okolice jeziora Wigry oraz popularnej – nie tylko wśród kajakarzy – Czarnej Hańczy. Z pewnością nie lada atrakcją okażą się przejażdżka leśną kolejką wąskotorową, wyprawa na poszukiwanie storczyków albo podpatrywanie przy pracy bobrów – najsłynniejszych mieszkańców znajdującego się na skraju puszczy Wigierskiego Parku Narodowego.

Zaplanuj wyprawę do Puszczy Augustowskiej – sprawdź dostępne hotele w okolicy »

Dolina Cybiny

Miejsca, do których wrócimy - Dolina Cybiny

Cybina jest dopływem Warty, wpada do niej w Poznaniu, by następnie pokonać ok. 40 kilometrów malowniczych terenów Wielkopolski. Dolina Cybiny na Pojezierzu Wielkopolskim – ukochane miejsce rekreacji i odpoczynku poznaniaków – od dekady należy do sieci Natura 2000. To jeden z najpiękniejszych przyrodniczo obszarów gminy Swarzędz. Dolina jest głęboko wcięta w rzekę, ma około 3 kilometrów długości i od 300 do 700 metrów szerokości. Większość trasy przy rzece to zielone, piękne tereny (w tym wyznaczona ścieżka pieszo-rowerowa) o niewielkiej różnicy poziomów, idealne na kilkugodzinny wypad na dwóch kółkach w słoneczny dzień. Niedawno, w 2019 r., w dolinie powstały dwie nowe atrakcje, które zainteresują spacerowiczów – 100-metrowa ścieżka na palach prowadząca przez obszar bagienny, za stawem Olszak oraz pływający pomost na stawie Browarnym. Rzeka jest także popularnym miejscem na kajakowe eskapady. Nurt Cybiny jest spokojny, dzięki czemu spływ tą urokliwą rzeką to atrakcja nie tylko do zaprawionych w bojach kajakarzy, lecz także dla wszystkich, którzy po prostu lubią wypoczywać w ruchu.

Zawiedzeni nie będą również amatorzy podpatrywania przyrody. Możemy tu spotkać bobra, wydrę, traszkę, kumaka nizinnego, rybę różankę, mnóstwo ptaków i wiele innych zwierząt. Nie mniej bogata w dolinie Cybiny jest flora – rośnie tu ok. 770 gatunków dziko rosnących roślin.

Zaplanuj powrót na malowniczą Wielkopolskę – sprawdź dostępne hotele w okolicy »

Bory Tucholskie

Miejsca, do których wrócimy - Bory Tucholskie

Tu króluje cisza i prym dzierży dziewicza natura. Jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce rozciąga się na imponującej powierzchni ok. 300 000 ha. ‎Zachowały się tu fragmenty pierwotnej puszczy, okazy reliktowych roślin oraz rzadkich w Polsce gatunków, takich jak np. przypuszczalny pierwowzór naszego godła – orzeł bielik czy czapla siwa. Na terenie Borów znajdziemy łącznie sześć parków krajobrazowych oraz wiele rezerwatów przyrody. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy – od Bagna Grzybna, który jest naturalnym stanowiskiem żurawia popielatego, aż po tajemnicze kręgi kamienne o niewyjaśnionej jak dotąd funkcji, tworzące zabytkowy zespół archeologiczny datowany na III wiek naszej ery.

Jednak unikatowe walory przyrodnicze to nie wszystko. Zachwycający krajobraz Borów Tucholskich stanowi także świetne otoczenie do uprawiania sportów wodnych – w końcu rzekę Brdę wraz z jej dopływami nie bez przyczyny okrzyknięto jednym z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Europie. Miłośnicy eskapad – tych pieszych i tych na dwóch kółkach – również nie będą zawiedzeni. To jednak wciąż nie wszystko. Swoją enklawę znajdą tu także wędkarze i grzybiarze. Ale czym właściwie byłyby te wszystkie atrakcje, gdyby nie urozmaicona oferta turystyczna, wspaniała kultura i tradycja, a przede wszystkim gościnność i życzliwość Borowiaków Tucholskich? Dary natury oraz magia Borów Tucholskich to coś, do czego z pewnością warto wracać.

