Zastanawiacie się, gdzie jechać na wakacje i spędzić urlop? Za chwilę udowodnimy wam, że wakacje w kraju mogą być równie udane, co te za granicą. Od bałtyckich lasów i plaż, przez średniowieczne zamki, podziemne trasy turystyczne, dawne kopalnie, skalne występy, labirynty w polu kukurydzy, regionalne skanseny, wsie na Podlasiu, zabytkowe pałace, punkty widokowe, piękne jeziora, parki krajobrazowe, ciekawe zabytki, aż po Tatry i Zakopane, góry i doliny, Szlak Orlich Gniazd, Beskidy. Nasz kraj jest naprawdę piękny! Jak więc zaplanować urlop w Polsce? Podpowiadamy!

Polska to prawdziwy wakacyjny raj dla rodzin z dziećmi – i nie tylko! Z pewnością niczym nie ustępuje zagranicznym kierunkom pod względem turystycznych atrakcji. Jak Polska długa i szeroka, znajdziecie tu cały przekrój podróżniczych destynacji, które z pewnością przypadną wam do gustu.

Od rodzinnych górskich wakacji w Karkonoszach z Duchem Gór, przez romantyczne chwile przy zachodzie słońca, spędzone na pomoście nad jednym z mazurskich jezior, aż po odkrywanie tajemnic Grodu Kraka. Wyruszajcie z nami w podróż i sprawdźcie, gdzie można spędzić fajne wakacje w Polsce. 

Karkonosze to jedno z najczęściej odwiedzanych pasm górskich w Polsce i doskonały pomysł na wakacje. Zajmują aż 650 km2, na których znajdziecie piękne górskie szlaki, ciekawe muzea, zamki oraz atrakcje dla najmłodszych. To raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zarówno latem, jak i zimą można tu szaleć – latem na szlakach rowerowych, których jest tu aż 450 km, a zimą na świetnie przygotowanych stokach narciarskich. 

Główne atrakcje Dolnego Śląska, których nie można przegapić, to m.in. ruiny Zamku Chojnik oraz Zamek Czocha, multimedialna wystawa Karkonoskie Tajemnice, Park Miniatur Dolnego Śląska, Huta Szkła Kryształowego Julia, Projekt Arado, Leśna Huta czy też Kopalnia Podgórze. Jest ich oczywiście o wiele więcej, ale nie sposób ich wszystkich wymienić. Wszystkie te atrakcje pomogą wam zapoznać się z bardzo ciekawą historią tego regionu. 

Karkonosze to także odpowiednie miejsce dla osób, które lubią wypoczynek na łonie natury. Na turystów czekają tu piękne szlaki, np. na Śnieżkę, Szrenicę, Wielki Szyszak czy też Łabski Szczyt. Najlepiej zatrzymać się w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Świeradowie Zdroju lub w Piechowicach. Blisko stąd zarówno do głównych atrakcji, jak i do szlaków turystycznych. To piękne i ciekawe miasta, więc z pewnością jest co zwiedzać! 

Kraina Tysiąca Jezior to wyjątkowo romantyczny zakątek Polski. Malownicze jeziora i stawy otoczone szuwarami, dzikie plaże, stare bory i wisienka na torcie – piękne zachody słońca, tworzą cudowny krajobraz. Czy można sobie wymarzyć lepsze miejsce na wypad dla zakochanych? Mazury oferują doskonałą i różnorodną bazę noclegową – począwszy od nowoczesnych campingów, przez urokliwe pensjonaty, po luksusowe hotele ze SPA. Miejsc na spędzenie niezapomnianych wakacji jest tu całe mnóstwo. 

Nie brakuje też pomysłów na aktywne spędzenie czasu – począwszy od plażingu, przez spływy kajakowe, wyprawy rowerowe, rejsy po jeziorze (polecamy te o zachodzie słońca). Na Mazurach znajdziecie też mnóstwo zabytków. Jednym z najciekawszych jest Zamek w Nidzicy, liczący ponad 600 lat. Dobrym pomysłem na spędzenie czasu we dwoje jest też wycieczka do Źródełka Miłości nad jeziorem Czos. Wypicie wody z tego zaczarowanego źródła zagwarantuje wam wieczną miłość. Czy to prawda – czas pokaże, ale i tak warto spróbować! 

