Magiczne Bieszczady: TOP 10 ciekawych miejsc i atrakcji

Magiczne Bieszczady

 A może by tak rzucić to wszystko i jechać w Bieszczady? Dla aktywnych – spacer po Połoninach lub kąpiel w Jeziorze Solińskim. Dla ciekawskich – przejażdżka na pokładzie drezyny lub spotkanie oko w oko z Zakapiorem albo przyjazną alpaką. Dla  romantyków – kontemplacja rozgwieżdżonego nieba. Przed nastaniem jesieni odkrywamy przed Wami najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w łańcuchu górskim polskich Karpat. Oto lista magicznych miejsc i oryginalnych aktywności w najbardziej kultowym turystycznym kierunku w Polsce!

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Połoniny

Połonina Caryńska - Bieszczady

Połoniny to wizytówka Bieszczad i jeden z głównych celów turystycznych w tej okolicy. W końcu czy jest coś lepszego, niż długie wędrówki po pięknych szlakach i podziwianie bezdrzewnych szczytów gór? Jednak pocztówkowe krajobrazy to niejedyna rzecz, jaką można tu podziwiać.  Gdzieniegdzie spotkamy choćby zabytkowe cerkwie, będące pozostałością po rdzennych Rusińskich góralach – Bojkach, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny.

O każdej porze roku Połoniny mają do zaoferowania co innego, jednak mówi się, że najpiękniej prezentują się jesienią, kiedy przyroda kipi feerią barw. Warto wówczas wybrać się na szlak i napawać niczym nieskażonym pięknem. O tej porze roku jest tu również znacznie mniej turystów niż latem, kiedy to piechurzy maszerują gęsiego po szlakach. Można więc w samotności pokontemplować jesienny krajobraz. Do wyboru jest 4-kilometrowa Połonina Caryńska, znajdująca się między dolinami Prowczy i Wołosatego, bądź Połonina Wetlińska, rozciągająca się na 8 km. Co ciekawe, ta ostatnia jeszcze do 1945 roku służyła jako pastwisko. Dziś obie połoniny znajdują się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i są objęte ścisłą ochroną.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Park Gwiezdnego Nieba

Park Gwiezdnego Nieba - Bieszczady

Niewiele w Europie jest miejsc, gdzie można jeszcze podziwiać gwiazdy na niebie w całej okazałości. Jednym z takich miejsc jest Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, gdzie, z dala od świateł cywilizacji, mamy szansę obserwować Drogę Mleczną w pełnej krasie. To jedyne w całym kraju miejsce, w którym można ją dostrzec gołym okiem. Pozostałe regiony zanieczyszczone są sztucznym światłem, co uniemożliwia obserwację gwiezdnych konstelacji.

Miłośnicy rozgwieżdżonego nieba mogą wybrać się na pokazy astronomiczne, które odbywają się codziennie w jednym z punktów obserwacyjnych. Prowadzone są przez astronoma z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Podczas pokazu uczestnicy będą mieli okazję poznać największe gwiazdozbiory, zaobserwować komety, sztuczne satelity i spadające gwiazdy oraz zobaczyć, jak wygląda Uran.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Drezyny rowerowe

Drezyny Rowerowe - Bieszczady

Różnie można przemierzać najdziksze polskie góry – piechotą (na terenie parku sieć pieszych szlaków turystycznych osiąga długość ok. 130 km), konno (to jedyny park narodowy w Polsce, który propaguje turystykę konną) – nic jednak nie może się równać z wyprawą wzdłuż dawnej linii kolejowej 108 między Zagórzem a Krościenkiem na pokładzie drezyny napędzanej siłą własnych mięśni. Widoki są wspaniałe, licząca w sumie 46 km długości trasa całkiem inna od uczęszczanych szlaków, a połączenie zwiedzania z odrobiną aktywności i szczyptą kolejarskiej magii (wizyta na centralnej stacji w Uhercach Mineralnych przypomina podróż w czasie) zapewnia niezapomniane przeżycia.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Browar Ursa Maior

Browar Ursa Maior - Bieszczady

Nie ma nic lepszego niż łyk zimnego piwa po zejściu ze szlaku – szczególnie jeśli jest to regionalny bieszczadzki trunek, warzony w lokalnym minibrowarze prowadzonym przez pasjonatów. Mowa oczywiście o Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, mieszczącej się w Uhercach Mineralnych, między Leskiem a Ustrzykami Dolnymi. Wszystkie piwa oferowane przez browar są niefiltrowane, niepasteryzowane i powstają tylko z naturalnych składników. A do tego są w 100% wegańskie! Piwo zyskało już taką renomę, że dystrybuowane jest m.in. do Krakowa, jednak to właśnie w Uhercach smakuje najlepiej. Przy okazji można zwiedzić browar i zobaczyć, jak powstaje naturalne piwo. A na deser oczywiście wziąć udział w degustacji.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Tarnica