Zaplanuj spacer po Borach Tucholskich – sprawdź dostępne hotele w okolicy »

Bieszczady

Miejsca, do których wrócimy - Bieszczady

Oficjalnie najdziksze polskie góry w ostatnim czasie stają się obiektem dzikiego pożądania ze strony poszukujących nowych wrażeń turystów. W ubiegłym sezonie było ich aż o 15% więcej niż jeszcze rok wcześniej. A biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie zakazy przemieszczania się, wraz ze znoszeniem obostrzeń – liczby te zapewne będą jeszcze wzrastać. Mimo to w Bieszczadach wciąż jeszcze będzie można się wyciszyć, odciąć od cywilizacji i kontemplować dziewiczą naturę. Powierzchnia niemal 300 km2 czyni z Bieszczadzkiego Parku Narodowego największy polski park górski. Sieć bieszczadzkich szlaków osiąga długość ok. 130 km, jest to też jedyny park narodowy w Polsce, który aktywnie propaguje turystykę konną.

Ale wyjątkowych w skali kraju atrakcji jest tu dużo więcej. Od będących wizytówką Bieszczad połonin przez ich najwyższy szczyt – Tarnicę po malownicze Jezioro Solińskie, które pod względem walorów krajobrazowych ustępuje w kraju tylko Morskiemu Oku. Na amatorów zwiedzania okolicy w nieco mniej typowy sposób czeka Bieszczadzka Kolejka Leśna oraz prawdziwy hit ostatnich lat – drezyny rowerowe. W Parku Gwiezdnego Nieba można poczuć, że Bieszczady to wciąż jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce i w całej okazałości oglądać Drogę Mleczną (gołym okiem!). Nie zabraknie wreszcie czegoś dla fanów  serialu „Wataha”. Lokalne biura turystyczne od niedawna organizują wycieczki śladem bohaterów serialu oraz wizyty w miejscach, gdzie kręcono perypetie kapitana Rebrowa i spółki.

Zaplanuj powrót w Bieszczady – sprawdź dostępne hotele »

Pieniny

Miejsca, do których wrócimy - Pieniny

Mimo że to jedno z najmniejszych pasm górskich w naszym kraju, liczbą spektakularnych kadrów i zdumiewających perspektyw przewyższa niemal wszystkie inne razem wzięte. Kto nie dowierza, powinien koniecznie popatrzeć w dół z Sokolicy na przełom Dunajca, wspiąć się na sam szczyt Trzech Koron, przespacerować Drogą Pienińską do słowackiego Czerwonego Klasztoru i odwiedzić średniowieczny zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim. Przełom Dunajca warto podziwiać nie tylko z góry, ale i z samego dołu, z pokładu drewnianej tratwy. Podczas liczącego ok. 15 km i trwającego nieco ponad 2 godziny rejsu spod szczytu Trzech Koron do przystani w Szczawnicy mamy wyjątkową okazję, by obejrzeć Pieniny „od środka”. Górskie krajobrazy i wspaniałe wapienne skały odkrywane z poziomu rzeki zaskakują na nowo.

Równie wspaniała sceneria czeka na nas podczas spaceru grzbietem Małych Pienin od Palenicy do Wysokiej i dalej do Jaworek. Przy sprzyjającej pogodzie możemy zachwycać się stąd widokiem kilku różnych pasm górskich (z Tatrami włącznie), a kończący trasę Wąwóz Homole to jeden z najbardziej spektakularnych zakątków w całych polskich górach. I wcale się przy tym nie natrudzimy – szlak jest łagodny, a na Palenicę zawiezie nas kolej krzesełkowa.

