Wakacje w górach razem z psem? Czemu nie! Podróżowanie z pupilem staje się ostatnio coraz popularniejsze, a do większości hoteli za dodatkową opłatą można przyjechać z psem. Łapcie więc plecak i smycz i wybierajcie się w góry! Podpowiadamy, gdzie znajdziecie najlepsze szlaki na dogtrekking w polskich górach.
Mimo że góry to wymarzony teren na dogtrekking, trzeba mieć na uwadze, że nie wszędzie wejdziemy z naszym pupilem. Oczywiście możecie bez ograniczeń spacerować po szlakach, które nie przebiegają przez parki narodowe. Jeśli chodzi o parki, w większości z nich panuje całkowity zakaz wprowadzania zwierząt. Możecie o tym przeczytać w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r o ochronie przyrody Dz.U. 2004 nr 92 poz. 88. Za złamanie regulaminu grozi mandat do nawet 5000 złotych. Powiedzmy sobie wprost – nie opłaca się tego robić. Lepiej zawczasu sprawdzić, jakie szlaki są przyjazne czworonogom i bez stresu się tam wybrać.
Niektóre parki narodowe umożliwiły wstęp z psem na wybranych szlakach turystycznych i ścieżkach przyrodniczych. Trzeba się jednak wcześniej upewnić, w co musimy się wcześniej zaopatrzyć. Absolutnym pewnikiem jest smycz, na której pies musi przebywać przez cały czas od wejścia na teren parku narodowego. Czasami wymagany jest też kaganiec. Sprawdźcie listę szlaków, które możecie zwiedzić ze swoim czworonożnym przyjacielem.
W związku z zakazem wstępu, jeśli chodzi o wprowadzanie psów do parków narodowych, najlepiej pojechać z czworonogiem w góry, które nie są objęte ochroną. Bez problemu możecie więc wejść na szlaki w Górach Sowich i Izerskich. To doskonałe miejsce dla miłośników dogtrekkingu.
Góry Izerskie
Natomiast wybierając się w Góry Izerskie, zdecydowanie warto przejść się na spacer z psem Halą Izerską, zaczynając od Jakuszyc, przez Rozdroże i Chichą Równię. Przejście całej trasy zajmie około 5 godzin, dlatego pamiętajmy, że nie tylko my, ale psiak również musi być w dobrej kondycji – dlatego warto mierzyć siły na zamiary. Innym popularnym kierunkiem na wyprawy z psem jest Wysoka Kopa.
Góry Sowie
Całe dostępne dla czworonogów, stanowią idealną destynację na wycieczki z psem i dogtrekking. Polecamy wędrówkę na Wielką lub Małą Sowę. Wyjątkowo malowniczy jest też szlak na Kalenicę.
Lista górskich szlaków w Tatrach
Tatry mimo że są piękne niestety nie są zbyt przyjazne pupilom. Zakaz wstępu z psami występuje na większości szlaków górskich, które znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie dogtrekking jest zabroniony. Gdzie więc wejdziesz z psem w Tatrach? Jedynymi ścieżkami, którymi możesz poruszać się z psem jest Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska. Psa możesz też zabrać ze sobą na Gubałówkę.
Na Górach Sowich i Izerach świat się nie kończy – w Polsce znajduje się wiele szlaków, odpowiednich na wyprawę z czworonogiem. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie jechać. Podpowiadamy! W Polsce mamy 23 parki narodowe, z czego część znajduje się w górach. Oto parki narodowe, gdzie można wejść z psem:
- Karkonoski Park Narodowy – najbardziej popularną trasą, gdzie często można zobaczyć turystów z psami, jest droga na Śnieżkę. Często na samym szczycie aż roi się od piesków!
- Ojcowski Park Narodowy – polecamy odwiedzić ruiny zamku Kazimierzowskiego; należy pamiętać, że psy nie mogą wchodzić do jaskiń, np. Jaskini Łokietka
- Park Narodowy Gór Stołowych – co prawda większość szlaków jest niedostępna dla zwierząt, ale z psem wejdziecie np. na Szczeliniec Wielki do Schroniska PTTK. Jeśli chcecie znaleźć bardziej różnorodne szlaki wybierzcie się na czeską stronę, gdzie można bez ograniczeń poruszać się z pupilem
Wybierając się na urlop z pupilem, powinieneś zawczasu zaplanować swój pobyt, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek. Po pierwsze – zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca na wczasy z psem. Jeśli wybierasz się w góry, sprawdź najpierw, na które szlaki wejdziesz z psem. Kolejnym krokiem jest znalezienie i zarezerwowanie hotelu, który akceptuje zwierzęta. Na szczęście jest ich coraz więcej, więc nie powinieneś mieć z tym problemu.
