Kudowa-Zdrój w województwie dolnośląskim to urokliwe miasteczko, które swoim mikroklimatem i kameralną atmosferą zachwyca podróżnych już od kilku wieków! Kurort przyciąga kuracjuszy niesamowitym położeniem na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, piękną Pijalnią Wód i Uzdrowiskiem, a także licznymi atrakcjami. Sprawdź, dlaczego warto tu przyjechać.

Kudowa-Zdrój leży na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, w południowej części Dolnego Śląska, w powiecie kłodzkim. Właśnie lokalizacja sprawia, że miasteczko cieszy się doskonałymi opiniami wśród turystów.

To świetna baza wypadowa do zwiedzania Gór Stołowych, a także do krótkich wypadów do sąsiadów zza niemieckiej i czeskiej granicy. Zresztą – zarówno Czesi, jak i Niemcy uwielbiają przyjeżdżać do Kudowy-Zdroju. Nic w tym dziwnego – w końcu od niemieckiej granicy można tu dotrzeć w niecałe 3 godziny, a z Czech – w zaledwie kilkanaście minut!

Kudowa-Zdrój ma długą i ciekawą historię. To w końcu jedno z najstarszych uzdrowisk w całej Europie! Pierwsze wzmianki o Kudowie-Zdrój jako funkcjonującym uzdrowisku pojawiły się już w XVIII wieku, kiedy to został wzniesiony pierwszy uzdrowiskowy budynek z 20 wannami. Od samego początku miejscowość znana była jako uzdrowisko kardiologiczne, ze względu na specyficzny klimat i właściwości lecznicze wód – to szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-sodowe, borowe i żelaziste.

Park Zdrojowy to prawdziwe serce Kudowy-Zdroju. Spacerując eleganckimi alejkami, możecie podziwiać egzotyczną roślinność, taką jak jarząb szwedzki, żółtą sosnę kalifornijską, czy też jesion kandelabrowy. Na terenie parku znajduje się też zakład przyrodoleczniczy oraz źródła wody mineralnej, skąd tryskają lecznicze szczawy. 

Park Zdrojowy jest położony u stóp Góry Parkowej, a na jej szczycie mieści się romantyczna Altanka Miłości – idealne miejsce na randkę. Park jest na tyle ważnym elementem uzdrowiska, że został wpisany do rejestru zabytków. To z pewnością miejsce warte zobaczenia podczas pobytu w Kudowie.

Zwiedzając Park Zdrojowy, warto odwiedzić znajdującą się nieopodal Pijalnię Wód Mineralnych. To jedna z największych atrakcji turystycznych Kudowy-Zdroju. Można tu skosztować leczniczych wód, pozyskiwanych ze źródeł “Śniadecki”, “Moniuszko” i “Marchlewski”.

Chcecie przenieść się w przeszłość i zobaczyć, czym zajmowali się nasi dziadkowie i pradziadkowie? Zajrzyjcie koniecznie na Szlak Ginących Zawodów. To niezwykłe gospodarstwo, zamienione w prawdziwe muzeum, gdzie można na żywo zobaczyć jak niegdyś wypiekano chleb, ubijano masło czy lepiono garnki, to idealna lekcja historii – nie tylko dla najmłodszych! Zobaczycie tu jak kiedyś pracowali garncarze, kowale, piekarze czy tkacze, a przy okazji spróbujecie najlepszego w Polsce chleba ze smalcem. Gospodarstwo znajduje się zaledwie w Kudowie Czermnej, zaledwie 200 m od Kaplicy Czaszek.

Kolejną świetną atrakcją, szczególnie dla najmłodszych turystów, jest Muzeum Zabawek “Bajka”. W jednym miejscu zgromadzono kilka tysięcy zabawek. Niektóre z nich to wyjątkowe eksponaty, które mogą też znać rodzice ze swojego dzieciństwa. Na 300 m2 znajdziecie teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, 250 drewnianych figurek oraz całą paradę bohaterów bajek dla dzieci i lalek.

Jedno z najbardziej tajemniczych, a zarazem przerażających miejsc w Kudowie, a może i w całej Polsce, znajduje się w dzielnicy Czermna. To Kaplica Czaszek, gdzie ściany oraz sufit pokrywają ludzkie szczątki. Na zewnątrz budynek wygląda całkiem niepozornie. Jednak za drzwiami kryje się mroczne wnętrze. Do wyłożenia ścian oraz sufitu zużyto 3 tysiące czaszek i piszczeli, a w piwnicy znajduje się kolejne 21 tysięcy czaszek. To głównie szczątki zmarłych podczas epidemii na cholerę, która zdziesiątkowała okoliczną ludność podczas wojny 30-letniej.

Kaplica powstała w 1776 roku z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii, Wacława Tomaszka. Po dziś dzień to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce i jeden z trzech tego typu obiektów w całej Europie.

