Kochamy dzieci, ale wiemy, że ich ciągłe towarzystwo podczas urlopu niekoniecznie musi sprzyjać wypoczynkowi. Dlatego dzielimy się listą miejsc omijanych przez rodziny z dziećmi i uwielbianych przez amatorów ciszy i spokoju. Nad morzem, w górach, w mieście, SPA i hotelu dla dorosłych – sprawdź, gdzie masz szansę na wczasy bez pociech.
Wakacje bez dzieci
- Wakacje bez dzieci nad morzem – czy to możliwe?
- Romantyczny wyjazd do SPA – idealne wyjazd we dwoje
- Szukasz ciszy i spokoju? Urlop w górach to wybór dla Ciebie
- Pomysł na wyjazd bez dzieci – city break
- Pełen relaks? Wybierz specjalny hotel dla dorosłych
Morze to chyba najbardziej oczywisty kierunek na wakacyjny wyjazd z dziećmi. Gdy tylko startuje sezon letni, a w szkołach wybrzmi ostatni dzwonek, nadbałtyckie kurorty, plaże i atrakcje zapełniają się całymi rodzinami. A co jeśli chcemy naładować baterie, ale bez milusińskich, w parze lub z przyjaciółką? Na szczęście nad Bałtykiem wciąż są jeszcze miejsca, w których możemy odetchnąć bez hałasu i akompaniamentu dziecięcych wrzasków i pisków. My polecamy zwłaszcza wyruszenie tropem pustych plaż. Cichych, kameralnych, z mnóstwem przestrzeni do regeneracji z dala od tłumów. Takie spokojne plażowe zakątki znajdziemy m.in. w Piaskach na Mierzei Wiślanej, w Lubiatowie w połowie drogi między Dębkami a Łebą, w okolicach wioski Osetnik (znanej powszechnie jako Stilo). Warto jeszcze wymienić Pustkowo (nazwa mówi sama za siebie) między Pogorzelicą a Pobierowem czy Poddąbie w pobliżu Ustki.
Gdzie nocować?
Zakwaterowania warto poszukać w mniejszych miejscowościach. Obok modnych kurortów w rodzaju Gdańska, Gdyni, Sopotu, Kołobrzegu, Helu, Ustki czy Świnoujścia nad Bałtykiem wciąż możemy znaleźć miejsca, w których wypoczniemy bez typowo wakacyjnego tłoku i hałasu – i towarzystwa licznych rodzin z dziećmi. Jeśli chcemy się zaszyć w małej wiosce, warto wziąć pod uwagę Lubiatowo, Kopań, Rusinowo, Nowęcin, Sasino, Sarbsk, Bobolin bądź Niechorze. Tam podczas plażowania, sjesty z ulubioną książką czy nadmorskich spacerów będziemy mogli delektować się upragnioną ciszą i spokojem.
Najlepsze hotele na nadmorskie wakacje
Kojąca zmysły lokalizacja, butikowe wnętrza pokoju i czas tylko na tête-à-tête z partnerem – weekend we dwoje w hotelu to świetny afrodyzjak. Zwłaszcza, gdy taki pobyt uzupełnimy o romantyczną kolację przy świecach i pakiet zmysłowych zabiegów SPA. Kąpiel w wannie wypełnionej mlekiem lub wodzie przyprawionej aromatem płatków róż, egzotyczny lub orientalny masaż dla dwojga, a może ziołowy seans w łaźni parowej na wyłączność?
Wystarczy weekend relaksu, by skutecznie się zregenerować, a przy okazji zatroszczyć się o kondycję związku. Tym bardziej, że coraz więcej hoteli oferuje usługi spa przeznaczone specjalnie dla par. Relaks z widokiem na górskie szczyty, wellness w sercu wielkiego miasta, a może bezmiar wodnych przyjemności nad morzem lub jeziorem? Wystarczy wybrać wymarzoną lokalizację, zostawić dzieci w domu – i już można wypocząć pełną parą.
Gdzie szukać miejsc na wspólny wSPAniały wypad?
W granicach kraju jest ponad 600 obiektów SPA, medical SPA i sanatoriów. Tym, czym warto się kierować podczas wyboru są lokalizacja i jej klimat, występujące w danym regionie bogactwa naturalne, które wzbogacą wspólne rytuały w SPA oraz konkretna, skrojona na miarę indywidualnych potrzeb oferta hotelu. Inne atrakcje czekają bowiem w Beauty SPA, inne w SPA uzdrowiskowym czy Medical SPA, a inne w Resorcie SPA dedykowanym zwłaszcza tym, którzy pragną połączyć odnowę biologiczną z poszukiwaniem nowych wrażeń.