Następnie warto wybrać się do weterynarza i zadbać o to, by nasz pupil miał ważne wszystkie szczepienia. Czasem bywa tak, że w hotelu będziesz musiał okazać ważną książeczkę zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami. Przy okazji zaopatrz się w środki na kleszcze, a jeśli twój pies jest niespokojny, weterynarz z pewnością przepisze ci środki uspokajające na czas podróży.
Jeśli wybierasz się na wyjazd pociągiem, oprócz smyczy miej przy sobie kaganiec lub transporter. Konduktor może wymagać, aby pies miał przez całą podróż na pysku kaganiec. I jeszcze jedna uwaga – zamiast obroży warto zainwestować w szelki, z których twój pies się na pewno nie wyślizgnie, co jest bardzo istotne np. na peronie czy podczas wsiadania do pociągu lub innego środka komunikacji.
Co jeszcze zrobić przed wyjazdem? Jeśli twój psi przyjaciel nie spędza dużo czasu między ludźmi, tylko jest typowym domatorem, możesz potrenować z nim wcześniej mijanie się z ludźmi i zwierzętami podczas codziennych spacerów. Szczekający pies może płoszyć leśną zwierzynę.
Co spakować na wyjazd z psem?
- składana miska i butelka wody
- karma
- smakołyki
- smycz
- wygodne szelki
- linka treningowa
- uprząż
- kaganiec
- woreczki na odchody
- przyrząd do usuwania kleszczy
- apteczka
- piłeczki/zabawki
Aby wypoczynek z psem był w pełni udany, należy najpierw znaleźć odpowiedni obiekt, który po pierwsze będzie się znajdował blisko szlaków trekkingowych, a po drugie oferował udogodnienia dla naszych pupili. Hotele, które przyjmują gości ze zwierzętami, znajdziecie na portalu rezerwacyjnym Travelist.pl.
Jeżeli uważasz, że twój pupil zasługuje na to, co najlepsze, zatrzymaj się w 5-gwiazdkowym Crystal Mountain Resort. Ten monumentalny obiekt, położony na zboczu Góry Bukowej w Wiśle oferuje jeden z największych hotelowych aquaparków w Polsce, wykwintne restauracje, liczne atrakcje dla dzieci oraz rozbudowaną strefę wellness z salonem kosmetycznym Dr Irena Eris Beauty Partner. Do hotelu można przyjechać z psem lub innym zwierzęciem, nie należącym do ras / gatunków uznanych za niebezpieczne, które ważą do 25 kg. Jak zastrzega hotel – przyjazd z pupilem należy zgłosić na etapie rezerwacji.
Jeżeli szukasz czegoś w Tatrach, wybierz się do Hotelu Belvedere Resort & Spa. To 4-gwiazdkowy obiekt w Zakopanem, który położony jest zaledwie 10 minut od Krupówek. Na terenie hotelu znajdziecie Centrum Wodne i Termalne, SPA, 2 korty do squasha, kręgielnię i więcej atrakcji. Ponadto na gości czeka elegancja restauracja serwująca kuchnię regionalną i bar. Można tu przyjechać z pupilem za dodatkową opłatą. Obecność psa należy zgłosić wcześniej na recepcji.
Z pupilem warto się również wybrać do Elements Hotel & SPA*****& Apartments. To dość wysublimowany obiekt, położony w Świeradowie-Zdroju, zaledwie 300 m od ośrodka narciarskiego Ski & Sun. Ten luksusowy górski kompleks oferuje gościom baseny, wellness i spa. Z pupilem można się tu zatrzymać za dodatkową opłatą. Hotel zastrzega, że psy mogą przebywać tylko w wyznaczonych miejscach w taki sposób, aby zwierzę nie stanowiło zagrożenia dla innych gości, personelu oraz innych osób. Co więcej, obiekt nie przyjmuje psów powszechnie uznawanych za agresywne.