Dzikie plaże nad Bałtykiem - Magazyn Travelist

Podobno już nie ma dzikich plaż – wciąż jednak można znaleźć nad Bałtykiem plaże ciche, spokojne i oferujące mnóstwo przestrzeni do relaksu z dala od tłumów, budek z pamiątkami i wszechobecnego zapachu smażalni. Niektóre z nich leżą w odległości zaledwie paru minut jazdy od gwarnych kurortów. Podpowiadamy, gdzie ich szukać

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

PiaskiPolskie plaże bez tłoku - Piaski

Dalej na wschód już się nie da – koniec plaży w Piaskach na Mierzei Wiślanej wyznaczają słupy graniczne z Obwodem Kaliningradzkim. Prowadzi tu tylko jedna droga, nie ma dużych hoteli i ośrodków wczasowych, w dodatku z dwóch stron otacza nas woda. Nic więc dziwnego, że docierają w to miejsce tylko najwytrwalsi, a reszta zatrzymuje się zwykle w oddalonej o ok. 12 km Krynicy Morskiej. Dzięki temu na czystej, spokojnej plaży nawet w sezonie można bez problemu rozłożyć ręcznik bez obaw o naruszanie prywatności sąsiadów. Miłośnicy hałaśliwych imprez raczej nie będą tu mieli czego szukać. Co innego naturyści – z racji swego szczególnego położenia Piaski to jeden z ich ulubionych zakątków nad polskim morzem.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Rusinowo

Polskie plaże bez tłoku - Rusinowo

Należycie do licznego grona osób, które nie lubią tłoku i gwaru podczas zażywania kąpieli słonecznych? Ruszajcie śmiało do położonego na wschód od Jarosławca, między jeziorem Wicko a jeziorem Kopań, spokojnego Rusinowa. Szeroka i pusta – te dwa słowa najlepiej oddają charakter tutejszej plaży. Aby do niej dotrzeć, wystarczy przejść urokliwą ścieżką przez sosnowy las, można też dostać się na miejsce autem. Rusinowska plaża to jedna z plaż z najmniejszym zagęszczeniem parawanów na kilometr kwadratowy na polskim wybrzeżu. Jej kolejnymi atutami są łagodne zejście do morza, czystość, brak kamieni oraz duży, bezpłatny parking tuż obok. Nieco zapomniana przez turystów – zachwyci wszystkich, którzy lubią wylegiwać się na piasku z dala od wakacyjnego gwaru, a w towarzystwie szumu fal i odgłosów mew…

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Lubiatowo

Polskie plaże bez tłoku - Lubiatowo

Dawniej były tu tereny wojskowe, później władze planowały budowę elektrowni atomowej – jednak nie tylko dlatego położone w połowie drogi między Dębkami a Łebą Lubiatowo do dziś pozostaje na uboczu turystycznych szlaków. W pobliżu nie ma dużych miejscowości wczasowych, a w dodatku aby dostać się na plażę, trzeba pokonać blisko 3-kilometrowy odcinek drogi gruntowej. Kiedy jednak już się tam znajdziemy, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Piasek jest czysty i drobny, wolnego miejsca nawet w szczycie sezonu sporo, a w powietrzu wciąż unosi się atmosfera „kurortu dla wtajemniczonych”. Pytanie tylko – jak długo.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Stilo

Polskie plaże bez tłoku - Stilo

Jeśli jadąc nad polskie morze, zapragniemy odrobiny romantycznej samotności w towarzystwie jedynie wiatru, szumu fal oraz krzyku mew, nie musimy koniecznie planować wyjazdu w listopadzie. Wystarczy obrać kurs na okolice wioski Osetnik (znanej powszechnie jako Stilo), które wciąż pozostają jednym z najsłabiej zagospodarowanych zakątków na Wybrzeżu. Nie przypadkiem na tabliczce z nazwą miejscowości ktoś kiedyś dopisał sprayem „Koniec Świata”. Przekonamy się o tym na własne oczy, wspinając się na tutejszą latarnię morską. To jedna z zaledwie dwóch w naszym kraju o całkowicie metalowej konstrukcji. Wokół jak okiem sięgnąć tylko sosnowy las, wydmy oraz dziewicze plaże, na których już 5 osób to tłum. Aby od latarni dotrzeć nad morze, musimy przejść ok. 1,5 km ścieżką wśród drzew i nie ma co liczyć, że po drodze natkniemy się na stragany z lodami czy ogródki piwne. Aż trudno uwierzyć, że do hałaśliwej, tętniącej życiem Łeby jest stąd nie więcej niż 15 km.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Kopalino