Gdzie się więc zatrzymać? Opcji jest wiele. Dla osób, które cenią ciszę i spokój polecamy Ruciane-Nida, gdzie możecie odwiedzić Park Dzikich Zwierząt oraz udać się na romantyczny rejs po jednym z kilku jezior. Relaks w ciszy znajdziecie również w kajakowym raju – wsi Krutyń, skąd rozpoczyna się 40-km szlak kajakowy. Warto wybrać się również do wsi Kruklanki, położonej nieopodal Puszczy Boreckiej. 

Jeśli natomiast jesteście fanami nocnego życia i chcecie zaszaleć, udajcie się do jednego z popularnych mazurskich kurortów: Mrągowa, Węgorzewa, Mikołajek czy też Giżycka. Jest tu co zwiedzać i jest co robić – począwszy od bogatej oferty gastronomicznej, przez liczne atrakcje turystyczne. 

Wypoczynek nad Bałtykiem to chyba najpopularniejszy sposób spędzania urlopu przez Polaków, więc raczej nie trzeba go nikomu reklamować. Jeśli jednak chcecie eksplorować nowe miejsca nad polskim morzem, z chęcią podsuniemy wam kilka propozycji. A jest w czym wybierać. Polskie wybrzeże ma aż 510 km długości. Jego największym atutem są oczywiście szerokie i piękne plaże, gdzieniegdzie ozdobione klifami.

Znajdą się tu miejsca na wypoczynek dla każdego – zarówno dla miłośników spokojnego plażowania, jak i entuzjastów aktywnego wypoczynku; dla rodzin z dziećmi i dla romantyków; dla miłośników zachodów słońca i dla naturystów. Co więc wybrać? 

Jeśli lubicie bogate życie nocne, możemy z ręką na sercu polecić wam “polską Ibizę” czyli Mielno. Oprócz nocnych klubów, są tu też liczne atrakcje dla najmłodszych, więc nie ma obaw, że dzieci będą się tu nudzić. Oprócz tego Mielno może poszczycić się piękną, nadmorską promenadą oraz plażą certyfikowaną Błękitną Flagą. 

Z kolei osoby, które pociąga cisza i spokój oraz wypoczynek na łonie natury, powinny skierować swoją uwagę na Chałupy. Ten urokliwy zakątek na Półwyspie Helskim, to doskonałe miejsce dla miłośników kempingów i spania pod namiotem, chodzenia na bosaka i opalania się na plaży nudystów. A tutejsza zatoka to idealne miejsce na surfowanie od rana do wieczora – panują tu świetne warunki na windsurfing i kitesurfing. 

Pisząc o nadmorskich kurortach, nie sposób też nie wspomnieć o Łebie. Największą atrakcją jest tu oczywiście niepowtarzalny Słowiński Park Narodowy, czyli największe w Europie skupisko ruchomych wydm. W Łebie znajdziecie tu także aż trzy plaże, dające możliwość szaleństw zarówno na wodzie, jak i na piasku. A do tego liczne atrakcje dla dzieci. 

Pieniny to wspaniała kraina tuż przy granicy ze Słowacją – w szczególności dla zapalonych piechurów! To w sumie niewielkie górskie pasmo kryje magiczne zakątki, o jakich się wam nie śniło. Więc jeśli chcecie poczuć zew natury, wybierzcie się na eksplorację Pienin. 

Znajdziecie tu wiele szlaków turystycznych. Jednym z najbardziej urokliwych jest trasa prowadząca na Sokolicę. Jeśli zaczniecie wędrówkę od wejścia do Pienińskiego Parku Narodowego, szczyt zdobędziecie już w godzinę. A po drodze czeka na was prawdziwa uczta dla oczu. Inną ciekawą trasą jest spacer po dnie Wąwozu Homole. Schodki, mostki i poręcze urozmaicają malowniczą trasę. A pokonawszy ją możecie pokusić się jeszcze o wspinaczkę na szczyt Wysokiej. 

Pieniny to jednak nie tylko górskie wyprawy. Można się tu wybrać na niezapomniany spływ Przełomem Dunajca – czy to z flisakiem, czy samodzielnie na kajaku. To już jednak prawdziwe wyzwanie, raczej dla doświadczonych w raftingu wodniaków. Warto jednak spróbować. 

