Góry Stołowe to unikatowe pasmo górskie, o niezwykłej, płytowej budowie. Mnóstwo tu tajemniczych, nieodkrytych szlaków, skalnych labiryntów i formacji skalnych o nietypowych kształtach. To z pewnością obowiązkowe miejsce dla wszystkich fanów górskich wycieczek. Wyruszcie z nami już dziś w podróż po Górach Stołowych!

Góry Stołowe

Gdzie leżą Góry Stołowe? Położenie pasma na mapie Polski

Góry Stołowe to pasmo górskie, będące częścią Sudetów Środkowych. Zachodnia część Gór Stołowych znajduje się u naszych czeskich sąsiadów.

Gdzie leżą Góry Stołowe_ Położenie pasma na mapie Polski

Po stronie polskiej pasmo rozciąga się między Radkowem, Kudową Zdrój i miejscowością Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. 

Najważniejsze informacje o Parku Narodowym Gór Stołowych

Góry Stołowe to jedne z najciekawszych miejsc turystycznych w całej Polsce. W Parku Narodowym przygotowano ponad 100 km szlaków, gdzie można zobaczyć prawdziwe cuda natury.

Charakterystyka Gór Stołowych

Góry Stołowe charakteryzują się umiarkowaną amplitudą wzniesień, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce na wycieczki dla początkujących amatorów górskich wycieczek i dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo ważnym elementem krajobrazu są tu fascynujące formacje i labirynty skalne – to prawdziwe cuda natury, które będą nie lada atrakcją dla najmłodszych podróżników.

Góry Stołowe, jak sama nazwa wskazuje, powstały z ułożonych poziomo piaskowców, które wyglądają zupełnie jak stół. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m.

Czy za pobyt na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych trzeba zapłacić?

Wstęp do Parku Narodowego Gór Stołowych jest płatny – tak samo zresztą, jak wstęp do dużej części parków narodowych w Polsce. Bilety można nabyć w kasie na miejscu, przy wejściu na trasę lub online. I tak, cena wstępu na trasę turystyczną Szczeliniec Wielki i trasę Błędne Skały (płatne oddzielnie za każdą trasę) to 6 zł za bilet ulgowy i 12 zł za bilet normalny. Wejście dla dziecka do lat 7 jest bezpłatne.

Czy ze szlaków w Górach Stołowych można korzystać cały rok?

Mimo iż szlaki są czynne przez cały rok, zimą wchodzimy na własną odpowiedzialność, a trzeba wiedzieć, że obie trasy są często bardzo oblodzone. Największy ruch panuje tu latem, dlatego na wejście do parku wprowadzono limity – na Szczeliniec Wielki może wejść 400 osób na godzinę, a na Błędne Skały – 350. 

10 najpiękniejszych pieszych szlaków turystycznych w Górach Stołowych

Oto 10 najpiękniejszych szlaków w Górach Stołowych. Szlaki to bez wątpienia największe atrakcje Gór Stołowych – warto choć raz w życiu zwiedzić te magiczne szlaki. Oto najciekawsze trasy na wycieczkę w Góry Stołowe.

1. Wędrówka na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (Fotel Pradziada)

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Prowadzi na niego ciekawa i mało wymagająca trasa, którą pokonacie w zaledwie 40 minut, jeśli zaczynacie przy parkingu w Karłowie. Mniej zatłoczona jest trasa od strony Pasterki, ale jest też mniej ciekawa. Po drodze warto zaliczyć Skalny Labirynt.

2. Wejdź na wzniesienie Narożnik z malowniczym widokiem na Szczeliniec Wielki

Kolejną trasą, którą polecamy szczególnie osobom, które nie przepadają za tłumami i kochają podziwiać krajobrazy, jest Narożnik. Ta 2-godzinna trasa wiedzie przez leśne ostępy. Ze szczytu wzniesienia można podziwiać piękny widok na Szczeliniec Wielki. Polecamy!

3. Błędne Skały – przejdź przez labirynt skalny 

Błędne Skały to jedna z głównych atrakcji turystycznych Gór Stołowych. I nic w tym dziwnego! W końcu to właśnie tutaj kręcono film “Opowieści z Narni: Książe Kaspian”. Tajemniczy Skalny Labirynt kryje w sobie fascynujące skalne korytarze, skalne formacje no i oczywiście skały o fantazyjnych nazwach jak np. “Skalne Siodło”, “Kurza Stopka” czy też „Wielka Sala”. Ale uwaga! Szlak jest nieco wymagający i miejscami bardzo wąski.