Polskie plaże bez tłoku - Kopalino

Niemal pusta plaża, wszechobecna cisza, przerywana tylko szumem fal i śpiewem ptaków, dochodzącym z nadmorskiego lasu – tak wygląda wypoczynek w malowniczej kaszubskiej miejscowości Kopalino (z kaszubskiego: Kòpalëno). Wioska położona jest na Pobrzeżu Kaszubskim, pomiędzy Białogórą a latarnią morską Stilo. I wbrew pozorom, położenie około 2 kilometrów od plaży nie stanowi problemu a wręcz przeciwnie – daje okazję do przyjemnego spaceru, podczas którego można nazbierać grzybów, borówek i jagód. Przez las można także przemieszczać się ciekawymi trasami rowerowymi, których w okolicy nie brakuje. Największą zaletą Kopalina jest brak tłumów, który przekłada się także na komfort wypoczynku na plaży. Wystarczy odejść kawałek od głównego wejścia plażowania i voila! Cała plaża dla nas! A jeśli znudzicie się leżeniem na piasku zawsze można wybrać się nad dzikie Jezioro Kopalińskie na ryby, do morskiej latarni Stilo (jednej z dwóch całkowicie metalowych latarni w Polsce) lub do rezerwatu przyrody Choczewskie Cisy.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Poddąbie

Polskie plaże bez tłoku - Poddąbie

Trzy sklepy, tyle samo restauracji, pizzeria, kawiarnia, poczta – i zaledwie 40 stałych mieszkańców. Oto Poddąbie, które z lotu ptaka przypomina niewielką wyspę w morzu zielonego lasu. Oddalone jest zaledwie o parę minut spacerem od prawdziwego morza i ok. 10 km od Ustki. Pierwszy deptak wybudowano tu dopiero w 2002 r., spora część „uliczek” wciąż nie ma utwardzonej nawierzchni. Z kolei leżąca u stóp zalesionego klifu plaża przypadnie do gustu wszystkim, którzy nad morzem pragną patrzeć głównie na piasek i wodę, a nie kolorowy tłum współplażowiczów. O jej jakości najlepiej może świadczyć fakt, że już wiele lat temu tutejszego piasku używano do napełniania klepsydr. A jeśli dodamy, że według meteorologów to drugie najbardziej nasłonecznione miejsce w Polsce, warto dokładniej się przyjrzeć i znaleźć je na mapie.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Dąbkowice

Polskie plaże bez tłoku - Dąbkowice

Już sam dojazd do tej malutkiej wioski położonej na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Bukowo może być problematyczny – dostępu broni znak „zakaz wjazdu”. Nie dotyczy on jednak mieszkańców ani wczasowiczów, którzy postanowią się tam zatrzymać. Dużego wyboru nie ma. Oficjalna liczba stałych mieszkańców wynosi bowiem… 4 osoby! W pobliżu czeka tylko woda, piasek i trochę drzew. Do najbliższej większej miejscowości (Dąbki) trzeba iść co najmniej godzinę… W dodatku po drodze pokonać łączący morze z jeziorem Kanał Szczuczy, więc mało kto z zewnątrz się tu zapuszcza. Dzięki temu jest to bodaj jedyna plaża w Polsce, na której spokojnie można zostawić cały swój ekwipunek i pójść na obiad. Tak, tak, bez obaw, że ktokolwiek się nim zainteresuje.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Chłopy

Polskie plaże bez tłoku - Chłopy

Nie można tu budować piętrowych hoteli i wielkich kompleksów wypoczynkowych – nie zgadza się na to konserwator zabytków. Tradycyjny układ zabudowy z wieloma chałupami pamiętającymi jeszcze XIX wiek w całości został objęty ochroną. Dzięki temu położone ok. 5 km od gwarnego Mielna Chłopy wciąż mogą cieszyć się spokojną, niespieszną atmosferą dawnej rybackiej wioski. Ale oprócz zabytkowej architektury mają do zaoferowania również szeroką, piaszczystą plażę, która zapewni chwilę wytchnienia dla wszystkich zmęczonych tłokiem, hałasem i zalewem wakacyjnej tandety. Warto również pamiętać, że Chłopy to prawdziwa mekka poszukiwaczy bursztynu – na tutejszej plaży znaleziono ponoć okaz o wadze blisko 1 kg.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Pustkowo