Jeśli zastanawiacie się, gdzie się zatrzymać podczas wakacji w Pieninach, opcji jest naprawdę wiele. Począwszy od hoteli, hosteli, pensjonatów, przez górskie schroniska, aż po pola namiotowe. Wszystko zależy od waszej fantazji i zasobności portfela. 

Kto nie słyszał słynnego powiedzonka “rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”… No cóż, jest w tym sporo racji – szczególnie jeśli chcecie całkowicie odciąć się od miejskiego zgiełku i przenieść w miejsce, gdzie natura wiedzie prym. Zapewne wielu z was odwiedziło te piękne góry będąc dzieckiem. Warto zadbać o nowe wspomnienia na bieszczadzkich szlakach. Pakujcie więc walizki i wyruszajcie! A my podpowiemy, co trzeba zwiedzić w tym najdzikszym zakątku Polski. 

Bieszczady mają wiele do zaoferowania. Od malowniczych szlaków wiodących przez połoniny, przez obserwację rozgwieżdżonego nocą nieba, spacery po lasach, aż po degustację piwa z lokalnego browaru. Z pewnością nie będziecie się nudzić. Wakacje warto rozpocząć od wędrówki przez połoniny – szczególnie godna uwagi jest Połonina Caryńska, która jesienią zachwyca feerią barw. Równie malownicza jest Połonina Wetlińska. A skoro już jesteśmy przy górskich wędrówkach, trzeba wspomnieć o szlaku na Tarnicę, która jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów i wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. Najpopularniejsze szlaki wśród turystów wiodące na szczyt prowadzą z Wołosatego oraz z Ustrzyk Górnych. 

Bieszczady to też idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Szczególnie godnym polecenia na zwiedzanie na dwóch kółkach jest Rezerwat Krywe u podnóża Otrytu nad Sanem. Drugiego takiego malowniczego miejsca w Bieszczadach ze świecą szukać! 

Ciekawą opcją na zwiedzanie Bieszczad jest też podążanie Szlakiem Architektury Drewnianej. Ze względu na bogatą historię tego regionu, znajdziecie tu liczne drewniane cerkwie. Tras jest kilka i można je modyfikować. 

A na deser atrakcja, która z pewnością przywoła wspomnienia z dzieciństwa – podróż bieszczadzką kolejką wąskotorową! Jeśli podróżujecie z pociechami, z pewnością będzie to dla nich nie lada gratka. Kolejka kursuje w sezonie letnim od maja do października na trasie Majdan-Przysłup-Majdan i Majdan-Balnica-Majdan.

Półwysep Helski to ciekawe miejsce w Polsce. Mierzeja, wrzynająca się w morze na 34 km długości, ma wyjątkowy klimat. Po obu stronach Bałtyk (w najwęższym miejscu pas lądu ma zaledwie 100 metrów szerokości), piękne plaże i cudowne widoki – zarówno na zatokę, jak i na otwarte morze. 

To idealne miejsce na wakacje dla miłośników sportów wodnych. Na całym półwyspie możecie spróbować swoich sił na SUP, w windsurfingu i kitesurfingu. Szkółki upodobały sobie szczególnie Jastarnię, Chałupy i Kuźnicę. Od strony zatoki w wietrzne dni można obserwować windsurferów, próbujących okiełznać wiatr i wodę. Nie brakuje tu też innych atrakcji – przede wszystkim to ścieżka rowerowa, ciągnąca się przez cały półwysep – od Władysławowa aż po Hel. Można też wypożyczyć kajak, motorówkę lub SUP i spędzić miło czas na wodzie. 

Na samym końcu półwyspu znajduje się Hel, nazywany przez wielu początkiem Polski. Powstał tu nawet pomnik na końcu helskiego cypla, zwany Kopcem Kaszubów. Hel obfituje też w inne atrakcje. To np. słynne na całą Polskę fokarium, gdzie można na własne oczy zobaczyć karmienie i trening tych morskich ssaków. Będąc na Helu warto również poznać miejscowość od jej historycznej strony i wybrać się do Muzeum Obrony Wybrzeża, do Muzeum Rybołówstwa lub na latarnię morską. Miłośnicy morskich przygód mogą wybrać się w godzinny rejs, podczas którego można zobaczyć m.in. wraki statków, lub też udać się dalej i popłynąć do Gdyni, Gdańska lub Sopotu. Hel to też w końcu piękne plaże – Mała Plaża przy zatoce, tuż obok licznych punktów gastronomicznych i przy głównym deptaku, a także Duża Plaża, nad otwartym morzem. Z pewnością warto tu przyjechać. 