Zaplanuj powrót w  Pieniny – sprawdź dostępne hotele »

Sopot

Miejsca, do których wrócimy - Sopot

Najmniejsza część Trójmiasta to zarazem piękny kurort, którego nie powstydziły się żaden nadmorski region w Europie. Najdłuższe drewniane molo na całym kontynencie, słynny „monciak” pełen klimatycznych knajpek, pubów, klubów oraz sklepików i unikatowa scena – Opera Leśna, a przede wszystkim wspaniała, długa na 4,3 km i szeroka aż na 110 m plaża – to najważniejsze wizytówki Sopotu. Przy plaży znajduje się oczywiście wspomniane molo – warto zawędrować aż na sam jego koniec, stężenie jodu osiąga tam dwukrotnie wyższą wartość niż na lądzie! Jeśli dodamy do tego wszystkiego stylową architekturę, liczne znakomite restauracje oraz bliskość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, mamy przed oczami miejsce, które zasługuje, by je odwiedzić więcej niż raz.

Zaplanuj spacer po słynnym monciaku w Sopocie – sprawdź dostępne hotele »

Świnoujście

Miejsca, do których wrócimy - Świnoujście

Jeśli wypoczywać nad polskim morzem na prawdziwie światowym poziomie, to tylko tutaj! Wspaniały, długi na 10 km i szeroki nawet na 200 m pas białego piasku na wyspie Uznam od kilku lat regularnie zwyciężą w plebiscytach na najlepszą plażę w Polsce. Jest tu nie tylko uroczo, czysto i bezpiecznie (Błękitna Flaga powiewa regularnie od 15 lat), ale też wody Bałtyku nigdzie indziej w naszym kraju nie są równie ciepłe. A zarazem miasto 44 wysp to dużo więcej niż plaża. Fotogeniczna Stawa Młyny na falochronie, zabytkowe forty Twierdzy Świnoujście, tajemnicze Podziemne Miasto z czasów zimnej wojny, Królowa Jasności (czyli jedna z najwyższych na świecie latarni morskich) – takie nagromadzenie atrakcji sprawia, że nudzić się w tym miejscu nie sposób.

Ciekawych miejsc nie brak również w okolicy. Można wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową wzdłuż transgranicznej promenady do słynnych niemieckich kurortów Ahlbeck i Heringsdorf albo zanurzyć się w morzu zieleni i stanąć oko w oko z żubrem w Wolińskim Parku Narodowym. A po wszystkim warto wypocząć w największym kompleksie wypoczynkowym nad Bałtykiem – Baltic Park Molo z ultranowoczesnymi apartamentami i aquaparkiem. Od kilku lat co sezon oddawane są tu do użytku nowe atrakcje. Wszystko to skłoniło ekspertów z serwisu Booking.com do umieszczenia Świnoujścia na liście 10 nieodkrytych perełek 2020. Znalazły się tam miejsca z całego świata z największym potencjałem, by stać się turystycznymi hitami na globalną skalę.

Zaplanuj powrót do Świnoujścia – sprawdź dostępne hotele »

Hel

Miejsca, do których wrócimy - Hel

Wąziutki pas lądu oddzielający otwarte morze od Zatoki Puckiej liczy sobie 34 km długości, a w najcieńszym miejscu ma zaledwie 150 m, czyli niewiele więcej niż pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Nic dziwnego, że w sezonie tylu tutaj turystów – w końcu bez względu na to, gdzie zamieszkamy, do plaży zawsze będzie blisko. Ale Półwysep Helski to nie tylko „podwójne morze” i wspaniały piasek. To także wyjątkowo pomyślne wiatry dla amatorów wind- i kitesurfingu. Cały Hel słynie z idealnych warunków do ich uprawiania. Największą płycizną na całym półwyspie poszczycić się  może Jastarnia – nawet do 4 km od brzegu! Sezon do nauki sportów wodnych trwa tu niemal cały rok.

I pomyśleć, że jeszcze w XVII w. na Hel można było dostać się tylko statkiem lub wpław – była to bowiem jedna z kilku osobnych wysepek, oblewanych ze wszystkich stron spienionymi wodami Bałtyku. Teraz to miejsce, do którego powraca się każdego lata. I nawet gigantyczne korki na drodze z Trójmiasta nie są w stanie odstraszyć powracających! W końcu to jeden z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata – zdaniem naszym i serwisu The World Geography.