Niezdecydowanym polecamy rezerwację w hotelu typu Wellness & SPA. Tu proponowane są gościom nie tylko zabiegi, rytuały czy masaże, ale również wiele innych opcji mających na celu poprawę samopoczucia. Obowiązkowym punktem programu jest basen, jacuzzi oraz wybór co najmniej kilku saun i łaźni . Ponadto w ofercie znajdują się tam często ponadto zajęcia fitness, joga, a nawet medytacja. No i lekkie, witalne menu gastronomiczne.
Poznaj najlepsze obiekty SPA w kraju i zainspiruj się do wSPAniałego wypoczynku.
Cisza, spokój i więcej nic – z wyjątkiem udogodnień na najwyższym poziomie i atrakcji umożliwiających osiągnąć szczyty relaksu. Nawet przy krótkich pobytach. Nie trzeba być urodzonym górołazem, by odkrywać uroki wysokich Tatr, dzikich Bieszczad, tajemniczych Gór Sowich czy zielonych Beskidów. Polskie góry to kierunek dla każdego. Na górskich szlakach o długości ponad 4 tys. km znajdą wymarzone fragmenty również spragnione ciszy pary i amatorzy samotnych wędrówek.
Są majestatyczne, dostojne, a ich wysokość (nawet 2499 m n.p.m.) i nachylenie stoków (momentami aż 30°) naprawdę robią wrażenie. Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim – idealna propozycja dla amatorów wysokości… i przykład par excellence miejsca niekoniecznie rekomendowanego na wakacje z dziećmi. Łączna długość wszystkich znakowanych tras wynosi aż 275 km, z czego część ma charakter typowo wysokogórski. Tu naprawdę można się wznieść ponad… gwar dziecięcych zabaw i zagwarantować sobie emocje na najwyższym poziomie.
Mekka eskapistów
Wspaniałą propozycją są także Bieszczady, bo cały czas pozwalają zapomnieć o bożym świecie, zatracić się w wędrówce, przypomnieć jak to jest kiedy dwie pary stóp drepczą bezludnym szlakiem. Teren od zawsze kojarzony ze spokojem, refleksją i odosobnieniem – mekka eskapistów i amatorów bliskich kontaktów z dziewicza naturą. „Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”. Któż tego nie słyszał, nie marząc o ucieczce od cywilizacji do drewnianej chaty położonej malowniczo na bieszczadzkich połoninach?
Ale jeśli już rzucać wszystko, to nie tylko dla połonin, Jeziora Solińskiego, hodowli alpak czy rozgwieżdżonego nieba. Ciekawą opcją jest także Beskid Niski. Te najdziksze z polskich gór może i nie porażają wysokością, ale pod względem przestrzeni oraz dzikości flory i fauny nie mają sobie równych. Najdłuższe pasmo górskie w naszym kraju (160 km) to bujnie zalesiony dom dla niedźwiedzi, wilków i lisów. To tu przebiega najdłuższy górski szlak konny w Polsce. Wycieczka na grzbiecie hucuła przez pola poziomek i górskie doliny – czyż nie brzmi idealnie?
Dzikość to przymiotnik, który doskonale pasuje także do Gór Bialskich.To miejsce tak dzikie, że aż brak zgody, co do tego…. gdzie faktycznie się znajduje. Stanowią one odrębne pasmo Sudetów Wschodnich zlokalizowanie miedzy Przełęczą Płoszyna a wsią Bielice. Żadne inne pasmo górskie na świecie nie może pochwalić się aż tak chaotycznym układem. Brak centrum, od którego odchodziłyby mniejsze pasma górskie, sprawia, że tu góry i wzniesienia rozchodzą się we wszystkie wszystkich kierunkach. Dzikość, chaos… i idealne miejsce, by skryć się przed tłumem.
Aura tajemnicy
A jeśli już o ukrywaniu mowa, warto wspomnieć o najbardziej tajemniczych z polskich gór. Jeśli jakakolwiek z części naszego kraju określić można mianem krainy tajemnic i legend, to właśnie Góry Sowie. Niewysokie, rozciągające się na terenie ok. 280 km2, pasmo Gór Sowich to jednak nie tylko opcja dla detektywów i odkrywców. To także doskonała propozycja dla niezaawansowanych amatorów górskich wędrówek i miłośników bliskiego kontaktu z naturą. Aurę pierwotnej tajemniczości zachowały także porośnięte lasami wzgórza i doliny Gór Izerskich. Już Prasłowianie uważali malownicze okolice Świeradowa-Zdroju za swoje święte miejsce. Dziś warto przyjechać właśnie tutaj zamiast tłoczyć się w Zakopanem lub Karpaczu.
Odkryj piękno wszystkich krajowych pasm górskich w artykule pt. największe atrakcje polskich gór.