Tarnica - Bieszczady

Tarnica – najbardziej reprezentatywny, a zarazem najwyższy szczyt w Bieszczadach, wspinający się na wysokość 1346 m n.p.m. Kto podejmie wyzwanie i wybierze się na podbój słynnego „siodła”, z pewnością nie pożałuje. Na szczyt wiodą dwa szlaki – czerwony z Ustrzyk Górnych oraz niebieski z Wołosatego. Bardziej malownicza jest z pewnością trasa z Ustrzyk – mimo że jej pokonanie trwa ok. 3 godzin i wymaga dużo wysiłku oraz przedzierania się przez las, gwarantuje niezapomniane wrażenia. Na wędrowców czeka na szczycie zasłużona nagroda – zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Niektórzy z przyjemnością ucinają sobie drzemkę po wielkim krzyżem, który jest również celem pielgrzymek, zdążających tutaj rokrocznie w Wielki Piątek.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Kolejka leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna - Bieszczady
Wikimedia Commons/CC/Michał Derela

Jeśli od długiego marszu zawiodą Was nogi, wyprawa przez górskie bezdroża na pokładzie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na pewno urozmaici pobyt wśród połonin zarówno młodszym, jak i starszym kolekcjonerom niebanalnych wrażeń. Wąskotorowa trasa została wytyczona jeszcze przed I wojną światową, a sama kolejka wiele przeszła, zanim stała się atrakcją turystyczną. Główna stacja znajduje się w Majdanie, który stanowi część wsi Cisna, a przejazdy pociągów odbywają się na trasach do Przysłupia i Balnicy. Pamiętajcie tylko, że jesienią ciuchcia kursuje regularnie wyłącznie w soboty i niedziele.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Chatka Puchatka

Chatka Puchatka - Bieszczady

Wbrew humorystycznej nazwie nie mieszka tu pocieszny miś z bajek A.A. Milne’a – Chatka Puchatka jest schronieniem dla piechurów przemierzających Połoninę Wetlińską. Jest to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach – znajduje się na wysokości 1228 m n.p.m. Przez 50 lat działalności Chatka stała się kultowym miejscem na mapie Bieszczad, pomimo swoich spartańskich warunków – nie ma tu elektryczności, bieżącej wody ani kanalizacji. Jednak każdy kto był tu chociaż raz wie, że widok zachodzącego słońca na bezkresnym niebie jest w stanie wynagrodzić nawet największe niedogodności. W końcu Chatka nie stoi tutaj przypadkowo – w latach 50. XX w służyła jako punkt obserwacyjny obrony przeciwlotniczej. Niestety, z początkiem tego roku na stronie internetowej Chatki pojawiła się informacja, że schronisko zostaje zamknięte do odwołania. Miejmy nadzieje że już wkrótce zostanie ponownie otwarte.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Siekierezada

Siekierezada - Bieszczady
www.siekierezada.pl

Legendarny bar w Cisnej mógłby wystraszyć niejednego – wnętrza tego wiekowego lokalu ozdabiają prawdziwie diabelskie rekwizyty. Pełno tu podobizn czartów wyrytych w drewnie i szatańskich łbów spozierających na gości ze ścian. Jest też galeria starych Zakapiorów, którzy niegdyś przepijali tutaj całe swoje pensje.

Lokal powstał na początku lat 90. Jego nazwa nawiązuje do powieści Edwarda Stachury z 1971 r. pod tytułem „Siekierezada albo zima leśnych ludzi”. Pierwszą klientelą Siekierezady byli tzw. „leśni ludzie”, którzy po ciężkim dniu pracy przy wyrębie drzew tłumnie przybywali tu pić, grać w karty i wdawać się w bójki. Mimo że stałych bywalców zdziesiątkował alkohol, do dziś pozostały po nich portrety na ścianach – najbardziej zasłużeni mają nawet swoje stołki. Warto odwiedzić Siekierezadę dla diabelskiej atmosfery, mocnych napitków i regionalnego jedzenia. Może nawet uda się Wam tu spotkać jednego z bieszczadzkich Zakapiorów, którzy uraczą Was swoją historią…

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie - Bieszczady

Górskie szczyty otaczające błękitną taflę, wodne języki wcinające się głęboko w urokliwe dolinki… Jeśli jakieś miejsce w Polsce przywodzi na myśl majestatyczny krajobraz norweskich fiordów, to jest to z pewnością położone w Bieszczadach Jezioro Solińskie. Trolli w tym rejonie co prawda jeszcze nie zauważono, jednak nawet bez nich widoki są prawdziwie baśniowe. Można za to spotkać legendarnego Zakapiora… Ale największy sztuczny zbiornik w kraju warto poznać nie tylko ze względu na piękną okolicę i ciekawy folklor. Nie mniejsze wrażenie robi wizyta na gigantycznej betonowej zaporze, która liczy sobie aż 82 m wysokości i ponad 660 m długości. Ktoś kiedyś policzył, że z materiału wykorzystanego do jej budowy można by było skonstruować mur wysoki na 1 m, opasujący całą polską granicę. To się nazywa rozmach!

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Hodowla Alpak

Hodowla Aplak

W drodze powrotnej z magicznych Bieszczad warto zajrzeć do…hodowli alpak. Miłośnicy puszystych parzystokopytnych będą z pewnością wniebowzięci! Hodowla znajduje się pod Krosnem, na zboczu Królewskiej Góry. Alpaki, sprowadzone aż z dalekiego Chile, przechadzają się po 2-hektarowym polu i mają się całkiem nieźle. Hodowlę założyli Barbara i Piotr Okólscy, którzy z pozyskanej wełny szyją kołderki, poduszki i cieple czapki na zimę. A ta akurat się zbliża wielkimi krokami, więc warto się zaopatrzyć!

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – sprawdź najlepsze oferty! »

Tags: × × × ×

Comments are closed.