Gdańsk i całe Trójmiasto to miejsce, gdzie należy przyjechać nie tylko na weekend, ale na dłuższy urlop. Ta perła Bałtyku ma wiele do zaoferowania – zarówno jeśli chodzi o najlepsze restauracje, światowej klasy zabytki, urokliwą starówkę czy też ciekawe atrakcje turystyczne dla całej rodziny. To w końcu jedno z najstarszych miast w Polsce, o bardzo bogatej historii, którą można poczuć na każdym kroku. Zwiedzanie można zacząć od zapierającej dech w piersiach starówki z ceglanymi kamieniczkami, z których wiele kryje w sobie ciekawą przeszłość. Dlatego polecamy zwiedzać to miejsce z przewodnikiem, który zdradzi wszystkie ciekawostki i sekrety Gdańska. Z zabytków, które warto zobaczyć, można wymienić m.in. Dwór Artusa, Dom Uphagena, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich czy też Fontannę Neptuna, przy której zawsze tłumy ludzi chcą sobie zrobić zdjęcie. 

Wyjątkowym miejscem na mapie Gdańska jest Muzeum Bursztynu. W końcu Gdańsk jest nieoficjalnie światową stolicą bursztynu, więc koniecznie musicie zobaczyć, co w swoich zbiorach kryje to niezwykłe muzeum. To przede wszystkim rzadkie okazy tej wyłowionej z morza żywicy, niektóre z nich drogocenne – z zatopionymi owadami czy roślinami, a także cała kolekcja najpiękniejszych wyrobów z bursztynu – począwszy od biżuterii, przez figurki, sztućce a nawet szachy. Coś wspaniałego! 

Gdańsk to też przepiękne plaże – w Jelitkowie i Brzeźnie, które warto jednak odwiedzić poza sezonem. W wakacje jest tu zazwyczaj bardzo tłoczno, szczególnie na plaży w Brzeźnie, która przyciąga miejscowych i turystów długim na 140 metrów molo. 

Krótko mówiąc – o Gdańsku, a także Sopocie i Gdyni można by pisać długo, ale najlepiej samemu odwiedzić te nadmorskie miasta i na własne oczy zobaczyć, co mają do zaoferowania. Z pewnością nie będziecie zawiedzeni.

miejsca na wakacje w Polsce - Świnoujście i Międzyzdroje

Najlepsze miejsca w Polsce na wakacje? Te dwie gwiazdy polskiego wybrzeża: Międzyzdroje i Świnoujście, to kurorty, które od dawna podbijają serca Polaków (i nie tylko). W końcu liczby nie mogą kłamać. W ubiegłym sezonie Świnoujście odwiedziło niemal 3 mln turystów, a Międzyzdroje prawie 2 mln. Dlaczego turyści kochają akurat te nadmorskie miejscowości? Sprawdzamy!

Świnoujście, położone tuż przy niemieckiej granicy, jest uwielbiane w tej samej mierze przez Polaków, jak i przez Niemców. Główną rolę gra tu zapewne plaża, najszersza na całym polskim wybrzeżu. Liczy aż 100 metrów szerokości i jest naprawdę malownicza. Miejscowość słynie też z wyjątkowego mikroklimatu, co sprzyja turystyce uzdrowiskowej, także poza sezonem wakacyjnym. 

Znajdziecie tu też wiele atrakcji dla aktywnych: ścieżki do nordic walkingu, ścieżki rowerowe, boisko do gry w siatkówkę plażową, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Do tego, całkiem od niedawna działa tu baza szkoleniowa SUP, windsurfingu i kitesurfingu. Świnoujście to też miejscowość o bogatej historii i kulturze. Jest tu co zwiedzać: piękna latarnia morska, zabytkowe falochrony, park zdrojowy oraz Muzeum Obrony Wybrzeża to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają tu na turystów. 