Twierdza Kłodzko to bardzo interesujące miejsce dla miłośników historii. Budowla powstała około 1557 roku, ale początki grodu sięgają aż X wieku! Co ciekawe, ta imponująca twierdza posiada unikalny na skalę europejską system podziemnych chodników przeciwminowych, które można zobaczyć np. podczas nocnego zwiedzania. Twierdzę można zwiedzać także w dzień, najlepiej z przewodnikiem, który opowie o jej bogatej historii i legendach z nią związanych. A jest co opowiadać!

Zwana też śląską Jerozolimą, miejscowość Wambierzyce jest jedną z najpopularniejszych celów pielgrzymek. To właśnie tu znajduje się słynna Góra Kalwaria oraz kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ta monumentalna świątynia zachwyca bogatą architekturą i złotymi zdobieniami. Znajduje się tu aż 11 kaplic i wyrzeźbiona w drewnie lipowym Marka Boska Królowej Rodzin. 

Z miejscowością wiąże się też niezwykła historia. Otóż w 1200 Jan z Ratna dostał objawienia – ukazała mu się Matka Boska z dzieciątkiem na rękach. Na fali objawienia mężczyzna wyrzeźbił podobiznę Matki Boskiej, która mu się ukazała, i umieścił ją w starej lipie. Od tej pory miejsce to stało się popularne wśród okolicznych mieszkańców, którzy modlili się przy drzewie i składali liczne dary. Miejsce zyskało prawdziwą popularność po tym, jak pojawił się tu niewidomy Jan z Raszewa. Biedak potknął się i uderzył głową o starą lipę. Ku swemu zdziwieniu zauważył, że na skutek uderzenia odzyskał wzrok! Od tej pory ściągały tu tłumy z całego kraju, a miejsce kultu się powiększało. 

Na pamiątkę tych wydarzeń dzisiaj w bazylice można znaleźć wykonaną w XIV wieku z drzewa lipowego figurkę Matki Boskiej Królowej Rodzin.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć będąc w Kudowie-Zdroju, jest Muzeum Papiernictwa w sąsiedniej miejscowości – Dusznikach-Zdrój. W Muzeum mieściła się znana na całą Europę papiernia. W XVIII wieku papierem z Dusznik zachwycali się nawet na dworze w Berlinie, a tutejszy papiernik zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. 

Dzisiaj w papierni, która funkcjonuje pod nazwą Muzeum Papiernictwa, nadal działa wszystko tak jak kilka wieków temu. Można tu spróbować swoich sił w tworzeniu arkuszy papieru średniowiecznymi metodami, a także zwiedzić wyjątkowy młyn, który został uznany pomnikiem historii w 2011 roku.  

Będąc w Kudowie-Zdroju, warto wykorzystać bliskość Gór Stołowych i zwiedzić cuda tego regiony. Należy do nich Szczeliniec Wielki, zwany też Fotelem Pradziada. Ten najwyższy szczyt Gór Stołowych wznosi się na wysokość 919 m n.p.m.

Wiedzie na niego przyjemny i niezbyt wymagający szlak. Na szczyt można dotrzeć już w 40 minut. Po drodze czekają zapierające dech w piersiach widoki na okolicę, tajemnicze skały i mroczne szczeliny i zagłębienia.

Bez wątpienia najciekawszym punktem wycieczki na Szczeliniec Wielki jest Skalny Labirynt na Błędnych Skałach. To właśnie tu kręcono “Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Jak sama nazwa wskazuje, Skalny labirynt to plątanina skalnych korytarzy, szczelin i skalnych formacji, które posiadają fantazyjne nazwy. Można tu spotkać m.in. “Skalne Siodło”, “Kurzą Stopkę” czy też „Wielką Salę”. Warto jednak mieć na uwadze, że wędrówka po skalnym labiryncie może być miejscami męcząca i wymagająca, a czasem trzeba się będzie przeciskać przez wąskie korytarze. 

A jeśli lubicie kręte, acz malownicze drogi, zachęcamy do wybrania się na przejażdżkę drogą, łączącą Radków i Kudowę-Zdrój. Droga, znana też jako Szosa Stu Zakrętów, na odcinku 23 km oferuje niezliczone zakręty, serpentyny i urwiska. Wrażenia są naprawdę niesamowite, jednak pamiętajmy, aby pokonywać ten odcinek z głową i nie przyspieszać zbytnio!

Mieszczący się we wsi Pstrążna na obrzeżach Kudowy-Zdroju skansen to prawdziwa ostoja dawnych tradycji ludowych. Znajdziecie tu 17 zabytkowych obiektów, pochodzących z Pogórza Sudeckiego, w tym tradycyjną chałupę, dzwonnicę czy też wiatrak koźlak. 

Zwiedzający mogą wziąć udział w lekcji muzealnej oraz w warsztatach z pieczenia chleba – począwszy od samodzielnego zebrania zboża, aż do upieczenia własnego bochenka. Jeśli dobrze traficie, możecie wziąć udział w jednej z wielu imprez folklorystycznych, które odbywają się tu co roku.