Polskie plaże bez tłoku - Pustkowo

Tutaj już nazwa mówi sama za siebie – ta niewielka, licząca poza sezonem zaledwie 125 mieszkańców, nadmorska wioska to bodaj najspokojniejszy zakątek „polskiego Costa del Sol” między Pogorzelicą a Pobierowem. Mieści się nie więcej niż kilkanaście minut spacerem od Trzęsacza i pół godziny od Rewala, jednak tutejsza plaża wciąż jest znacznie mniej zatłoczona niż w tych popularnych kurortach. I doskonale nadaje się na wypoczynek w rodzinnym gronie. A w ramach ciekawostki warto dodać, że Pustkowo słynie również ze swych powiązań z Tatrami – a ściślej z Giewontem. Można tu bowiem oglądać dokładną replikę żelaznego krzyża ze słynnej góry, wzniesioną w 2007 r. na stromym klifie schodzącym do Bałtyku.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Lędowo

Polskie plaże bez tłoku - Lędowo

Plażę w Lędowie okalają falochron zachodni w Ustce i ujście rzeczki Potyni, a od strony lądu osłania ją Centralny Poligon Sił Powietrznych. Choć na pozór trudno dostępna i otoczona, o tłoku na kilkukilometrowym, szerokim i czystym pasie niemal białego piasku nie ma mowy. Jest za to uchodząca wprost do morza rzeczka Czarna, której końcowy bieg nadaje plaży dzikiego charakteru. Nie mniejsze wrażenie niż meandrujące strugi słodkiej wody robią w tutejszym krajobrazie szczątki tzw. Trzeciego molo. Żelbetonowa konstrukcja to relikt niezrealizowanego planu III Rzeszy, zakładającego rozbudowę falochronu zachodniego do rozmiarów pełnomorskiego portu, takiego jak w Gdyni. Trawiony przez morskie fale masywny blok to dziś ulubiona miejscówka morskich wędkarzy, mew i rybitw.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Skowronki

Polskie plaże bez tłoku - Skowronki

Choć nieopodal plaży znajduje się największy w Europie rezerwat przyrody kormorana czarnego, jej nazwa przywodzi na myśl ptaka z rzędu wróblowych. Z natury też jej bliżej do skowronka – niewielka, spokojna, kojarzona z wdzięczną melodią, w tym przypadku kojącego szumu fal.  Letnisko na Mierzei Wiślanej, miedzy Kątami Rybackimi a Krynicą Morską, wprost wymarzona plażowa lokalizacja dla amatorów dyskretnych zatok, ciszy i spokoju. Kilkusetmetrowe ścieżki leśne wiodą łącza plażę ze niewielką osadą, której zabudowę i infrastrukturę stanowi jedynie kilka domów, parę ośrodków wypoczynkowych i sklep „Sardynka”, w którym zaopatrzyć się można w świeżą rybę. Podążając stąd – wzdłuż linii brzegowej – dojść można do pobliskiej, większej miejscowości Kąty Rybackie lub – kierując się w drugą stronę – na bezludne plaże Przebrna.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »

Gąski

Polskie plaże bez tłoku - Gąski

Nie tylko mewy i rybitwy, ale i Skowronki i Gąski – otoczenie Bałtyku to prawdziwy ptasi raj, ale nie tylko. Istnieją miejsca, gdzie świetnie poczują się też nieloty. Jednym z nich jest – położna w cieniu jednej z najwyższych na polskim wybrzeżu latarni morskiej – plaża w Gąskach. XIX-wieczna latarnia o wysokości niemal 50 m robi nie mniejsze wrażenie niż widok drzew zawisłych malowniczo nad stromą krawędzią klifu. Sąsiedztwo „polskiej Ibizy” – Mielna, a także dynamicznego Kołobrzegu nie przeszkadza, by złoty pas piasku w Gąskach pozostał niemal bezludną enklawą spokoju wśród wzburzonych fal atrakcji wybrzeża.

Wypoczynek z widokiem na Bałtyk – sprawdź hotele tuż przy plaży »