Przejdźmy teraz do Międzyzdrojów. Ta urokliwa miejscowość, położona na wyspie Wolin, oferuje wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku. Piękne, piaszczyste plaże, drugie co do wielkości w Polsce molo, słynna Promenada Gwiazd czy w końcu nowoczesna baza hotelowa. To miejsce to połączenie blichtru z nadmorskim wypoczynkiem w najlepszym wydaniu. Możecie tu spotkać celebrytów, robiących sobie selfie na molo, ale też zjecie świeżo złowioną rybkę w smażalni przy porcie lub wypoczniecie na plaży. 

Oprócz tego Międzyzdroje oferują całą masę nietuzinkowych atrakcji. Jedną z nich jest Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Spotkacie się tu w cztery oczy z żubrami, dzikami, wilkami i orłami bielikami. To z pewnością niezapomniana przygoda – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto odwiedzić też Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Sam Park oferuje też liczne szlaki turystyczne, które wiodą przez dziką, nadmorską naturę. Międzyzdroje to też raj dla miłośników jazdy na rowerze. Wiele tras prowadzi przez dziewicze tereny wyspy Wolin. Jest tu co robić!

Miasto Krasnali, Wenecja Północy – Wrocław doczekał się już wielu przydomków. Stolica Dolnego Śląska zachwyca za każdym razem – niezależnie od liczby odwiedzin. Co więc warto tu zobaczyć? 

Przede wszystkim najprzyjemniejsze w zwiedzaniu Wrocławia jest po prostu spacerowanie mostami, mostkami, kładkami, których w mieście jest aż 120. Najpopularniejszy to Most Tumski, łączący Wyspę Piasek i Ostrów Tumski, na którym niegdyś zakochani przypinali kłódki na znak wiecznej miłości. Podczas spaceru po mieście obowiązkowym punktem jest rynek, na którym można podziwiać Stary Ratusz, uroczą fontannę “Zdrój”, zabytkowy pręgierz czy też gotycką bazylikę św. Elżbiety. A to wszystko w otoczeniu pięknych kamienic. 

Warto skierować swoje kroki również do Ostrowa Tumskiego, czyli najstarszej części miasta. Klimatyczne uliczki, zabytkowe kościoły i oczywiście wspomniany wcześniej Most Tumski – musicie tu zawitać! Wrocław to też super pomysł na wyjazd z dziećmi. Będąc tu koniecznie pobawcie się w detektywów i poszukajcie krasnali ukrytych w różnych częściach miasta. Co roku odbywają się tu nawet Wrocławski Festiwal Krasnoludków. Wrocław to żywy przykład na to, że wczasy w Polsce nie muszą być nudne.

Krakowa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeśli jednak znajdzie się ktoś, kto jeszcze nie miał okazji odwiedzić Grodu Kraka, to musi to jak najszybciej nadrobić – najlepiej jeszcze w te wakacje! Atrakcji w Krakowie jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie – w szczególności miłośnicy zabytków, sztuki oraz melomani. W końcu Kraków może się poszczycić ponad 1000-letnią historią, więc na każdym kroku można natknąć się na warte odwiedzenia miejsce. 

Do najważniejszych atrakcji Krakowa należy oczywiście Rynek Główny z Sukiennicami, gdzie można zaopatrzyć się w pamiątki, Kościół Mariacki, z którego wieży rozlega się codziennie hejnał mariacki. Obowiązkowym punktem na mapie Krakowa jest też Zamek na Wawelu, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, barbakan, zwany też Rondlem, w którym mieści się Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Spacerując po Krakowie zajrzyjcie na Kazimierz. Ta urokliwa dzielnica, zamieszkiwana niegdyś przez żydów ma wyjątkowy klimat. Znajdują się tu również najlepsze restauracje, bary i kawiarnie. Ciekawym miejscem na relaks w Krakowie są Bulwary Wiślane, gdzie odbywają się liczne imprezy, można też zorganizować nad rzeką piknik lub popływać tramwajem wodnym.

Jednym słowem, Kraków to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek. Co prawda nie unikniecie tłumów, ale z pewnością zobaczycie wspaniałe zabytki i poznacie niezwykłą historię tego miasta. Polecamy na aktywne wakacje!