Skalne Miasto po czeskiej stronie granicy to jedna z najpopularniejszych atrakcji w okolicy, która przyciąga turystów z całego świata, a także prawdziwy cud natury. Patrząc na ten majestatyczny labirynt skalny, aż trudno uwierzyć, że powstał dzięki siłom natury, bez ingerencji człowieka. Skalne Miasto składa się z dwóch części połączonych trasą turystyczną. To Adršpašské skály i Teplické skály, z czego ta pierwsza część jest najbardziej lubiana przez turystów. Znajduje się tu 3,5-kilometrowa trasa turystyczna, prowadząca przez wąskie, kamienne korytarze i niezwykłe skalne formacje. 

Skalne Miasto znajduje się w miejscowości Adršpach, tuż przy stacji kolejowej. Przejście najpopularniejszej, zielonej trasy trwa około 1-2 godziny, w zależności od obłożenia. Niestety, szczególnie w sezonie, musimy przygotować się na długie kolejki do wejścia. Na teren parku można wejść z psem, jednak należy przez cały czas trzymać go na smyczy. Przy okazji warto odwiedzić jedną z okolicznych restauracji i spróbować doskonałej kuchni czeskiej.

Kudowa-Zdrój to idealna destynacja dla miłośników sportów zimowych. Znajdziecie tu ośrodek o wdzięcznej nazwie Dolina Sportów Zimowych, gdzie znajdują się dwa wyciągi narciarskie. Stok nadaje się przede wszystkim dla początkujących narciarzy, ale też zaawansowani amatorzy sportów zimowych znajdą coś dla siebie. Jedna trasa ze Świniego Grzbietu gwarantuje 450 m zjazdu, a na drugiej, o długości 300 metrów, można poszaleć na snowboardzie albo specjalnych śnieżnych pojazdach przypominających dętki. Dobra zabawa gwarantowana!

Jeśli wybieracie się do Kudowy wiosną bądź latem, to jest to świetna okazja do wycieczek rowerowych. Szczególnie polecamy przejechanie czterech singletracków o różnym stopniu trudności: Źródełko i Widoczek – dla początkujących oraz Everest i Za rzeką dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Ścieżki rowerowe znajdują się na zboczach gór w dzielnicy Kudowa-Brzozowie. 

Kudowa-Zdrój jest bardzo rozwinięta pod względem bazy noclegowej, jak zresztą i całe Karkonosze.  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą noclegów w serwisie Travelist.pl, gdzie znajdziecie najlepsze oferty w okolicy. Jednym z najbardziej polecanych hoteli jest Hotel Kudowa Manufaktura Relaksu. Ten 4-gwiazdkowy obiekt mieści się w samym sercu uzdrowiska, zaledwie 250 m od pięknego Parku Zdrojowego i 500 m od Pijalni Wód Mineralnych. Dużą zaletą obiektu, oprócz doskonałej lokalizacji, jest też centrum Wellness z krytym basenem, strefą saun i jacuzzi oraz dużym wyborem masaży i zabiegów fizjoterapeutycznych. 

Inną propozycją jest 4-gwiazdkowy Hotel Verde Montana Wellness & Spa. Już sam budynek robi duże wrażenie – to największy obiekt w okolicy. Oferuje gościom zakwaterowanie w przestronnych i komfortowych pokojach, oraz dostęp do Parku Wodnego z 2 basenami, 40-metrową zjeżdżalnią i strefą saun. W hotelu mieści się też restauracja Flamingo, gdzie można skosztować dań z całego świata. 

Dla rodzin z dziećmi polecamy Hotel Adam & SPA – 3-gwiazdkowy obiekt w sercu uzdrowiska z dostępem do basenu, jacuzzi, łóżek do hydromasażu oraz groty solnej. Hotel znajduje się zaledwie 300 m od Parku Zdrojowego i jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

W Kudowie-Zdroju nie brakuje restauracji, które zachwycą smakiem i wystrojem. Do najlepszych w mieście należy Restauracja Retro, położona 100 m od Parku Zdrojowego. Lokal oferuje zarówno dania kuchni polskiej, jak i steki czy włoską pizzę. Jednak szczególnie polecamy spróbować typowo regionalnych dań: golonki po kudowsku, pierogów czy też smażonego pstrąga z górskiego potoku. Palce lizać! 

Fani mięsa powinni koniecznie odwiedzić restaurację Wypoczęty Wół. Można tu zjeść różnorodne dania z sezonowanej wołowiny, w tym oczywiście steki i burgery. Wszystko to w asyście lokalnych piw. Dla dzieci dostępny jest plac zabaw. 

Wracając do kuchni regionalnej, polecamy zajrzeć do restauracji Cafe Domek przy ulicy Zdrojowej. W menu znajdziecie kwaśnicę, żurek, golonkę oraz takie cudeńka jak “bagiety kudowskie”, “Kotlet Mamuta” czy też “Koryto Liczyrzepy”, czyli schab saute z oscypkiem. 

Na najlepszą pizzę warto wpaść do Cudova Bistro. Lokal serwuje jedyną w regionie pizzę na razowym cieście, wypiekaną w opalanym piecu. Przyjdźcie, a nie pożałujecie!