Zaplanuj powrót na Hel – sprawdź dostępne hotele »

Chorwacja

Miejsca, do których wrócimy - Chorwacja

Na deser – zagranica. W końcu i granice zostaną otwarte. Wśród kierunków, w które wyruszymy najchętniej – pierwsze miejsce na podium zajmuje Chorwacja, niekwestionowana gwiazda na turystycznej mapie Europy. Już od kilku sezonów podbija serca tysięcy turystów. Powodów jest wiele – cudowne plaże, niesamowity klimat i atrakcje przez okrągły rok. Choć to stosunkowo niewielki kraj, liczba atrakcji przypadających na każdy jej metr kwadratowy jest wręcz powalająca!

Jeśli Chorwacja, to na pewno Istria i Dalmacja. Otoczony krystalicznie czystymi wodami Adriatyku półwysep Istria zachwyca spektakularnie naturalnymi krajobrazami, zmieniającymi się w zależności od pory roku. Z jednej strony kontynentalna zieleń oraz klimat średniowiecznych miasteczek. Z drugiej niewielkie porty, łodzie rybackie i wąskie uliczki, utrzymane w duchu basenu Morza Śródziemnego w niebieskich odcieniach. Dalmacja to natomiast jedna z najpiękniejszych części całych Bałkanów, będąca historyczną krainą Chorwacji. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku tworząc blisko 400 km malowniczy pas pełen gajów oliwnych, plantacji cytrusów oraz bogactwa kulturowego. Dubrownik, nie bez powodu nazywany “Perłą Adriatyku”. To jedno z najwspanialszych miejsc na mapie całego regionu jak i kraju. Pełno w nim historycznych zabytków, świątyń oraz średniowiecznych murów obronnych, wykorzystanych m.in. przy produkcji “Gry o Tron”.

Spośród wszystkich (czyli 8) parków narodowych położonych w granicach Chorwacji, Jeziora Plitwickie zasługują na miano miejsca wyjątkowego. Jedyna w swoim rodzaju kraina jezior kaskadowych z licznymi wodospadami, źródłami oraz jaskiniami, pośród których można spacerować drewnianymi, wijącymi się ścieżkami dostarczy niezapomnianych wrażeń na całe życie. Regiony Chorwacji to nie wszystko, gdyż kraj ten słynie także z wysp. 1244 wyspy, wysepki oraz grzbiety morskie, otoczone krystalicznie czystymi wodami Adriatyku to prawdziwe eldorado, będące doskonałą alternatywą do odkrywania chorwackiego wybrzeża z niesamowitej perspektywy.

Zaplanuj powrót do Chorwacji – sprawdź dostępne hotele »

Złota Praga

Miejsca, do których wrócimy - Praga

Praga jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast starego kontynentu. Jest również jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów stolic w Europie. Nie trudno domyślić się czemu – jej wąskie, tajemnicze zaułki, majestatyczne zabytki i budowle, urocze ogrody i klimatyczne knajpki, w których skosztować można najlepszego piwa na świecie, potrafią niejednemu zawrócić w głowie.

Od czego warto zacząć odkrywanie Pragi? Zaczniemy tendencyjnie – Most Karola to chyba jedna z najbardziej rozpoznawanych atrakcji. Świadczyć o tym może chociażby fakt, iż zdjęcie tej budowli znajdziemy na większości praskich pocztówek. Most łączy Stare Miasto z Małą Straną. Najlepiej wybrać się tu o świcie, kiedy natężenie tłumu nie jest jeszcze tak duże lub późnym wieczorem, kiedy widoki robią piorunujące wrażenie. Potem szybkim krokiem należy się udać na Stare Miasto, aby zdążyć na niezwykłe przedstawienie, jakie o każdej pełnej godzinie serwuje zegar astronomiczny Orloj. Powstał on w czasach, kiedy wierzono, że to Słońce kręci się wokół Ziemi a nie odwrotnie. Punktem obowiązkowym jest Zamek na Hradczanach. To największa tego typu budowla świata, gdzie od 1918 roku rezyduje prezydent Republiki Czeskiej.

Zaplanuj powrót do Pragi – sprawdź dostępne hotele »