Najlepsze inspiracje na wakacje w górach
City break to świetny pomysł na wyjazd bez pociech. Wspaniałe zabytki, historyczne uliczki, wszelkiej maści muzea, kolorowe deptaki pełne klimatycznych knajpek, kawiarenek, pubów, romantyczne parki i skwerki – miejski urlop może być świetnym połączeniem inspirującego odpoczynku z intensywnym zwiedzaniem. Tym intensywniejszym, że bez dzieci. Podczas miejskich wakacji za dnia możemy fundować sobie maraton śladem najciekawszych atrakcji, a po zmroku – posmakować życia nocnego w kolorowych klubach, barach i knajpkach, zobaczyć ciekawą wystawę, zachwycić się miejską panoramą w sky barze.
Gdzie najlepiej się wybrać na inspirujący city break? W poszukiwaniu najlepszych miast na urlop nie można pominąć Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Łodzi czy Trójmiasta. Polskie miasta w letniej odsłonie mają do zaoferowania całe mnóstwo możliwości. Nie mniej kuszącymi kierunkami na „bezdzieciowy” urlop są metropolie zagraniczne. Wypad do Pragi, Budapesztu, Wiednia czy Wenecji to znakomity pomysł na fascynujący, pełen pozytywnych wrażeń wypoczynek.
Hotele w najpiękniejszych miastach
O 6 rano budzi nas głośny płacz. Przez cienkie hotelowe ściany słychać każdy przejaw niezadowolenia słodkiego bobasa z pokoju obok. Niewyspani schodzimy na śniadanie, a tam wesoła czereda kilkulatków urządza sobie właśnie slalom między stolikami. Obok ich rówieśnik na cały głos protestuje przeciwko diecie, którą tego dnia przygotowali dla niego mama i tata lub dziadkowie. No nic, idziemy na basen. Okazuje się jednak, że o pływaniu można zapomnieć. Wszystkie płytsze miejsca są w całości opanowane przez nieletnich amatorów wodnego szaleństwa. I jeszcze musimy przez cały czas uważać, by któryś z nich nie wylądował nam przypadkiem na głowie, skacząc do wody.
Bardzo często tak właśnie wygląda „relaks” w popularnych hotelach „przyjaznych rodzinie”. Co mają zatem zrobić osoby, które dzieci z różnych powodów nie mają lub planują pierwsze wakacje bez ich towarzystwa? Albo po prostu pragną spędzić urlop tylko ze sobą, bez konieczności ciągłego dzielenia czasu i przestrzeni zarówno z własnymi, jak i cudzymi pociechami? Naprzeciw takim właśnie potrzebom wychodzą hotele „children free” – hotele bez dzieci, do których maluchy nie mają wstępu. Nie znajdziemy w nich dostawek w pokojach, krzesełek do karmienia w restauracji, sali zabaw na końcu korytarza ani animacji dla najmłodszych w harmonogramie hotelowych atrakcji. Także na basenach i w strefie wellness & SPA możemy czuć się w pełni swobodnie. Trend ten dotarł również do Polski i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
W tych hotelach wypoczywa się bez dzieci
Doskonałym przykładem obiektu dedykowanego dorosłym jest Manor House SPA*** zlokalizowany w dawnym Pałacu Odrowążów w Chlewiskach k. Szydłowca. Ten 5-gwiazdkowy, regularny laureat w krajowych rankingach najlepszych obiektów SPA to miejsce, w którym dziecięcy trel ustępuje dźwiękom gongów. To jedyny hotel w Polsce, w którym można jednocześnie doświadczyć słowiańskich rytuałów w Witalnej wiosce SPA, wykąpać się w oryginalnej soli himalajskiej w japońskiej wannie Ofuro, przenieść się w czasy cezarów w łaźniach rzymskich, a na deser – sprawdzić na własnej skórze, jakie właściwości posiada „żywa woda” w unikalnym basenie oczyszczonym wyłącznie naturalnymi metodami. Słowem: pobyć i zrelaksować się, bez towarzystwa małych dzieci poniżej 12. roku życia.
Podobna gwarancja czeka w Hotelu HARNAŚ – Bukowina Tatrzańska, którego próg przekroczyć można dopiero po ukończeniu 15 lat. Ten butikowy kompleks to istny raj nie tylko dla miłośników SPA i wodnych rozrywek, ale i górskich aktywności. HARNAŚ to bowiem znakomita baza wypadowa zarówno do term, jak i na górskie szlaki.
Rezerwacje z dostawkami dla dzieci przyjmowane są bardzo niechętnie także w Dworze Nałęczowskim Vitaligs Spa, zlokalizowany w uzdrowiskowym Nałęczowie. Powód? Dziecięcy gwar nie pasuje do spokojnego, uzdrowiskowego charakteru tego miejsca, oferującego całą gamę luksusowych usług z zakresu medical SPA.