4. Główny szlak Sudecki – najdłuższa górska trasa turystyczna w Polsce

Przez Góry Stołowe przebiega najdłuższy w Polsce górski szlak. Główny Szlak Sudecki liczy aż 440 km i wiedzie przez grzbiet Karkonoszy, labirynty skalne w Górach Stołowych oraz Góry Bystrzyckie i Podgórze Sudeckie. To prawdziwa gratka dla amatorów trekkingu.

5. Skalne Grzyby – unikatowe formacje skalne Gór Stołowych 

Idealną propozycją na wycieczkę dla rodzin z dziećmi jest wyprawa na Skalne Grzyby. To piękne skalne formacje, ukryte w lesie. Trasę można rozpocząć przy czerwonym szlaku, który przecina Drogę Stu Zakrętów. Najwięcej skalnych grzybów znajduje się w rejonie między Batorowem a Karłowem, i to tam najlepiej wybrać się na przechadzkę.

6. Trupia Czaszka – atrakcja Gór Stołowych, która wywołuje gęsią skórkę

Jedno z najbardziej intrygujących miejsc w Górach Stołowych, a na pewno najlepsze na selfie, to Trupia Czaszka. Ta niesamowita skała znajduje się tuż przy szlaku niebieskim, którym dojdziemy z Narożnika na Skały Puchacza. Czaszka robi na żywo niesamowite wrażenie, dlatego z pewnością warto się wybrać na 40-minutową przechadzkę.

7. Zobacz miejsce dawnego kamieniołomu – Skały Puchacza

Skały Puchacza to malownicze urwisko, gdzie niegdyś znajdował się kamieniołom piaskowców, który działał do zakończenia II wojny światowej. Teraz jest to doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać m.in. Urwisko Batorowskie.

8. Uruchom wyobraźnię w magicznych Radkowskich Skałach

Jeśli zwiedzicie już Błędne Skały i wciąż będzie Wam mało, koniecznie wybierzcie się na trasę Radkowskie Skały. To wyjątkowo malownicze miejsce, które obfituje w skały o fikuśnych kształtach. Trasa leży, jak sama nazwa wskazuje, w Radkowie, przy Drodze Stu Zakrętów.

9. Zatrzymaj się w schronisku PTTK Szczeliniec Wielki albo Pasterce

Wybierając się na Szczeliniec Wielki, możecie urozmaicić wędrówkę wizytą w schronisku PTTK “Na Szczelińcu”. Obiekt położony jest na wysokości 905 m n.p.m. i warto tu wpaść nie tylko na ciepłą herbatę, ale też można tu przenocować – schronisko zostało odremontowane w 2006 roku i oferuje 40 miejsc noclegowych. Innym ciekawym miejscem jest schronisko Pasterka – położone u podnóża północnych Szczelińców. Oferuje noclegi oraz ciepłą, domową strawę i prowadzone jest przez lokalnych pasjonatów gór.

10. Droga Stu Zakrętów – propozycja dla tych, którzy lubią adrenalinę

Jedna z najpiękniejszych dróg w Polsce to Droga Stu Zakrętów, zwana też Szosą Stu Zakrętów, łączy Radków i Kudowę Zdrój. Liczy około 23 km i, jak sama nazwa wskazuje, jest wyjątkowo kręta. A do tego podczas jazdy można podziwiać największe skarby Gór Stołowych, czyli formacje skalne. 

Czy w Góry Stołowe warto wybrać się z dziećmi? 

Góry Stołowe to idealne miejsce na wyprawę z całą rodziną. Z uwagi na to, że nie są to wysokie góry, a trasy są krótkie i przyjemne, można tu przyjechać nawet z niemowlakiem. Polecamy jednak zabrać chustę lub nosidło, gdyż nie wszystkie trasy są dostosowane do poruszania się na nich wózkiem. Z pewnością wizyta w Górach Stołowych będzie nie lada atrakcją dla nieco starszych dzieci, które mogą zgadywać kształty skał, a do tego się nie zmęczą wspinaczką. Niewymagające szlaki i atrakcje dla dzieci czynią to miejsce idealnym na wycieczkę z dziećmi.

Najciekawsze szlaki rowerowe w Górach Stołowych

Góry Stołowe to ciekawe miejsce dla wielbicieli zwiedzania na dwóch kółkach. Szczególnie polecamy szlaki międzynarodowe. Trasy, które prowadzą także przez czeską stronę Gór Stołowych są trzy: szlak czerwony Rtyne – Karłów, szlak zielony im. T.G. Masaryka Žd’árky – Kudowa Słone oraz szlak niebieski o nazwie Szlak Góry Stołowe, który prowadzi przez Tłumaczów aż do Czermnej. Dwa pierwsze szlaki liczą zaledwie 17 km,  ale jeśli chodzi o szlak niebieski, to całkowita długość trasy wynosi 50 km.

Jakie inne atrakcje Góry Stołowe oferują? 

Góry Stołowe są pasmem górskim, w którym nie brakuje atrakcji – szczególnie tych stworzonych przez samą naturę. Oto najpopularniejsze z nich.

Przez Lisią Przełęcz Fort Karola – ruin dawnej strażnicy

Jednym z miejsc, które będąc w Górach Stołowych warto zaliczyć, jest Fort Karola – doskonały punkt widokowy. Niegdyś znajdowała się tu strażnica, która została ochrzczona imieniem cesarza Karola VI, ale w XIX wieku została opuszczona. Dzisiaj można tu zwiedzać jej ruiny oraz podziwiać widoki – szczególnie o zachodzie słońca!

Kaplica Czaszek – mroczna atrakcja turystyczna Gór Stołowych

Aby zobaczyć potworną Kaplicę Czaszek, nie trzeba jechać aż do Paryża. Wystarczy wybrać się do Kudowy-Zdroju, gdzie w dolinie rzeki Czermnicy znajduje się wyjątkowy zabytek. Kaplicę Czaszek można podziwiać pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą.

Duszniki-Zdrój – popularne uzdrowisko na terenie Gór Stołowych

Będąc w Górach Stołowych warto odwiedzić popularne uzdrowisko. Duszniki – Zdrój słyną z wód leczniczych, Muzeum Papiernictwa, gdzie co roku organizowane jest Święto Papieru oraz z Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dworku Chopina, gdzie kiedyś koncertował sam mistrz. 

Szybki wypad za granicę – Skalne Miasto w Czechach

Planując urlop w Górach Stołowych warto wybrać się do jedynego w swoim rodzaju Skalnego Miasta w Czechach. To właśnie tam kręcono sceny do filmu “Opowieści z Narni”. Skały Adrszpasko-Teplickie to największe skalne miasto w Europie Środkowej. Niesamowita trasa turystyczna biegnie przez 3,5 km skalnych korytarzy i schodów. Okolicę warto zwiedzić z poziomu wody podczas romantycznego rejsu łódką po niewielkim jeziorku.

Parkingi w okolicy, na których możesz zostawić samochód

W Górach Stołowych nie brakuje parkingów, na których można się zatrzymać wybierając się na szlak. Samochód możecie zostawić przy najbardziej obleganych trasach turystycznych  – na Szczelińcu, przy wejściu na Schronisko PTTK Pasterka, przy Błędnych Skałach. Większość parkingów jest płatna, a w dodatku zatłoczona, więc polecamy wybierać się na trasy rano, kiedy jeszcze jest gdzie zaparkować. 

Noclegi w Górach Stołowych – Wambierzyce, Radków, Karłów

Góry Stołowe posiadają rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Główne bazy wypadowe to Wambierzyce, Radków i Karłów, z którego jest najbliżej do Skalnego Labiryntu i Szczelińca Wielkiego. W każdej z tych miejscowości znajdziecie szeroki wybór noclegów – począwszy od pensjonatów i prywatnych pokoi do wynajęcia, a skończywszy na hotelach, oferujących szereg atrakcji. Jeśli chcecie połączyć górskie wyprawy z uzdrowiskowym wypoczynkiem, wybierzcie Kudowę-Zdrój lub Duszniki-Zdrój.

Najlepsze restauracje serwujące regionalną kuchnię w Górach Stołowych

Góry Stołowe słyną ze smacznej, lokalnej kuchni. Na stołach króluje tu pstrąg kłodzki oraz ciasto z kruszonką z Ziemi Kłodzkiej. Niezwykle popularne jest tu także Śląskie Niebo. To danie składające się z klusek śląskich z sosem z wędzonego boczku i suszonych owoców. 

Popularne restauracje, serwujące lokalną kuchnię to Gospoda Szczeliniec w Karłowie, Restauracja Stolove i swojskie smażalnie: Smażalnia ryb u Andrzeja oraz “Taaka ryba”.